Paskelbė duomenis apie išdirbtas valandas: lietuviai viršvalandžių nedirba

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) apskaičiavo, ne tik kiek per metus valandų išdirbo lietuviai, bet kokia dalis šalies gyventojų dirbo daugiau nei 60 valandų. Būtent pagal šį rodiklį lietuviai atsiduria šalių sąrašo gale.

Paskelbė duomenis apie išdirbtas valandas: lietuviai viršvalandžių nedirba  (tv3.lt fotomontažas)

Anot EBPO skelbiamos statistikos, Lietuvoje tik 0,4 proc. gyventojų per savaitę dirba 60 arba daugiau valandų savo darbovietėje. Lietuvą lenkia net Latvija ir Estija su atitinkamai 1,4 ir 1,5 proc. rezultatu. Iš Europos šalių, skaičiuojama, kad daugiausiai viršvalandžių dirba graikai (11,2 proc.), islandai (7,3 proc.), belgai ir lenkai (5,4 proc.). Vidutiniškai EBPO narėse 5,6 proc. gyventojų dirba 60 arba daugiau valandų per savaitę.

EBPO informacija

Tačiau, jeigu pažiūrėtume išdirbtą vidutinį valandų skaičių per metus, matytume, kad Lietuva net pakyla virš EBPO vidutinio rodiklio (1766 valandos) ir atsiduria 11–oje vietoje su 1860 vidutiniškai per metus išdirbtomis valandomis. Lietuvą lenkia latviai ir lenkai su atitinkamai išdirbtomis 1903 valandomis ir 1963 valandomis.

REKLAMA

EBPO informacija

Dirbti daugiau neleidžia Darbo kodeksas

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) Mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas naujienų portalui tv3.lt komentuoja, kad pagrindinė priežastis, kodėl pagal statistiką atrodo, kad lietuviai nedirba daugiau nei 60 valandų – Darbo kodeksas. Tą pamini ir SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas.

Darbo kodekse numatyta, kad normali darbo norma – 40 valandų per savaitę, o maksimali – 48 valandos, kai darbdavys užmoka 8 valandas viršvalandžių. Tiesa, jei darbovietėje turima papildomų susitarimų, galima dirbti ir 12 valandų per dieną – 60 valandų per savaitę.

Tačiau įtariama, kad gali būti, jog lietuviai ir dirba viršvalandžius, tačiau šie yra neįrašomi.

„Greičiausiai, kad tame techniniame ribojime priežastis, lietuviai dirba, bet valandos nesiskaičiuoja. Gali būti pakankamai dažnu atveju, kad dirbama, bet neįrašo, ypatingai, kai žmonės du darbus turi. Gali būti, kad daugiau dirba, bet neįrašoma. Plius į šią statistiką sunkiai patenka verslo liudijimo turėtojai, nes dabar jau uždraudė statybininkams verslo pažymas turėti, bet anksčiau dauguma statybininkų su patentais dirbdavo ir jų darbo valandos net nebūdavo skaičiuojamos. Tai iškreipia statistiką“, – nurodė M. Dubnikovas.

Be to, paaiškinama, kad kartais viršvalandžiai žmogui yra kompensuojami ar laisva diena ar dar kuo, bet jie tiesiog nėra registruojami. Pasak jo, kitose šalyse dėl kitokio Darbo kodekso ir kitokios liudijimų sistemos, daugiau darbo patenka į apskaitą.

Marius Dubnikovas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Pavyzdžiui, žmogus, kuris užsiima prekyba, ar statyba, ar vertimu. Niekas nesuskaičiuoja, kiek jis valandų išdirbo, nes čia kita veiklos forma, ne su darbo sutartimi, o su verslo leidimu. Kad ir 20 valandų išdirbtų. Tad gali būti, kad pas mus į statistiką patenka tik tie žmonės, kurie dirba su darbo sutartimi, o ten apribojama darbo valandos. Dėl to natūraliai išeina, kad daugiau valandų nedirbame“, – sakė jis.

Analitikas T. Povilauskas prideda, kad kitose šalyse Darbo kodeksai gali būti daug platesni ir lankstesni. Be to, dažniausiai kitose šalyse atvykę imigrantai dirba daugiau nei 12 val. per dieną. Pavyzdžiui, atvykėliai Didžiojoje Britanijoje. Tačiau Lietuvoje atvykėlių dalis dar labai maža.


Rašyti komentarą...
J
Jonas
2018-01-17 12:17:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pagal straipsnį akivaizdu, jog eilinį kartą statistiniais tyrimais Lietuvoje tikėti negalima, nes tiek statybojos tiek gamybos sektoriuose viršvalandžių gausu ir jie nefiksuojami siekiant vengti mokesčių, o darbdaviai skaito jog normalu žmogui padirbėti ilgiau nemokamai, nes jis ir taip "normaliai" moka... Taip kad eilinis melas apie tai jog lietuvaičiai tinginiai, mažai dirba, todėl ir jiems mažai mokama... Ha, ha...
Atsakyti
0

R
Roma
2018-01-17 14:01:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pritariu virsvalandzius dirba ir bijo prasizioti nes liks be darbo.
Atsakyti
0

A
Anupras
2018-01-17 16:59:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Na ir kur jau čia europos sąjunga kai lyginama su lotynu amerika?.. Ar ne juokdariai?! Aišku Lietuvą galima prilyginti trečiosioms šalims nes link to "sėkmingai" einama, bet ar tuo galima didžiuotis? O viršvalandžius dirba lietuviai kaip negrai tik tai daro potychariam, bijodabi prarasti darbs.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų