Energetikos ministerija gyventojams paruošė gerą ir blogą žinias. Geroji – ir toliau krenta dujų kainos. Blogoji – nuo kitų metų lietuvių pinigines labiau paplonins ne tik nauji mokesčiai, bet ir sąskaitos už elektrą. Prognozuojama, kad elektra lietuviams kitąmet brangs penkiolika procentų. 

„Kuo toliau diena trumpės, tuo ir padidės ir elektros energijos sąnaudos. Dar tikiuosi, kad šį mėnesį apsieisiu su 80 kWh, tai jau lapkritis, gruodis, sausis būtinai bus šimtas“, – sako Alfonsas Žobakas.

Panevėžietis sodininkas, pensininkas Alfonsas artėjant žiemai tikisi sulaukti didesnių sąskaitų už elektrą. Vyras nuosekliai stebi kainų pokyčius, seka tendencijas.

„Anksčiau turbūt kokius 5 metus kilo, kilo, kilo. Dar litų centais kilo, paskui euro centais kilo, vėliau sustojo, prieš 2 metus krito kaina, o dabar neaišku. Pagal viską yra nemaloni tikimybė, kad keliais centais elektra pabrangs.“

Alfonsas visiškai teisus. Sąskaitos už elektrą lietuviams žiemą padidės ne tik dėl išaugusio energijos vartojimo, bet ir dėl kainų, kurios po Naujųjų metų šoktels. Kiek tiksliai kainuos viena kilovatvalandė, specialistai dar skaičiuoja. Tuo metu Energetikos ministerija prognozuoja, kad sąskaitos išsipūs 15 procentų.

REKLAMA

„Skaičiuojamos atskiros dedamosios, sisteminių paslaugų perdavimo, skirstymo dalys. Pagal rinkos kainą, kurią mes matome, panašu, kad elektros kaina nuo Naujųjų metų turėtų didėti iki 15 procentų“, – teigia ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Šiuo metu standartinis elektros tarifas yra 13 euro centų už kilovatvalandę (kWh). Prognozėms išsipildžius, kaina turėtų šoktelėti beveik 2 centais iki beveik 15 centų už kilovatvalandę. Tokiu atveju, jei per mėnesį suvartojate 150 kWh. Jūsų sąskaita už elektrą padidės daugiau nei 2 eurais.

„Didžiausia įtaka yra elektros rinkos kaina ir kainos kilimas rinkose. Jeigu pernai metais taip pat sudarė liūto dalį pačios kainos kilimo, tai šiemet maždaug didesnė pusė kainos pakilimo bus susijusi su elektros rinkos kainos pakilimu“, – kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Ekonomistai ir elektros rinkos specialistai aiškina, kad tokias tendencijas diktuoja bendra rinka. Kylant kainoms užsienyje, jos auga ir Lietuvoje.

„Kodėl elektra brangsta? Todėl, kad mes labai priklausomi nuo Skandinavijos. O Skandinavija priklauso nuo oro. Jeigu sausa, jeigu vandens trūksta, jeigu labai šalta, tai elektra brangsta, nes Norvegijoje visa elektra pagaminama hidroelektrinėse, Švedijoje pusė elektros hidroelektrinėse, tai čia pagrindinis faktorius, nulemiantis tų kainų svyravimą“, – sako energetikos konsultantas Vidmantas Jankauskas.

Elektros kaina namų ūkiams ir pramonei skiriasi. Ekonomistai atkreipia dėmesį, kad egzistuojančios tendencijos skaudžiau kerta verslininkams, mat Lietuvos įmonės perka labai brangią elektrą, todėl produktų kainos kyla.

REKLAMA

„Elektra brangsta iš esmės dėl to, kad Lietuva turi nepakankamas jungtis su kitomis valstybėmis ir gal ne tiek svarbus tas kainų bendras lygis, žiūrint iš mūsų smėlio dėžės, bet, kalbant ypatingai apie įmonių konkurencingumą, yra svarbu, kokios kainos Lietuvoje yra lyginant su kitomis valstybėmis. Deja, mes turime tokią situaciją, kuomet elektros rinkos kainos Skandinavijos šalyse, netgi Estijoje yra gerokai mažesnės negu Lietuvoje“, – mano ekonomistas Žygimantas Mauricas.

„Šiuo atveju elektros kainos yra sudėtos taip, kad verslas moka didesnę kainą, ir kiekvienas brangimas, be abejo, atsiliepia rezultatams. Įmonės natūraliai turi keisti savo produkcijos kainą“, – teigia finansų analitikas Marius Dubnikovas.

Valdžia prognozuoja ne tik elektros, bet ir dujų kainų pokyčius. Anot energetikos ministerijos, dujos kitąmet, priešingai nei elektra, pigs. Kaina turėtų kristi 15 procentų.

„Kaina turėtų pigti dėl kritusių dujų kainų rinkose. Buvo didžiulis JAV gamtinių dujų eksportas į viso pasaulio rinkas – tai, be abejo, darė įtaką ir dujų kainoms“, – kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Tiesa, pigesnės dujos šilumos kainoms įtakos turės nedaug. Anot šilumos tiekėjų, dėl centrinio šildymo sistemose plačiai naudojamo biokuro, dujos aktualios tik tada, kai į Lietuvą užklysta stiprūs šalčiai. Ir net tada kainoms tai neturi didelio efekto. Esą dabartinės tendencijos kainas gali sumažinti vos keliais procentais.

„Paimkime paprastą vartotoją, kiekvieną Lietuvos žmogų, jis vartoja elektrą. Tie, kurie šildosi dujomis, tikrai nedidelė dalis. Aišku, geriau, kad pigtų elektra“, – pasakoja V. Jankauskas.

Tikslios elektros ir dujų kainos turėtų paaiškėti iki lapkričio pabaigos.

lt
2019-10-23 12:28:11
o vis tik reikejo tapti Astravo AE dalininkais, juk siule Baltarusija prisideti, turetume pigios elektros daugeliui metu i prieki
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Regina 2019-10-26 19:26:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na va, Astravo elektrinė bus kaip tik, nereiks issiknisineti.

   ATSAKYTI
Russ 2019-10-25 10:06:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau reikėtų dviejų tarifų už elektrą vieno patrijotams tegul cypdami moka ir įrodinėja savo ptrijotiškumą,o kito kas nori baltarusiškos elektros. Latviai yra daug protingesni už mūsų patriotus. Nepirkdami pigesnės elektros rusams nepakenksim per maži kiekiai, o tik savo ekonomikai ir gyventojas.   ATSAKYTI
Griuvanti sistema 2019-10-24 22:23:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietu a vis dar perka 6 4% rusiska elektra mes daugiau eksportuojam lenkam ir vokieciam tos jungtys praktiskai tam ir pastatytos ir sausas oras ne prie ko pasaulije apskritai elektros badas todel ir kaina kyla o sitas straipsnis juokingas vaiku darzelio lygio   ATSAKYTI
as 2019-10-24 21:50:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
laikas palikt lietuva.   ATSAKYTI
Lietuviai 2019-10-24 16:35:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mes isdidus pirksime brangia europietiska elektra. Mums nesvarbu kad reikes moketi vis brangiau ir brangiau. Mums nereikia smirdincios rusais elektros. Pinigu mums cia negaila savo. Svarbu politika o ne ekonomika. Spiaut mums i ekonomikos desnius truks pinigu apdesim mokesciais visus ir viska. Nepatriotai pacyps ir niekur nesides nemokeje. O patriotai viskam pritars. Ekonominis karas su Rusija irgi karas kol tikro karo nepradejom. Smogiam Rusijai tarptautineje politikoje. Visur. Va ir Pranskietis istepe sudu snukius Rusijos delegacijai neistvere isejo is sales pralaimeje bailiai paliko musio lauka mums. Valio Pranskieciui!   ATSAKYTI
Edie 2019-10-24 15:37:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai baltarusijoi galim pirk.    ATSAKYTI
Jomano 2019-10-24 12:47:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip kitaip gali būti . Pensijas žada pakelti tai reikia kažkaip jas atimti    ATSAKYTI
Kirvukas 2019-10-24 12:15:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Siūlai visiems Lietuvos žmonėms vienytis ir kovoti prieš elektros kainų pakėlimą neleisti valdziazmogiams savivaliauti   ATSAKYTI
Marija 2019-10-24 12:44:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikrai taip  
Lietuviai 2019-10-24 16:50:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Laikyk savo kisene placiau! Nepatenkintas tai lauk kitu rinkimu! Gal isrinksi pragmatiskesnius valdanciuosius. O dabar turi ka isrinkai ir valdys mus kaip nori nes valdzia ir nieko tu nepriversi valdzia klausyt taves. Valdzia isrinkta daugumos. Demokratiskai. Daugumos valdzia. Keli nepatenkinti nenurodines kaip jai mus valdyti. O elektra jau politika net. Tarptautine politika. Ir jau suformuota. Irpolitikamnesvarbu kad mokesi brangiau . Juk vyksta musu ekonominis ir politinis karas su Rusija. Nepirkti pigios rusiskos elektros reiskia neduot musu pinigu Rusijai. Su dziaugsmu mokesime uz elektra brangiau nes tai kenkia Rusijai.  
Jonas 2019-10-24 01:11:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Latviai pirks is Astravo elektra ir mums parduos kaip skandinavišką.Mums nereikia pigios elektros.Mes " labai turtingi" pirksim kuo brangiau.Mūsų žmonės kantrūs,valdžia tegul "maudo"mus kaip tik nori.   ATSAKYTI
Lietuvis 2019-10-24 16:52:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Reikalalaukime nukirpti vius elektros laidus i Latvijos puse. Isdavykai!  
Asseta23 2019-10-23 23:08:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nori susirasti sau merginą vieną naktį? Sveiki atvykę į --- Bredhot.Com   ATSAKYTI
Moliūgėliui žurnalistui 2019-10-23 21:40:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei brangs 2 cnt išnaudojus 150, mokėsim 3.5 € daugiau,ne kiek daugiau nei 2.
Pabrangs laiptinių apšvietimas.Kas turi garažus-apšvietimas.Visos be išimties prekės ir paslaugos.Dujos papigs keliais centais.

Tylim visi ir toliau   ATSAKYTI
J.K 2019-10-23 20:44:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reikia spausti ponus,kad monopolistui igničoui sudarytų konkurencija Baltarusija .Teikia mitinguoti už kiekvieną valdžios sprendimą prieš lt.ž.mones,kaip daroma eu.Užtai jie gyvena geriau,   ATSAKYTI
manau 2019-10-23 20:19:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei Lt.monopolistas na ners kaily kol pralops.Tai ne paskutinis brangimas,sugalvos visokių priežaščių,mes europoj,bet už viską mokam labai brangiai.Vidai nesistebiu,kad žmonės skursta,žalia šviesa atidaryta biznieriams mp konkurencijos nėra   ATSAKYTI
Kaunas 2019-10-23 20:12:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mums elektros pabrangimas kerta per kišenę,nes mūsų daugiabutyje nėra dujų,elektrinės viryklos,niekaip taupyti neišeina,suvartojame apie nuo 300 iki 400 kwh.   ATSAKYTI
Patriotas 2019-10-24 17:03:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tunesi patriotas! Pigiau moketum savo pinigus Rusijai! Necypk mokek buk patriotas! Moki uz euro elektra kenki Rusijai. Karas kad ir politinis kainuoja ir tau ir tu jame dalyvauji neduodi Rusijai savo pinigu. Tad mokek ir dziaukis kad nors kiek kenki Rusijai. Sakysi ne savo noru taip kariauji su Rusija... na tai ne tau spresti.  
Russ 2019-10-23 19:50:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Išsirinkome bankininką kuris visom penkiom isispyręs prieš pigesne baltarusiška elektra.    ATSAKYTI
PP 2019-10-23 17:01:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Energetikos kainų didinimas reiškia ,kad panašiai kils prekių ir paslaugų kainos .Prichvatizatorius Lietuvoj nepažabotas, žino kaip ir kada pralobti ...   ATSAKYTI
Va 2019-10-23 16:48:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kur dabar dingo ES valdantys ponai ,matydami neįperkantį elektros ,nuogu užpakaliu Neprigulnos Lietuvos mužikėlį?   ATSAKYTI
Po du centus parduodavom rusams ir Balta 2019-10-23 15:24:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visą gyvenimą iš Ignalinos AE parduodavo Lietuva 2cnt už kW!!!!!!(mums kainuodavo 35cnt) Dabar mums parduos Astravo AE už vieną euro centa . Aišku.... valdžiažmogiai uždes akciza....dar kokį mokestį.....   ATSAKYTI
Skaiciau 2019-10-24 17:13:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Yra seniai toks budas sukelti kainas nes musu elektros tinklai negali neturi teises elekta pirkti tiesiogiai o perka per tarpinku grandine. Pirmas tarpini kas parduoda sekanciam brangiau jau kitas sekanciam vel brangiau ir tt. Pirmieji musu valdantieji skaiciau sukure si buda dirbtinai sukelt elektros kaina yra net istatymas pritaikytas siam valdzios bizniui. Pries istatyma nepasoksit viskas teiseta numatyta istatymo.  
Buvęs 2019-10-23 14:29:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Mažiau žiūrėsim televizorių ir naršysim internete...   ATSAKYTI
Ryta 2019-10-23 19:31:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Na tai pradek, vygdyt ka parašei, jai gausi vera rezultata, sutaupysi, imsuosi tamstos sumanymo,   
Nepamirškite 2019-10-23 14:15:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kad dar mokėsite ir už elektros skaitiklius,brukamus per prievartą,nors niekam jų nereikia!   ATSAKYTI

Top Video

Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
DABAR RODOMA
Linksmos sesučių Emilijos ir Martynos pamokos, kaip kepti pyragą
DABAR RODOMA
Mikutavičius atskleidė, kokios aistros verda „X faktoriaus“ užkulisiuose
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, kai pamatė, ką porelė veikia viduryje gatvės
REKLAMA
T. Youngas (nuotr. SCANPIX)
Su Stephenu Curry lyginama jaunoji Atlantos „Hawks“ (4-6) žvaigždė Trae Youngas sužaidė antras rezultatyviausias karjeros rungtynes ir atvedė ekipą į pergalę. „Hawks“ išvykoje ...
D. Sabonis (nuotr. SCANPIX)
Domantas Sabonis užfiksavo jau septintąjį dvigubą dublį sezone, o lietuvio vedama Indianos „Pacers“ (7-4) namie 111:85 (31:25, 21:17, 34:20, 23:25) sutriuškino Oklahomos ...
Sviestas (nuotr. 123rf.com)
Sviesto kaina parduotuvėse užkopė į rekordines aukštumas. Nors Europoje viskas atvirkščiai – Lenkijoje bei Vokietijoje sviestas pinga ir ten yra dvigubai pigesnis. Pirkėjai dėl ...
Gydytojas (nuotr. stop kadras)
Škotė Shannon užfiksavo vizitą pas gydytoją, kurį paviešino savo socialiniame tinkle „Facebook“. Vyro jautrumas ir darbas su vaikais sužavėjo ir tūkstančius internautų. ...
Nagai (nuotr. stop kadras)
Švedijos laukinių gyvūnų fotografas Bjornas Perssonas renka ne bet ką, o žmogaus nagus. Kad ir kaip keistai skambėtų, tačiau tikslas – kilnus. Nagai skirti pakeisti raganosių ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų