SEB banko vyriausiais ekonomistas Gitanas Nausėda pristatydamas ekonomines prognozes pabrėžė, kad nors ir atlyginimai kitais metais gali itin ryškiai padidėti, dėl to geriau negyvensime. Mat yra kabliukas, ant kurio nereikėtų pasimauti.

Gitanas Nausėda (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Gitanas Nausėda (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

SEB banko vyriausiasis ekonomistas Gitanas Nausėda pastebi, kad praeiti metai Lietuvos ekonomikai tikrai buvo labai sėkmingi. O šie metai žymi pirmą kartą – visiškai nepakeistą ekonomikos prognozę.

Vidutinė metinė infliacija šiais metais turėtų būti 2,8 proc., o kitais metais – 2,5 proc. Vienas aspektas, pasak jo, kainų atžvilgiu yra akcizų politika. Kadangi šiemet nebelieka alkoholio akcizų įtakos, kainų augimo lygis bus mažesnis. Įtaką kainų augimui toliau turės atlyginimų augimas.

Šiemet prognozuojama vidutinė alga didės 7 proc., o tam įtaką darys ne tik išliksiantis ekonomikos augimas ir darbuotojų trūkumas, bet ir 20 eurų padidėjusi minimali mėnesio alga, augančios mokytojų, dėstytojų, medikų, tarnautojų algos. Nors vidutinė metinė infliacija šiemet ir bus mažesnė, realioji alga šiais metais augs taip pat lėčiau. Tiesa, jis skeptiškai vertintų premjero Sauliaus Skvernelio pasakymą, kad kitais metais vidutinė alga pasieks 1000 eurų. Tik ne dėl to, kad skaičius per didelis.

REKLAMA

„Realia išraiška tikrai toliau augs. Galėčiau net krauju pasirašyti, kad bus 1200 eurų vidutinės algos, bet ar geriau gyvensime abejočiau. Nes jei bus kitais metais sujungtos „Sodros“ įmokų darbdavio ir darbuotojo sujungimas, pats darbuotojas taps mokesčių mokėtoju. Bus perskaičiuojami visi atlyginimai, jie atrodys daug didesni, bet mokesčius mokės gyventojas. Tad nereikėtų ant kabliuko pasimauti. Reikėtų žiūrėti tą atlyginimą, kuris realiai paaugs, o ne „ant popieriaus“, – teigia G. Nausėda.

Nors nedarbo lygis pastaruoju metu mažėjo lėčiau, šalies ekonomikos plėtra vis dar yra pakankamai sparti naujoms darbo vietoms kurti. Daugelyje ekonomikos sektorių vyraujant darbo jėgos deficitui, šiais metais prognozuojamą vidutinį nedarbo lygį sumažino nuo 7 proc. iki 6,7 proc., o 2019 m. – nuo 6,8 proc. iki 6,5 proc. Tiek šiais, tiek ateinančiais metais didės iš trečiųjų šalių imigravusios darbo jėgos dalis bendrame dirbančiųjų skaičiuje.

SEB banko analitikai kol kas nemato priežasčių keisti Lietuvos BVP prognozės: 2018 – 3,2 proc., o 2019 m. – 3,0 proc.

Mokesčių reforma gali nuliūdinti pensininkus

SEB banko prezidento patarėjas dr. Gitanas Nausėda, pristatydamas naujausią leidinį „Lietuvos makroekonomikos apžvalga“, pažymėjo, kad mokesčių reformos pakete numatyti sprendimai turės labai skirtingą įtaką įvairioms visuomenės grupėms. Dėl to bene labiausiai pažeidžiama gyventojų grupė yra pensininkai, kurie negali tikėtis naudos iš darbo mokesčių sumažinimo, tačiau gali būti priversti susimokėti už antrąjį gyvenamąjį būstą, jeigu nebus numatyta specialių išlygų.

REKLAMA

Anot ekonomisto, vienareikšmiai teigiamai reikėtų vertinti pastangas sumažinti darbo mokesčių naštą. Socialinės draudimo įmokos sumažinimas 2 proc. punktais daugeliu atvejų bus panaudotas pensijoms kaupti, nes yra įsakmiai reikalaujama iš jaunesnių negu 40 metų asmenų dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje. Visgi jiems paliekama galimybė pasitraukti iš pensijų kaupimo sistemos, jeigu jie išreikštų tokį norą.

Kas kita – neapmokestinamojo pajamų dydžio taikymo sferos išplėtimas. Jis yra skirtas ne tik mažesnes ar vidutines, bet ir didesnes negu vidutines pajamas (iki 2,5 vidutinio darbo užmokesčio) gaunantiems darbuotojams, todėl neabejotinai turės teigiamą įtaką vidaus rinkos perkamajai galiai.

„Pastebėta, kad didžiausią dalį iš kiekvieno papildomai gauto euro vartojimo reikmėms skiria nepasiturintys namų ūkiai, bet pirkinių alkį taip pat jaučia ir vidutines pajamas gaunantys žmonės“,– pabrėžė G. Nausėda.

Pasak ekonomisto, tuo netenka stebėtis, kadangi šie namų ūkiai velka nepatenkintų poreikių šleifą ir, pasitaikius palankiai progai, stengiasi įsigyti tai, ko negalėjo sau leisti ilgą laiką.

Įsibėgėjusį pasaulio ekonomikos vežimą gali išversti prekybos karai

G. Nausėdos teigimu, euro zona ilgą laiką buvo sėkmės istorija – situacija gera, tvyro optimizmas, tačiau paskutinių mėnesių vartotojų lūkesčių indeksas parodė, kad situacija trapi. Prekybos karai gali labai lengvai optimizmą numušti ir padaryti neigiamos įtakos ekonomikos plėtrai.

„Tas baubas – prekybos barai – buvo dar matyti rinkiminėje Donaldo Trumpo programoje. Aš matau tai, kaip jo derybinę poziciją, bet neaišku ar jos bus laikomasi iki galo. Kas tik realiai įsigaliojo, tai aukštesni muito tarifai plienui ir aliuminiui, o po to pasirodė 1300 kiniškų prekių sąrašas, kad bus taip pat apmokestinta importo tarifais. Tačiau dažniausiai taikomas veidrodinis principas, jei tu man taip padarai, aš tau taip. Dabar abi šalys derėsis ir kas iš to gausis, sunku pasakyti“, – kalbėjo ekonomistas.

REKLAMA

Kalbant apie Europos Centrinio Banko (ECB) politiką nurodoma, kad jau šiais metais gali būti pradėta kelti palūkanų norma.

JAV Federalinio rezervo banko (FED) agresyvi pinigų politika turėjo pabrangti dolerį euro atžvilgiu, tačiau įvyko atvirkščiai. Manoma, kad dėl stabilios ekonomikos Europoje, o tai didina euro, kaip rezervinės valiutos patrauklumą pasaulyje. Tai reiškia, kad eksportuotojams vis mažiau bus patraukli JAV rinka.

G. Nausėda užsiminė apie bitkoiną.

„Reikia pripažinti, kad bitkoinas lieka įdomi alternatyva tiems, kurie nori investuoti su labai didelius spekuliacijos apetitu. Atsiskaitymams ir mokėjimas bitkoinas nebuvo patrauklus, nėra ir kaži ar bus ateityje. Nei Vyriausybės nei centriniai bankai nėra susidomėję kriptovaliutų puoselėjimu, nes tai reiškia, kad jų įtaka mažėja. Žmonės vis dar pasitiki labiau tradicinėmis valiutomis. Pastarosios turi savo tėvus, centrinius bankus, kurie pasirūpins, kad kriptovaliutoms būtų konkuruoti kuo sunkiau. Kriptovaliutos neužtikrina 100 proc. anonimiškumo“, – kalbėjo G. Nausėda.

Pasak jo, tik 8 proc. amerikiečių bitkoiną turi dėl to, kad nori atsiskaityti juo, o kita – didžioji dalis – spekuliuoti.

„Nėra atskaitos taškų už ko būtų galima užsikabinti, dėl to sunku prognozuoti kas bus toliau“, – pastebi ekonomistas.

SEB grupės analitikų prognozėmis, šiais metais euro zonos ekonomika turėtų išaugti apie 2,5 proc., o kitais metais apie 2,2 proc.

Analitikas
2018-04-24 11:11:29
Sutinku su Nauseda, tikrai tai bus kai visus mokescius perkels darbuotojui, tik beda tame kad po lietuvisku mokesciu gausi spyga i kisene. Tas pats B tik kitoj rankoj.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Aldona T 2018-05-06 21:10:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kaip turės išgyventi pensininkas gaudamas 200 eurų. Tai gal pirma laiko siūlote numirti , arba įveskite įstatymą kaip Nyderlande ???   ATSAKYTI
Komunizmas 2018-04-29 12:04:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kada baigsime pliupologija ? Mums pilnai laimei dar vieno plepancio tik ir truksta. Tu ka nors realaus pasiulei ?   ATSAKYTI
Lolo 2018-04-28 17:14:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Svarbiausia kad valst veterinarijos yarnybos veltedziams pakeltu algas   ATSAKYTI
Grchh 2018-04-28 04:10:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nauseeeda   ATSAKYTI
Vilija 2018-04-27 18:11:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kas man iš to kad mano viršininkas gaus 2000 eurų o aš 400 eurų..    ATSAKYTI
Ovk 2018-04-27 17:58:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gal gana paskui atlyginimus kelti prekiu kainas? Kainu ir algu skirtumas turi buti didesnis bent dvigubai. T.y. kainos turi nedideti iki tol kol vid. atlyginimas nebus 1600 eur.    ATSAKYTI
Aaa 2018-04-28 00:46:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaip tu nesupranti, kad kainas kelia pats pirkejas.jei brangu tai nepirk.  
To aaa 2018-04-28 04:09:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
pasiulyk alternatyva maistui  
Stanislovas 2018-04-26 16:02:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gali ir kraujo neužtekti pastoviai keičiant ir komentuojant savo pažadus.:)   ATSAKYTI
Liudmila 2018-04-24 20:13:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
makaronus gerai kabina.netikiu kad taip bus.kai lita keite ta pati kalbejo.   ATSAKYTI
Vale 2018-04-24 16:13:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Manęs ta "vidutinė"- nešildo. Man rūpi mano alga, kuri iki šiolei ne didėja, o mažėja. Čia, jei kažkam pakels daug, o kitam- nieko, tai ir išeis, kad smarkiai pakėlė!!!   ATSAKYTI
Įtaką kainų augimui toliau turės atlygin 2018-04-24 16:09:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kas man iš to, kad kils viršininko alga? Eiliniams biudžetininkams algos tuoj susilygins su MMA.   ATSAKYTI
Henrikas 2018-04-24 12:41:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8

akcizus alkoholiui ir tabakui būtina didinti kasmet po 50% Ir tai nediskutuotina!   ATSAKYTI
Viko2000 2018-04-24 13:09:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O kodėl ne 150  
Max 2018-04-24 12:35:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
na žurnalistai aišku pasitavo šitą frazę, bet iš esmės jis nieko pompastiško tuo nesiekė, tiesiog norėjo akcentuoti, kad nominalus skaičius išaugs labai reikšmingai, o realios algos (į rankas) iš esmės keisis minimaliai.   ATSAKYTI
NE 2018-04-24 12:28:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Būtų įdomu sužinoti , kas finansuoja Nausėdos , dirbančio užsienio kapitalo UAB , reklamą...   ATSAKYTI
Jonas 2018-04-24 12:19:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Šita nusikaltėlį(kitaip nupirktojo asmens neišeina pavadinti) vieta ne politikoje, bet už grotų. Kiek kartų jis "išdūrė" LT liaudį su savo psiaudo prognozėmis, vienos rankos tikrai neužteks!.. Kad ir dėl paskolų ėmimo skatinimo, nors buvo akivaizdus nekilnojamo turto burbulo sprogimas 2009... Dėl būrimo apie euro įvedimo mūsų šalies ekonomikos naudos svarba... Ir tokių užsakomųjų apgavysčių gausu. Taip kad būtų labai gerai kad žmonės išmoktų vertinti rinkimų kampanijoje ne kaip pristatomi asmenys kandidatuojantys, o tai kas yra už jų t. y ideologija, požiūris į šeimą, bei kitas neišnykstančias vertybes.    ATSAKYTI
as 2018-04-24 12:45:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jau Grybės užteko, o čia šitas lenda. Bet Lietuvoje 80 proc. gyvena d....lų, tai visko gali būti   
Donna 2018-04-24 11:44:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
jaučiasi jau išrinktasis?????:))))))))))) :((((((((((((((((((   ATSAKYTI
Analitikas 2018-04-24 11:11:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sutinku su Nauseda, tikrai tai bus kai visus mokescius perkels darbuotojui, tik beda tame kad po lietuvisku mokesciu gausi spyga i kisene. Tas pats B tik kitoj rankoj.   ATSAKYTI
Marke 2018-04-24 10:58:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Krauju... :))) dar nei vienas nedrebe tokio meshliuko :))   ATSAKYTI
Roka 2018-04-24 15:44:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Vistiek prezidentu nebus šitas šiknius neraliuotas.  

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
SGD terminalas „Independence“ (Fotobankas)
Vyriausybė trečiadienį pritarė iki 295,5 mln. eurų valstybės garantijoms Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo laivui-saugyklai įsigyti ir terminalo ...
Šildymo sezonas: ar įmanoma sutaupyti?
Prasidėjus šaltajam metų periodui, viena aktualiausių temų tampa aukštos šildymo kainos ir neproporcingai žema oro temperatūra namuose. Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos ...
Andžejus Matusevič – „Naujojo teatro“ aktorius. Asmeninio archyvo nuotr.
Andžejus Matusevič yra „Naujojo teatro“ aktorius. Šiame 2008 metais įkurtame unikaliame teatre vaidina negalią turintys aktoriai. Nuo 2012-ųjų čia dirbantis Andžejus – ...
Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.
Didesnei daliai savarankiškai ir individualiai dirbančių žmonių „Sodros“ įmokas siūloma nuo kitų metų skaičiuoti nuo 90 proc. pajamų. Dabar jos skaičiuojamos nuo ...
Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad nepasirašytų biudžeto įstatymo, jei jis prieštarautų konstitucinėms nuostatoms dėl fiskalinės drausmės. „Viena raudonoji linija yra labai ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų