Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas teigia, kad reikia pripažinti faktus: Lietuvoje viena didžiausių pajamų nelygybių, o penktadalis lietuvių gyvena skurde. Jis nurodo tris sritis, kurias reikia keisti norit išvengti gilėjančių problemų. Tačiau prabyla ir apie naujus mokesčius.

Vitas Vasiliauskas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Vitas Vasiliauskas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Lietuvos banko organizuotoje „Lietuvos ekonomikos konferencijoje“ Vitas Vasiliauskas kalbėjo, kad dauguma lietuvių esančių skurde – tvarkingi, dirbantys, bet mažai uždirbantys žmonės, kai kurie nerandantys darbo, treti dorai dirbę visą gyvenimą, tačiau dabar yra pensinio amžiaus ir sunkiai verčiasi.

„Manau tai tikrai prastos žinios“, – sako jis.

Tačiau jis nurodo, kad yra ir blogesnė žinia, daug klastingesnė – ekonomika auga, o atotrūkis pajamų didėja.

„Mūsų šalyje 2012 m. 20-ies proc. daugiausia uždirbančių ir 20-ies proc. mažiausiai uždirbančių gyventojų pajamos skyrėsi 5 kartus. Pernai metais pajamų skirtumas tarp 20 proc. pačių turtingiausių ir 20 proc. pačių skurdžiausių gyventojų buvo 7 kartai. Mus kartais net ne su Rytų Europa lygina, bet su daug prasčiau išsivysčiusiomis šalimis. Mes bandome situaciją aiškinti šešėliu, neapskaitytomis pajamomis, bet nemanau, kad tai lengvinanti aplinkybė.

REKLAMA

Ilgą laiką vyravo įsitikinimas, kad auganti ekonomika sušvelnins pajamų nelygybę. Taip ignoruojama problema, kad mažos pajamos įsuka uždarą ratą, net riboja pirkti būtiniausias prekes ir paslaugas mažiausiai uždirbantiems. O tai stabdo ir vidaus vartojimą. Pernelyg gili pajamų nelygybė trukdo ekonomikai augti sparčiau“, – sako V. Vasiliauskas.

Anot jo, pajamų nelygybės problema įsišaknija ir virsta galimybių nelygybe, o už to slepiasi ir emigracija.

„Bandom ieškot pasiteisinimų, sakyt, kad statistika vienokia kitokia, bet faktai yra faktai – demografinis balansas yra neigiamas“, – prideda jis.

Trys sritys, kurias reikia tobulinti 

Kaip pavyzdžius V. Vasiliauskas nurodo Švediją, kurioje po krizės pajamų nelygybė neaugo, o Suomijoje net sumažėjo. Klausdamas, ką padaryti, kad taptume panašesni į kaimynines valstybes, o ne į tas, su kuriomis kartais esame lyginami, jis nurodo tris tobulintinas sritis.

Pirmoji sritis – mokesčiai, antroji – pensijų sistema, trečioji – švietimas.

„Mokesčių ir pensijų sistemos pertvarkas esame pasiūlę. Mūsų vertinimu, tai kas vasarą pateikta kaip mokestinės sistemos pakeitimas, mokestinės naštos lengvinimas mažiausiai uždirbantiems, yra tvarkoje, bet iš esmės tai nieko nekeičia. Mūsų požiūriu reikia daug gilesnės ir platesnės mokesčių reformos

Ją darant reikia susitelkti į tris dalykus: darbo jėgos apmokestinimo peržiūra, pajamų mokesčių režimo įvairovės mažinimas ir naujų pajamų šaltinių paieška“, – sako jis.

V. Vasiliauskas mano, kad tikrai gali būti svarstomas platesnės bazės turto mokesčio įteisinimas.

„Skaičiai kalba už save. Lietuvos biudžete turto ir pajamų mokesčių įplaukos sudaro mažiau nei penktadalį visų mokestinių pajamų, o Europoje yra vidurkis trečdalis. Valdžios sektoriaus pajamų ir BVP santykis nesiekia taip pat ES vidurkio ir tai daro įtaką viešųjų paslaugų kokybei. Vėlgi lyginant su ES vidurkiu surenkamų pajamų kiekis Lietuvoje mažesnis, ir tu negali adekvačiai finansuoti net pagrindinių funkcijų“, – nurodo V. Vasiliauskas.

REKLAMA

Pagal biudžeto ir BVP santykį Lietuva pernai buvo ES valstybių sąrašo pabaigoje: pagal surenkamas pajamas (34,5 proc. BVP) – trečia nuo galo, pagal išlaidas (34,2 proc, BVP) – priešpaskutinė. Viena iš priežasčių – veikimas šešėlyje.

Kalbėdamas apie pensijų sistemą, V. Vasiliauskas nurodo, kad senatvės pensijos augo lėčiau nei vidutinis atlyginimas ir tai tik blogino pensininkų padėtį. Tad nuo kitų metų įsigaliosiantis indeksavimas – pensijų pririšimas prie darbo užmokesčio fondo pokyčių – teisingas sprendimas, pirmiausia atskiriantis pensijų sistemą nuo politinių ciklų. Tačiau ateityje iššūkių tik daugės.

„Indeksavimas nėra pakankama. Po tyrimo priėjome išvados, kad reikia tokių pokyčių, kurie galėtų sistemą padaryti skaidresne ir labiau motyvuotų dalyvauti ten, vietoj pasirinkimo būti šešėlyje. Tad reikia aiškumo ir stabilumo. Pavyzdžiui, virtualios sąskaitos leistų žmogui matyti, koks jo uždarbis „ant popieriaus“ ir kiek tas uždarbis jam leidžia sukaupti ateičiai. Sistemos pakeitimas nereikalauja didžiulių sąnaudų, tačiau galėtų būti pabandymas išsiveržti iš to užburto rato“, – mano Lietuvos banko vadovas.

Tačiau pertvarkant pensijų sistemą reikėtų ją suvokti kaip vientisą visumą ir jokiu būdu nepriešinti atskirų jos elementų (pakopų), prideda jis. 

V. Vasiliauskas nurodo, kad pajamos susijusios su švietimu, tad be geros švietimo sistemos galima įstrigti vidutinių pajamų spąstuose taip ir neprisivijus kitų valstybių.

„Apie švietimo reformą ir jos būdus girdime tiek, kiek save prisimename. Manau esame taške: arba arba. Didžioji švietimo pinigų dalis turi eiti nebe infrastruktūrai, bet kokybei“, – teigia jis.

REKLAMA

Jo teigimu, darbo jėgos ištekliai kasmet mažėja. Skaičiuojama, kad kiekvienais metais nuo 0,5 iki 1 proc. mažės darbo jėga. 

„Užimtųjų skaičius vis mažėja. Išvada lakoniška liepto galas čia pat. Aš tikiuosi, kad susigriebsime ir imsimės sprendimų, kurie padės spręsti rimčiausias problemas“, – užbaigia jis.

PP
2017-10-05 10:41:13
Nei viena partija nesilaikė Nepriklausomybės aušroj priimtos Lietuvos Sąjūdžio vystymosi programos .Prichvatizatorius išgobstė valstybės turtą ,jo švogeris valdžioj priėmė tam palankius įstatymus. Politine korupcija įgalino veikti laukiniam kapitalizmui,dėl to nerėta emigracija ir daugumos skurdas ,o saujelės prabanga... Ponai dar nepasimokė iš istorijos?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vladimir 2017-11-03 16:16:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ЭТО ОН ГРИБАУСКАЙТЕ В ПРЕЗИДЕНТЫ ПОМОГАЛ ВЫБИРАТЬ И ЕВРО ВВЕЛ   ATSAKYTI
Jonas 2017-10-06 10:28:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
taigi politikai nubalsavo už algų pasikėlimą, nė vieno balso prieš, va kokia lygybė, va kam tuos mokesčius naujus įvest siūlo   ATSAKYTI
Jonas 2017-10-06 10:22:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jei aš gaunu algą, sumoku mokesčius, iš likusių perku grietinę už 2 eurus (7litai grietinės indelis niekada nekainavo) tai vėl sumoku mokesčius kosminius! ūkininkas už pieną gauna 15 centų, iš to pieno išsunkia sviestą, grietinę ir kas lieka praskiedžia bei parduoda kaip pieną? tai kur nueina tie pinigai? tegu įveda dar vieną mokestį, net ir aš kuris sakė iš Lietuvos nė už ką neišvyks, dingsiu ir pilietybę pasikeisiu, konstitucija rašo kad valdžia atstovauja liaudžiai o ne verslui   ATSAKYTI
Nusivylusi 2017-10-06 08:47:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reiktu šešėlio ieškoti ten kur turčiai,lai deklaruoja turtą savo žmonos vaikų iš kur jis gautas.
Pusė biznieriu seime sėdi jug reikia sau palankius įstatymus priimti.
Kodėl niekas nežiūri pvz su vidutine alga gal išlaiko 5 asmenu šeimą,tai padalijus vos ne skurdo riba gaunasi.O jūs dar gal iš ten nurėžt norite.
Vidutine alga ,kad būtu 2000€ dar į kiną galėtu šeima nuvykt.tik mokesčius kuriat.
Dėl ko Lt tiek degradavusiu,tiek smurto šeimoj-o gi dėl finansu stygiaus,kai pastoviai nėr o viskam reikia,lieka degreduot nes pigiau gaunasi -duosit pašalpą o ir atimt nebus ko.   ATSAKYTI
Petrauskas 2017-10-06 01:43:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
buuutent cia komentaruose xxl ir raso., "Biurokratu armija" islaikant.... varyt tai tikrai puse reikia ish ministeriju ir seimo!!!! ir vyriausybes!!!! uzdaryt puse konsulatu viska galima kompiuterizuoti ir modernesne Lietuva taptu!!!!   ATSAKYTI
Ipolitas 2017-10-05 18:59:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ponas Lietuvos Banko pirmininkas..gieda ta pacia giesme,kad reikia gaudyti ,,semkiu pardavejus,,ar neslepia mokesciu..bet pats gaudamas pvz .varganus 5000eur..negali suagituoti..kad minimuma pvz padaryt 500 eur i rankas pensija senatves bent 250-300 eur..ir kad uzdirbantys 350 eur..isvis butu atleisti nuo fiziniu ,ar sodros mokesciu,o uzdirbantys nuo 1000 i rankas moketu progresyvinius mokescius kurie bent dvigubai daugiau procentaliai moketu mokesciu nei gaunantis MMA.   ATSAKYTI
Vygandas 2017-10-06 10:02:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
O tai kas tau neleidzia uzdirbt 1000 ir moket didesnius mokescius?smirda net skaityt.  
Albinas 2017-10-06 11:59:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vygandai, jausk skirtumą tarp "uždirba" ir "gauna". Aš irgi puikiai žinau, kad uždirbu virš 1200€, tačiau už tą patį produktą į rankas tegaunu tik 420€, tuo metu vilniečiai gauna virš 700€. Skirtumas yra?  
soc.teisingumas 2017-10-05 15:05:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
čia yra paprastas reikalas dėl pajamų neadekvačių skirtumų-nelygybės.sprendimo schema maždaug tokia: tarkim, iš Vasiliausko atimame tūkstančius ir išdaliname jo pavaldiniams taip,kad nuo kiekvieno pareigybės laipsnio/rango skirtųsi apie 50eurų,na o bosui nuo žemesnės už jį pareigybės galėtų skirtis ir iki 100eurų.Tada baigtųsi visokios nelygybės.Bet ar Vasiliauskas pritartų tokiam aplyginimui pajamų?Jaučiu pasiųstų toli.Priedu-didint mokesčius daug užsimojusiems nulupt savo algai[nemaišyt su uždarbiu,nes jie neužsidirba tik mala liiežuviais)   ATSAKYTI
eklektik 2017-10-05 14:49:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
o ko jus tikites. juk kapitalizmas.. kada vienas turtingas - o kiti vargsai. ir cia nepakeiciama. 4 turtingiausia zmones valdo turto daugiau nehgu likusieji 50% ( 3 milijardai ) zmoniu .. ir cia visada sitas bus turtingi bus dar turtingesni - o vargsai dar labiau nuskurs. cia juk kapitalizmo aksioma.   ATSAKYTI
RoMa 2017-10-05 12:30:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Violeta, reikia tik džiaugtis, kad žmogus prabyla apie esamą situaciją. Jo balsas girdimas visoje Lietuvoje. Skirtingai nei jūsų, kuris į dangų tikrai nenueis.   ATSAKYTI
Jonas 2017-10-06 10:26:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tegu patyli  
petras 2017-10-05 12:17:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
maza sudina salis   ATSAKYTI
soc.teisingumas 2017-10-05 15:17:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
ne šalis kalta,o šalį valdantys ir jos gyventojus smaugiantys plėšikai  
Violeta 2017-10-05 11:40:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Panaikinkit grynus pinigus, atsiskaitymai tik kortele - ir net turguose, pamatysit kiek šešėlio išlys š viešumą, ir kiek PVM, GPM ir VSD susirinksit.
Nejaugi tik paprasti žmonės mato sprendimus, o tie kurie aukščiau toliau nosies nemato.   ATSAKYTI
Do 2017-10-05 12:12:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Ne visi turi interneta,ne visi ypatingai seni zmones moka naudotis kompiuteriu ir ne visi ji turi. Kaip pasitikrins balansa? Cekius i sasiuvini klijuos? Arba bobute is savo darzo atnese krapu parduot. Nori is jos gauti ceki? Su tavo siuloma sistema tik vargsus dar labiau smaugs,o ponai ras kaip apeiti.  
Stasys 2017-10-05 12:38:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Dabar jau bankai plėšia kiek nori, o jei panaikinsim grynuosius, tai lauks visiškas krachas. Dabar pasakysiu kodėl. Pas mane maža įmonė rajono centre (parduotuvė), joje dirbu vienas, nes maža apyvarta, vos galus duriu, vasaros metu uždirbu šiek tiek daugiau nei minimumas, o žiemos metu ir to neuždirbu. Dažnas pirkėjas atėjęs apsipirkti teiraujasi, ar galima būtų atsiskaityti kortele. Sakau - negalima, tai apsisuka ir išeina. Dalis grįžta išsigryninę pinigus bankomatuose, o dalis nueina kitur. Kai nuėjęs į banką, kuriame turiu sąskaitą, paprašiau įvesti atsiskaitymo kortelėmis sistemą, tai jie pamatę mano apyvartą tik išsijuokė. Sakė, kad pusę savo gaunamų pajamų teks atseikėti bankui, todėl patarė tempti taip, kiek bus galima, o įvedus tą sistemą, greitai tektų bankrutuoti. Štai taip.  
Ar turi kiek protelio??? 2017-10-05 19:13:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dar bankai mazai lobsta dirbanciu saskaita??? Ka darys ukininkai parduodantys derliu, smukus verslas ir t.t. o gal gaunantys 1000 ir daugiau gal turetu moket progresinius mokescius. Minimalu atlyginima padaryt bent 500eur.  
xxL 2017-10-05 11:28:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Įdomu, prie kurių save priskiria ponas Vasiliauskas, prie vos galą su galu suduriančių ar prie tų, kurių pajamos 7 kartus didesnės? Jau nejuokinga nuolat girdėti apie didinamus ar papildomus mokesčius ir nuolatinį vengimą mažinti valstybės išlaikomą biurokratų armiją, įskaitant seimo narių skaičių. Įdomu būtų sužinoti kokią dalį iš tų 7 kartus turtingesnių sudaro politikai ir valstybinių įmonių vadovai?   ATSAKYTI
Matęs daug 2017-10-05 11:18:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sunaikinta vidurinioji klasė - pagrindinis valstybės ramstis ir išlaikytojas. Nusikalstamai globojami oligarchai, svetimi bankai neapmokestinami ir tuo būdu pinigai išplaukia. Nemoka mūsų valdžios vyrai ir bobikės tvarkytis, o gal ir nenori, nes kai kam nenaudinga. Gėda prieš Pasaulį ir tiek.   ATSAKYTI
As 2017-10-05 11:08:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Liepto galas prasidėjo po euro įvedimo...   ATSAKYTI
PP 2017-10-05 10:41:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nei viena partija nesilaikė Nepriklausomybės aušroj priimtos Lietuvos Sąjūdžio vystymosi programos .Prichvatizatorius išgobstė valstybės turtą ,jo švogeris valdžioj priėmė tam palankius įstatymus. Politine korupcija įgalino veikti laukiniam kapitalizmui,dėl to nerėta emigracija ir daugumos skurdas ,o saujelės prabanga... Ponai dar nepasimokė iš istorijos?   ATSAKYTI
Irena 2017-10-05 13:40:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar galejau kada nors galvoti, kad 35m isdirbusi vienoje imoneje, turedama aukstaji issiilavinima,turesiu buti remiama vienintelio sunaus, kuris turi savo vaikus ir jiems visko reikia. Vyras jau mires.
Ar gali kas suprasti motinos savijauta ir sirdgela del to. Neturiu jokiu priklausomybiu. Esu antros grupes invalide, uz kuria nieko negaunu. Tai karo pasekmes. Mano pensija 240 eur ir naslystes20. Viso 260.
Reikia kuro, vaistu ir pavalgyt. Nuo paprasto maisto truksta mineralu,yra paslepta mazakraujyste ir gresianti leukiamija.
Esu labai kantri ir myliu lietuva. Bet sirdies skausmo ir pazeminimo neaprasysi,graziausiais lietuviskais zodziais.   
ata 2017-10-05 21:00:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ko jus norit is tu partiju? visi kazka jums turi duot-baikit skiedalus. Kos mases nesusivienys ir patys neissireikalaus, pagerejiimo nebus  

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
„SOPA“ vadovė Jurgita Kuprytė. Artūro Morozovo nuotr.
VšĮ „SOPA“ – Vilniuje jau 13 metų veikianti socialinė įdarbinimo agentūra, kuri teikia įdarbinimo su parama paslaugas žmonėms, turintiems mažiau galimybių konkuruoti darbo ...
Andrius Palionis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Vyriausybė taip pat ir prezidentas siūlo mažinti mokestines lengvatas, kurios dabar yra taikomos žemės ūkio srityje. Tačiau Seime šie pasiūlymai stringa. Jeigu valdantieji ...
Valstybinė mokesčių inspekcija (Fotodiena/Justinas Auškelis)
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI)  informuoja, kad nesiunčia el. paštu laiškų – prašymų rasti dokumentus su pridėtais failais. Oficialus VMI el. pašto adresas ...
Parduotuvė (Fotobankas)
Norintiems įsigyti mėgstamų prekių už kuo mažesnę kainą gali tekti aplankyti ne vieną prekybos centrą, nes dažniausiai pirkėjus siekiama suvilioti patraukliomis akcijomis, ...
Valstybinė mokesčių inspekcija (Fotodiena/Justinas Auškelis)
Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) paskelbus, kad į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą įtraukta jau apie pusšimtis bendrovių, dalis jame atsiradusių įmonių neslepia ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų