Sugalvotos naujos pensijos – kai kam žada 40 eurų išmoką

Seime – siūlymas senjorams mokėti naujas pensijas. Vienintelė sąlyga naujai 40 eurų išmokai gauti – būti vienišam. Taigi naujų išmokų galėtų tikėtis ne tik našliai, bet ir išsiskyrę bei santuokos net neturėję senjorai. Visgi socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis tokiam konservatorių siūlymui nepritaria ir remti siūlo ne visus vienišus senjorus, o tik tuos, kurie iš tiesų gyvena skurdžiai.

Devintą dešimtmetį įpusėjusi vilnietė Vilhelmina jau 14 metų našlė, kai po sunkios ligos mirė jos vyras. Vienatvę moteris prablaško bendraminčių chore. Moteris nesusilaukė vaikų, tad pastaraisiais metais gyvena visiškai viena.

„Buvau susituokusi, išgyvenau su vyru 46 metus. Dorai, sąžiningai dirbom abudu, turėjom, kiek mums reikėjo. Buvom laimingi, tačiau mirus vyrui yra ne taip paprasta.“

Su didžiuliu nerimu Vilhelmina laukia artėjančios žiemos, mat vienai susimokėti už 70 kvadratinių metrų buto šildymo sąskaitas, kurios siekia ir iki 100 eurų per mėnesį, kaip ir daugeliui kitų vienišų senjorų, yra didžiulis iššūkis.

„Mano butas labai didelis. Senatvėje nebepakeisi, bet vasarą susitaupau, žiemai paskui po truputį išsisuku.“

Danutė – taip pat jau 14 metų našlė. Tiesa, moteris gali pasidžiaugti, turėdama vaikų ir anūkų. Visgi, netekus vyro, gyventi tapo sunkiau.

„Kur gyvena dviese, gauna dvi pensijas. O aš gaunu vieną pensiją, tie patys mokesčiai, vaistai ypatingai, senatvėje daug ligų atsiranda.“

REKLAMA

Kiekvienas 10, 20 eurų – labai reikalingi pinigai. Išeina labai greitai nuėjus į parduotuvę.

Vilhelmina, Danutė bei kiti našliai ir našlės Lietuvoje šiuo metu gauna 24 eurų pašalpas per mėnesį. Tačiau yra ir beveik 100 tūkst. vienišų senjorų, kurie tokios išmokos negauna, mat yra išsituokę arba niekada neturėjo santuokos. Konservatoriai siūlo nebežiūrėti, kodėl pensininkas tapo vienišas, ir įvesti naują 42 eurų pašalpą visiems vienišiems senjorams.

„Nemanau, kad paskatinsime senjorų skyrybas. Jie jausis labiau remiami ir globojami valstybės tada, kai to labiausiai reikia. Nemanau, kad dėl papildomų 20 eurų pasipils skyrybos“, – sako Seimo narys, konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

„Matome pagal tyrimus, kiek žmogus vienišas išleidžia būstui ir gyvendamas su kitais. Skirtumas yra apie 42 eurų, tiek vienišam žmogui yra sunkiau išlaikyti būstą. Todėl toks mūsų siūlymas skirti vienišam asmeniui 42 eurų, kad jam būtų lengviau išlaikyti būstą ir mažėtų pensininkų skurdas tokiu atveju“, – teigia Seimo narė, konservatorė Gintarė Skaistė.

Konservatoriai peikia socialinės apsaugos ir darbo ministrą L. Kukuraitį, kad šis neištesėjo pažado sukurti vienišų pensinio amžiaus žmonių paramos sistemą. Vienišų senjorų pensiją konservatoriai siūlo susieti su šalpos pensijų dydžiu, kad ji būtų kasmet indeksuojama ir didėtų. Tačiau ministras tvirtina, kad visiems vienišiems senjorams mokėti pašalpas nėra racionalu. Valdantieji ir toliau ketina remti pirmiausia tuos, kuriems pinigų labiausiai trūksta.

REKLAMA

„Pirmiausia turime taikyti į visus skurstančius, nepaisant to jis vienišas ar ne. Dėl to įvesta mažų pensijų priemokų sistema. Kitais metais pasieks 256 eurus. Bet kuris pensininkas, kuris turi būtinąjį stažą, gaus pensiją ne mažesnę kaip 256 eurai“, – pasakoja L. Kukuraitis.

„Yra siūloma visiškai nauja pensijų rūšis, vienišų asmenų pensijos, panaikinant našlių pensijas. Įjungta daugiau asmenų, kurie turėtų gauti tokias išmokas“, – kalbėjo Seimo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė.

Dabar našlių pensijoms iš Sodros skiriama 60 mln. eurų per metus ir jas gauna 220 tūkst. senjorų. Išmokas pradėjus mokėti visiems vienišiems senjorams ir jas padidinus, iš biudžeto prireiktų beveik trigubai daugiau pinigų – iki 150 mln. eurų per metus. Ir nors išmokas padidinti konservatoriai siūlo tik nuo kitų metų vidurio, valdantieji abejoja, ar tam reikalingus pinigus kitąmet biudžete sukrapštytų.


Rašyti komentarą...
n
nu
2019-10-30 14:40:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
ir vėl kažkoks skirstymas i mažiau pasiturinčius ir su didesnėmis pensijomis,jeigu du vienišiai ,bet vieno pensija nemaža,nes jis turi didelį stažą,mokejo nemažus mokesčius sodrai tai jam jau nepriklausytų vienišumo priemoka,o tas vienišius,kur neturi net stažo,mažai sodrai mokejo,nes stengesi visokiais būdais išvengt tų mokesčių ir slėpt tai dabar gauna mažą pensiją ir jam dar vienišumą mokėt,o kuris stengesi dirbo tai tam nemokėt,mat jis visą gyvenimą arė ir užsidirbo,nieko sau logika.Jei mokėt tai visiems pensininkams,o ne pradėt skirstyt pagal pajamas.Dar tas kuris gauna didesnę pensiją dirbdamas ir tą pašalpinį išlaikė,tai maždaug dabar išeitų pagal ministrą ačiū kad stengeisi,dirbai,mokejai daug užsidirbai tai dabar tau nepriklauso,reikia tam,kas slėpė mokesčius,neturi stažo
Atsakyti
-8

G
G.
2019-10-30 15:34:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai gal ponai apsispreskit vieną sykį ir tuščiai netauškit, ar mokėsit ar ne, ir negadinkit paskutinių nervų. Pabandykit vieni išgyventi iš vienos pensijos ? Susimoki mokesčius, vaistus, ir vos pragyvent gali. Kelis eurus dadeda o paskiau visus metus giriasi kad padidino pensijas. Bloga darosi ! Turiu 36 m. stažą. Visą gyvenimą dirbau. O dabar vos išgyvenu.... . O dabar žmonės nedirba ir gauna pašalpas, visas privilegijas, tai kur teisybė ? A ?
Atsakyti
-3

J
Juozas
2019-10-30 15:00:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pensininkes butas 70kv,tai eik i mazesni ir verkt nereikes,o jei nori vaikams islaikyti,tai tegu vaikai ir moket padeda.
Atsakyti
-12

SKAITYTI KOMENTARUS (88)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų