Nuosava sodyba, o jei dar ir ant ežero kranto – tikra lietuvio svajonė. Tačiau nekilnojamojo turto (NT) brokeriai pastebi, kad sodybas parduoti darosi vis sunkiau net ir ežeringuose bei vaizdinguose kraštuose.

Parduodamos sodybos (nuotr. inreal.lt)

Parduodamos sodybos (nuotr. inreal.lt)

„Inreal“ duomenimis, aplink Uteną, Molėtus, Ignaliną, Zarasus šiuo metu parduodama apie 270 sodybų, o per šiuos metus nupirkta tik apie 50. Sodybą šiame krašte pavyksta parduoti per 1– 2 metus.

Pasak NT brokerio Valentino Karvelio poilsinių sodybų rinkoje daug didesnė pasiūla nei paklausa. Tai iš dalies susiklostė dėl nepatogios infrastruktūros, susisiekimo, tačiau labiausiai poveikį padarė prieškrizinis laikotarpis. Būtent 2005– 2008 metais sodybas prisipirkę žmonės dabar jų atsisako. Tačiau ne dėl piniginių sunkumų

„2005– 2008 metų pakilimas, tai buvo ekstazė kažkokia. Pusę sodybų su paskolomis, lizingais, skolintais pinigais buvo perkama. Gal suveikė mąstymas, kad gyvensim ilgai ir turtingai visą laiką. Sodybas pirko įvairaus amžiaus žmonės. Dar gal lietuvių mentalitetas veikė, kad reikia kažkur užmiestyje savo namą turėti su žeme. Niekas neskaičiavo tos sodybos išlaikymo, priežiūros, kiek kainuos atvažinėti, saugumas, privažiavimas. Vienetai tik apie tai galvojo. Per metus, per du gal ne visiems subręsta galutinė nuomonė, kad per daug kainuoja nei suteikia gamtos malonumo. Po keletos metų prasidėjo dažnesni pardavimai ir jie nemažėja. Daug pas mane klientų, kuriems 2007– 2008 m. pardaviau sodybas ir tuomet jie džiaugėsi, dabar tiesiog parduoda ne todėl, kad neturėtų pinigų, bet skaičiuoja, kad per brangu išlaikyti laiko prasme – atvažinėti savaitgaliais, tvarkyti“, – tv3.lt kalbėjo V. Karvelis.

REKLAMA

Jo teigimu, žmonės dabar labiau linkę nuomotis sodybėles savaitgaliui ir pasibūti nei turėti nuosavą.

„Ober– Haus“ Būsto departamento vadovas Audrius Šapoka pritaria, kad ryškėja tendencija, jog vis daugiau lietuvių renkasi sodybą tiesiog išsinuomoti savaitgaliui ar net mėnesiui vietoje to, kad ją įsigytų. Tendencija nuomotis sodybas nebūtinai savaitgaliui, bet ir ilgesniam laikotarpiui, ryškesnė nei prieš penkmetį, sako jis.

Tačiau jis mano, kad sodybos kaip nuosavybės poreikis yra išlikęs ir ekstremalaus tuštėjimo nėra.

„Priklauso nuo to, ar tai pilnai poilsiui pritaikyti namai, ar pusiau nugriuvusi kaimo sodybėlė. Nuo 2011–2012 metų, praėjus sunkmečiui, nebrangių sodybų, kurios yra geros ir naudojamos būklės, turi inžinerines komunikacijas, gerą privažiavimą, yra vaizdingoje vietoje, šalia vandens telkinių, paklausa didėjo. Ir tai suprantama, kadangi tai antras arba trečias būstas. Atsigaunant rinkai, didėjant žmonių pajamoms ir galimybėms normalu, kad daugelis žmonių į poilsį ir sodybas investuoja“, – tv3.lt sako A. Šapoka.

Pasak jo, ar sodybų pirkimą labiausiai lemia kaina – ar ji „įkandama“ pirkėjams.

Nuo kelių tūkstančių iki kelių šimtų tūkstančių

A. Šapokos teigimu, pagrindinis dalykas, lemiantis ar sodyba bus parduota – kaina. Pasak jo, bet kokį NT gali būti sunku parduodi dėl per aukštos kainos.

„Be to, pasiūla per paskutinius keletą metų didėjo. Bet subjektyviu mano pastebėjimu, per pastaruosius keletą metų pardavėjų lūkesčiai kainai tapo gana aukšti, tai yra, jie nori sodybas parduoti už gana aukštą kainą, galbūt ne visiškai atitinkančią tų sodybų specifiką – vietą, dydį, būklę, sklypo plotą. Itin paprastų, bet iš esmės tvarkingų, patogiam gyvenimui iškart tinkamų sodybų kaina varijuoja tarp 50 ir 90 tūkst. eurų, priklausomai nuo pobūdžio, vietos ir išvystymo. Prie vandens telkinių esančios sodybos yra brangesnės, o modernesnės sodybos ir 100 tūkst. eurų perkopia. Tiesa, jų sandorių skaičius pakankamai nedidelis“, – tv3.lt teigė jis.

REKLAMA

NT brokeriai pabrėžia, kad kainų skirtumai tarp skirtingų sodybų gali būti milžiniški. Viskas priklauso nuo sodybos būklės, įrengimo, vietos.

„Mažiausia kaina Aukštaitijoje– rytinė Rokiškio, Zarasų, Ignalinos pusė, link Baltarusijos sienos. Ten ir 2000– 3000 eurų gali kainuoti už namą, kuri tik šiek tiek pasitvarkyti reiktų. O maksimumas jau yra ir iki 300 tūkst. eurų, bet ten ant gero ežero kranto, pakankamai nauja statyba, nebus senovinė bakūžė. Visi patogumai bus.

Perkantieji iš pigesnių dažniau perka. Paaiškinimas tas, kad perkančių, kurie gali sau leisti už 200 tūkst. eurų sodybą įsigyti, nėra daug. Vidutiniškai Aukštaitijoje perka už 15– 25 tūkst. eurų, bet čia bendrai, ne vien prie ežerų. Ant ežero kranto šiek tiek labiau paklausios sodybos, bet tada ir kaina ženkliai didesnė nei sodyba pamiškėje ar kilometras nuo ežero. Tokia pat sodyba kažkur toliau kainuotų 15 tūkst., o ant ežero jau 30– 50 tūkst. eurų“, – pasakoja Valentinas Karvelis, „Inreal“ grupės brokeris Aukštaitijos krašte.

„Inreal“ duomenimis, tvarkingų sodybų, be priėjimo prie ežero ar upės, kaina prasideda nuo 9 tūkst. eurų ir, priklausomai nuo įrengimo, gali siekti apie 60.000 eurų. Pakrantę turinčios sodybos kainuoja nuo 25 tūkst. eurų ir gali perkopti 140 tūkst. eurų. Be to, Zarasuose sodybos kiek pigesnės nei Molėtuose.

Sodybas perka ir emigravusieji

V. Karvelio teigimu, nors emigruojantis linkę parduoti sodybas, dalis jau emigravusių linkę ir pirkti sodybas Lietuvoje. Vieni planuoja grįžti ir gyventi Lietuvoje, kiti perka, kad galėtų mėnesiui ar porai grįžti paatostogauti.

REKLAMA

Sodybas kartais renkasi ir vietiniai gyventojai, vyresnio amžiaus – pardavę butas sodybas jie perka jau nebe tik poilsiui, bet ir nuolatiniam gyvenimui. Tačiau neabejotinai dažniausiai sodybas perka didmiesčių gyventojai – Vilniaus ir Kauno, kartais Panevėžio.

A. Šapoka pastebi, kad sodybas dažniausiai perka maždaug 40-55 metų asmenų šeimos, turinčios paaugusius vaikus. Sodyba jiems tampa antru ar trečiu būstu.

Paklaustas, ar valdžios siūlomas 0,3 proc. NT mokestis antram, trečiam ir tolesniam būstui paveiktų šią rinką, A. Šapoka atsako, kad ne.

„Manau, kad įtakos praktiškai jokios nepadarytų, tiesiog numatomų mokestinių pakeitimų dydis ir pobūdis nesąlygoja esminių pokyčių rinkoje. Tam, kas turi poreikį turėti sodybą, kas turi poreikį nelaikinai, bet pakankamai ilgą laiką praleisti sodyboje kaime, tai neabejoju, kad tą poreikį ir įgyvendins“, – sako jis.

„Inreal“ duomenys

„Inreal“ duomenys

Taigi
2018-06-17 09:08:01
Turim sodybą,važinėti toli,o nuvažiavus dirbi . Jaunimas nenori, jiems tik šašlyką išsikepti, bet ir tai nevilioja.Niekad neatgausim pinigų parduodami , nes investuota labai daug.Reikia labai pagalvoti ar tikrai reikia tos sodybos
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Rita 2018-06-18 00:21:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Uz tokias sumas jaip LT tai kitoj saly oho ka nupirksi o cia.kazkokiam uzkampyj uz milijona. Baisu net paziuret kokios.kainos neatitinkancios.realybes koks monimumas   ATSAKYTI
Jolita 2018-06-18 00:18:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Butugerose vietose gtreit nupirktu .o daba moletai utena ir kainos kosmosines. Kas be pirks   ATSAKYTI
Juozas 2018-06-17 21:49:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ANTIREKLAMA. Perskaicius si straipsni zmones isvis nepirks tu sodybu, pagalvos kam ji reikalinga
   ATSAKYTI
2018-06-17 17:18:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kam reikalinga čia sodyba, kai Ispanijoje ar kitoje šalyje, kur garantuotas geras oras ir kainos ne tokios baisios kaip Lietuvoje..

   ATSAKYTI
Ulvensnese 2018-06-17 14:42:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Besmegenių tautele...kantrūs vergai...visą gyvenimą užuot tobuline savo sugebėjimus ar bandę išmokt ko nors naujo,vergauja : bankinei sistemai,nereikalingai valdžiai,nerealiems norams,blizgesiui neadekvačiam,sienoms ar dar kokiam niekalui...sodyba...realikvija,iš visai kito etapo... Kam vergui sodyba?   ATSAKYTI
as 2018-06-17 13:36:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
tokia Lietuvos ateitis....tuscia ...komunistai sunaikins iki galo....   ATSAKYTI
Ulensnese 2018-06-17 14:53:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Pataisysiu mintį: Šikniai ir besmegeniai,sunaikina viską ,kas daro būtį patogesne ir lengvesne...tai tie,ale kurie vadinasi žmonijos pažiba....viskas tik sukasi apie žemės išteklių ir žmogiškųjų resursų eksplotavimą...tai pavadinta yra ekonomika...tfu...briedas visiškas....nepritariu niekur ir niekam...žmonės kažkada pabuskit...! Seniai laikas!  
Žlugęs reikalas 2018-06-17 10:35:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaimo turizmas Lietuvoje mirė. O Ignalinos, Molėtų krašte didelė bedarbystė, žmonių ten beveik nebeliko... Dauguma išvažiavo į užsienį ir ten kuria savo laimę, nes Lietuvos valdžiai įdomi tik Lietuvos valdžia, ir nieko daugiau...   ATSAKYTI
Aušra 2018-06-17 10:52:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Zarasuose ne geriau  
Petras 2018-06-17 10:10:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
O tu is pavydo nusprogtum...   ATSAKYTI
CHA 2018-06-17 10:09:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Brokeris- garbingas amatas, pardavimų specialistas. Atsakau specialiste, ogi todėl kad ten uodai labai puola.   ATSAKYTI
Gintas 2018-06-17 09:44:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Turtingieji jau prisipirko vilu , ir tie jau perka uzsieni. O paprastam nabageliu tai neikandama . Tai isvazuoja i uzseni ten dirba ten ir busta isigyja. Taip kad ir toliau Lietuvele tusteja.   ATSAKYTI
Keliautoja 2018-06-17 09:33:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sodybų kainos LT prilygsta apartamentams užsienį. NT ieško kvailių. Čia iš visko stebuklą padaro.   ATSAKYTI
Taigi 2018-06-17 09:08:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Turim sodybą,važinėti toli,o nuvažiavus dirbi . Jaunimas nenori, jiems tik šašlyką išsikepti, bet ir tai nevilioja.Niekad neatgausim pinigų parduodami , nes investuota labai daug.Reikia labai pagalvoti ar tikrai reikia tos sodybos   ATSAKYTI
Irena 2018-06-17 08:37:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Gobsumui ribu nera...   ATSAKYTI
rim 2019-08-25 12:47:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvoi kokios kainos siauliose nesamoningos klaipedoi pigiau gali rast agentura nemasta  

Top Video

NBA išplatino įrašą Kobe Bryanui atminti: griebia už širdies
DABAR RODOMA
NBA išplatino įrašą Kobe Bryanui atminti: griebia už širdies
DABAR RODOMA
Pamatykite: 10 Kobe Bryanto metimų, atnešusių komandai pergalę
DABAR RODOMA
40 įspūdingiausių Kobe Bryanto karjeros dėjimų
DABAR RODOMA
Bryanto karjeros kelias NBA
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
REKLAMA
 Pastebi pasikeitimus NT rinkoje: žmonės vis dažniau renkasi ekologišką būstą
Jau seniai nekilnojamojo turto rinkos specialistai ir architektai žino taisyklę – buto ar namo vertę pirmiausiai lemia vieta. Visai nesvarbu, ar kalba eina apie mažesniuosius ...
Daugiabutis Vilniuje  (nuotr. Fotodiena.lt)
Gyventojai, nusprendę įsigyti butą, susiduria su didžiule pasiūla. Sunku apsispręsti, kokiame bute gyventi – naujos ar senos statybos? Jeigu ketinama pirkti naują, kokį rinktis ...
avarinės būklės daugiabutis Kaune, V. Girčės nuotr.
Baigtas remontuoti avarinės būklės daugiabutis Kaune, iš kurio vienos laiptinės pernai liepą evakuoti gyventojai. Kaip ketvirtadienį pranešė namą administruojanti bendrovė ...
Vilnius, Žirmūnai (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“ patvirtino perimanti daugiabučių kvartalo plėtros projektą, vystomą buvusioje valstybinės automobilių nuomos bendrovės „Autoūkis“ ...
Daugiabutis (nuotr. Fotodiena.lt)
Iš visų Europos Sąjungos šalių būsto nuomos kainos nuo 2007 metų labiausiai augo Lietuvoje. Ekonomistai ir nekilnojamojo turto (NT) ekspertai tokį reikšmingą kainų augimą ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų