Lietuvai prisijungus prie Euro zonos, teko prisiimti ir finansinius įpareigojimus šelpti tokias šalis, kaip Graikija ar Ispanija. Sumokama suma įspūdinga, tačiau tikinama, kad šis fondas ateityje padės ir Lietuvai. Žinoma, tik jei to prireiks.

Pinigai (nuotr. 123rf.com)

Pinigai (nuotr. 123rf.com)

Kol lietuviai tenkinasi 400 eurų minimalia alga, Graikijoje ji siekia 683 eurus, o Ispanijoje dar didesnė – 756 eurai. Šios dvi Pietų Europos šalys Lietuvą lenkia ir kitais ekonominiais rodikliais, tačiau nepaisant to, Lietuva priversta kasmet skirti milijonus eurų remti šioms šalims.

Finansų ministerija informuoja, kad Europos Sąjungos valstybė narė, įstodama į Euro zoną, tuo pat metu turi tapti ir Europos Stabilumo Mechanizmo (ESM) nare su visomis teisėmis ir pareigomis.

REKLAMA

Dar 2014 m. Lietuva įsipareigojo per 5 metus sumokėti į ESM kapitalą 327 mln. 200 tūkst. eurų (po 65 mln. 440 tūkst. eurų per metus). Per 4 metus Lietuva jau yra įmokėjusi 261 mln. 760 tūkst. eurų.

ESM suteikė finansinę pagalbą Graikijai, Ispanijai ir Kiprui, o anksčiau pagalbos sulaukė ir Airija bei Portugalija.

Mokėti privaloma

Finansų viceministrė Miglė Tuskienė komentuoja, kad šios įmokos būtų atliekamos nepriklausomai nuo to, ar ESM teiktų Graikijai finansinę pagalbą, ar ne.

„Lietuva tiesiogiai Graikijai nėra skyrusi ar išmokėjusi jokių lėšų. Graikijai finansinė pagalba teikiama per Europos Stabilumą Mechanizmą (ESM). ESM teikia finansinę pagalbą Euro zonos valstybėms, kurios susiduria su finansavimo problemomis, keliančiomis grėsmę visos Euro zonos finansiniam stabilumui. Finansinė pagalba Euro zonos valstybėms teikiama tik sutarus dėl makroekonominės politikos koregavimo sąlygų. Pažymėtina, kad ESM parama Euro zonos šalims nėra neatlygintina. Ji teikiama kaip paskola, už kurią šalys paramos gavėjos moka palūkanas“, – paaiškina M. Tuskienė.

2015 m. ESM valdytojų taryba pritarė pasiūlymui dėl – su finansiniais sunkumais susidūrusios Graikijos – finansinės pagalbos programos, kuriame numatytas iki 86 mlrd. Eur finansavimas, o programos trukmė – iki 2018 m. rugpjūčio 20 d. Iki šiol ESM suteikta finansinė parama Graikijai siekia 40,2 mlrd. eurų. Šalies pasiskolinos sumos grąžinimas numatomas tik 2034–2059 m.

Paradoksas: bet kokiu atveju naudos maža

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) viceprezidentas Vytautas Žukauskas dar 2015 metais, kuomet pradėta mokėti į fondą, komentavo, kad Lietuvai už eurą teks susimokėti. Tuo labiau fondas išlaiko šalis, kurios savo finansus tvarko visiškai neatsakingai.

REKLAMA

„Tokio fondo rinkoje niekada nebūtų – jis yra valdžios kūrinys. Draudimas rinkoje pagrįstas principu, kad draudiminis įvykis yra atsitiktinis. O šio fondo esmė, kad iš jo naudą gauna tos šalys, kurios savo veiksmais ir neatsakingu finansų planavimu atsiduria blogoje finansinėje padėtyje.

Todėl iš esmės dalyvavimas tokiame fonde yra naudingas toms šalims, kurios turi problemų su atsakingu valstybinės finansų planavimu ir vykdymu. Ir jis nenaudingas toms, kurios į šį fondą moka, tačiau iš kurio naudos gavimo tikimybė mažesnė – tai yra toms šalims, kurios finansiškai atsakingos. Todėl ESM sukuria iškreiptas paskatas. Jei išlaidausi, neatsakingai planuosi ir vesi valstybinės finansus – tave parems ir išgelbės atsakingesnės šalys“, – fondą kritikuoja V. Žukauskas.

Vytautas Žukauskas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentas (nuotr. asm. archyvo)

Vytautas Žukauskas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentas (nuotr. asm. archyvo)

Taip ir susikuria paradoksas. Pasak jo, jei Lietuva savo finansus vers ir planuos atsakingai, įmokos į šį fondą neatsipirks, nes iš jo nė nereikės skolintis. Tačiau, jei fondu naudosimės, vadinasi būsime ne kokioje situacijoje.

„Atsipirktų tik tokiu atveju, jei valdžia nebesugebėtų susitvarkyti ir tektų skolintis. Tai abejais variantais padėtis nėra ideali – arba įmokos į fondą neatsiperka, nes pagalbos nereikia, arba jei jos reikia, tuomet valstybės finansai netvarūs ir neatsakingi“, – paaiškina V. Žukauskas.

Tiesa, dėl sumokamos 327 mln. eurų sumos, analitikas priekaištų neturi. Kadangi didesnės ir turtingesnės šalys sumoka daugiau, mažesnės ir skurdesnės – mažiau.

REKLAMA

Garantinis fonas, kurio Lietuvai tikrai prireiks

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis taipogi pakartoja, kad lėšos iš šio fondo niekam neatiduodamos už „ačiū“ ir tai nėra Lietuvos subsidijos kažkokioms konkrečioms valstybėms.

Jo nuomone, nepagrįsta piktintis, kad Lietuva finansuoja turtingesnes už save šalis. „Populistinis net piktinimasis“, – prideda N. Mačiulis.

Jis primena, kad Lietuva pati nekaupia jokio rezervo ir primena 2009 metus, kuomet atsidūrusi krizėje Lietuva stovėjo „tuščiomis kišenėmis“. Beliko didinti mokesčius ir mažinti socialines išmokas. Dėl to jis įsitikinęs, kad kai ateis laikas, jog šaliai vėl prireiks finansinės paramos, buvimas šiame fonde atsipirks su kaupu.

„Tai yra rezervinis fondas, kurio lėšomis gali naudotis tos valstybės, kurios kažkuriuo momentu negali pasiskolinti finansų rinkose už priimtiną kainą. Šiuo metu tokių valstybių nėra Euro zonoje. Prieš kelis metus buvo Graikija, po kelių metų galbūt bus Lietuva ar kažkuri kita vasltybė. Tai yra tas principas, kuris užtikrina viso regiono ekonominį stabilumą. Tai būtent narystė Euro zonoje ir įmokos į ESM suteikia instrumentą krizės atveju turėti pigų prieinamą finansavimo šaltinį, kuris nesukeltų perteklinio streso vasltybės finansams ir nereikalautų drastiškų priemonių“, – sako ekonomistas.

 „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis (nuotr. bendrovės)

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis (nuotr. bendrovės)

Pasak jo, diskutuoti ar sumokama suma į šį fondą yra adekvati – neverta, nes ji paskaičiuota atsižvelgus į šalies bendrąjį vidaus produktą, ekonominį išsivystymą.

„Tai nėra kažkokios Lietuvos įmokos, kad mes kažkam atiduodame. Į šias lėšas reikia žiūrėti, kaip į rezervą, kurį mums patiems gali tekti kažkada panaudoti ir greičiausiai reikės panaudoti“, – prideda N. Mačiulis.

Nu jo
2018-02-22 07:48:06
Niekada neatsipirks, o kai prireiks, tiesiog negaus. Negi selpsi kazkokia Lietuva, kai yra Graikija, Ispanija, Portugalija ir t.t. O tam Maciuliui reik po lapais sleptis ir nepypset su savo skiedalais.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kuku 2018-03-02 18:49:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Debilizmas!    ATSAKYTI
Dainius 2018-02-23 08:03:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Zmones kalba, kad tik visiski pijokai isnesa paskutinius pinigus is namu, net jeigu ir vaikai nuogais pasturgaliais laksto...   ATSAKYTI
Marijus 2018-02-23 01:07:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nebe imanoma isgyvent jau lietuvoje kai ivede eura sugryzom i 2005 metus kai litais gaudavau 800 galejei gyventi ir pasitaupyti KAZKA NUDIPIRKTIdabar gaunu 869 eurus isvertus nemazi pinigai ka pirma isleisdavau litais tai galejei nuSipirkti visko nu dabar nieko nu nueinu i parduotuve tai 40 euru tai 50 tai 70 nu opsipirkai tais eurais dviem dienom valgyti isversk i litus nu kada tokias sumas galima isleisti viskas brangu visur netik maistas aplamai viskas trigubai net turgui parduotuvese rubai jei ksinavo100lt tai kainuOJA DABAR 100 € TIK MOKESCIUS DAR BLET IR ALGA 30 EURU DABAR GAUNU TIPO VALSTYBE SKYRE 30 EURU TAI JUS MANO UZDIRBTUS PINIGUS PAVOGET IR DAR DRYSTAT SAKYTI KAD JUS SKYRETE PADETI VAIKAMS TEVAMS VAGYS AS GAVAU TA 30 EURU BET JUS MAN JUOS NUJAMETE NUO ALGOS AS TIK JUOS SUSIGRAZINAU IR KA JUS DAVETE NIEKO DELTO IRBEGA VISI IS CIA NES JAUCIA KAD CIA JAU UBAGAIS MUS PADARYSITE SU TA EUROPA TOKIUS PINIGUS ATIDUODA O MES SKAICUIOJAM CENTUS   ATSAKYTI
Lietuva 2018-02-22 23:00:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Liko tik lietuviška kalba ir kolkas dar vėliava nepasikeitė - kolkas - kažkada bus privaloma ir vėliavoj pažymėti Europos ženklą. Esam seniai priklausoma valstybė , seniai neįgali ir nesavarankiška . Gražioj formoj "okupuota" . Auf Wiedersehen, Lietuva !    ATSAKYTI
Leonora 2018-02-22 19:05:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mulkina musu zmones. Valdzia neskursta , kodel nedalinti ne savo pinigus.Yra grupele zmoniu, kurie viska sprendzia. O musiskiam gerai, juk tyli nieko nesako arba emigruoja.   ATSAKYTI
Gedas 2018-02-22 14:52:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietuvoje gali gyventi tik vagys,grupuotes,kurios ir minta eu pinigais ir savizudziai.Normalus jau bega ar pabego id tarybu lietuvos,kaip pokario metais   ATSAKYTI
gav 2018-02-22 18:08:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Eik tu nac hui  
Šventas Petras 2018-02-22 13:42:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Matos kur mūsų pinigai nukeliauja. Tegul iš savo kišeniu tas sumas renka ir dalina. Tuoj visi bus priversti emigruot. Seime tik nosis ir subines krapšto kai paklausi nieko nepasko tik mū, be ir panašiai atrodo tokie solidus o ištikro zologijos sodas prakeiktas.    ATSAKYTI
Teofile 2018-02-22 12:30:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Mano sunus isvyko i Anglija vos 18metu verkiau isleisdama nes net pinigu negalejau idet.Turejo 15 sterlingu.Siai dienai jis Jau 30 m.Paskutinio kurso medicinos universiteto studentas.Zmona irgi praeitais metais baige medicina(lietuve)yra anukyte 3men.As pensininke su 170 euru pensija.Zinot kokia as laiminga ,kad sunaus ateitis bus uztikrinta soti ir ori.As jau uzsilenksiu pusbadziu ir saltyje(nes gyvenu sodo namely neuzbaigtame)cia cu prakeiksmu tiem vagiam kurie dar sugeba is mano pinigu remti turtingas salis.Sunus niekada negriz -Lietuva jam tik blogi prisiminimai:nedavalgymas,apredo nebuvimas,ejimas i mokykla 27 km su suplysusiais batais.Uz ka mylet tokia sali????   ATSAKYTI
setonePRASAU 2018-02-22 15:57:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
nebesvaik gi blet pensininke? 70metu sedi intike? ir sunui px wapse kad tu ten sodo nameli nedabaigtam gyveni? geras sunus arba gerai svaigsti.  
LietuvisP 2018-02-22 12:12:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Vaikai jau 10m.qyvena Anqlijoj ir nesiruosia qryzti pats buvau ir vel ruosiuosi nes qyventi tokioj policinej zonoj kur tie issiqimeliai qali vidury nakties isilauzti I namus paqal isqalvota nusizenqima issitycioti uzdeti berysine bauda kad papildytu biudzeta.Tai is kokio fondo cia parama is mano banko sask.i kuria inese ir mano vaikai.Viena is tokiu zonu vienuolyno miestas kur anqelai sarqai meldziasi kuo dauqiau baudu prirasyti.   ATSAKYTI
Terese 2018-02-22 11:47:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Man net bloga pasidare:Airijai ,Portugalijai,Ispanijai Lietuva padeda finansais.Tai tos salys kur masiskai emigruoja lietuviai nes ten uzdirbt galima.Cia logika kazkaip neveikia.Kipras ,Graikija-as buvau ir maciau kaip ten gyvena zmones.Jei musu zmonems taip gyvent niekas nebegtu.Zinot net drebu ir noriu keiktis,keiktis ir prakeikti kai ka.Mano drauge vos isgyvena,nei normalios pensijos nei normalaus busto,o valstybe pinigus i Kipra siuncia kur pensijos kaip pas mus vidutine alga.Bet dar pagalvokit kokios klimato salygos-tai daug sutaupo.   ATSAKYTI
Rita Belazariene 2018-02-22 11:11:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mačiuli, gali tekti, o gali ir ne. Tai kam šitas žaidimas su milijoniniu nuostoliu?!!!    ATSAKYTI
Anapas 2018-02-22 10:38:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai tikrai labai sumanų,"Aš-tau,Tu-man, Mes-jums, Jūs-mums kaip šaunu,o draugus pažinsi tik nelaimėje...   ATSAKYTI
karalius 2018-02-22 10:36:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nuo vilko pabegom i meskos glebi, kaip buvome bomzais taip ir liksime tik europietiskais dabar....   ATSAKYTI
As 2018-02-22 11:51:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sovietai i lietuva daug investuodavo nes cia buvo parodomosios valstybes ir visi Rusijoje pabaltiji laike uzsieniu.Tai liudiju nes teko daug vazinet anais laikais darbo klausimais.Cia ejo dideles investicijos.  
Petras.. 2018-02-22 13:15:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nuo meškos...  
Skolos 2018-02-22 09:58:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
O ar kas paskaičiavo, kiek GAVO Lietuva visokiems projektams finansuoti: keliams, atominei, žemės ūkiui ir t.t. ? Kaip pati Lietuva paskirsto, tai jau kitas klausimas.   ATSAKYTI
gal 2018-02-22 13:40:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ir gavo...tik reiktų paskaičiuoti kiek iš tų gautų išvogė lietuvaičiai nepasotinami  
Petras.. 2018-02-22 17:09:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
To skolos..Jus teisus  
Kaip visada 2018-02-22 09:47:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Siaip jau mum reikia rimtos pagalbos, bet niekad nesulauksime, nes es jau zino, kad tie pinigai zmoniu nepasieks   ATSAKYTI
Labai pikta 2018-02-22 09:47:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Genocidas nieks Lietuvos ,žmonių neklausė nori i tą europos sąj.o dabar savi tuoj visi bomžauti eisim,bet įsipareigojimus turime įvykdyti,gal kas įsipareigojo už visus neatsiklausęs tas lai ir vykdo,iš ubago lazdą atima ir delioja savo " tiesas" kaip jiems reikia,o kam labiausiai reikėjo....?   ATSAKYTI
lagūna 2018-02-22 09:40:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
ok   ATSAKYTI
Piktas 2018-02-22 09:12:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Būtų mano valia, nemokėčiau, o atsakyčiau, kad mūsų piliečiai apmokės per turizmą ir emigraciją, tik į tas šalis mūsiškiai ir dumia:):):)   ATSAKYTI
Nuomone ,laikas prabusti. 2018-02-22 09:11:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaipi koki rezerva ziureti.Tai sulyginkite minimalias algas su Graikijos ir Ispanijos tada i ta fonda.Nereikia malti s...Esame vargingiausia salis ES ir dar remiame kitas.Kada Lietuvi pabudes kelsies?   ATSAKYTI
111 2018-02-22 12:00:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Brangieji!!!juk energingi lietuviai jau pabego.Seniai ismirs ir cia atvyks gal Baltarusiai,gal Ukrainieciai kuriu invazija jau jauciama,o gal kinai.As vel kartoju simtaji karta:Dzuna per televizoriu kazkada pranasavo,jog is pabaltijo saliu liks tik Estija.Lietuva ir Latvija isnyks.Gaila vel spirale is naujo:Donelaiciai,knygnesiai irt.t.O tai jau panaseja.Juk lietuviai masiskai isvyksta.Va musu mokyklos abiturientu 80 % ruosiasi isvykt.Verkia sirdis.  
Jonas 2018-02-22 13:39:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nu jau nu jau... Jeigu remiam vadinas turtingesni už remiamuosius... O šiaip tai dar yra Rumunija, Bulgarija... Dar yra kur lenktyniaut!..   
Arunas 2018-02-22 08:44:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
prie TSRS to nebūdavo, ir tai nereiškia kad aš už tsrs ar esu rusas ar jiems simpatizuoju, bet taip nebūdavo!!!   ATSAKYTI
Teorija 2018-02-22 09:17:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Arunai, bet prie TSRS net netnormalaus normalaus tualetinio popieriaus nebuvo...
  
Atmintis 2018-02-22 11:45:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Taip, prie TSRS nebūdavo. Mėsos nebūdavo, baldų nebūdavo, tualetinio popieriaus nebūdavo,. Ir ko tiktai TSRS nebūdavo! Nesiilgiu laikų, kai korteles kruopom net 1987 davė pagal sąrašus. Sviestui, irgi. Kiaušiniams . Pokario sunkumai mat. 42 metai po karo  
Terese 2018-02-22 12:10:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Bet pagalvokit.TSRS po karo liko plynas laukas ir tik su moterimis ir vaikais.Viska reikejo atstatyti.Kiek visko reikejo ,bet state,are.Europoje visas pasaulis atstatyme dalyvavo.Vokietija atstatinejo turkai ,alzyrieciai ir kt afrikirciai net italai.Rusija ir ta padejo.Pradekit daryt remonta 7 kambariu name ir 1k.bute.Kas tvarka greiciau ives?Taip kad jei rasot pagalvokit logiskai.Gaila kad nieks negalvoja ,nemasto,o tik niekina ir kritikuoja.  
jo 2018-02-22 12:14:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nebuvo,bet ir europoj daug ko nebuvo.Juk 27m prabego,o ir i Lietuva viska atveze is ten todel ir yra.Atveztu ir is rusijos nes ten daugiau visko jau yra nei Lietuvije.Pati lietuva nieko negamina.Na gamina prasta tualetini "OPTIMA"popieriu su kurio is siknos nenuvalysi nes pirstai per popieriu pralenda.Sluostausi as su iveztu.  

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)
Karantino dėl koronaviruso metu visuomenėje kilo nerimas dėl neva mažėsiančių pensijų, vaiko pinigų ir kitų išmokų. Tačiau socialinės apsaugos ir darbo ministras pabrėžia, kad ...
Picerija (nuotr. BFL / K. Vanago)
Pirmadienį paaiškėjo, kad „Charlie Pizza“, „La Crepe“, „Katpėdėlė“ ir kitas maitinimo įstaigas valdančioje bendrovė „Amber food“ darbuotojų skaičius sumažėjo beveik ...
Simonas Gentvilas (Fotodiena nuotr.)
Parlamentinės liberalų frakcijos nariai siūlo liberalizuoti suminio darbo laiko apskaitą – kai kuriems darbdaviams leisti ją taikyti ir tais atvejais, kai tokio režimo jie iki ...
Elektra (nuotr. Jūratės Juodytės)
Biržoje sumažėjus didmeninei elektros kainai, iki metų vidurio gali būti perskaičiuota jos kaina buitiniams vartotojams. Nuo liepos elektra jiems galėtų pigti iki 10 proc. ...
Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)
Lietuva derasi su Šiaurės investicijų banku (ŠIB, Nordic Investment Bank) dėl paskolos, kad sumažintų koronaviruso krizės pasekmes. „Taip, mes esame pateikę prašymą ŠIB dėl ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų