Neįtikėtina, bet situacija tokia: gaudami tą pačią bruto algą Airijoje, Didžiojoje Britanijoje ar Lietuvoje, laukdami kol darbo užmokestis atkeliaus iki jūsų piniginės, galiausiai mažiausiai gausite Lietuvoje.

Finansai (nuotr. Fotolia.com)

Finansai (nuotr. Fotolia.com)

Tokius skaičiavimus pateikia „Nordea“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

„2000 eurų/svarų per mėnesį uždirbanti ir du vaikus auginanti šeima „į rankas“ Airijoje gauna 2550 eurų, Anglijoje – 2040 svarų, o Lietuvoje – „net“ 1220 eurų!!! Tad, jei kokia emigrantų šeima sugalvotų grįžti į Lietuvą ir išsiderėtų tokį patį darbo užmokestį kaip Airijoje ar Anglijoje, vis tiek „į rankas“ uždirbtų kone dvigubai mažiau nei Airijoje ar Anglijoje... Čia reikėtų padėkoti mūsų politikams, kurie žymiai geriau žino, kur panaudoti šeimų ir jų vaikų pinigus“, – dalinosi nuomone ir skaičiavimais „Facebooke“ ekonomistas.

REKLAMA

Žygimanto Maurico skaičiavimai (nuotr. facebook.com)

Pinigų rankose mažiau, o prekės daug brangesnės

Ž. Mauricas komentuodamas savo pastebėjimus naujienų portalui tv3.lt teigia, kad aibė valstybių, ypatingai anglosaksų, stengiasi kuo mažiau paimti iš tų, kuriems reikia. Tuo tarpu Lietuvoje viską stengiamasi daryti perskirstant biudžetą.

„Tos šalys turi ganėtinai dosnias mokesčių lengvatas vaikus auginančioms šeimoms, dažniausiai per neapmokestinamąjį pajamų dydį ir per vaiko pinigus.

Kadangi pasirinktas dydis – 2 tūkst. eurų ar svarų prieš mokesčius – iš tiesų mažas atlyginimas Anglijoje bei Airijoje, šeimos gauna vaiko pinigus, plius jiems neapmokestinamųjų pajamų dydis didėja ženkliai ir išeina taip, kad „į rankas“ gauna daug daugiau negu net uždirba, valstybė jiems primoka. Jei daugiau uždirba, aišku mokesčiai yra, bet jie maži. Yra suvokimas, kad geriau šeimai palikti daugiau pinigėlių sau, kad galėtų skirti tam vaikui. O Lietuvoje už vaikus gaudavome tik juokingai mažą NPD, apie 15 Eur, vaiko pinigų neturime. Išeina taip, kad jei gimsta dvynukai, šeimos pajamos praktiškai neišauga, o išlaidos išauga ženkliai“, – komentuoja jis.

Jis prideda, kad Lietuvoje yra dosnios motinystės ir tėvystės išmokos, tačiau po dviejų metų, kai išmokų tėvai nebegauna, jiems finansiškai tampa labai sunku. Jo nuomone, net siūlymas kitais metais mokėti vaiko pinigus – 30 Eur, yra prastas, nes tai labai maža suma.

„Ta suma nėra pakankama. Jei pagal išlaidas skaičiuosime, formaliai vaikui išleidžiama 40 proc. suaugusiojo išlaidų. Tai jei skurdo rizikos riba yra šiek tiek daugiau nei 300 Eur, tai 150 Eur turėtų būti išmoka, kuri tik padengtų būtiniausias išlaidas vaikui. Tai 5 kartus didesnė“, – nurodo jis.

REKLAMA

Be visa to, ekonomistas pabrėžia vaikams reikalingos prekės Lietuvoje – brangesnės. Tai jis aiškina tiek maža rinka, tiek konkurencijos trūkumu.

Žygimantas Mauricas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Iš dalies rinka, iš dalies konkurencija maža. Dauguma padėvėtus rūbus perka, nes neįperka naujų. Vaiką norint aprengti didelės sumos susidaro. Jei du vaikus turi ir vidutiniškai uždirbi, tai reikia ir sauskelnes, ir maistą, ir naujus rūbus pirkti. Jiems neįmanoma, vienintelis dalykas eiti į padėvėtų drabužių parduotuves arba iš giminių skolintis“, – teigia Ž. Mauricas.

Siūlo mažinti „Sodros“ įmokas per pus

Ž. Mauricas tv3.lt sako, kad pagrindinė tokios situacijos priežastis – didelė mokesčių našta, o darbo užmokestis apmokestinamas lyg alkoholis ar tabakas akcizais. Jo išvada – Lietuvoje mokestine ir moraline prasme dirbti neapsimoka.

„Geriau spekuliuoti, kažką maklevoti su NT, įmonę kurti ir dividendus mokėti. Dirbantysis neša didžiausią mokesčių naštą ir, jei dar su vaikais, tai ta našta nelabai sumažėja. Siūlau bent per pusę mažinti „Sodros“ įmokas bendrai visiems, o šeimoms „Sodros“ tarifas dar mažesnis galėtų būti arba mokesčių mažesnis tarifas, kaip daugumoje Europos valstybių. Reikia suvokti, kad vaikai bus ateities mokesčių mokėtojai, tai būtų sąžininga, kad tie kurie dabar augina vaikus, sumoka kažkiek mažiau“, – mano Ž. Mauricas.

Jis siūlo sujungti darbdavio ir darbuotojo įmokas ir tuo pačiu mažinti tarifą. Tuomet ir valstybė mažiau išleistų „trinkelių“ klojimui ir daugiau žmonių išeitų iš šešėlio.

„Idealiu atveju „Sodra“ turi būti kaip draudimo įmoka pensijai kaupti ir kadangi bazinė būtų išimta, dabar 25 proc., tai liktų tarifas 15 proc. – 10 proc. perkelti į bendrą biudžetą, tegu ten spaudžiasi, mažiau į auksinius šaukštus ir trinkeles investuoja. Dr sveikatos draudimas maksimum 10 proc. Ir vietoje dabartinių 40 proc. būtų 25 proc.

REKLAMA

Finansų krizės pamokos – pakėlė PVM, surinko mažiau mokesčių nei prieš pakėlimą. Žmonės nuėjo į šešėlį. Ir tai ne tik iš žmonių mentaliteto pusės, lygiai taip pat akmuo ir į valdininkų daržą metamas, nes yra iššvaistomi pinigai“, – tikina Ž. Mauricas. Jis prideda, kad šiuo metu viešiesiems pirkimams išleidžiame daugiau nei pensijoms, o tai vyksta dėl to, kad nuo pensijų į šoną nusukti pinigus taip lengva nėra.

S. Jakeliūnas: reikia įvertinti biudžeto galimybes

Seimo narys, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas primena, kad darbuotojo ir darbdavio įmokų į „Sodrą“ apjungimas yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos programinė nuostata. Tad jis tikisi, kad jei ne kitais, tai dar kitais metais Vyriausybė pasiūlys ją įgyvendinti. Visgi tai toli gražu nereiškia, kad visi mokesčiai sumažės.

S. Jakeliūno teigimu, jog kažką sumažintume, kažką reikia ir padidinti.

„Kokios galimybės būtų mažinti mokesčius tiesiogiai? Galimybių neatsiranda, nes tada sumažėtų mokestinės pajamos į biudžetą, bet jei apjungus ir perkėlus tam tikrus komponentus iš tų „Sodros“ mokesčių į valstybės biudžetą – ar tai bazinė pensija, galbūt sveikatos draudimą prijungus prie gyventojo pajamų mokesčio sistemos, tas tarifas koreguotųsi. Jis kažkiek didėtų ir, jei tuo didesniu tarifu apmokestintume kitas pajamas – būsto nuomos, dividendų pajamas, dar kažkokias kitas, tai tuo mastu, kuriuo daugiau pajamų surinktume, galėtume mažinti mokesčius dirbantiesiems. Tokiu būdu finansiškai pagrįstas mažinimas atsirastų“, – tv3.lt komentuoja jis.

REKLAMA

S. Jakeliūno sako, kad viešuosiuose finansuose visuomet tvyro įtampa, kaip turėtų subalansuotą ar perteklinį biudžetą. Mat yra poreikiai, kurie būtini – švietimas ar pensijos.

„Pensijoms išleidžiama dvigubai mažiau lyginant ir su biudžeto dydžiu santykinai, ir su pačiu BVP, lyginant su kitomis ES valstybėmis. Turime nepamiršti, kad visiems orus gyvenimas turi būti užtikrintas. Tai pensijų didėjimas reikalauja vėlgi išteklių.

Stasys Jakeliūnas (nuotr. Fotodiena.lt/Roko Lukoševičiaus)

Nuo kitų metų siūloma įvesti vaiko pinigus pakeičiant NPD papildomą susijusį su vaikais. Žmogus uždirbantis 600–700 Eur kas mūsų sąlygomis, ypatingai regione, nėra labai maži pinigai, tiesą sakant net viršija tos vietos vidutinį atlyginimą, jis neturi galimybės pasinaudoti tuo papildomu NPD. Siekiant, kad visos šeimos gautų vaiko pinigus ir priklausomai nuo pajamų lygio bei vaikų skaičiaus dar kažkiek papildomai gautų, tai manau priimtas rimtas ir solidus sprendimas“, – sako jis.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas taip pat pažeria kritikos ekonomistui, jog vis dėlto mąstant korektiškai Lietuvą reikėtų lyginti su į ją panašiomis šalimis. Šiuo atveju vertinant tiek Airiją, tiek Angliją, tiek Švediją – ekonomikos struktūros visiškai skirtingos.

„Galime lyginti tuos 2000 eurų, bet ten ko gero tai būtų mažesnis nei vidutinis atlyginimas, o pas mus apie 830 Eur – vidutinis atlyginimas 2,5 kartų mažesnis. Tai palyginimas nėra tikslus.

Vakar Švedijoje ambasadorius atsiuntė skaičius kitų metų Švedijos biudžeto, ten vaiko pinigai apie 100 Eur. Tai palyginkime vidutines pajamas Lietuvoje ir Švedijoje, skirsis kokius 5 kartus, tuo tarpu vaiko pinigai skirsis 3 kartus kitais metais.

REKLAMA

Biudžeto galimybės, ekonomikos konkurencingumas skiriasi, visa ekonomikos struktūra kita – kokios įmonės ten dirba, kiek ką eksportuoja ir kiek gali mokėti atlygio. Visa tai reikia įvertinti“, – sako jis.

Mokesčių pertvarkoje Vyriausybė numatė kitais metais už kiekvieną vaiką šeimai mokėti po 30 Eur iki 18 m., nepriklausomai nuo šeimos pajamų. Vieną arba du vaikus turintiems tėvams papildoma išmoka būtų skiriama, jei šeimoje pajamos vienam asmeniui yra mažesnės kaip 153 eurai. Jei šeima turi daugiau nei du vaikus, laukia papildomos išmokos nepriklausomai nuo šeimos pajamų. Jos priklausys nuo vaiko amžiaus: jei iki 2 metų tai 28,5 Eur mokama papildomai, jei nuo 2 m. iki 18 m. bus mokama 15,2 Eur.

tiek
2017-09-24 20:23:03
turtingieji neįneša savo dalies - pirmiausia,ir skubiai,būtina įvesti civilizuotus visų rūšių prabangos mokesčius. Lietuvoje ta prabanga reikia/nereikia prieš nosį,blizgančiuose žurnalų viršeliuose ,etc.maskatuojama .O kadangi visa tai neapmokestinta ,nors klausimas - su didžiausia "barzda" - reiškia turtingieji rinkimų rezultatams suformavo tokią sistemą ,kuri žmonių nuomonės leidžia visiškai nepaisyti. Tai apgailėtina,bjauri mūsų sistemos grimasa.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kris 2017-09-30 10:36:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ar kas nors žino kiek uždirba mažesniuose miesteliuose ir yra sunku išgyventi 3žmonėms. Tik 318eu gauname, o kad šnekėti apie didmiestį ten algos ir išgyvenimas kitoks. Nieks nesupranta kaip reikia išgyventi iš 318eu, kai vaikams reikia rūbų ir t.t... Siaubas, tegul seimunai pragyvena bent mėnesį iš 318eu su mokesčiais visais    ATSAKYTI
tiek 2017-09-24 20:23:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
turtingieji neįneša savo dalies - pirmiausia,ir skubiai,būtina įvesti civilizuotus visų rūšių prabangos mokesčius. Lietuvoje ta prabanga reikia/nereikia prieš nosį,blizgančiuose žurnalų viršeliuose ,etc.maskatuojama .O kadangi visa tai neapmokestinta ,nors klausimas - su didžiausia "barzda" - reiškia turtingieji rinkimų rezultatams suformavo tokią sistemą ,kuri žmonių nuomonės leidžia visiškai nepaisyti. Tai apgailėtina,bjauri mūsų sistemos grimasa.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Vidmantas Janulevičius. Martyno Ambrazo nuotr.
Visame pasaulyje vis garsiau kalbama apie antrąją koronaviruso bangą. Tačiau naujasis Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas ir verslininkas Vidmantas ...
Asociatyvi (nuotr. stop kadras)
„Vilniaus vandenys“ dėl savaitgalį užfiksuotos plastiko taršos stabdo nuotekų priėmimą iš „Ecso“ – pranešama, kad plastikas į aplinką nepateko. Kaip informavo „Vilniaus ...
Vandens telkinio kasimas (nuotr. „Urbkasa“)
Didesnį ar mažesnį vandens telkinį galima rasti prie nemažos dalies Lietuvos sodybų. Vieniems tai aplinkos puošmena, kitiems – būtinybė sodų ar daržų laistymui. Ekspertai ...
(nuotr. Broniaus Jablonsko)
Nekilnojamojo turto (NT) nuomotojai dabar privalo pirkti verslo liudijimą kiekvienam išnuomojamam butui ar namui, nors iki liepos visam turtui užtekdavo jo vieno. Kai kurie NT ...
Pinigai (Fotobankas)
Už įvažiavimą į Neringą mokamo ekologinio mokesčio per pirmąjį šių metų pusmetį surinkta 145 tūkst. eurų mažiau nei planuota, informavo savivaldybė. Kaip teigė BNS teigė ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų