Pustuštės parduotuvių lentynos su jose gulinčiomis, kartais jau pagedusiomis prekėmis, atimta galimybė atostogauti kur nori ir kaip nori bei baimė tiesiog likti alkanam. Taip sovietinės okupacijos metus Lietuvoje prisimena kalbinti ekonomistai, juos išgyvenę savo kailiu. Jie tikina, kad lyginti šiandienos su daugiau nei prieš tris dešimtmečius buvusia realybe – neįmanoma, nes dabar mums įprastais ekonomikos dėsniais tiesiog nesivadovauta.

Šeimyninis automobilio remontas (nuotr. glavred.com)

Šeimyninis automobilio remontas (nuotr. glavred.com)

Bijojo likti nevalgiusi

Kaip tv3.lt pasakojo sovietinius laikus puikiai prisimenanti ekonomistė Rūta Vainienė, minėtasis laikmetis jai pirmiausia asocijuojasi su baime likti be maisto.

(30 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Sovietinis realizmas

„Buvo baimė, kad norėsiu kažką valgyti, bet namie nebus, ir parduotuvėje nebus, niekur nebus. Parduotuvėse būta tik bazinių produktų – makaronų, bet ne tokių kaip dabar, o tik tęžtančių, taip pat būdavo pieno, grietinės, kefyro, varškės. Bet mėsa, ar kokie skanesni desertai, šokoladiniai sūreliai buvo retenybė, prie jų nusidriekdavo eilės“, – šiandienos jaunimui sunkiai suvokiamus sovietmečio vaizdus piešia R. Vainienė.

REKLAMA

Ekonomistė priminė, kad dėl centralizuoto maisto prekių skirstymo po parduotuves tuo metu pirmiausia prekėmis buvo aprūpinami prekybininkų giminės ir artimieji, o jau tik kas likdavo viską išsidalinus, pasiekdavo parduotuves. To pasekmė buvusi milžiniškas deficitas, užkirtęs kelią daugeliui įsigyti norimas prekes tiesiog atėjus į parduotuvę.

„Parduotuvių vedėjos tuo metu buvo labai didelės ponios, nes daug prekių iki prekystalių neateidavo, jos geresnius dalykus išsiskirstydavo su giminėmis ar svarbiais asmenimis. Na, o apie egzotinius vaisius beliko pasvajoti. Žirmūnų gatvėje, prie tuometės „Birutės“ parduotuvės, buvo toks kioskas, jame kartais „išmesdavo“ bananų ir prie jų driekdavosi milžiniška eilė. Pamenu, atsistoju kartą į eilę ir ne už ilgo visiems pasako, kad viskas, bananai baigėsi, tada eilė išsiskirsto“, – pasakojo R. Vainienė.

Sovietmečio pabaigoje universitete studijavusi moteris tikina, kad vienareikšmiu prabangos ir turimo statuso simboliu tuo metu buvusios importinės prekės: vengriški „Globus“ marinuoti žirneliai ir agurkėliai, konservuota paprika lečo, kava iš tradicinių kavos pupelių, taip pat kitose socialistinėse šalyse, pavyzdžiui, Lenkijoje, Čekoslovakijoje, Vengrijoje pagaminti drabužiai ir avalynė.

„Jeigu norėdavai kiaulienos išpjovos, apie jautieną jau nekalbu, tai deficitas buvo tokio lygio, kad žmonės iš mėsos kombinato vogdavo. Papasakosiu tikrą istoriją: žmogus ateina į darbą lieknas ir gražus, o išeina iš jo kaip kosmonautas. Kombinate ji apibintuoja, apvynioja visą mėsomis, palendricomis, ir tokiu būdu žmogus išneša mėsos geresnės. Nes parduotuvėse būdavo tik kaulai, galvijų kojos, net liežuvis buvo prabanga. Višta retkarčiais tik buvo, bet ir tai geresnę vištą ar antį ne visur gaudavai“, – sakė pašnekovė.

REKLAMA

Galvos skausmai dėl batelių 

Anot R. Vainienės, dėl drabužių ir batų, ypač gražių, trūkumo, sovietmečiu žmonės ypač daug siuvo ir mezgė patys.

„Baisiausias dalykas merginoms buvo pasiruošimas išleistuvėms ir batelių ieškojimas vakarėliui. Pavyzdžiui, aš dėl jų važiavau į Gardiną, Baltarusiją, kur pavyko nusipirkti čekiškus batelius“, – juokėsi R. Vainienė.

Rūta Vainienė (Fotodiena/Dmitrijus Radlinskas)

Tuoktis susiruošusiems sovietinės Lietuvos piliečiams valdžia duodavo jaunavedžių talonus, su kurias buvo galima apsilankyti specializuotose parduotuvėse – jaunavedžių salonuose. Čia žmonės įsigydavo norimų drabužių ir tam tikrų maisto produktų, be kurių vestuvinės puotos stalas būtų buvęs visiškai skurdus.

Panašios koncepcijos salonai buvo sukurti ir naujagimio sulaukusiems žmonėms. Vadinamajame naujagimio salone, pavyzdžiui, galėdavai įsigyti vystyklų.

Dar vienas sovietmečio fenomenas – vadinamosios valiutinės parduotuvės. Pasak ekonomistės, jose galėdavai rasti eiliniam sovietiniam piliečiui vargiai matytų prekių: japoniškų magnetofonų, suomiškų striukių ar kitų gaminių iš kapitalistinių šalių. Bet net ir apsižvalgyti po tokias parduotuvės galėjo tikrai ne kiekvienas. O ir sovietiniai rubliai jose negaliojo – viską buvo galima nusipirkti tik už vadinamus valiutinius čekius, kuriuos gaudavo jūreiviai ar kiti asmenys, vykstantys dirbti į užsienį ir matantys tenykštę prekių paklausą.

„Dėl visų šitų priežasčių darbas prekyboje buvo prestižinis, 1986 m. kuomet stojau į universitetą, neturint pažinčių ar užnugarių negalėdavai įstoti į prekybos ekonomikos studijas universitete, net ir būdamas geriausiu studentu. Praktiškai visos vietos buvo užrezervuotos prekybininkų ir nomenklatūrininkų dinastijoms“, – prisimena R. Vainienė.

REKLAMA

Garsi ekonomistė taip pat paaiškino, kad lyginti šiandienos ir sovietmečio kainų tiesiog neįmanoma. Sovietų Sąjungoje nesant rinkos ekonomikos ir jos dėsnių, parduotuvėse parašytos kainos dažnai nereiškė nieko.

Pinigų buvo, nes nebuvo pagundų

Finansininkas Algimantas Variakojis sovietmečio parduotuves prisimena kaip įstaigas, kuriose galėdavai rasti tik batono, duonos ir kai kurių pieno produktų. „Pieno buvo, nors kartais jis buvo sugižęs. Ryškus prisiminimas iš studentavimo laikų ir tas, kad alaus taip pat nebūdavo parduotuvėse. Bet jei ir atsirasdavo, jis būdavo surūgęs“, – tikino A. Variakojis.

Vyras puikiai prisimena ir savo pirmą susidūrimą su laisvojo pasaulio parduotuvių pasiūla. „Kai pirmą sykį nuvažiavome į Prancūziją ir ten pamatėme, kiek žmonės prekių dedasi į vežimėlį, dabar žmonės tiek Lietuvoje dedasi, tai tada atrodė, kad ten mėnesiui į priekį apsiperka. Aišku, dėl viso to deficito buvo kita medalio pusė – nebuvo tiek stambių žmonių“, – sako finansininkas.

Kartais pasigirstančius pasakymus esą viskas sovietmečiu buvo pigiau, A. Variakojis vertina skeptiškai. Esą jeigu žmonės šiandien pirktų tik tai, ką buvo galima rasti ant sovietinės parduotuvės prekystalio, taip pat neišleistų daug pinigų.

Algimantas Variakojis (Fotodiena/Eglė Mačiulskytė)

„Tiesiog tuomet šansų išleisti pinigų buvo nedaug. Nebuvo kur pinigų išleisti, dėl to ir susidaro įspūdis, kad buvo viskas pigu. Jeigu įsijungtum sovietinį režimą šiandien, pirktum tik makaronus, pieną, manų košę, nevažinėtum automobiliu, taip pat būtų galima sutaupyti daug pinigų“, – atkreipia dėmesį finansininkas.

REKLAMA

Kone prabangiausia ir sunkiai eiliniam piliečiui pasiekiama preke sovietmečiu A. Variakojis įvardina automobilį. Jo taip paprastai gauti nebuvo galima, eilėje dėl automobilio paskyros dažnas pralaukdavo net dešimt metų.

„Kai gaudavai paskyrą, „Zaporožietį“ galėdavai įsigyti už 3000 rublių, o „Žiguli“ už 6000 rublių. Turėdamas automobilį, vėliau turguje jį galėjai parduoti už daug didesnę sumą. O pats mašinos turėjimas reiškė, kad pavėžėdamas vieną kitą keleivį galėdavai prisidurti ir papildomą rublį“, – teigė finansininkas.

Atostogos: kone kasmet ten pat

Ir nors kasdienis prekių deficitas buvo juntamas visoje Sovietų Sąjungoje, tačiau skirtinguose šalies regionuose pasirinkimas nebuvo vienodas. Abu pašnekovai prisimena, kad plačiausiu prekių pasirinkimu galėjo pasidžiaugti Maskvos ir tuometinio Leningrado (dabartinio Sankt Peterburgo) gyventojai.

Skirtinguose Lietuvos miestuose taip pat buvo juntami skirtumai tarp miestų.

„Būdavo Visagino parduotuvėse visko daugiau, nes tai – atomininkų miestas. Kaune taip pat galėdavai gauti daugiau prekių, nes aktyvesni kauniečiai iš kažkur gaudavo įvairesnių pramoninių prekių.

Pats, būdamas studentu, dirbau traukinio palydovu. Traukinys važinėdavo į Leningradą, o ten citrinų kilogramas kainavo tris rublius, kai Lietuvoje tiek kainuodavo viena citrina. Be to, galėdavai ten už 40 kapeikų įsigytą cigarečių bloką Lietuvoje parduoti brangiau – 4 rubliai už pakelį“, – prisimena A. Variakojis.

Skurdus sovietinės okupacijos metais buvo ne tik prekių, bet ir atostogų pasirinkimas. Už sovietinės imperijos sienos patekti galėdavo tik išrinktieji, o ir keliauti šalies viduje nebuvo patogu. Anot A. Variakojo, kelionių agentūros veiklos nevykdę, gauti viešbučių kambarį taip pat buvo itin brangu ir ne visada pavykdavo.

REKLAMA

Esą dėl to daugelio lietuvių vasaros atostogos tuo metu apsiribodavo viešnage Palangoje, o prie šiltesnės Juodosios jūros vyko nedaugelis. Norėdami patekti į kurortus sovietmečiu gyventojai turėjo gauti specialų kvietimą per profesinę sąjungą.

Sovietiniai piliečiai, anot A. Variakojo, beveik nežinojo ir ką reiškia slidinėjimas kalnuose per atostogas: tokia laisvalaikio sporto rūšis beveik neegzistavo.

komentaras
2019-01-13 11:18:47
Bananų nevalgau ir šiandien, o mėsai auginom keletą gyvulių. buvo pieno, grietinės, sviesto, sūrio, varškės, mėsos, lašinių dešros, skilandžio, bulvių, kopūstų, morkų, burokėlių, duonos, samagono, auginom ir tabaką, ir augom sveiki, be jokių chemikalų. Gaila, bet šių dienų gyventojui jau neteks viso šito natūralaus, be chemijos maisto paragauti. Apie draudimus, ir cheminį maitinimą- atskira tema.
Atsakyti
(30 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Sovietinis realizmas
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Tomas 2019-01-15 11:51:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prieš trisdešimt metų gyvenom dag saugiau . Dadr reike bausti. Drausti mokesčius. .didinti paprasta. Žmogų valdze neskaito nieko jo visko. Yra parduotuvėse ..su .....e....   ATSAKYTI
nesupratau 2019-01-14 14:37:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ar tie mūsų ekonomistai jau skleroze serga, ar galvojaa, kad be jų neliko žmonių, puikiai prisimenančių sovietmetį? Kada ir kur citrina kainavo 3 rublius, o cigaretės - 4??? Pačios brangiausios buvo "kosmosas" - 70 kapeikų pokelis, kitos kainavo apie 35-40 kapeikų, citrinos 1 vnt. - 25 kapeikos. Sutinku, buvo deficitas, tekdavo eiles stovėti prie geresnio maisto ar rūbų, bet kad šaldytuvas būtų tuščias ir, kaip ponia Vainienė dejavo, bijoti, kad liksi nevalgęs, tai tikrai to nebuvo, nebent jos tėvai buvo girtuokliai. Dirbantys ir negeriantys žmonės tikrai turėjo ką valgyt ir nuogi nevaikščiojo, o ir žirnelių visų mišrainėse būdavo, kažkaip sugebėdavo gauti. Moterys megzdavo, siūdavo ir labai išradingai puošdavosi. Atostogos 4 asmenų šeimai Palangoje kambarys kainavo 20 rublių 2 savaitėm (žmogui po 5 rub., dalį apmokėdavo profsąjunga), kas norėjo, važiavo prie Juodosios jūros į Krymą ar Kaukazą. Mano draugai slidinėjimo mėgėjai kasmet važiuodavo slidinėti į Karpatus. Į sanatorijas nemokamus kelialapius gaudavo lėtinėmis ligomis sergantys (nesakau, kad visi kas norėjo, bet daugelis gaudavo). Dar toliau vardinti, ar užteks? Aš tikrai dabar nenorėčiau sugrįžt į socializmą, bet nereikia jaunimui smegenų plaut (vyresni prisimena, jiems neišplausit iš atminties). Nelengva dabar gyventi, ypač pensininkams, kultūros darbuotojams, minimalius atlyginimus gaunantiems....   ATSAKYTI
Obidno 2019-01-14 08:40:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na....    ATSAKYTI
Jei 2019-01-14 03:39:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Butu buve taip blogai tai nereiketu dabar aprasyneti ir irodineti visokiems tipo ekonomistams. Norima irodyti kad dabar gyvename geriau negu tada bet neiseina.   ATSAKYTI
Karvelis 2019-01-14 03:19:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Na bet jei Lietuvos istorijoje nebūtų pasipainiojusi sovietų sajunga, dabar gyvenimo lygis Lietuvoje būtų kaip Skandinavijos šalyse. Gyvų tarpe jau nėra žmonių, gyvenusių tarpukariu, bet turbūt jie ir buvo patys laimingiausi Lietuvos gyventojai , nes su 1940 metais baigėsi mūsų, kaip tautos, istorija.    ATSAKYTI
Benas 2019-01-14 00:51:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gal būtų mažiau piktų pasisakymų jei žmonės nepainiotų Stalino,Chruščiovo,Brežnevo ir kitų trumpiau sėdėjusiųjų laikotarpių.Buvo sovietmetis, bet ir jis buvo ne visada vienodas.Niekada į jį nenorėčiau sugrįžti,nors gebėjau gyventi p.g.kitus apynormaliai.Dabar man geriau, bet visada dirbau.Taip pat nereikia painioti miesto ir kaimo gyvenimo.prie Smetonos mieste niekas kojų mėšle nešildė.Veikė restoranai,bankai,siuvyklos.parduotuvėse buvo kosmetikos,gražių drabužių,moterys buvo pasitempę ir nešiojo skrybėlaites.Blogai visais laikais gyveno šeimos,kur vyras buvo girtuoklis. Geriausias laikas atrodo tas, kai buvome jauni.O Sovietų laikams buvo būdinga tai, kad NIEKO nebuvo, bet visi visko turėjo. Perpardavinėtojai klestėjo.Atomobilio iš atlyginimo nusipirkti buvo neįmanoma arba reikėjo laaabai taupyti. Butų privačių nebuvo. O gauti valdišką,reikėjo gerai ”patepti”,nes tada ”ranka ranką plovė.dauguma painioja įvykius, laikotarpius. Ne visą Sovietmetį viskas buvo vienodai. Čia geriausiai būtų paskaityti apie tai daugiau.   ATSAKYTI
Juzis 2019-01-13 21:13:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kas ta vainienė per kiaušingalvė, jei yra varškės įsidedi uogienės ir turi saldų sūrelį! Prie Smetonos dar skurdžių buvo bet negirdžiu ašarojant, su klumpem vaikščiojo, vasarą žąsis praganęs karvės šūde kojas šildęs piemenukas ne kažką uždirbdavo   ATSAKYTI
Raimai 2019-01-13 20:53:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nerašinėk iš lempos, taip dabar leidžia suprast kad nelaikyk, skaityk įstatymus, poįstatyminius aktus, nuostatas direktyvas, ir jei imli galvytė- rasi. Vogė tai kolchozo kombikormą, o spekuliavo ne kad išgyventų, (išlikimo klausimo nebuvo), spekuliavo tam kad galėtų būti bent kiek pasikėlęs savam kaime. Tai gražesnis žiguliukas, žirneliai mišrainėje, spiritas medicininis vietoi samanės, prabangios cigaretės, kailinė kepurė.   ATSAKYTI
Raima 2019-01-13 20:06:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Auginkit ir dabar,kas draudžia.Tada augino,nes nebuvo ko nupirkti.Žmonės augino viską,vogė,spekuliavo,kad išgyventų.   ATSAKYTI
vitukas 2019-01-13 20:05:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nebuvau kumunistas tik dirbau su zmona saziningai ir buta ir ziguliuka nusipirkome ir valgyti turejome na po restoranus tai nevaiksciojome    ATSAKYTI
svarbu 2019-01-13 18:13:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nes dabar gali matyt per visus 14 kanalų pliką bobą, kuri visą tautą išvadina degradavusiais pijokais, ir tikina kad vaikus atiminėt reikia. O jei nepatinka tas kanalas- gali įsijungt "vienas namuose", jei dar nežinai mintinai.   ATSAKYTI
, nesvarbu 2019-01-13 17:51:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tarybiniais laikais gyvenau,mokiausi,dirbau! buvau saugi,kad turėsiu kur gyventi,užauginami du vaikus Lietuvai,sulauksiu ramiai pencijos...nebuvo veltedziu, bedarbių , darželiuose,mokyklose krykste vaikai,niekas nevertėtų kalbėt ruskai,neisvede už rankos iš bažnyčios,maistas buvo pigus,užteko mėsos, buvo pigus valstybinis transportas,vaikai galėjo rinkti specialybę,gavo paskyrimus ir butuose pirmenybę gauti,o jau tuos žirnelius galėjo pačios moterys pasigaminti,o kur dabar mūsų pencija?kur ir kokia kalba šneka mūsų vaikai ir anūkai?kiek mūsų ir kokio amžiaus liko Lietuvoje?bedarbiai pašaliniai girtuokliai,parduota isvokta,paniekinta norėtų ir degalinių Lietuva!apie mediciną nekalbu,pas gydytoją neprieisi,konsultanto specialisto gali ir nesulaukta...tu niekas savo tėvynėje...   ATSAKYTI
Tomad 2019-01-13 21:36:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tikra tiesa. Pagarba už tiesa   ATSAKYTI
Beda 2019-01-13 17:45:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Tarybiniu laiku slovintojai, turbut patys negyveno tarybiniais laikais. Taip, buvo tikrai pasiturinciu, bet tik tie kurie, kazkur prakisdavo nuvogtas prekes, kurie pvz lenkijoj giminiu turejo, siuntiniu gaudavo, kad ir tos pacios parduotuviu vedejos ir t.t.o butus gaudavo tik gamyklose dirbantys, kokie nors mokytojai ir pan tikrai ne. O paprastas zmogelis nemokantis nenorintis vogti kombinuoti prie visu valdziu buvo nepasiturintis. Nesakau, kad dabar yra geros salygos. Kaip pasake vienas zmogus, jus gyvenot laukinio socializmo dabar laukinio kapitalizmo salygom.   ATSAKYTI
nebėda 2019-01-13 17:51:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O aš dirbau kolchoze, ir gavau sklypą eilės tvarka, ir paskola statyboms, ir laiku pastačius nereikėjo gražinti 50%. čia ir dabar egzistuoju, tik jau ne gyvenu. Gyvena kiti musų sąskaita.   ATSAKYTI
Juzis 2019-01-13 21:19:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nesvaik, vieno kambario buto niekas nenorėjo net imti, lauke dviejų-trijų, buvau ką tik po armijos nevedęs tai nedavė, tik bendrabutį   ATSAKYTI
To beda 2019-01-14 00:58:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O dabar kas pasiturintys - kas isvoge , issidalino Lietuva ...Tegu prideje ranka prie sirdies visi "patriarchai" prisipazysta, kaip nustekeno nepriklausoma Lietuvele... :(    ATSAKYTI
Rimantas-Klaipeda 2019-01-13 17:12:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Variakojis serga alhaimeriu,citrina 3 rubliai , cigareciu pakelis 4rub,MELAGIS , mulkina jaunimui smegenis, Visi gyveno normaliai,kodel neraso ,kad zmogus buvo ramus del ritojaus,garantija i darba,NEMOKAMA MOKSLA,NEMOKAMA MEDICINA, ( jei nuejei i poliklinika,tai ta pacia diena patekai pas gyditoja,na blogiausiu atveju kita diena,ne kaip dabar ,gali numirti kol pateksi pas daktara ),NEMOKAMAS BUSTA, ir daug,daug kitu pliusu galeciau vardinti   ATSAKYTI
Rena 2019-01-13 16:50:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Auginau sesis vaikus, visiems visko uzteko,maisto buvo pakankamai ir aprengti buvo ir be batu nevaiksciojo ir masina turejom ir sklypa statybai gavom, ir galiu pasakyt nebuvo jokiu problemu, tik jus puciat burbula, kad viskas buvo blogai, bet viskas buvo ekologiska, jokiu shemikalu.
   ATSAKYTI
Baba 2019-01-14 00:49:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taip visiskai pritariu- maistas buvo be visokiu E. O straipsnio autore matosi labai ,,issilavinusi " - skundziasi, kad pienas sugyzdavo.Taip naturalus pienas ir sugyzta! O dabar - ,,piena"gali laikyti savaitemis ir menesiais. Su tokiais straipsniais konservu zurnaliugos smegenis gali plaut jaunajai kartai , o ne tiems , kas gyveno, mokesi , dirbo , vaikus augino tuo laikmeciu...   ATSAKYTI
Vladimiras 2019-01-13 16:42:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Besmegenės sovietinės šiukšles važiuokite į mongoloidų rojų    ATSAKYTI
Zi 2019-01-13 16:40:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet uz tai zmones buvo sveikesni ir geresni   ATSAKYTI
na 2019-01-13 16:35:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
bedarbių tada nebuvo,visi dirbo ir algų užteko ir pavalgyti ir apsirengti ir mokesčiams,paprastiems dirbantiems buvo geriau,tai svarbiausia,o kad trūkumų buvo niekas ir neneigia   ATSAKYTI
Lo 2019-01-13 16:14:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Mano tėvai buvo paprasti darbininkai ir mes per atostogas išvažinėjom beveik visą sąjungą.Maisto pakako,nez tiek šlamšto kaip db nebuvo.Galiu palygint šį laikmetį ir aną ir jei galėčiau rinktis-rinkčiausį ANĄ 100%   ATSAKYTI
Jonas 2019-01-13 15:57:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Mano mama dirbo kaimo parduotuvej.buvo nedidelis asortimentas bet visko kas butina.miltai cukrus druska duona desros silkes sausainiu ir saldainiu keliu rusiu .alaus, vyno degtines, limonado berzu sulos.ir dar daug visko .tai buvo pries 40 metu.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Vidmantas Janulevičius. Martyno Ambrazo nuotr.
Visame pasaulyje vis garsiau kalbama apie antrąją koronaviruso bangą. Tačiau naujasis Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas ir verslininkas Vidmantas ...
Asociatyvi (nuotr. stop kadras)
„Vilniaus vandenys“ dėl savaitgalį užfiksuotos plastiko taršos stabdo nuotekų priėmimą iš „Ecso“ – pranešama, kad plastikas į aplinką nepateko. Kaip informavo „Vilniaus ...
Vandens telkinio kasimas (nuotr. „Urbkasa“)
Didesnį ar mažesnį vandens telkinį galima rasti prie nemažos dalies Lietuvos sodybų. Vieniems tai aplinkos puošmena, kitiems – būtinybė sodų ar daržų laistymui. Ekspertai ...
(nuotr. Broniaus Jablonsko)
Nekilnojamojo turto (NT) nuomotojai dabar privalo pirkti verslo liudijimą kiekvienam išnuomojamam butui ar namui, nors iki liepos visam turtui užtekdavo jo vieno. Kai kurie NT ...
Pinigai (Fotobankas)
Už įvažiavimą į Neringą mokamo ekologinio mokesčio per pirmąjį šių metų pusmetį surinkta 145 tūkst. eurų mažiau nei planuota, informavo savivaldybė. Kaip teigė BNS teigė ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų