Nedaug kas žino, kad Saulius Skvernelis yra ne tik premjeras, bet ir pensininkas. Nors dar neturi nė 50 m., jau kelerius metus jis gauna pareigūno pensiją. Vyriausybės vadovas ir saujelė kitų išrinktųjų, sulaukę pensinio amžiaus, galės gauti dvi pensijas – paprastą ir valstybinę.

Eurai  (nuotr. Fotodiena.lt)

Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)

Naujienų portalo tv3.lt kalbintas Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka valstybinių pensijų sistemą laiko ydinga ir sako, kad ją seniai reikėjo keisti. Tačiau abejoja ar tai pavyks padaryti, nes tuo nesuinteresuotos kai kurios interesų grupės.

Socialinės apsaugos ir daro ministerija (SADM) pripažįsta, kad sistemai trūksta nuoseklumo ir žada jau rudenį pristatyti jos pakeitimus.

Privilegijuotųjų pensijos

Senatvės pensija laikoma socialinio draudimo išmoka arba kompensacija dėl to, kad sulaukęs tam tikro amžiaus žmogus tampa nedarbingas ir praranda darbines pajamas. Šalia jų gali būti mokamos valstybinės pensijos, skiriamos dėl tam tikro tikro statuso, nuopelnų arba tarnybos.

Pagal įstatymus, norint gauti pareigūno pensiją, privalu ištarnauti 25 m. Anksčiau minimalus tarnybos stažo reikalavimas buvo 20 m. Būtinasis stažas visiems kitiems pensininkams – 35 m.

REKLAMA

S. Skvernelio patarėjas Tomas Beržinskas naujienų portalui tv3.lt patvirtino, kad jo viršininkas gauna pareigūno pensiją, nes dar 1994 m. pradėjo dirbti tuometinėje Policijos akademijoje. Taigi jau nuo 2014 m. būdamas visiškai darbingas jis jau tapo pensininku.

Kokio dydžio pensija mokama ministrui pirmininkui nei jo patarėjas, nei Vyriausybės kanceliarija neatsakė. Ši taip pat neatsakė, kiek dar asmenų gauna atlyginimą iš Vyriausybės ir tuo pačiu metu – pareigūno pensiją.

Sulaukę pensinio amžiaus (2026 m. jis bus 65 m.) šie asmenys gaus ne tik pareigūno, bet ir įprastinę senatvės pensiją. Valstybines pensijas gauna ir teisėjai, nusipelnę sportininkai, politiniai kaliniai ir tremtiniai.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu yra daugiau kaip 11 tūkst. gyventojų, kurie gauna darbo užmokestį ir tuo pačiu metu – valstybinę pensiją. Vien dirbančių buvusių pareigūnų, kurie be atlyginimo gauna ir pensiją, yra 7,5 tūkst.

Keisti reikėjo seniai

Profesorius R. Lazutka įsitikinęs, kad valstybinių pensijų sistemą būtina keisti. Esą tą jau reikėjo padaryti prieš 20 m. Tačiau prieš kiekvienus rinkimus politikai tai pradeda aiškintis, žada reformas, bet po rinkimų viską pamiršta.

Mokslininkas pasakojo, kad su kolegomis yra atlikęs valstybinių pensijų analizę ir siūlęs SADM jos pakeitimus. Ir užsienio ekspertai neseniai teikė pasiūlymus dėl galimų pakeitimų. Tačiau nepaisant visų pasiūlymų keisti sistemos nesiryžtama.

R. Lazutka (nuotr. Fotodiena.lt)

R. Lazutka (nuotr. Fotodiena.lt)

„Kadangi artėja prezidento rinkimai, galima prisiminti, kad jo atsakomybės sritis yra teisėjai ir jų pensijos, siekiančios 1 tūkst. eurų ir daugiau (šiuo metu vidutinė senatvės pensija yra 344 – eurai, aut past.). Kadangi jų algos didelės, tai ir iš „Sodros“ jie gaus didesnę pensiją. Tik tiek, kad jie turi sulaukti pensinio amžiaus, o pareigūnams to nereikia.

REKLAMA

Man atrodo, S. Skvernelis jau buvo ministras ar dar generalinis komisaras, tai, atsimenu, pristatėme, kokios yra problemos ir įvairius variantai, kaip būtų galima jas spręsti. Žinoma, kad reikia keisti pareigūnų pensijas, ypač, kad jos yra dvi“, – prisiminė R. Lazutka.

Jo teigimu, buvo siūlyta, kaip pareigūnų pensiją būtų galima sujungti su „Sodros“ pensija. Tą būtų galima daryti palaipsniui, pareigūno pensijos mokėjimo laikotarpiu kartu mokėti ir socialinio draudimo įmokas. Tuomet sulaukus pensinio amžiaus būtų mokama viena didesnė pensija.

„Tą laikotarpį iki pensinio amžiaus vėlgi reikėtų žiūrėti. Dauguma pareigūnų po tarnybos toliau dirba. Esame siūlę riboti pensiją iki jie sulauks pensinio amžiaus, tačiau kartu skirti stipendiją persikvalifikavimui. Bet daug kas ir taip prisitaiko – pvz., dirba saugos tarnybose. Bet galima padaryti, kad jei žmogui 45 m. jis galėtų baigti bakalauro studijas Dabar daug kas keičia profesijas ir nieko tokio“, – aiškino profesorius.

Anot jo, siūlyti įvairūs variantai, tačiau turėdami stiprią profesinę sąjungą, juos išgirdę pradeda šaukti, kad išeis iš darbo, kad tik tam ir dirba, kad pažadėta pareigūno pensija. Be atsako likę ir siūlymai sutarus dėl reformos jos įsigaliojimą ištęsti 15 metų po paskelbimo. Tačiau tada sakoma, kad ištęsta reforma neturės jokio poveikio.

„Bet taip eina metai iš metų. Tarkime prieš 15 m. būtų buvę sprendimai, tada bent tiems kurie jauni ateina į sistemą būtų pasakyta, kad jūs nesitikėkite, kad bus kaip dabartiniam. Tačiau tam nėra ryžto, veikia stiprios interesų grupės, ypač teisėjų nepajudinsi“, – apibendrino mokslininkas.

REKLAMA

Pakeitimus žada rudenį

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Eglė Samoškaitė informavo, kad jos atstovaujama ministerija jau yra pradėjusi parengiamuosius darbus valstybinių pensijų sistemos pertvarkai. Esą dabartinė sistema yra linkusi plėstis, teisinis išmokų reglamentavimas labai skirtingas, o ir pensijų dydžiai smarkiai skiriasi:

Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Pavyzdžiui, gausiausia valstybinių pensijų gavėjų grupė – politiniai kaliniai ir tremtiniai, gauna kas mėnesį po 62 eurus, o teisėjai – vidutiniškai apie 900 eurų.

Pareigūnų ar teisėjų išmokų dydžiai priklauso nuo buvusio darbo užmokesčio, sportininkų – nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio, nukentėjusių asmenų, I ir II laipsnio valstybinių pensijų gavėjų, mokslininkų – nuo valstybinių pensijų bazės.“

Patarėjos teigimu valstybinių pensijų gavėjams taikomi ir skirtingi stažo reikalavimai, vyrauja skirtingos išmokų skyrimo ir mokėjimo sąlygos. Pvz., per 20 metų teisėjas „užsidirba“ 45 proc. savo buvusio darbo užmokesčio, pareigūnas – tik 20 proc.

„Reikiami teisės aktų projektai galės būti parengti, kai bus sutarta dėl tikslios pertvarkos vizijos. Tai gali nutikti ne anksčiau nei šių metų rudenį“, – komentavo E. Samoškaitė.

Kristina
2019-05-05 18:22:25
Ponas gauna didžiulę pensiją plius atlyginimą - sveikas, pačiame jėgų žydėjime. O ,,kitiems-apačioms'' ilginamas pensijinis amžius ir pensija lyg katino ašara... Va, tai ir yra ,,tikrasis rūpinimasis'' žmogumi. Cha cha cha...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Pensininkė 2019-05-08 07:39:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pats blogisuaias lietuvių bruožas - pavydas. Maža kas ką gauna, jeigu visų žiūrėsi ligą gausi. Mažos pensijos tai aišku. U 334 eurus pragyventi problema, ypač žiemą, tai pensininkas gir girgzdedamas senais kaulais ieško papildomo darbelio. Tai gelbsti jeigu dar neistižęs ir atrodai jaunatviškai - rasi valytojo(OS) darbą bet būsi išnaudojamas kaip paskutinis vergas. Tos valymo įmonės tai koncentracijos stovyklos. Tai va ir rinkis, galvok kas geriau at numirti savo lovoj ar darbe su šluotą rankose.
   ATSAKYTI
Ot 2019-05-06 14:28:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Betvarkė Lietuvoj su tomis pensijomis, ko nemato SAD ministras. Man buvo 60m turėjau 34m darbo stažo ,o pensija paskirta priešlaikinė... Kodėl po krizės nenustatyti pensijinio amžiaus- 70m,o tada vyrams Lietuvoj nereikės mokėti pensijos?   ATSAKYTI
Ričardas 2019-05-06 11:59:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nebeturi iš ko atimti, tai pareigūnus pensininkus prisiminė. Galvijai. Pabandykite 20 metų su kaliniais padirbti - nesulauksite greičiausiai nė pareigūnų pensijos - teks komisuotis.   ATSAKYTI
Jonas 2019-05-05 20:33:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kodėl kai kuriuos komentarus ištrinate????    ATSAKYTI
Jurga 2019-05-05 20:22:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taigi atsakykit man pareigūnei pagimdžiusiai kūdikį buvo mokama 2003 metais tik 60 % dekreto pagal pareigūnų statutą. O civilei mamai 90% dekreto. Tai kuo mano kūdikis prastesnis???? Aš gi ne Afrikoje gimdžiau o Lietuvoje.   ATSAKYTI
Gal 2019-05-07 08:06:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
vistik gimdėte Afrikoje, jei nežinote, kad Lietuvoje Lenino dekretas dėl nėštumo ir gimdymo atostogų suteikimo negalioja. Todėl atostogos ir nevadinamos dekretinėmis.  
Lietuvė 2019-05-05 20:21:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Puiku, dar S. Skvernelis gaus ir prezidento algą. Pavydėkite!    ATSAKYTI
Vaclovas 2019-05-05 19:09:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
O kodėl jau seniai šie klausimai nebuvo išspręsti? Dabar jau lyg tai S. Skvernelis kaltas (o kodėl, pavyzdžiui, ne Konstitucinis Teismas?) , kad gauna pareigūno pensiją. Čia tv3.lt vykdo prieš S. Skvernelį nukreiptą priešrinkiminę agitaciją.   ATSAKYTI
Vytautas 2019-05-06 13:07:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visaip bandot apjuodinti Skvernelį užsitarnavo –ir gauna. Kada tamsta mokslininkė ilsiesi pareigūnas po priesaika negali būti atsipūtęs jį bet kada gali iškviesti.   
Kristina 2019-05-05 18:22:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Ponas gauna didžiulę pensiją plius atlyginimą - sveikas, pačiame jėgų žydėjime. O ,,kitiems-apačioms'' ilginamas pensijinis amžius ir pensija lyg katino ašara... Va, tai ir yra ,,tikrasis rūpinimasis'' žmogumi. Cha cha cha...   ATSAKYTI
Belekas 2019-05-05 20:03:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Ponas gauna pareigūno pencija nes dirbo atitinkamą darbą (beje, ne itin gerai apmokama, ypač žemesnėse grandyse), kuris buvo susijęs su padidinta rizika sveikatai ir gyvybei. Būtent todėl pareigūnai ir išeina į pencija anksčiau. Ponia/panele piktinates, kad tai nesąžininga - tai kodėl neinate dirbti į policiją ar gaisrine?   
Jonas 2019-05-05 20:23:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tai reikėjo būti pareigūnų.  
Jonas 2019-05-05 20:29:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Panele Kristina, kodel nejote dirbti į policiją,????kur padidinta rizika gyvybei ir sveikatai. Taip aš esu pensininkas 45 metų,sužalotas tarnyboje, gaunu pensija ir sėdžių neįgalumo vežimėlyje,nes rizikuodamas tarnyboje savo sveikata ir gyvybę išgelbėjau kitų žmonių gyvybę...tai gal Kristina nori su manimi apsikeisti vietomis...  

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
REKLAMA
Remigijus Šimašius (nuotr. stop kadras)
Šiais intensyvaus gyvenimo laikais esame priversti būti mobilūs: tikslą norime pasiekti kuo greičiau, o asmeniniai automobiliai, kurių šiemet „Regitroje“ užregistruota beveik 2 ...
Aplinkosaugininkai aplankė „Grigeo“ Grigiškėse
Įtarimai dėl galimos taršos į Kuršių marias pareikšti įmonei „Grigeo Klaipėda“ ir trims jos darbuotojams, vienas jų – buvęs įmonės direktorius.  „Šiai dienai pareikšti ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Siekiant į Lietuvą pritraukti didelių investicijų, siūloma atleisti nuo pelno mokesčio įmones, investavusias ne mažiau kaip 30 mln. eurų ir sukūrusias mažausiai 200 darbo ...
Gitanas Nausėda  (Fotobankas)
Lietuvos ekonomikoje pernelyg ilgai leista klostytis Laukinių Vakarų sąlygoms, sako prezidentas Gitanas Nausėda. „Atėjo metas pasakyti, kad padarėme klaidą pernelyg ilgai ...
Aplinkosaugininkai aplankė „Grigeo“ (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Į Kuršių marias „Grigeo“ nuotekos buvo pilamos visai ne per avarinį, o slaptą, būtent šiam tikslui skirtą, vamzdį. Tokias pareigūnų operacijos uostamiesčio bendrovėje detales ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Rasta vieta Garliavoje, kur slepiant žiaurų nusikaltimą užkasta auka
DABAR RODOMA
Policija apie ieškomos mergaitės bylą: įvykis buvo, pagrobimo – ne
DABAR RODOMA
Pareiškus įtarimus prabilo „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius
DABAR RODOMA
Prabilo ir į kariuomenę pašaukta Londone gyvenanti Zofija
DABAR RODOMA
Į pasiūlymą mažinti amžių į Seimą lietuviai žiūri skeptiškai
DABAR RODOMA
Politinėje padangėje toliau verda aistros: susitiko Nausėda ir Karbauskis
DABAR RODOMA
Maisto reformos neveikia: iš ligoninių plūsta pacientų nuotraukos
DABAR RODOMA
Šimašius įvardijo sritį, kurioje Vilnius yra čempionas visoje Europoje
DABAR RODOMA
Nufilmuota, kaip pasienyje su Rusija sunaikintas pavojingas sprogmuo
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų