Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atlikto tyrimą, kurio metu atskleidė, kad Lietuvoje ir Vokietijoje parduodamų žinomų gamintojų maisto produktų sudėtis skiriasi. Net 23-jų iš 33-jų tirtų – prastesnės kokybės.

Parduotuvėje (nuotr. Fotolia.com)

Parduotuvėje (nuotr. Fotolia.com)

Atrinkti Vilniuje ir Berlyne parduodami maisto produktai. Iš 33 skirtingų pavadinimų maisto produktų – 6 gyvūninės kilmės (žuvies, pieno, mėsos gaminiai) ir 27 negyvūninės kilmės produktai: sausi pusryčiai, kava, arbata, kakava, sausainiai, šokoladai, gaivieji gėrimai, majonezai, padažai, bulvių traškučiai, kūdikių maistas ir šokoladinis kremas.

Pavyzdžiui, sausainiuose „Milka Chocolate cookies“ 3 proc. mažiau šokolado sudėtyje parduodant Lietuvoje, sojų gėrime „Alpro soya original“ su kalciu – sudėtyje 2 maisto priedai Lietuvoje, o Vokietijoje tik vienas. Tiek šaltojoje persikų arbatoje „Nestea“, tiek persikų sk. gėrime „Lipton“ Vokietijoje naudojamas sudėtyje tik cukrus, o Lietuvoje parduodant – cukrus, fruktozė, steviolio glikozidas.

Spraginti auksinių kukurūzų dribsniai „Kellogg‘s Corn flakes“ neturi pridėtinių vitaminų parduodant Vokietijoje, o Lietuvoje parduodant yra. Bulvių traškučiuose „Lay‘s salted“ Vokietijoje parduodant yra naudojamas saulėgrąžų aliejus, Lietuvoje – saulėgrąžų ir palmių.

REKLAMA

Daugelio pamėgtoje „Nutella“ su lazdyno riešutais Vokietijoje parduodant sudėtyje yra 7,5 proc. nugriebto pieno miltelių, o Lietuvoje - 6,6 proc. nugriebto pieno miltelių/išrūgų miltelių. Tiriant jogurtą „Activia“ su braškėmis išskirta, kad Vokietijoje yra 9 proc. braškių skonio, egzistuoja skonių skirtumas, skiriasi spalva. Lietuvoje naudojama 8,2 proc. braškių bei tirštikliai, rūgštingumą reguliuojančios medžiagos, dažikliai.

Vokietijoje parduodamame tuno pjausnyje „Rio Mare“ nėra kvapiųjų medžiagų, o Lietuvoje yra salierų ir svogūnų kvapiųjų medžiagų. 

Parduodamoje kavoje „Nestle Nescafe Gold“ Lietuvoje nustatytas daug didesnis kofeino kiekis.

Pateikiama išvada, kad Vokietijoje galima įsigyti labiau natūralesnės sudėties produktų – mažiau maisto priedų, saldiklių ir kitų priedų.

„To pačio prekės ženklo parduodami Lietuvos rinkai ir Vakarams yra skirtingi. Vyresni žmonės prisimena, kad kai į komandiruotę važiuoja vyrai ir žmonos prašo parvežti žinodami, kad nors ženklas tas pats, Austrijos ar Vokietijos rinkoje bus produktas kokybiškesnis. Apie 80 proc. vartotojų mano, kad pirkdami garsaus prekinio ženklo produktą negauna tos kokybės, kokią gauną Vokietijoje pirkdami žmonės. Tyrimas tą ir įrodė.

Gaila, kad būdami 12 metų Europos Sąjungoje vis dar turime tokią problemą. ES deklaruoja bendrą vartotojų interesą, bet praktikoje neužtikrina tų vertybių. Mūsų ir kitų šalių priekaištus girdėjo ir Europos Komisija. Manau, kad ES europiniu lygmeniu tai turėtų reglamentuoti.

2018 m. ES pradės išsamų tyrimą ir tikimės, kad įmonėms bus uždrausta tiekti skirtingos receptūros produktus į skirtingas rinkas“, - kalbėjo Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.

REKLAMA

Jo teigimu, Lietuvoje parduodami prastesnės sudėties produktai buvo visiems žinoma vieša paslaptis, tačiau šalis iki šiol nieko nedarė.

„Mes turėjome daugiau problemų ir vartotojai turėjo daugiau problemų. (...) Tai buvo vieša paslaptis ir Slovakija tą klausimą pradėjo kelti, neturėdama tyrimų. Mes niekur nepavėlavome. Europos komisarai tik dabar sureagavo, nes mato, kad tai kelia ne viena šalis narė, o kelia nemaža dalis šalių narių“, - tvirtino B. Markauskas.

Tvirtina, kad kokybę užtikrina

Reaguodami į tyrimo rezultatus, „The Coca-Cola Company“ išplatino komentarą dėl jų gaminamos ir tiekiamos produkcijos, įskaitant ir tyrimo rezultatuose minimą „Nestea“ šaltąją arbatą.

Pasak „Coca-Cola Baltics“ viešųjų reikalų ir komunikacijos vadovės Neles Normak, „Coca-Cola“ yra įsipareigojusi gaminti ir visiems vartotojams tiekti tik aukštos kokybės saugius gėrimus. Produktai gali skirtis tik dėl skirtingų vartotojų skonių ar skirtingų vietinių ingredientų.

„Be to, visa mūsų produkcija Europos Sąjungoje ir daugiau nei 200 pasaulio šalių gaminama laikantis itin griežtų standartų bei gamybos ir tiekimo procesų. Nors tam tikrais atvejais turime pritaikyti mūsų gėrimų receptus pagal vietos vartotojų skonį, vietinius ingredientus ar atsižvelgiant į vietinį reguliavimą, naujus produktus pristatome tik įvertinę vartotojų pageidavimus ir laikantis aukštų standartų.

Mūsų „Nestea“ šaltosios arbatos visose šalyse gaminamos pagal tą patį receptą, nežymiai gali skirtis tik pavieniai ingredientai, naudojami atsižvelgiant į konkrečios šalies vartotojų poreikius ir pomėgius.

REKLAMA

Pavyzdžiui, Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse „Nestea“ arbatose yra sumažintas pridėtinio cukraus kiekis pasitelkiant natūralios kilmės saldiklius (steviją), tuo tarpu Vokietijoje naudojamas tik pridėtinis cukrus.

Galime užtikrinti, kad mūsų įsipareigojimas tiekti aukštos kokybės, saugius, vartotojams prieinamus ir jų mėgstamus gėrimus yra tvirtas ir ilgalaikis“, - komentuoja Nele Normak.

Žvilgsnis krypsta į įmonių politiką

Loreta Mačytė, VMVT Maisto skyriaus vedėjos pavaduotoja, tvirtina, kad tie ištirti produktai yra saugūs ir kokybiški, tačiau rasta skirtumų ir gana akivaizdžių.

„Pavyzdžiui, Activia“ jogurte iš pirmo žvilgsnio galima manyti, kad Lietuvoje parduodamas jogurtas daug geresnis – uogų daugiau, spalva raudonesnė. Deja, tai tik toks apgaulingas įvaizdis, nes pasirodo tame jogurte įdėta dažiklių, kad jis būtų patrauklus vartotojui. Tada iškyla klausimas, kokie vartotojų lūkesčiai, ar jie tikisi tokio pačio produkto, kaip įsigyto kitose šalyse, toje pačioje Vokietijoje, ar gauna kokį gauna. Ar vartotojams svarbu, ar ne, ta skirtinga kokybė, parodė apklausa – 77 proc. vartotojų pasisakė, kad jiems svarbu ir nori gauti vienodą kokybę. Mes toli gražu nebeesame ta šalis ir tie vartotojai, kurie negalėtų įpirkti gero ir kokybiško produkto“, - kalbėjo ji. 

Žemės ūkio ministras pridėjo, kad galbūt šalia reikėjo ir kainų palyginimo, tada būtų matyti, koks tikrasis įmonių tikslas.

„Sudėtis ir kokybė yra kompanijų politikos reikalas ir galima tik spėlioti, ar tie skirtumai rasti – naudojamos pigesnės medžiagos, pigesni ingredientai – jais siekiama produktą atpiginti. Gaila, kad nėra ir kainų palyginimo, tada gal matytume aiškesnį įrodymą. Nes, jei tai pigiau pagamintas produktas, bet kaina nesiskiria, tai korporacijų noras uždirbti daugiau.

REKLAMA

Bet yra ir vartotojų pasitikėjimo klausimas. Jei matau garsios pasaulinės kompanijos produktą imu jį neabejodamas, kad jis geras. Tai gali būti piktnaudžiavimas savo prekės ženklu“, - teigia ministras.

„Šiuo atveju tikiuosi, kad kompanijos sureaguos anksčiau, nei bus pabaigtas Europos Komisijos tyrimas. Kad ateityje išvengtume tokių nutikimų, reikėtų visgi to reglamentavimo, bet kalbant, kada vartotojas nebebus apgaudinėjimas, nemanau, kad reikės laukti 2019 metų. Bet jei ne, tai mes reikalausime, kad būtų atlyginama už vartotojų klaidinimą“, - prideda B. Markauskas.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris praėjusią savaitę pareiškė, kad valstybių narių institucijoms reikia suteikti daugiau įgaliojimų užkirsti kelią prastesnės kokybės maisto produktų pardavimui kai kuriose ES šalyse.

Vidurio ir Rytų Europos valstybės - Lenkija, Slovakija, Čekija, Vengrija ir Bulgarija ne kartą perspėjo dėl jų šalyse parduodamų prastesnės kokybės produktų. Šalys norėtų, kad toks gamintojų elgesys būtų uždraustas.

Pagal ES taisykles įmonės atskirose valstybėse narėse gali nevaržomos keisti produkto ingridientus, jeigu juos aiškiai nurodo ant pakuotės.. Produktų gamintojai teigia, kad šios pretenzijos - nepagrįstos ir atskirose rinkose skiriasi skoniai, o ne turinys.  

Atliktas VMVT tyrimas kainavo 4,5 tūkst eurų. Kaip sako B. Markauskas, tyrimas nebuvo didelis ir juo siekta sužinoti esmę, ar yra skirtumas tarp maisto produktų ar ne.

„Pagal esmę, tai pakankamai reprezentatyvus tyrimas ir tie finansiniai resursai yra pateisinami“, - sako jis.

Tolimesnius tyrimus, kuriuos atliks Europos Komisija, anot B. Markausko, ir finansuos Europos Komisija.  

 

Stanislovas
2017-09-19 10:06:33
Manau, kad greitu metu niekas nepasikeis.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Nijolė 2017-09-21 09:14:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Blogiausia padėtis su prekėms, skirtoms kūdikiams. Ypač sauskelnėmis, valymo servetėlėmis. Įdomu kaip pampers gamintojai pasiteisintų, kad jų sauskelnės, parduodamos Lietuvoje už gerokai didesnę kainą nei pvz. Norvegijoje, dvokia? Tikriausiai mūsų kūdikių toks specifinis poreikis...   ATSAKYTI
2017-09-20 19:03:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau visas pasaulis žino kad Lietuva korumpuota.O tūpas paprastas Lietuvis tyli.   ATSAKYTI
:) 2017-09-19 20:39:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Coca cola paaiskinimas tai juokingas :) Siaip Jei Adidas treningus turguj randa pagamintus garaziuko siuvejos tai dazniausiai konfiskuoja, o ne seka pasakas apie vietine rinka, vietinius siulus, vietiniu pomegius ir pan sh.. Skaitomes ES pilieciai, o tebesam jiems treciarusiai..   ATSAKYTI
Ignas 2017-09-19 15:58:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pritariu išvadoms ne karta ir ne du isitikinau pats tik Coca Colos skonis skiriasi del saldumo tai aš už mažesni cukraus kieki o ir stevija naturalus produktas ir kaloriju mažiau tikrai ne kriminalas ... na o kiti produktai kokybe neprilygsta vakarietiškom labai gerai kad galu gale susidometa Lietuvos žmoniu apgaudinėjimu ir" kas galėtu paneigti " kad tai ne lietuviu prekeiviu susitarimai su gamintojais kad galėtu daugiau uždirbti...    ATSAKYTI
m 2017-09-19 12:35:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
as tai nematau problemos, pvz ta arbata salta tai sakyciau net lietuvoj sveikesne jei maziau cukraus o vietoj jo stevijos ideta. Bet kaip ir sake nemanau kad cia kas nors pasikeis daug, nes alia tas pats s tik skonis kitoks del kitokios sudeties :) Tam kad kas pasikeistu reiktu zmonem nustot pirkt tas prekes o to tikrai nebus   ATSAKYTI
Blinda 2017-09-19 12:33:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aha....pragauk Coca Cola Filipinuose kur dar parduodama stiklo taroje it naudoja tik cukru....tokios nenupirksi nei Europoje nei JAV....kompanijis viska gamina kuo pigiau it parduoda kuo brangiau...kokybe antroj vietoj...pelnas pirmoj   ATSAKYTI
jonas 2017-09-19 17:01:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Coca cola skyriasi tik saldumu net kaimyninėje Lenkijoje žymiai saldesne nei pas mus bet ar ten cukraus ar saldykliu daugiau nežinau ir kad cukrus nevisada naudingas ypač jo kiekis žinoma tikrai ir dar stevija naturalus saldyklis tai aš nieko prieš tokia coca cola...  
vyliune 2017-09-19 11:13:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
manau,kad taip mus nuodydami,statykite daugiau onkologiniu ligoniniu ir pleskite zeme kapams,nera Lietuvoje daug zmoniu ir kas yra neliks nuo tokios kokybes maisto....   ATSAKYTI
. 2017-09-19 11:53:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tiek jau metu praejo o musu isrinktieji tik ale dabar suprato, kad reikalinga kontrole, ale nemato kas darosi onkologinese ligoninese Lietuvoje, koksai procentas serganciuju onkologinemis ligomis, jau sesiolikmeciai lankosi su skarelemis ar kepuremis slepdami nuo "chemijos" nuplikusias galvas ir visa tai ale nemato arba tuoj pat istraukia ale statistika ir sulyginimus, nereikalingos jokios statistikos, reikia tik apsilankyti onkologinese ligoninese ir pamatyti visa ta kosmara - zmoniu didziausias eiles - nuzmogejusiu kysininku gydytoju kiaules akis, kada ima pinigus is zmoniu kurie kovoja uz gyvybe(sakysit neduokit, ok, sutinku, bet kada kariauti kada gyvenimo dienos suskaiciuotos) ir visi kaip vienas "mes neimam kysiu" - per 7 metu kova su veziu vienintele onkologe atsisake pinigu grieztai, visi kiti kaip is konvejerio... (Jeigu kas nors abejoja, tiesiog vaziuodami pro sali uzsukite i bet kuria onkologine ligonine bent 5 minutem ir abejoniu neliks).
Palaida bala, jokios kontroles niekur, uz tai taip ir yra, visa slamsta i musu Lietuvele kisa, o mes ale nemateme :-)... bet uz tai straipsni paraseme ale jau dabar dirbame, ne straipsniu mums reikia o sveikos Lietuvos, Lietuviu tautos, kurios jau saujele beliko Lietuvoje...  
Šiaip jau 2017-09-19 11:05:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tyrė tai Lietuvos produktus ne Čekijos. Nežinia kokia ten dar pas juos sudėtis.   ATSAKYTI
2017-09-19 10:22:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai kodėl valdžios žmonės vadina kremliniais tuos , kurie abejoja ES demokratija? Juk buvo aišku iš karto, kad Vakarų Europai mes esam patogus atliekų konteineris.   ATSAKYTI
Stanislovas 2017-09-19 10:06:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau, kad greitu metu niekas nepasikeis.   ATSAKYTI
Benas 2017-09-19 09:59:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Reiktų ir kitus produktus patikrinti.. sako ir automobilių degalai prastesnės kokybės. Gali ir patrankų sviediniuose, kuriuose perka LT, parakas pamaišytas su kačių kraiku, na kad pigiau būtų :)   ATSAKYTI
Juk 2017-09-19 09:43:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne tik Lietuvoj, kaip galima suprasti iš pavadinimo, bet visose centrinės ir rytų Europos šalyse.   ATSAKYTI

Top Video

Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
REKLAMA
Lietuvių skolinimosi tendencijos skiriasi, priklausomai nuo sezono
Lietuviai vasarą linkę skolintis sodo nameliams, būsto atnaujinimui, vestuvėms ir atostogoms, rudenį dažniau ima paskolą automobilio įsigijimui ar skolinasi norėdami padengti ...
Darbas (Fotobankas)
Per 10 dienų trukusią neplaninę nelegalaus darbo prevencijos ir kontrolės akciją, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atliko 546 patikrinimus visoje Lietuvoje. Pažeidėjams VDI ...
Kelių direkcija  Fotodiena/Arnas Strumila
Lietuvos automobilių kelių direkcija tinkamai surengė žvyrkelių kapitalinio remonto konkursus, todėl jai neturėjo būti skirta 30 tūkst. eurų bauda, nutarė Aukščiausiasis ...
(J. Auškelis / Fotodiena.lt)
Šiemet visi didžiausi Lietuvos prekybos tinklai jau sulaukė skundų dėl galimų darbo sąlygų pažeidimų. Ne visais atvejais skundai pasitvirtino, tačiau pažeidimų nustatyta gana ...
(nuotr. 123rf.com)
Anksčiau ar vėliau, norite to ar ne, privalomai keičiami visi vandens skaitikliai. Taip daroma norint užtikrinti, kad sunaudojamo vandens apskaita bus tiksli. Tačiau ką daryti, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
Lietuvoje to dar nėra: steigs pirmąjį meškų rezervatą
DABAR RODOMA
Lietuvoje to dar nėra: steigs pirmąjį meškų rezervatą
DABAR RODOMA
Naujovės jau čia: patekus į avariją nebereikia popierinių deklaracijų blankų
DABAR RODOMA
Mandarinai – ne tik vitamino C bomba: saugo odą nuo senėjimo
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Kauno raj. nukrito lėktuvas
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: Paulius papasakojo, su kuriais dalyviais netruko susidraugauti
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: trečiosios transliacijos jaudulys ir dalyvių pasiruošimas
DABAR RODOMA
Grybauskaitė apsilankė maltiečių rengiamoje akcijoje – pilstė sriubą drauge su kitais
DABAR RODOMA
Atsisveikinimas su Cololo – artimieji ir draugai lieja ašaras
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų