Seime – ginčai dėl auklių, namų tvarkytojų, slaugių darbo su kvitais

Seime stringa idėja leisti kai kurias paslaugas teikti su kvitais ir paprasčiau apmokestinti šių darbuotojų pajamas. Tarp tokių paslaugų būtų namų tvarkymas, vaikų auklėjimas, senelių ir neįgaliųjų slauga, sodų ir daržų priežiūra.

Auklė (nuotr. 123rf.com)

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas nutarė neskubėti apsispręsti dėl konservatorių Edmundo Pupinio ir Kazio Starkevičias parengtų 2012 metais priimto Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymo pataisų – nutarė svarstymą ir balsavimą dėl jų atidėti vėlesniam laikui.

Dabar su kvitais paslaugos teikiamos tik žemės ūkyje ir miškininkystėje. Parlamentarai siūlo plėsti jų sąrašą. Tačiau komiteto nariai susiginčijo, ar leidus daugiau paslaugų teikti su kvitais, padaugės socialiai remtinų, neapsidraudusių žmonių, kurie negalės gauti senatvės pensijos, bedarbio ar motinystės pašalpos.

REKLAMA

Komiteto narys Algirdas Sysas pasiūlė numatyti konkretų darbų, kuriuos būtų galima atlikti su kvitais ir kurie nesidubliuotų su verslo liudijimu, sąrašą.

„Jeigu konkrečiai neapibrėžiame, kas yra namų ūkio paslaugos, tada sukišime šimtus darbuotojų, kurie praras socialines garantijas ir normalų darbo užmokestį. Gaunasi ne kova su „šešėliu“, o varymas į „šešėlį“, nes kvitai kontroliuojami pro pirštus,“ – teigė A. Sysas.

Jis mano, kad įteisinus kvitus, žmogus „išlupamas iš nuolatinio darbo“.

„Tas žmogus už 100 eurų per mėnesį dirba, jam neužtenka tokių pajamų ir gyvena kitų mokesčių mokėtojų sąskaita“, – tvirtino parlamentaras.

A. Sysas prognozavo, kad išplėtus paslaugų sąrašą, su kvitais dirbs, tarkime, auklės, tačiau E. Pupinis mano, kad taip neatsitiks.

„Kaip elgtis, kai tau reikia trumpam išeiti iš namų – užrakinti vaikus, paprašyti su kvitais galintį dirbti kaimyną prižiūrėti juos ar samdyti auklę – įsileisti nepažįstamą žmogų“, – aiškinosi E. Pupinis.

A. Sysas įspėjo, kad dirbantys su kvitais žmonės gali būti nepasirengę dirbti kai kuriuos darbus ir „gali įklimpti į teisinius dalykus“.

„O jeigu kažkas atsitiks, kai tas žmogus dvi valandas ateis prižiūrėti to svetimo vaiko? Kas neš atsakomybę?“ – klausė A. Sysas.

Žemės ūkio ministerijos Finansų ir biudžeto departamento direktorės Reginos Mininienės teigimu, su kvitais dirba daug nepilnamečių (iki 21 proc. visų kvitų turėtojų), todėl ir jie patys, ir tėvai, ir paslaugų gavėjai dažnai teiraujasi, kokias paslaugas gali teikti su kvitais, kad nebūtų pažeisti įstatymai.

REKLAMA

Finansų ministerijos Mokesčių politikos departamento vadovė Jūratė Laurikėnaitė įstatyme pasigenda aiškaus nurodymo, kad paslaugas pagal kvitus būtų galima teikti tik fiziniams asmenims.


Rašyti komentarą...
K
Kaip suprast?
2018-04-10 10:35:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ei, seimūnai! Veikt ką neturit, kad tokių nesąmonių prisigalvojat? Jūs seniai privalėjot pasirūpinti tuo, kad Lietuvoje egzistuotų normali slaugos namuose sistema, kad privačiu verslu užsiimantiems žmonėms nereiktų mokėti beveik tiek, kiek gauna už darbą ar net daugiau ir, kad jiems kažin kokios skolos iš lempos nelįstų, nors jie viską tvarkingai sumokėję yra ir t.t. O ką darot? Kur lėšos slaugos sistemai Lietuvoje dingo? Kodėl jums misija neįmanoma yra įstymiškai normaliai sureguliuoti tokio dalyko, kad namuose slaugomas žmogus galėtų gauti bent jau reikiamą sesutės (slaugytojos) ir slaugutės (slaugytojo padėjėjos) pagalbą ir šie žmonės, kartu su gydančiu gyytoju bei ligoniu ir jo artimaisiais galėtų komandiškai bendradarbiauti? Kur jūsų planai apie normalias algas šioje srityje dirbantiems (nesvarbu ar oficialiai dirbantiems ar ir tiems, kurie apsiformintų, jeigu visos jūsų - visų valdininkų - paliekamos nesąmonės realiai su žmonėmis dirbti netrukdytų)? Kam tie žaidimai su galas žino kokiais kvitais, jeigu elementrių pagrindų darbui slaugoje ar samdomos auklės darbui net nėra - nėra sistemos? Juk mažų vaikų priežiūra ir ligotų žmonių slaugymas - tai ne sėdėjimas maximos kasoje, išmušinėjant čekius.
Atsakyti
-1

P
Pameginkit
2018-04-10 17:36:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Maximoj kasoj pasedet ,ismusinejant cekius,pamatysit kaip smagu. Ypac kai vedeja buna susireiksminu p.zda. Ir pagal tai kiek Lietuvoj yra debilu,kurie ateje savo susikaupusi s.uda ispila ant kasininkes.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų