Atskleidė, kodėl dauguma žmonių renkasi vis brangesnę renovaciją

Nuo 2013 m. Šilutės rajono savivaldybėje atnaujinti 28 daugiabučiai. Dar 7 – prie starto linijos. Be to, savivaldybėje suformuoti du kvartalai, o tolygiai įgyvendinama Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa padėjo natūraliai suformuoti ir trečiąjį kvartalą, kuriame netrukus bus atnaujinti paskutiniai 3 senos statybos daugiabučiai. Dauguma atnaujintų daugiabučių šioje savivaldybėje gali pasigirti ir rekuperacine sistema, padedančia pasiekti dar didesnių šilumos sutaupymų.

Pramonės g. 9, Šilutė (BETA nuotrauka)

Nuo modernizacijos neatbaidė net nesklandumai

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistas Šilutės rajonui, pasakoja, kad šis regionas pirmiausia išsiskiria gana plačiais energinio efektyvumo priemonių paketais – jau kurį laiką gyventojai renkasi ne tik valstybinės finansuojamas priemones, bet ir rekuperacines sistemas.

REKLAMA

„Žinoma, kaip ir dauguma regionų gyventojų, šilutiškiai domisi kuo mažesniais priemonių paketais. Susidomėjimas atsinaujinančiais šaltiniais taip pat kur kas mažesnis nei didesniuose miestuose, pavyzdžiui, Klaipėdoje“, – pasakoja BETA specialistas Ramūnas Majauskis bei atkreipia dėmesį, kad vis dėlto šilutiškiai jau kurį laiką netaupo kokybiškai vėdinimo sistemai: „Renovacijos administratoriai sugeba sėkmingai įtikinti gyventojus, kad gera oro kokybė – svarbi, todėl daugelyje namų įdiegta rekuperacine sistema.“

BETA specialistas pastebi, kad šiuo metu sėkmingai įsibėgėjusios renovacijos Šilutėje nesustabdė net keli konfliktai su rangovais: „Administratoriaus dėka, visos problemos, nors buvo ir gana rimtos, sėkmingai išspręstos – daugiabučiai, patyrę iššūkių, susijusių su rangovu, šiuo metu jau sėkmingai baigti atnaujinti“, – dėsto pašnekovas.

Vėdinami fasadai – užkrečiami

Kasdien su daugiabučių bendruomenėmis dirbantis didžiausio renovacijos administratoriaus Šilutės rajone savivaldybėje atstovas, direktoriaus pavaduotojas daugiabučių namų renovacijai Vygantas Kamarauskas pasakoja pastebintis vis didėjančias investicijas į modernizaciją.

Vienas ryškiausių to pavyzdžių – išpopuliarėję vėdinami fasadai: „Šiuo metu absoliuti dauguma daugiabučių, esančių prie modernizacijos starto linijos, pasirinko vėdinimus fasadus. Šis susidomėjimas kiek brangesne, bet gyventų akiai praktiškesne ir gražesne fasadų sistema, atsirado po truputį. Pradžią davė trys daugiabučiai, pasirinkę vėdinamą sistemą. Daug namų, besirengiančių modernizacijai, vėliau tiesiog pasakydavo: „Norime tokio fasado kaip tie daugiabučiai“, – pasakoja pašnekovas, kad vėdinamo fasado populiarumą paskatino ir patirtis – pastebėta, kad nuo chuliganų arba atsitiktinai nukentėjusios vėdinamus fasadus paprasčiau pataisyti nei tinkuojamus.

REKLAMA

Kalbėdamas apie valstybės nefinansuojamas energinio efektyvumo priemones, Vygantas Kamarauskas neslepia, kad gyventojams nuo pat modernizacijos pradžios daug pasakota ir apie papildomų priemonių – vandentiekio, šalto vandens, kanalizacijos stovų ir sistemų atnaujinimo naudą. „Vieni daugiabučiai keičia visą sistemą, kiti – tik magistralinius vamzdynus, treti renkasi keisti arba iškart visus stovus, arba nė vieno – nusprendžia, kad daužyti sieną butuose dėl vieno stovo – neapsimoka. Taigi, turime visokių sprendimų, bet vienaip ar kitaip, beveik 100 proc. daugiabučių renkasi ne tik valstybės finansuojamas modernizacijos priemones“, – dėsto pašnekovas.

Už kokybišką orą – tik po kelis eurus per mėnesį

Vienas didžiausių Šilutės renovacijos administratoriaus pasiekimų vis dėlto yra tai, kad dauguma atnaujintų daugiabučių pasirenka rekuperacinę sistemą – mini rekuperatorius kiekvienam butui. Kaip pasakoja Vygantas Kamarauskas, ši tradicija atsirado prieš trejetą metų ir pradžia tikrai nebuvo lengva.

„Butui tokia vėdinimo sistema kainuoja apie 700 eurų, ir ši kaina gali išgąsdinti. Tačiau ilgiau pagalvojus ir supratus, kad paskolą už modernizaciją galima išsimokėti per 20 metų laikotarpį, rekuperacija gąsdina jau mažiau – juk tai reiškia, kad per mėnesį kokybiškas vėdinimas butui kainuoja tik porą eurų“, – pasakoja pašnekovas, pridurdamas, kad aiškinant rekuperacijos naudą, kai oras patalpoje visada šviežias net neatidarius lango ir neišleidžiant šilumos į lauką, padeda ir paprastas pavyzdys: „Paklausi, ar eidamas miegoti gyventojas atsuka vonioje vandenį. Visi sako – žinoma, ne. Juk skaitliukas sukasi. Šilumos energijos skaitliukas sukasi taip pat greitai, kai vėdinimas vyksta per langus.“

REKLAMA

Vienas kvartalas susiformavo natūraliai

Naujausiam kvietimui prisijungti prie modernizacijos, Šilutės savivaldybė pateikė pasiūlymus atnaujinti du kvartalus. Viename iš jų darbai bus pradėti jau netrukus. Tačiau V. Kamarauskas pastebi, kad kvartalinės modernizacijos idėja ore sklandė jau seniai – prie jos prisideda ir savivaldybė, prioriteto tvarka tvarkydama viešąsias erdvės ten, kur daugiau modernizuotų daugiabučių.


Rašyti komentarą...
B
Bolius
2018-04-12 21:25:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Labai didelę reikšmę turi ir aktyvus gyventojų dalyvavimas nuo pat pradžių - nuo projekto. Paskui sunku ką nors išprašyti : tai nenumatyta projekte! Mes daug praradome ir pasirinkdami statybininkus. Renovacijos prižiūrėtojas įsiūlė Ukmergės "Izobarą". Dar dėkui Dievui, kad per 2 metus sugebėjo užbaigti iki bankroto. O didžiausia problema su plastikiniu vamzdynu - armatūra. Jau kiek pakeista (uždarose ertmėse) o dar kiek bus? Pastovi įtampa, nežinai kurią sieną teks ardyti remontui. Vėl gi - rūsio vamzdynų trasų
izoliacija. Apvyniojo dembliu - žiemą 18⁰C. Kiek šilumos prarandame?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų