Renovacijos pėdsakais Biržuose: nuo skeptiško gyventojų požiūrio iki užklausų atnaujinti būstą gatvėje

Daugelyje šalies savivaldybių renovacija individualiomis gyventojų pastangomis po truputį prasidėjo daugiau nei prieš dešimtmetį, Biržų rajone pirmieji daugiabučiai buvo imti atnaujinti  2013 m., kuomet į šiuos procesus įsitraukė savivaldybė. Šiandien Biržų savivaldybė yra tarp renovacijos lyderių, o anot pirmųjų būstų atnaujinimą iš arti mačiusių specialistų,  pagrindinė to priežastis – nuolatinė komunikacija su gyventojais.

Pasak Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorės ir buvusios merės Irutės Varzienės, daugiabučių modernizavimo procesai Biržuose užgimė 2013 m., kuomet buvo patvirtinta Aplinkos ministerijos inicijuota savivaldybių programa.

„Žvelgdama atgal galiu pasakyti, kad šiandieninę mūsų sėkmę lėmė sklandus komunikavimas su gyventojais – tiek aš, būdama mere, tiek savivaldybės administracijos darbuotojai bei renovaciją administravusios įmonės atstovai kartu dalyvaudavome susitikimuose, atsakinėdavome į žmonių klausimus. Jų būdavo pačių įvairiausių, todėl kartais teko įtikinėti ir pasakoti apie renovacijos naudas – pakylančią turto vertę, gerėjančią  gyvenimo kokybę, mažėjančias šildymo sąskaitas“, – sako I. Varzienė.

REKLAMA

Jos teigimu, renovacijai sklandžiai įsibėgėti padėjo ne tik atviras bendravimas su biržiečiais, bet ir aktyvi komunikacija su Aplinkos ministerija ir Būsto energijos taupymo agentūra (BETA): „Mus itin stebino tai, kad jei mums reikėdavo pagalbos iš programą administruojančios BETA ar Aplinkos ministerijos, jų atstovai skubiai padėdavo, neatidėliodavo sprendimų. Patirtis rodo, kad biurokratijos mašina gali stabdyti ar vilkinti tam tikrus procesus, tačiau šiuo atveju buvo priešingai – turėjome milžinišką paramą iš išorės.“

Renovacija – galimybė atsidurti arčiau žmonių

Anot I. Varzienės, Biržų rajono savivaldybė dar 2014 m. Lietuvos savivaldybių asociacijos buvo apdovanota „Auksine krivule“ už indėlį į daugiabučių renovaciją šalyje. Buvusios savivaldybės merės teigimu, dar tuomet, atsiimdama apdovanojimą, ji teigė, kad renovacija buvo būdas atsidurti greta miesto gyventojų – tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme.

„Juk tiek mes, tiek kiti už renovaciją atsakingi savivaldybės ir kitų institucijų darbuotojai, lankėmės pas žmones butuose – ėjome į jų tualetus ir miegamuosius – ko gero, būti arčiau žmonių neįmanoma“, – juokiasi pašnekovė.

Buvęs renovacijos projektus administruojančios įmonės direktorius Ivan Dološickij pratęsia, kad glaudus bendravimas su žmonėmis pasireiškė ir kitais būdais: „Buvome sukūrę griežtą kontrolės ir priežiūros sistemą – kiekvieną antradienį prie renovuojamų namų susitikdavau aš – būsto administratorius, rangovas, subrangovas, techninis prižiūrėtojas, savivaldybės atstovai. Kiekvienas žmogus galėdavo pasakyti savo nuomonę, užtrukdavome gerą pusdienį, kol visus išklausydavome, tačiau tai daryti buvo verta, tokiu būdu auginome žmonių pasitikėjimą.“

Geriausiai kokybę užtikrina patys gyventojai

I. Dološickij pasakoja, kad renovacija Biržuose 2013 m. prasidėjo nuo Rotušės g. kvartalo – tuo metu čia buvo pradėti atnaujinti 7 daugiabučiai namai. Anot jo,  tai buvo neoficiali kvartalinės renovacijos pradžia. 

REKLAMA

„Taip jau sutapo, kad vieni pirmųjų namų, pareiškusių norą atnaujinti būstus, buvo iš bene seniausios Biržų vietos – aplink Rotušės g. Pirmojo būsto, esančio Rotušės g. 1 renovacija startavo 2013 m. spalį, jis buvo baigtas po nepilnų pusantrų metų – 2015 m. kovą. Šis 3 aukštų namas buvo pastatytas dar 1965 m., todėl kaip ir kiti to paties kvartalo pastatai, buvo energiškai neefektyvus. Pridėjus ir tai, kad Biržuose šilumos kaina – itin didelė, atnaujinus būstus, šie daugiabučiai pradėjo sutaupyti itin daug“, – sako I. Dološickij.

Anot jo, nors pirmųjų daugiabučių renovacija buvo itin sudėtinga užduotis, tai atsipirko su kaupu: „Pačioje pradžioje patirties neturėjome nei mes, nei gyventojai – juk tai apskritai buvo patys pirmieji Biržuose atnaujinami būstai, todėl visas procesas buvo itin sunkus. Vis dėlto mums padėjo ir patys gyventojai – ne tik klausdavo ir domėdavosi būsto atnaujinimu, bet ir nuolat informuodavo, jei statybininkai kažką daro ne taip kaip reikėtų. Žmonės nuolat viską mato, todėl būtent jie yra geriausi kokybės užtikrintojai.“

Apie renovaciją teiraujasi net gatvėje

Pasak šiandien renovaciją administruojančios įmonės direktoriaus Vyganto Jurkonio, šiuo metu Biržų mieste yra atnaujinti beveik 70 būstų – apie 50 proc. visų daugiabučių namų, dar apie 10 yra renovuojama šiuo metu.

„Džiaugiamės, kad gyventojai ir toliau domisi renovacija, rodo iniciatyvą – net gatvėje sutikti biržiečiai klausia, kada bus renovuojamas vienas ar kitas namas. Jų susidomėjimą atskleidžia ir tai, kad iki šių metų pabaigos paraiškų teikimo terminui planuojame pateikti dar 10 daugiabučių namų atnaujinimo investicinių projektų“, – sako V. Jurkonis.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų