Viešojoje erdvėje vis kyla diskusijų, ar pensinis amžius turėtų būti ilginamas. Kai kuriose Europos šalyse planuojama, kad į pensiją žmogus išeis tik sulaukęs 72 metų. Tai gali nutikti ir Lietuvoje, tačiau netapti problema, jei, anot Vilniaus universiteto profesoriaus, būsime įgyvendinę bent porą dalykų.

Senatvė (nuotr. 123rf.com)

Senatvė (nuotr. 123rf.com)

Naujienų portalui tv3.lt VU profesorius, Darbo rinkos tyrimų instituto tyrėjas Boguslavas Gruževskis tvirtina, kad pensinio amžiaus ilginimas – būtinybė, tačiau tai reikia daryti atsižvelgiant į vidutinę gyvenimo trukmę ir pensinės sistemos stabilumą.

„Kiekviena šalis žiūri į vieną ir kitą kriterijų. Kalbant apie Europos visuomenės raidą, aišku, kad pensinio amžiaus riba judės į viršų. Dabar apie tai girdim ir iš Rusijos. Pavyzdžiui, ir Lenkija buvo padidinusi pensinį amžių, tada atsitraukė dėl nepasitenkinimo. Pati pirma šalis pasaulyje, kuri numatė ilgesnį pensinį amžių nei 72 metus, yra Norvegija. Strateginiuose dokumentuose yra numatyta, kad po 2025 metų būtų tokia galimybė“, – tv3.lt komentuoja B. Gruževskis.

REKLAMA

Pasak jo, tai normalu, nes ir gyvenimo trukmė ten yra ilgesnė. Būtent ji turėtų būti ne mažiau kaip 10 metų didesnė už pensinio amžiaus ribą. Tai reikštų, kad Lietuvoje, pagal vyrų gyvenimo trukmę (ši maždaug 11 metų trumpesnė nei moterų), pensinis amžius galėtų būti apie 70 metų. Tiesa, profesorius pripažįsta, kad Lietuvai šiuo atžvilgiu su Norvegija būtų lygintis sunku, nes ten darbas vyresniame amžiuje nėra jaučiamas, kaip prievarta.

Trys komponentai, kurie palengvintų vėlesnį išėjimą į pensiją

Profesoriaus B. Gružveskio teigimu, Lietuvoje reikia didinti darbo rinkos patrauklumą vyresniems žmonėms, kad jiems tai taptų malonumu, o ne prievarta. Tuo pačiu, pasak jo, reikia skatinti ir darbdavius, kad šie norėtų vyresnių darbuotojų. Tačiau svarbiausia, anot B. Gruževskio – bendra gyvenimo kokybė.

„Pats žmogus turi investuoti į savo orią senatvę. Veiksmai iš trijų komponentų susideda: pirmiausia tai investicijos į savo sveikatą: ką valgome, kiek sportuojame, tada investicija į finansinį stabilumą: papildomų fondų kaupimas, trečias komponentas – socialinis ir ekonominis aktyvumas. Jei bus išsaugoti sveikatos ir socialinio aktyvumo veiksniai, amžiaus riba mažai ką keis. Pensija sprendžia labai nedaug, tik ketvirtadalį gerovės. Nes jei išsaugota sveikata, aktyvumas gyvenime, yra draugų ir pomėgių, tada žemos pajamos iš pensijos nebe tokios svarbios. O jei sveikata neišsaugota, tada aišku bus problemų – mažas pajamas suris vaistai, lankymasis pas gydytoją, socialinio aktyvumo nebuvimas lems liūdesį ir stresą“, – komentavo B. Gruževskis.

REKLAMA

Lietuvoje iki 2026 metų numatyta sulyginti moterų ir vyrų pensinį amžių iki 65 metų. Pašnekovo teigimu, tai mus pastatys Europos Sąjungos statistikos viduryje. Tačiau būtinai strategiškai numatyti, kas laukia po 2026 metų.

„Kadangi iš vienos pusės mūsų pensinės sistemos tvarumas bus pakankamai silpnas, kadangi daug vyresnio amžiaus bus ir susiduriame su gyventojų senėjimu, tai skatins peržiūrėti pensinio amžiaus ribą. Reikės stebėti, kaip pasikeis mūsų vidutinė gyvenimo trukmė, ar darbas nebus prievarta. Dėl to aiškiai pasakyti, kokie bus sprendimai, šiandien sunku. Bet potencialiai apie 2040 metus, kai kalbėsime, tai matysime pailgėjusią gyvenimo trukmę ir bus atitinkamas pagrindas ir būtinumas didinti pensinį amžių, bet apie tai jau reikia kalbėti dabartiniu laikotarpiu“,– mano B. Gruževskis.

Kryptis viena, kad pensinis amžius po truputį turėtų didėti, bet jis neturėtų didinti nepasitenkinimo tarp žmonių.

Kiekviena šalis turi atsižvelgti į darbo rinką

Europos Parlamento narė Vilija Blinkevičiūtė teigia, kad kasmet Parlamente kyla diskusijos, vertinant vienos ar kitos valstybės darbo rinkos situaciją, tačiau konkrečių diskusijų, kurios būtų reikšmingos ir išplėtotos, nėra. Daugiausia ko Lietuva gali sulaukti iš Europos Sąjungos institucijų, tai – rekomendacijos.

„Dirbu Užimtumo ir socialinių reikalų komitete, kuris yra pagrindinis komitetas, kuris svarstytų tokį klausimą. Ir praeitos, ir šios kadencijos metu, svarstėme esamą pensijų bei demografinę situaciją Europos Sąjungos valstybėse, tame tarpe ir Lietuvoje. Tačiau tikrai buvo atkreiptas dėmesys, kad jei valstybės narės priima sprendimą ilginti pensinį amžių, tai jos turi įvertinti situaciją darbo rinkoje, ar tie vyresnio amžiaus žmonės turės darbą, ar galės dirbti pagal savo sveikatą. Todėl noriu užtikrinti, kad jokių privalomų direktyvų nėra ir negali būti dėl pensijų ir pensinio amžiaus Europos Sąjungoje. Tai apsprendžia pačios narės valstybės.

REKLAMA

Kasmet iškyla tam tikri klausimai, vertinant situaciją, koks amžius vienokiose ar kitokiose valstybėse, bet tos rekomendacijos niekada nėra privalomos ir, jei jos ateitų, tai tik iš Europos Komisijos. Paprastai įvertinama ekonominė situacija, skurdo lygis, pensijų dydis, užimtumo lygis, vaikų skurdas. Tai socialiniai ekonominiai rodikliai, pagal kuriuos kasmet žiūrima, kokia yra situacija. Ir tikrai niekada negirdėjau, kad Lietuva dėl savo amžiaus išsiskirtų kažkuo blogąja prasme. Gal rastume vieną kitą valstybę, kur pensinis amžius siekia 67 metus“, – tv3.lt komentavo europarlamentarė.

Priešingai nei profesorius, politikė ramina, kad numatytas pensinis amžius yra pakankamas ir nereikėtų žmonių gąsdinti, kad jiems teks dirbti vos ne iki mirties. Ji patikina, kad Lietuvos siekiama 65 metų riba yra pakankama, nes vertinant tikėtinos gyvenimo trukmės būklę reiktų atsižvelgti į tai, jog Lietuvos vyrai gyvena bene trumpiausiai iš visų Europos Sąjungos šalių.

„Lietuvoje tarp moterų ir vyrų gyvenimo trukmės skirtumas yra 11 metų. Tai pats didžiausias atotrūkis tarp 28 ES valstybių. Tai Lietuva neturėtų apie tai dar kalbėti, kad ilginti pensinį amžių. 2026 metai dar ganėtinai toli, tai reikės vertinti ir mūsų žmonių sveikatos būklę ir galimybę dirbti iki to amžiaus. Yra profesijų, kur virš 65 metų dirbti jau yra sunku, todėl tikrai nėra jokių privalomų sprendimų Europos Parlamente, ar Europos Komisijoje. (...) Negali pasakyti, kad pensinis amžius bus 72 metai, tas žmogus nei tiek dirbti galės, nei sveikatos turės, nei darbo jam bus“, – tikina V. Blinkevičiūtė.  

Trojus
2018-08-01 06:29:55
Aš eisiu protestuoti. Užteks vergauti kolūkio pirmininiko sūneliui ir turtą nedeklaruoti t.y. slėpti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Barakuda 2018-08-02 06:50:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O as nepergyvenu gyvenu kaip noriu vis tiek pensijos nesulauksiu nerupi nei kaupimo fondai nei sodra   ATSAKYTI
Patarlė 2018-08-01 23:26:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iš dainos žodžių neišmesi - LIETUVIUI MYŽK Į AUSĮ JIS VISVIEN TYLĖS...   ATSAKYTI
na 2018-08-01 20:22:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jei nebūtų problemos gauti darbą vyresniems,tai nebūtų problemos,bet kad dabar ir pensijos nesulaukus neįmanoma gauti darbo,niekas nenori įdarbinti ,jei turi 50 ir daugiau metų,tai ką tada šnekėti apie šešiasdešimtmečius,va kur problema   ATSAKYTI
Taip 2018-08-01 18:18:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visiems vieningai reike nustot moket mokescius.
   ATSAKYTI
Tatjana 2018-08-01 14:03:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vyrai turi daug žalingų įpročių, todėl ir miršta. Pensijinio amžiaus ilginimas nereikalingas. Daug žmonių miršta iki pensijinio amžiaus ir jiems net pensijų nereikia mokėti. Ponas Gruževski- prašau neerzinti visuomenės .Pensininkai ir gaunant pensiją gali dirbti    ATSAKYTI
Rita 2018-08-01 12:26:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur po velniu europietiski atlyginimai jai pagal europa ziuri, nekenciu lietuvos ir gaila, kad esu lietuve ir toj saly gimiau...    ATSAKYTI
2018-08-01 12:50:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Rita, o jei Afrikoje būtum gimusi... ar Sirijoj? :D  
Tai 2018-08-01 12:00:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Seimas ziuri pagal save,gali sedet ir iki 80metu juk fizisko darbo nedirba.
   ATSAKYTI
Mia 2018-08-01 10:28:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar tie kvaili sprendimai atitinka musu valdzia?ar jus nors vienas paklauset kaip jauciasi zmones?kokia ju sveikata?I graba visu pinigu nenusinesit.o mes norim pagyventi dorai bent senatveje.nelygynkit europos su musu apleista valstybe pogalais.zmones mirsta vis jaunesni.kur jusu galvos?   ATSAKYTI
Rita 2018-08-01 12:22:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jai ziuri pagal europa, tai kur europietiski atlyginimai!   
lagūna 2018-08-01 10:20:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
ok   ATSAKYTI
Nu jo 2018-08-01 09:58:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Issukis verslininkams: islaikyti darbo vietoje seneliu priglauda... idomu, tu dieduku darbo rezultatai juos tenkins? Nemanau. Todel jie viena greta su darbuotojais eis protestuot....   ATSAKYTI
Na na 2018-08-01 12:22:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apie kokią senelių prieglaudą kalbate? Jau keturiasdešimtmečių darbdaviai į darbą nepriima.  
Rim 2018-08-01 09:23:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jeigu kažkoks išprotėjęs liberalistinis profesorius siūlo ilginti pensinį amžių, tai nereiškia, kad taip ir bus. Juk E. Masiulis ne premjeras. Bet kitas klausimas, kam reikia erzinti žmones tokias straipsniais?    ATSAKYTI
Petronele 2018-08-01 09:20:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Visai nupusejo,bet gal ir gudriai,nes beveik nebereikes jokiu pensiju moketi,zmones ismirs anksciau laiko.O kas del Norvegijos,ar ten mums reikia zvalgytis,ten net nereikia lyginti su Lietuva.Ten zmoniu neisnaudoja,kaip Lietuvoj!O jei valdzia nevogtu,nereiktu nei pensijinio amziaus didinti,nebutu jokios BUTINYBES,visiems uztektu ir dar liktu.   ATSAKYTI
Algimantas 2018-08-01 09:18:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Senai sakiau, kad darbininkas turėtų nugaišti darbo vietoje su plaktuku, ar atsuktuvu rankoje. Bent jau to matyt ir siekiama   ATSAKYTI
be penkių minučių pensininkė 2018-08-01 08:58:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ant tiek godūs valdo tą mūsų Lietuvą ir ant tiek gudrūs ,,durniai'', jei lygina ją su Norvegija, Vokietija ir t.t. Su išsivysčiusiomis šalimis lyginti???

Juk pas mus 70 metų jau sunku sulaukti. Tai ką, su karstu jūs mane, rupūžės, mane vešite į darbą, kurie sugrobėte, tam palankiu metu, nes Lietuva buvo labai turtinga, visa tai, ką mes, jauni būdami, sukūrėme. Čia man jau, kai prailginsite pensijinį amžių, teks tik automatą imti į rankas ir eiti šluoti tokius nuo žemės paviršiaus. Ko mūsų vaikus išvarote iš Tėvynės?    ATSAKYTI
Angele 2018-08-01 08:53:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Šaunuoliai viskas gerai tai bus tik vienas kitas senjoras nes tokiu metu mažai kas sulauks ir problema išspresta   ATSAKYTI
dar tylėkit runkuliai 2018-08-01 08:43:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ar jum dar nenusibodo kentėt ir ausis suglaudę paskutinius triusiukus atiduosit o ant jūsų jie raiti joja kaip išmąno ir vistiek jum gerai ot buka tauta tokios nera visoi šalį visos šalys už betkokia smulkmena protestuoja o lietuviai tyli g l u š i a l i a i esat naivuoliai ir tiek vaikai pas tėvus nebegali grįžt ir vistiek jum viskas gerai    ATSAKYTI
Aldona 2018-08-01 06:33:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Karbauskis vis kvaileliu užuomarša apsimeta... Kiek kartų jau nedeklaravo visokio turto? Kai pagauna- sako , kad pamiršo. Ar tuo tikime? NE.NE.NE. Tai tokia jo taktika ir žaidimas- pagaus- nepagaus....O čia dar pensijinį amžių sugalvojo vėl ilginti.    ATSAKYTI
chachacha 2018-08-01 09:11:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
o kodel zmogus negali uzmirsti.Juk kaip kas uzmirsta su kuo savo bizniuka varo brolis,ar kam dirba sunus,ar,kad turi viena leidima,o pasistato tris namus,kad neturi seimos,bet vazineja seimos automobiliu ir t.t. ir t.t.Taigi,kaip sakoma,buvo laiko is ko pasimokinti.  
Trojus 2018-08-01 06:29:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Aš eisiu protestuoti. Užteks vergauti kolūkio pirmininiko sūneliui ir turtą nedeklaruoti t.y. slėpti.   ATSAKYTI
Negalima 2018-08-01 09:39:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Uzdrausta, gausi bauda:)
  
žvelk giliau 2018-08-01 06:25:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Europos normalios valstybės, tokios kaip Prancūzija, Vokietija ir kitos, protestuoja prieš pensijinio amžiaus ilginimą. Net Rusija verda nuo protestų, o Lietuvoje visiems viskas gerai- kolchoznikai su Karbauskiu , Voryga ir Širinskiene kuria planus vėl pailginti pensijinį amžių, o mes kaip veršių banda vedama į skerdyklą net nesubliauname... Ko mes verti? Baudžiauninkai buvome ir likome, kur tik pono (šiuo atveju Karbauskio) malonės tikimės ir laukiame. Ar neatsibodo šitaip gyventi? Ar neatsibodo tylėti?   ATSAKYTI
Liza 2018-08-01 09:30:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Juk jau ir prieš karbauski spango apie pensijini amžių didinimą ,teko Palangoj bunant išgirsti pokalbi ,kad moterim mergatėms iki 25metų susilaukus vaikiuko išmokama 10000 kompensacija ,gimė antras vėl tokia pat išmoka ,mane suintrigavo tai, kad tarop valstybių buvo paminėta Ukraina juk ten kariaujama ir tikrai turėtu buti nualinta šalis ,bet randa kaip padidinti gimstamumą, o pas mus jaunimą veja ,o senoliai paršus šeria...  

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
Pinigai (Fotobankas)
Į neįvykusį koncertą bilietus įsigijęs vyras pasijuto neviltyje. Panoręs susigrąžinti sumokėtus pinigus jis tikino buvęs priverstas eiti kone kryžiaus žygius. „Rugsėjo 12 ...
Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)
Daliai bankų toliau perkeliant grynųjų pinigų operacijas iš skyrių į savitarnos erdves, kredito įstaigų atstovai padėtį aiškina ir kintančiais klientų poreikiais.  ...
Kas laukia šilauogių augintojų Lietuvoje – ar jų ne per daug? (nuotr. TV3)
Dar prieš keletą metų labiausiai Lietuvoje populiarėjo remontantinių bei vasarinių aviečių ir braškių auginimo ūkiai, tačiau šiemet į priekį išsiveržė šilauogės. Pastaraisiais ...
Taros supirkimo punktas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Prie nuo 2016-ųjų veikiančios taros užstato sistemos visuomenė jau spėjo priprasti, o taromatuose surenkamų pakuočių statistika byloja apie tokios sistemos naudą – vien per ...
Pirmasis tinklo restoranas Marijampolėje
Praėjusią savaitę su „McDonald‘s“ restoranų tinklą valdančios įmonės Lietuvoje atstovais susitikusi Alytaus miesto savivaldybės vadovybė norėtų mieste atidaryti ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų