REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prancūzijoje susitikę Europos Sąjungos aplinkos ir energetikos ministrai penktadienį, likus kelioms valandoms iki galutinio termino pateikti prieštaravimus, vis dar smarkiai nesutarė dėl Europos Komisijos siūlymo pripažinti branduolinę ir dujų energiją tausojančia aplinką.

Prancūzijoje susitikę Europos Sąjungos aplinkos ir energetikos ministrai penktadienį, likus kelioms valandoms iki galutinio termino pateikti prieštaravimus, vis dar smarkiai nesutarė dėl Europos Komisijos siūlymo pripažinti branduolinę ir dujų energiją tausojančia aplinką.

REKLAMA

Šiuo klausimu šalių grupė, vadovaujama Prancūzijos, kurioje atominės jėgainės pagamina 70 proc. šalies suvartojamos elektros energijos, nesutaria su Vokietija, bebaigiančia uždarytis savo branduolines elektrines, Austrija ir kai kuriomis kitomis narėmis 27 šalių bloke.

Debatai dėl EK pasiūlyto klasifikatoriaus (angl. taxonomy) nebuvo įtraukti į Amjene vykstančių neformalių trijų dienų derybų darbotvarkę, bet per diskusijas ši tema vis tiek buvo iškelta.

Gruodžio pabaigoje Europos Komisija pateikė klasifikatoriaus projektą, kuriame investicijos į branduolinę ir dujų energetiką pripažįstamos tvariomis. Jeigu tokia pozicija būtų patvirtinta, investuotojams būtų uždegta žalia šviesa toliau plėtoti šiuo sektorius, Bendrijai siekiant sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekį.

REKLAMA
REKLAMA

Branduolinė energetika ŠESD beveik visiškai neišmeta, o dujų elektrinės yra daug mažiau taršios negu kūrenamos anglimis.

Europos Sąjungos šalys galėjo iki šeštadienio vidurnakčio siūlyti klasifikatoriaus pakeitimus.

REKLAMA

Sukakus šiam terminui EK turėtų apsvarstyti pasiūlymus ir „skubiai“ paskelbti galutinį tekstą, kuris galėtų būti priimtas per keturis mėnesius.

Dabartinės redakcijos klasifikatoriaus projektas turi daug galimybių būti priimtas. Jis galėtų būti atmestas tik užsitikrinus balsų daugumą Europos Parlamente arba atsisakius dokumentą patvirtinti 20 iš 27 Bendrijos šalių. Abu scenarijai yra sunkiai įgyvendinami.

Keletas Europos Parlamento narių laišku kreipėsi į ES vykdomosios valdžios instituciją, jog buvo suteikta per mažai laiko pakeitimams pasiūlyti, bet į šį protestą nebuvo atsižvelgta.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, 12 ES šalių parėmė Prancūzijos poziciją ir EK siūlomą klasifikaciją.

Daugelis jų yra Vidurio Europos valstybės, siekiančios pakeisti taršias anglimis kūrenamas elektrines dujų jėgainėmis.

„Branduolinė energetika yra dekarbonizuota, – Amjene žurnalistams sakė Prancūzijos aplinkos ministrė Barbara Pompili. – Negalime jos atimti iš savęs tuo pačiu metu, kai mums reikia labai staigiai sumažinti savo anglies išmetalus.“

„Labai blogas signalas“

Nepaisant dalies ES narių palaikymo Europos Komisijos pasiūlymui, branduolinės energetikos priešininkai neatlyžo.

„Tai nėra nei tvaru, nei ekonomiška, – tvirtino Vokietijos aplinkos ministras Stefanas Tidowas. – Tai nėra žalioji energetika.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liuksemburgas ir Austrija žengė dar toliau, grasindamos kreiptis į teismą, jeigu branduolinė energetika būtų pripažinta tvaria. Abi šalys atkreipia dėmesį į branduolinių avarijų riziką ir iki šiol neišspręstą branduolinių atliekų ilgalaikio saugojimo klausimą.

„Tai būtų žaliasis smegenų plovimas“, – naujienų agentūrai AFP sakė Liuksemburgo aplinkos ministrė Carole Dieschbourg.

„Ir tai pasiųstų labai blogą signalą – tai nėra pereinamojo laikotarpio energetika, tai trunka per ilgai“, – pridūrė ji, turėdama galvoje, kad branduolinių reaktorių eksploatacijos ciklas trunka po kelis dešimtmečius.

Austrijos aplinkos ministrė Leonore Gewessler savo ruožtu sakė, kad įvardyti branduolinę energetiką tvaria būtų „smūgis klasifikatoriaus patikimumui“, nes ši pramonės šaka neatitinka teisinio kriterijaus, kad „turi būti nedaroma žalos aplinkai“.

REKLAMA

Europos Komisija yra pasiūliusi priemonę, reikalaujančią, kad investuojantys į finansinius produktus būtų aiškiai informuojami, kokia tų paketų dalis investuojama į branduolinę energetiką. Tokiu atveju būtų sudaroma galimybė investuotojams nesirinkti priemonių, iš kurių finansuojama atominės energetikos plėtra, jeigu jie yra prieš tai nusistatę.

Tuo metu Berlynas delsė dėtis prie Vienos ir Liuksemburgo iniciatyvos imtis prieš EK teisinių veiksmų.

„Kol kas dirbame prie savo atsakymo, ir kai Komisija pateiks naują tekstą, analizuosime jį teisiniu požiūriu“, – sakė Vokietijos valstybės sekretorius ekonomikos reikalams ir klimato veiksmams Svenas Giegoldas.

REKLAMA

Austrija taip pat prieštaravo siūlymams pripažinti dujų jėgaines tausojančiomis aplinką, o Nyderlandai, remiantys investicijas į atominę energetiką, argumentavo, kad „nėra jokios mokslinės priežasties įtraukti“ į klasifikatorių gamtines dujas.

Visgi su tokia pozicija nesutiko Lenkijos klimato ir aplinkos ministerijos valstybės sekretoriaus pavaduotojas Adamas Guibourge-Czetwertynskis.

„Dujos pakeičia anglis, nes trumpuoju laikotarpiu nėra nieko geriau. Tai yra pagrįsta“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų