Lietuvoje – kova dėl medikų: rajonams kyla grėsmė likti be šeimos gydytojų

Ieškodami geresnių darbo sąlygų ir didesnės algos neretai medikai keliasi iš vienos Lietuvos vietos į kitą. Tačiau, kas nutiks, jei viena savivaldybė papildomai ims skirti gydytojams daugiau nei kita? Turbūt atsakymas paprastas – mažiau mokančioje liks mažiau dirbančiųjų.

Ligoninė (nuotr. 123rf.com)

Iniciatyvą parodė Vilniaus miesto bei rajonų savivaldybės

Vilniaus miesto savivaldybė pranešė, kad ruošiasi skatinti medikus pasilikti Vilniuje, tai yra prisidėti prie finansavimo ir iki 20 proc. padidinti vilniečių medikų atlyginimus.

„Sveikatos apsaugos ministerijos finansavimas skiriamas už vieną pacientą per metus labai mažas – nuo 22,76 Eur – už darbingo amžiaus pacientus, ir iki 110,9 Eur – už kūdikius. Kitą finansavimo dalį sudaro PSDF lėšos už skatinamąsias paslaugas, prevencines programas ir gerus darbo rezultatus. Savivaldybė gali daryti įtaką finansavimo daliai, kuri tenka už pacientus, ją padidinama maždaug trečdaliu“, – rašoma savivaldybės pranešime.

Anot sveikatos sritį kuruojančio vicemero Gintauto Palucko, papildomas finansavimas leistų sumažinti pacientų srautą pas gydytoją ir normalizuoti darbo krūvį, nustatant adekvačias algas.

Tuo tarpu Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Aldona Baublytė atskleidžia, kad apie šią idėją kalbamasi ir su daugiau savivaldybių. Iniciatyvą rodo ir Vilniaus rajono savivaldybė.

„Tai projektas skatinti mažinti pacientų eiles pirminei sveikatos priežiūrai, tai yra konkrečiai šeimos gydytojams. Kadangi darbo krūviai šeimos gydytojų pakankamai dideli, eilės didelės, sugalvotas toks projektas, kuris padidins ir įmonių konkurencingumą. Kitos savivaldybės turi imti pavyzdį“, – tv3.lt sako A. Baublytė.

REKLAMA

Aplinkiniai rajonai praras gydytojus

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė pripažįsta, kad jei šios savivaldybės priims šį sprendimą, pokyčius pajaus ir kiti regionai. Vilnius pradės pervilioti šeimos gydytojus iš kitų miestų bei rajonų.

„Realiai Vilniaus mieste trūksta šeimos gydytojų. Tai gali atsiliepti visiems aplinkiniams rajonams. Šeimos gydytojai jau šiandien internetinėj erdvėj, dalis, kurie iš Vilniaus išvažiavę į kitus rajonus gyventi sako, kad pagaliau sugrįš į Vilnių. Nes iš tikrųjų sąlygos bus geresnės“, – sako ji.

O kaip tada gyventojai? Ar tai nereiškia, kad jiems šeimos gydytojo ieškant teks važiuoti į kitą miestą? Pasak A. Baublytės, gyventojai turi ne tik iš gydymo įstaigų reikalauti aptarnavimo, bet ir iš pačių savivaldybių. Būtent tai, anot jos, privers išvadas padaryti ir kitas savivaldybes bei perskirstyti finansus. Mat šiuo metu, kai kurios net neskiria iš viso lėšų sveikatos apsaugai.

„Pačios savivaldybės turės dėti didesnes investicijas, kad patys pritrauktų gydytojus. Arba sudaryti krepšelius. Vyriausybės programoje yra konkrečiai vienas punktas, kuris kalba apie tai, kad savivaldybės turėtų rengti įsikūrimo krepšelius gydytojams, kad prisiviliotų šeimos gydytojus į savo rajonus.

Jos turi rasti tas lėšas. Kitos sistemos kažkaip tvarkosi, o sveikatos sistema stovi vietoje. Kai kurios savivaldybės net eilutės biudžete neturi, kur numatyta būtų skirti sveikatos sistemai. Tai iš tikro nenormalu. Eilutė tik visuomenės poreikiams, o sveikatos sistemai – primirštas dalykas“, – komentuoja ji.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos darbuotojų atstovė įsitikinusi, didžiausia problema – nemokėjimas savivaldybėse perskirstyti lėšų. Jei visos tinkamai valdytų finansus ir susidėliotų prioritetus, gydytojams sąlygos dirbti galėtų gerėti.

Sveikatos apsaugos ministerija: savivaldybės bus priverstos pasitempti

Sveikatos apsaugos ministerija naujienų portalui naujienų portalui tv3.lt atsiųstame komentare pabrėžia, kad absoliuti dauguma gydymo įstaigų yra pavaldžios šalies savivaldybėms, tad visiškai suprantama ir net sveikintina, kad kai kurios ir pačios nori prisidėti prie savo krašto žmonių sveikatos priežiūros. Tiesa, tikėtina, kad dėl kelių savivaldybių iniciatyvos, teks ir kitoms rasti lėšų medikams.


Rašyti komentarą...
V
Veryga
2018-03-05 09:22:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
lauk!!!!!!LAUK
Atsakyti
-2

U
Untulis
2018-03-06 11:26:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kam tie šeimos gydytojai, svarbiausia ligonių kasai susimokėti, ir gydytis už pinigus.
Atsakyti
0

j
jonas
2018-03-05 14:05:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
gerbiamasis tikriausiai Gedimino prospekte gyvenat... o žmonės gyvena kaimuose, kad ūkius turi, o iki rajono dar dešimtį kilometrų įveikti ir sugrįžti tą pačią dieną gali...
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų