Valandinė darbo vieta Lietuvoje daugiau nei 5 kartus pigesnė nei Danijoje. Ir nors ekspertai pabrėžia, kad po truputį Lietuva keičia savo veidą, kol kas vis dar esame treti nuo galo pagal darbdavių išlaidų darbuotojams dydį.

Lietuvoje darbo vieta pigesnė daugiau nei penkis kartus, tačiau ne pigiausia (tv3.lt fotomontažas)

Lietuvoje darbo vieta pigesnė daugiau nei penkis kartus, tačiau ne pigiausia (tv3.lt fotomontažas)

Eurostatas skelbia, kad 2017 metais vidutinės valandinės darbo sąnaudos Europos Sąjungoje (ES) siekė 26,8 Eur. Tačiau po šiuo vidurkiu slepiasi didžiulė atskirtis tarp Vakarų ir Rytų šalių. Štai pigiausiai darbo vieta įvertinta Bulgarijoje (4,9 Eur), Rumunijoje (6,3 Eur), Lietuvoje (8 Eur), Latvijoje (8,1 Eur), Vengrijoje (9,1 Eur), Lenkijoje (9,4 Eur). Brangiausios valandinės darbo sąnaudos – Danijoje (42,5 Eur), Belgijoje (39,6 Eur), Liuksemburge (37,6 Eur), Švedijoje (36,6 Eur) ir Prancūzijoje (36 Eur).

Darbo sąnaudas sudaro mokamas atlyginimas, neatskaičius mokesčių, ir su darbo užmokesčiu nesusijusios sąnaudos, pavyzdžiui, darbdavių socialinės įmokos.

2017 m. vidutinės valandinės darbo sąnaudos eurais (įmonėse su 10 ir daugiau darbuotojų)

2017 m. vidutinės valandinės darbo sąnaudos eurais (įmonėse su 10 ir daugiau darbuotojų)

 

Ekonomistė: Lietuvoje galima pigiau pragyventi

„Luminor“ vyriausioji analitikė Indrė Genytė – Pikčienė pastebi, kad jau daugelį metų mūsų padėtis šiame reitinge nesikeičia. Tai – mūsų ekonominės struktūros problema. Mat Lietuvoje vis dar vyrauja mažą pridėtinę vertę kuriantys verslai, darbinantys žemos kvalifikacijos darbuotojus. Tad automatiškai ir atlyginimai tokiose vietose daug žemesni.

REKLAMA

„Kadangi bendroje struktūroje tokių darbuotojų yra didžioji dalis, natūralu, kad ir mūsų darbo kaštų rodiklis yra vis dar labai žemas. Bet ta tendencija keičiasi. Matome, kad su startuolių epocha, fintech proveržiu Vilniuje bei ateinančiomis investicijomis į gamybą Kaune, tikėtina, jog aukštesnės kvalifikacijos poreikis darbuotojams didės ir tas Lietuvos ūkio struktūrinis veidas keisis. Augs aukštesnę pridėtinę vertę kuriančių veiklų dalis, didės būrys aukštesnę kvalifikaciją turinčių darbuotojų, kuriems mokamas atlyginimas kels ir bendrą vidaus produktą“, – tv3.lt sako analitikė.

Verta paminėti, kad kai kuriuose sektoriuose Lietuva sparčiau pagal atlyginimų lygį vejasi Vakarų valstybes. Tai informacinių technologijų (IT) bei inžinerijos sektoriai.

Visgi I. Genytė– Pikčienė ragina prisiminti, kad nors čia darbo vietos pigesnės, bet ir pragyvenimas daug pigesnis. Pasak jos, dėl to ir formuojasi toks natūralus atlyginimų atotrūkis nuo kitų šalių.

„Čia mūsų kol kas dar konkurencinis pranašumas, kad Lietuvoje lengviau pragyventi: ir kainų lygis žemesnis, ir atlyginimų pusė žemesnė, ir tuo mes esame patrauklūs investuotojams, kurie ieško pigesnės darbo jėgos. Skirtumas tarp Lietuvos ir Danijos didžiulis. Bet reiktų atsižvelgti, kad Danijoje ir kainos gerokai aukštesnės nei Lietuvoje, ten pragyventi sudėtingiau, tad ir atlyginimai ten turi būti aukštesni nei Lietuvoje. Be to ekonominė struktūra Danijoje kitokia. Šalis – finansinių paslaugų centras ir aukštesnė pridėtinė vertė sudaro didesnę dalį ekonominėje struktūroje“, – teigia analitikė.

REKLAMA

Kalbėdama apie Lietuvos konkurencinį pranašumą turint pigias darbo vietas ji pastebi, kad pastarasis mažėja, nes galime pasiūlyti mažiau darbuotojų nei tokios šalys, kaip Rumunija, Bulgarija.

Tikina, kad darbdaviai nelinkę dalintis uždirbtu pelnu

Tuo tarpu Lietuvos profesinių sąjungų pirmininkas Artūras Černiauskas nė nemirktelėjęs patikina, kad Lietuvoje tikrai atlyginimai labai maži. Tačiau Eurostato skelbiamais duomenimis jis nelinkęs tikėti.

„Eurostato duomenys nelabai atitinka visą realybę, nes apmokestinimo sistemos yra visiškai skirtingos ir būtent tos apmokestinimo sistemos neatskleidžia algos dydžio skirtingose šalyse. Tai pagal Eurostatą, kai skaičiuoja pagal bruto darbo užmokestį, didžioji dalis tenka administravimo Lietuvoje tenka darbdavių įmokoms, tai realiai ta statistika nėra tokia tiksli. Kur Vyriausybė žada mokesčių reformą, darbuotojo ir darbdavio mokesčių sujungimą, tai pataisytų padėtį. Žmogus realiai daugiau negautų, bet statistiškai atlyginimas padidėtų ir būtų kokioje 6–7 vietoje nuo galo“, – sako jis.

Tačiau net ir nekalbant apie statistiką, Lietuvos darbuotojų atstovui pasipiktinimą kelia tai, kad darbdaviai skiria per mažai lėšų darbo užmokesčiui. Pasak jo, Latvijoje ir Estijoje darbdaviai, pažvelgus į bendrąjį vidaus produktą, skiria daugiau lėšų algoms.

„Galima aiškiai pasakyti, kad dalis darbdavių, kurie smulkūs, jie nenori dalintis su darbuotojais tuo ką gauna ir mano, kad turi jiems pinigai likti. Darėme tyrimą. Darbo užmokestis Vilniaus mieste ir kituose regionuose skiriasi 30–40 proc., nors atitinkamų įmonių pelningumas, užsakymai, pardavėjai, pirkėjai tokie patys. Ir dėl to sako, kad darbuotojo darbo užmokesčio lygį apsprendžia darbo jėgos pasiūla ir darbo jėgos kaina tame regione. Didesnis darbo jėgos užmokestis sąlygotų vietinį rinkos judėjimą“, – teigia A. Černiauskas.

REKLAMA

Jo teigimu, ar tapsime brangesnės darbo jėgos šalimi, priklausys nuo investavimo į darbo vietą, technologinio atsinaujinimo.

„Lietuvoje darbuotojai ganėtinai kvalifikuoti. Emigrantai išvažiavę yra vertinami kaip specialistai, bet kadangi Lietuvoje per mažai investuojama į darbo vietą, netaiko naujų technologijų, dėl to darbo našumas nėra pakankamas ir susidaro įspūdis, kad Lietuva yra pigios darbo jėgos šalis. Bet iš tiesų Lietuva tokia nėra, nėra ir brangios darbo jėgos šalis. Yra kvalifikuotos darbo jėgos šalis. Paskutiniu metu užsienio kompanijos atkreipė dėmesį, kad Lietuva yra labai kvalifikuotos darbo jėgos šalis ir dėl to keičiasi požiūris į Lietuvą“, – tikina Lietuvos profesinių sąjungų pirmininkas.

Pastebėjęs ryšį tarp atlyginimų augimo ir investicijų į technologijas didėjimo: tam tikru laikotarpiu didėja atlyginimai, tuomet pasiekiama riba, atlyginimų augimas mažėja – daugėja investicijų į technologijas, kol vėl pasiekiama riba ir pradedami didinti atlyginimus. Anot A. Černiausko, toks užsisukęs ratas rodo, kad pastaruoju metu sparčiai augus atlyginimams, kitais metais jie nebeturėtų didėti ir prasidės investicijos į technologijas.

NU,
2018-04-12 09:18:34
ta pezetoja ale analitike apie Danija raso kaip sakemis ant vandens.Danu atlyginimai yra didesni KARTAIS,o kainos aukstesnes max.50proc.Pvz.,Lietuvoj vidutinio lygio kirpykloje apsikirpimas 8-10euru,pas danus atitnkamai 12-15.Tas pats ir su maisto produktais.O rubai,avalyne,elektronika netgi pigesni.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Emigrantas 2018-04-13 03:27:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kategoriškai su straipsnio turiniu nesutinku.Drystu drasiai ginčytis.Net pyktis ima skaitant tokių nesamonoų...Tai kas taip pigu Lietuvoj?Man,gyvenant Londone per brangu būt Lietuvoj.Beja UK bent atlyginimas mažiausiai 4kartus didesnis..Nemanau kol kainų nnesureguliuosit emigrantai vargiai gryš namo.Namai jiems bus kur jais rūpinasi ir gerbia...Sėkmės rašant tokias nesamones...   ATSAKYTI
aha 2018-04-12 15:38:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gobšumas, gobšumas ir dar kartą gobšumas...   ATSAKYTI
Algirdas 2018-04-12 14:14:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jukdariai, blogi darbuotojai is pasalpu gyvena o geri dirba dikai nes pas jus be aukstojo net valytojo darbo negausi.   ATSAKYTI
Taip 2018-04-12 13:00:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Maisto kainos vos ne kaip UK bet uzdarbis LT tai eina na...
   ATSAKYTI
Emigrantas 2018-04-13 03:29:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Uk kur kas pigiau nei LT  
Bus 2018-04-12 12:55:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvoje be perversmo nieko nebus.Lietuvą valdo komunistinių vagių klanas.pvz.Konservatoriai,Magnolija,Pinskai,Komskiai,Bradauskiai,ir t.t.Jie pagal sąraša pakliūna į seimą,be balso,kaip Šalaševičiutė klano narė.Jie nesuvokia kad žmonės susipras,ir sukils,o tų komunistinių vagių portretai bus gruto parke.   ATSAKYTI
valter 2018-04-12 11:54:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai seimo narei ne vos tada pradėsim judėt į priekį    ATSAKYTI
ALGIRDAS 2018-04-12 15:25:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
JEI VISIEM SEIMO NARIAI SUMAZINO
ATLYGINIMUS,TAI KODEL SAU DAR PA
KELE PATRIOTAI,REIKEJO IS PORA
TUKSTANCIU PALIKTI NORS1000€ O TAI VARGSELIAI SKUNDZIASI KAD PER
MAZAI PRAGYVENIMUI.TEGUL PAIMA MINIMUM IR TADA PAZIURESIM KA JIE
"UZGIEDOS"  
Jonas 2018-04-12 11:34:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na žalieji profesionalai tai kur tas planas apie LT išgelbėjimą?!. Kur pažadų įgyvendinimas? Žmonės kasmet dešimtimis tūkstančių bėga iš LT, o čia giriamasi kaip BVP, atlyginimai kaip ant mielių auga... Tai ko jie bėga?..   ATSAKYTI
Kika 2018-04-12 11:30:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man sesuo grįždama iš Danijos parveža kokybiškų pampersų, ekologiškos buitinės chemijos, dar šio bei to. Kodėl? Nes ten pigiau.    ATSAKYTI
Tikrai 2018-04-12 10:33:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kvalifikuoti ar ne,-visi turetu gauti atlyginima,is kurio galetu pragyvent.Juk kazkas turi dirbti ir,,juodus" darbus.Kodel Lietuvoje, tarkim,valytoja yra niekas,kai kitose Europos salyse jos gauna labai gera atlyginima.Galbut reikia galvoti ir apie tai, kad toks darbas yra sunkus ir atitinka mai reikia atlyginti.   ATSAKYTI
Jonas 2018-04-12 10:21:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Bet uztat Lietuva pirmose eilese kariauti su Rusija.   ATSAKYTI
Emigrantas 2018-04-13 03:31:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Teisingai Jonai...Rusai puola...Paranoja...Grybą pjauna valdžios elitas...  
aha 2018-04-12 09:31:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kodel lietuvos tie nekvalifikuoti darbininkai isvyke kazkodel tampa net labai kvalifikuotais? Ir uzdirba normaliai. Tie analiniaitikai suda mala. Kainos kaip vakaru, mokesciai kaip vakaru, algos kaip afrikoje. Prekibininkai 50% uzsideda, neveltui kurlianskiai visas partijas seria.   ATSAKYTI
Kvalifikuotas 2018-04-12 10:38:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kvalifikuoti ir isvaziavo.
Didzioji dalis likusiuju-ziopliai.  
ALGIRDAS. 2018-04-12 15:16:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
SVEIKI,TEISINGAI SAKOTE.PAS MUS SAU PELNA SAVININKAS SUZERIA 30% O INVESTUOJA 3% O UZSIENYJE AT
VIRKSCIA.JEI TURI SAVO KAVINE
TAI DIRBA KAIP DARBUOTOJAS.O PAS
MUS IRA TOKIU KURIE TIK SEDI KAB
O DARBUOTOJAI JAM UZDIRBA ALGA.O
POZIURIS I ZMOGU,JEI TU DARBININ
KAS TAI RUNKELIS,JUODADARBIS,O
UZSIENYJE SKAITO DARBO PARTNERIS
JUK TAS ZMOGUS UZDIRBA JAM PINI
GUS.O DEL NEGALIUJU,VISI PRIIMA I
DARBA SU NEGALE DEL JIEMS TEIKIAM
LENGVATU.BET TURI TOKIUS DARBUS IR KRUVI ATLAIKYTI KAIP SVREIKAS.
  
NU, 2018-04-12 09:18:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ta pezetoja ale analitike apie Danija raso kaip sakemis ant vandens.Danu atlyginimai yra didesni KARTAIS,o kainos aukstesnes max.50proc.Pvz.,Lietuvoj vidutinio lygio kirpykloje apsikirpimas 8-10euru,pas danus atitnkamai 12-15.Tas pats ir su maisto produktais.O rubai,avalyne,elektronika netgi pigesni.   ATSAKYTI

Top Video

Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
DABAR RODOMA
Linksmos sesučių Emilijos ir Martynos pamokos, kaip kepti pyragą
DABAR RODOMA
„X faktoriaus“ dalyvės istorija: juodžiausios mintys ir netikėtai užklupusi sėkmė
DABAR RODOMA
Mikutavičius atskleidė, kokios aistros verda „X faktoriaus“ užkulisiuose
REKLAMA
Parduotuvė (Fotobankas)
Vyriausybė trečiadienį iš esmės pritarė Seime svarstomiems prekybos ir bankų mokesčiams – jų pajamos jau įtrauktos į kitų metų biudžeto projektą. Vis dėlto Ministrų kabinetas ...
(nuotr. Fotodiena.lt)
Pensijų anuitetų centralizavimą ir mokėjimo perdavimą „Sodrai“ siūloma atidėti pusei metų iki 2020 m. liepos 1 dienos. Tai reiškia, kad antroje pakopoje sukauptą privačią ...
Mindaugas Kraulaidis (priekyje) dalyvavo Briuselyje 2019 m. spalį vykusiose „Freedom Drive“ protesto eitynėse. (nuotr. asm. archyvo)
Mindaugas Kraulaidis į neįgaliojo ratelius buvo priverstas atsisėsti prieš 13 metų, kai jam tebuvo 21-eri – važiuodamas motociklu pakliuvo į tragišką avariją. Šiandien ...
Parduotuvė (Fotobankas)
Vyriausybė trečiadienį posėdyje svarstys išvadą dėl Seimo narių pateiktų prekybos ir bankų mokesčių. Ministrų kabinetas numato iš esmės jiems pritarti.
Pinigai (Fotobankas)
Valdžios sektorius po ketverių metų pertraukos kitąmet vėl gali būti deficitinis, nors Finansų ministerija planuoja išlaikyti viešųjų finansų perteklių, teigia ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų