Valdžia sumanė kad reikia dar vienos lengvatos. Šį kartą – jauniems žmonėms įsigyjant pirmąjį būstą bet kuriame Lietuvos mieste. Tačiau vos žvilgtelėję analitikai iš karto pamatė spragas – statytojai užsidirbtų daugiau, o pirkėjai ir toliau mokėtų didžiules sumas.

Būstas (nuotr. 123rf.com)

Būstas (nuotr. 123rf.com)

Vyriausybė jau davė palaiminimą teikti paramą jaunoms šeimoms įsigyjant pirmąjį būstą ne didmiestyje. Kol Seimas dar nespėjo šio siūlymo užtvirtinti, suspėti su savo siūlymais bando ir socialdemokratai. Juozas Olekas ir rasa Budbergytė užregistravo įstatymo pakeitimą, kuriuo siūloma asmenims iki 30 metų perkant pirmąjį būstą būtų taikomas lengvatinis 5 proc. tarifas, nepriklausomai kurioje Lietuvos vietoje būstas būtų perkamas.

Socialdemokratai skaičiuoja, kad būstas atpigtų maždaug 16 procentų.

„Vyriausybės siūlymuose kalbama apie paramą šeimoms, o ne jauniems žmonėms. Todėl valstybė diskriminuotų jaunus žmones ne tik pagal gyvenamąją vietą, bet ir pagal šeimyninį statusą. Kodėl valstybės paramos netektų jaunas žmogus, jeigu jis vienišas, arba, pavyzdžiui, dažni gyvenime atvejai – vaikus auginanti viena mama ar nesusituokusi pora?“ – savo sprendimą pagrindžia Seimo narė Rasa Budbergytė.

REKLAMA

Įvardino tikruosius būdus, kaip sumažinti kainą

„RealData“ įkūrėjas nekilnojamojo turto (NT) analitikas Arnoldas Antanavičius nevynioja žodžių į vatą. Pasak jo, pasiūlymas yra nesąmonė, o tai parodo, kad siūlytojai nelabai supranta, kaip veikia nekilnojamojo turto rinka.

„Nemanau, kad taip sumažintų kainas. Nes NT kainos nustatomos ne pagal tai, kiek kainuoja pastatyti, koks yra PVM ar pan., o tai, kiek rinkoje žmonės gali mokėti. Pavyzdys, būstas Vilniuje ir Kaune – kaina skiriasi apie 30 proc. , o praktiškai tiek pat kainuoja pastatyti – tie patys statybiniai reikalavimai, ta pati energetinė klasė, žemės sklypų kaina ta pati maždaug, o kaina skiriasi. Nes Kaune pirkėjai negali mokėti daugiau, nesutunka mokėti daugiau, jų pajamos mažesnės, negali pasiskolinti, dėl to pardavėjai nusileidžia iki to kainų lygio. Tai jei ir būtų tokia lengvata Vilniuje, vis tiek pardavėjai pardavinėtų tokiomis kainomis, kokiomis rinkoje yra mokama“, – argumentuoja A. Antanavičius.

Arnoldas Antanavičius (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Arnoldas Antanavičius (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Be to, pasak jo, lengvata galiotų tik naujos statybos būstas, o tai reiškia, kad būtų naudinga siaurai žmonių grupei, ypatingai statytojams. Maža to, tokios lengvatos nekilnojamojo turto kainas gali net padidinti. Kadangi paklausa augtų daug greičiau nei pasiūla.

Jis nė neabejoja, kad pagrindinis kelias mažinant būsto kainas ir taip didinant galimybes žmonėms jį įsigyti – biurokratijos mažinimas.

„Kainos mažėti galėtų tik vienu atveju, jei auga pasiūla, auga konkurencija. Ką matau užsienio valstybės daro, apmokestina NT arba panaudoja valstybinį turtą efektyviau. Po to gautas lėšas investuoja į socialinio būsto plėtrą, skatina pasiūlą, lengvina įstatymus, kad vystytojai greičiau sklypus plėtrai paruoštų.

REKLAMA

Einant per išimtis, atrodo, kad arba kažką proteguoti bandai, arba kadangi gražiai skamba, kažkokių politinių bonusų bandai gauti. Nors šiaip tikrai tai nespręstų problemos“, – patikina nekilnojamojo turto analitikas A. Antanavičius.

Mauricas: būtina stabdyti tokias nesąmones

„Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas socialiniame tinkle „Facebook“ taipogi punktas po punkto nurodė, kodėl laimės būstų pardavėjai, o ne pirkėjai ir, ką išties reikėtų daryti.

„Kiekvieno Lietuvos piliečio pareiga yra stabdyti tokias tokias „specialistų“ Seime sugalvotas nesąmonės, kaip antai PVM lengvata „jaunimui“ (iki 30 metų) būsto įsigijimui“, – įsitikinęs ekonomistas.

Pirmiausia jis primena, kad pirdėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata tikrai nesumažina kainų tokiu pačiu dydžiu, kiek sumažėja ji. O šiuo atveju, kaina net padidėtų. Antruoju punktu jis pabrėžia vartotojų diskriminaciją pagal amžių, kurią galima apeiti – paprašyti „jauno“ draugo nupirkti ir pačiam būstą išnuomuoti.

Žygimantas Mauricas  Žygimantas Mauricas „Vartotojai būtų diskriminuojami pagal paslaugos tipą (būsto nuoma vs. būsto pirkimas), tad nuomininkai būtų skatinami pirkti būstą to visai nenorėdami. Tuo didindami pirkimo kainą ir mažindami – nuomos, tad pusiausvyroje turėtume didesnes būsto pirkimo kainas ir mažesnes būsto nuomos kainas, kas dar labiau apsunkintų būsto įsigijimą. Išvada: Iš šios PVM lengvatos daugiausiai laimėtų būsto pardavėjai ir vystytojai, o ne pirkėjai“, – rašo Ž. Mauricas.Ekonomistas atkreipia dėmesį ir į Švedijos pavyzdį. Pasirodo, ten yra mažinama parama būsto įsigijimui, nes dėl įvairių lengvatų bei nuomos rinkos apribojimų, nekilnojamojo turto kainos jau yra vienos didžiausių pasaulyje.Jis pabrėžia, kad nereikia dirbtinai skatinti paklausos, taip išpučiant kainas, o taip pat nereiktų privelti biurokratinių reikalavimų, kurie iškraipytų rinką ir skatintų gyventojus sukčiauti. Ką daryti? Du variantai.„Didinti būsto pasiūlą (pasiūla mažina kainą) mažinant biurokratines kliūtis statytojams ir vystytojams ir įvesti infrastruktūros mokestį, kurio vertė priklausytų nuo žemės, ant kurios stovi pastatas vertės t.y. kad sklypo dedamoji galutinėje kainoje būtų kuo mažesnė, tuo sumažinant ir bendrą įsigyjimo kainą (NT mokestis, apmokestinantis ne žemę/sklypą, o tai, kas ant jo pastatyta, nėra gerai, nes neskatina efektyviai išnaudoti esamos infrastruktūros ir mažina būsto pasiūlą)“, – rašo Ž. Mauricas.Siūlo lengvinti būsto paskolų išdavimąLietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktorius Mindaugas Statulevičius pajuokauja, kad pasiūlius Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai paramą būstui, socialdemokratai pabandė sugalvoti kaip būti dar geresniems ir ką papildomai pasiūlyti.Jo teigimu, naivu ir neprofesionalu teigti, kad taip sumažės kaina.„Dabar pasiūlymų gausa, atsirado norinčių prisidėti prie „Idėjos Lietuvai“ įgyvendinimo. Iš tikrųjų iš dalies džiugina, bet tuo pačiu parodo, kaip mes esame dar nepasiruošę tos idėjos įgyvendinimui, nes iš tos diskusijos iš karto pasimato, kad yra priešpriešos: miestai prieš regionus, jauni prieš senesnius, atskirai gyvenantys prieš šeimas.Šia PVM lengvata sako, kad iki 16 proc. butai atpigtų, bet taip tikrai nebus. Nes yra įvairūs segmentai, įvairūs regionai, įvairūs statytojai. Pasakyti kad nurėšim 16 procentų būtų tiesiog neišmanymas ekonominės logikos“, – sako jis.M. Statulevičius taipogi pastebi, kad šiuo metu jaunimas nebėra laikomas tik iki 30 metų – žmonės daugiau laiko skiria mokslams, karjerai, šeimą kuria vėliau. Tad Europoje dažniausi jauni žmonės yra vadinami asmenys iki 40 metų. Dėl to būtų neteisinga pariboti galimybę būstą pigiau įsigyti vėliau sukūrusiems šeimas. YouTube)" class="articlePhoto" style="float: none; margin: 10px 0; width: 100%; text-align: center; background: #fff; overflow: hidden;" onclick="showImageBox(this);">
Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius (nuotr. YouTube)

Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius (nuotr. YouTube)

REKLAMA

Jis primena, kad iki šiol buvo matomi tik ribojimai. Pavyzdžiui, Lietuvos banko įvesti atsakingo skolinimo nuostatai, kuomet jaunimas turi sukaupti pradinį įnašą.

„Galbūt reikia palengvinti priėjimą prie kreditavimo sąlygų arba skatinti nuomos segmentą, kas būtų aktualiau. Arba lengvatą mokestinę taikyti ne kiekvienam būstui ir ne tokio didelio dydžio, o energiškai efektyviai statybai. Iš to dar ir pati valstybė laimėtų – skatintų statyti aukštesnės energinės kokybės pastatus“, – teigia Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius.

Be to, jis prisideda ir jau prie išsakytos idėjos – paprastinti biurokratines sąlygas statyti būstą.

Vyriausybės siūlymui prireiktų 2 mln. eurų

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad be socialdemokratų siūlymo kelią skinasi Vyriausybės pateiktas projektas. Vyriausybė siūlo paramą skirti jaunoms (abu sutuoktiniai ne vyresni kaip 35–erių metų) šeimoms, įsigyjančioms pirmąjį būstą regionų teritorijoje. Parama nebūtų skiriama įsigyjant būstą Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Druskininkų, Neringos ir Trakų miestuose bei dalyje Palangos miesto.

Priklausomai nuo vaikų skaičiaus, subsidija galės sudaryti nuo 15 iki 30 proc. būsto vertės, kuomet būsto kredito suma neviršija 87 tūkst. eurų. Įsigaliojus įstatymui būtų leista iki 15 proc. būsto kredito sumos panaudoti žemės sklypui pirkti, o subsidiją – pradiniam įnašui padengti. Jaunos šeimos būtų įpareigotos grąžinti subsidiją, jeigu už kreditą įsigytą būstą norima perleisti kito asmens nuosavybėn per pirmus 10 metus nuo būsto įsigijimo.

REKLAMA

„Šiuo žingsniu remsime jaunas šeimas įsigyjant pirmąjį būstą – 15 procentų būsto kredito pirmajam būstui įsigyti sumos galės sulaukti jaunos šeimos, neauginančios vaikų, 20 procentų būsto kredito sulauks jaunos šeimos, auginančios vieną vaiką, 25 procentus – auginančios 2 vaikus, na, o 30 procentų būsto kredito pirmajam būstui įsigyti sumos bus subsidijuojama jaunoms šeimoms, auginančioms tris ar daugiau vaikų. Ši parama galios ir šeimoms, auginančioms vaikus, kai vaikams nustatyta nuolatinė globa“, – dar praeitą savaitę kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Šiemet numatyta suteikti subsidiją 115 jaunų šeimų. Tam prireiks 2 mln. eurų. 2019 m. poreikis – 10,1 mln. eurų, už kuriuos bus suteikta subsidijų 590 jaunų šeimų. Jeigu įstatymui pritars Seimas, jis įsigalios 2018 m. liepos 1 d.

 

 

Petras
2018-03-24 09:31:07
Nei vienas LR prezidentas nereikalavo seimo ir vyriausybės vykdyti strateginius demografinius klausimus. Pakalbėsi ,pažadėsi- patiešysi, netęsėsi- negriešysi... Kol nebus atsakomybės valdininkams ir valdžios atskaitomybės rinkėjams ,tai pažangos ir nelauk .
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Jonas 2018-03-24 13:11:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir vėl eiliniai valdžios žaidimai. Geriau galvotų kaip sudaryti orias pragyvenimo sąlygas eiliam LT piliečiui!..    ATSAKYTI
Petras 2018-03-24 09:31:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nei vienas LR prezidentas nereikalavo seimo ir vyriausybės vykdyti strateginius demografinius klausimus. Pakalbėsi ,pažadėsi- patiešysi, netęsėsi- negriešysi... Kol nebus atsakomybės valdininkams ir valdžios atskaitomybės rinkėjams ,tai pažangos ir nelauk .   ATSAKYTI

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
REKLAMA
Lietuvos paštas (Tomas Lukšys/Fotobankas)
Valstybės valdomo Lietuvos pašto valdyba nutarė stabdyti įmonės veiklai nebenaudojamų Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pastatų pardavimo procesą. Tuo metu Vilniaus centrinio ...
Uostas (Algirdas Kubaitis/Fotobankas)
Vyriausybė trečiadienį patvirtino Klaipėdos jūrų uosto bendrąjį planą.  Vyriausybės teigimu, plane numatomos būtinos ir ilgalaikės uosto plėtros kryptys 25 ...
Agnė Širinskienė  (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė valstietė Agnė Širinskienė siūlo iki 2020-ųjų balandžio atidėti taršių automobilių mokesčio įsigaliojimą. Dabar ...
incidentas Achemoje, Jonavos žinios nuotr.
Trečiadienį prie Jonavos įsikūrusioje „Achemos“ gamykloje gyventojai pastebėjo baisius dūmus. Kai kurie gyventojai įtaria, kad kilo rimtas gedimas. Tačiau pati įmonė ...
Lėktuvų stebėjimo aikštelė Vilniaus oro uoste (nuotr. organizatoriaus)
Vilniaus oro uosto teritorijoje oficialiai atidaryta šalyje analogų neturinti orlaivių stebėjimo (angl. planespotting) aikštelė. Nuo šiol kiekvienas į orlaivius norintis ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
Valstybinės institucijos patyliukais skirsto šimtus milijonų, o informaciją – slepia
DABAR RODOMA
Valstybinės institucijos patyliukais skirsto šimtus milijonų, o informaciją – slepia
DABAR RODOMA
Šios savivaldybės Lietuvoje gyvena geriausiai: pasitikrinkite, kur gyvenate jūs
DABAR RODOMA
Lietuviai švenčia ne tik prie stalo: populiarėja kelionės net į egzotines šalis
DABAR RODOMA
Žvyneline Lietuvoje serga vis daugiau: trūksta paramos ir supratimo
DABAR RODOMA
Henriko Daktaro žmona nusivylusi: kaip dar jis gali geriau elgtis?
DABAR RODOMA
Negailestinga kritika Lietuvos švietimo sistemai: ruošiam pašalpų ėmėjus
DABAR RODOMA
Aiškėja daugiau detalių apie Kaune siautėjusį nuogą vyrą
DABAR RODOMA
Skvernelis apie skirtas lėšas: asfaltas nesibaigia ties premjero namais
DABAR RODOMA
Pasižvalgykite: gražiausios Vilniaus vitrinos, prie kurių nesustoti – neįmanoma
DABAR RODOMA
Užfiksuota, kaip iš „Achemos“ kyla dūmai
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų