Vos tik kirtus sieną su Lenkija ir atvažiavus į Suvalkus turbūt jau nebestebina tai, kad kiekviename gatvės pakraštyje galima pamatyti automobilį lietuviškais numeriais. Lietuvos gyventojai čia tiesiog plūsta ieškodami pigesnių produktų. Tą pastebėję Lietuvos gamintojai seka jiems įkandin. Deja, tai gali turėti neigiamą poveikį likusiems pirkėjams Lietuvoje.

Mėsos produktai (nuotr. Fotolia.com)

Mėsos produktai (nuotr. Fotolia.com)

„Verslo žinios“ pranešė, kad pirmoji įmonė besiruošianti išbandyti naują koncepciją yra mėsos pramonės milžinė „Krekenavos agrofirma“. Patys nuomodami patalpas Lenkijoje ir pardavinėdami savo produkciją, ją pasiūlys įsigyti pigiau net iki 30 proc. nei Lietuvoje.

Prisijungti svarsto ir kiti Lietuvos gamintojai

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su „Krekenavos agrofirmos“ generaliniu direktoriumi Linu Grikšu. Jis atskleidė, kad jau nuo pat ryto susilaukia skambučių iš kitų gamintojų, kurie siūlo kooperuotis.

„Šiandien jau gavau pasiūlymų prisijungti ir kitiems gamintojams. Manau, ne tik „Krekenavos“ bus produkcija ten, bet ir kitų lietuvių gamintojų. Jau po 8.10 val. gavau pirmuosius skambučius kooperuotis. Per anksti sakyti kas tokie, bet sulaukiau būtent pasiūlymu iš ne mėsos sektoriaus. Mėsą atstovautų „Krekenava“ nes pilnai padengia visą asortimentą: ir šviežios mėsos, ir mėsos gaminių“, – pasakojo jis.

REKLAMA

L. Grikšas papasakojo, kad patalpas planuojama nuomotis ir veiklą pradėti dar šiais metais. Nors nėra tiksliai nuspręsta, kuriame Lenkijos mieste kursis, pirmiausia svarstoma apie Suvalkus.

Įdomiausia tai, kad ten esanti mokestinė aplinka „Krekenavos agrofirmai“ leistų tą pačią produkciją siūlyti 20–30 proc. pigiau.

„Be jokios abejonės mūsų produkcija Lietuvoje būtų brangesnė nei ta pati Lenkijoje. Dėl PVM tai 16 proc. kaina nukrenta, bet mes dar antkainius mažesnius galime taikyti. Tai 20–30 proc. paprasčiausiai, jei mes vykdytume tą prekybą. Prekybinius antkainius būtų galima taikyti mažesnius ne kaip gamintojo, o kaip prekybininko“, – sako jis.

„Rokiškio sūrio“ vadovas Dalius Trumpa tikino, kad kol kas tokio prekybos modelio nesvarstė. Visgi ši idėja pasirodė įdomi. „Tai iš karto mūsų produkciją atpigintų mažiausiai 15 proc., dėl PVM skirtumo. Tai idėja įdomi, bet ar solidarizuotumėtės reikėtų paskaičiuoti. Skirtumas nuo „Krekenavos“ tas, kad mes labai toli esame, kitoje pusėje Lietuvos. Logistika ne tokia palanki. Tai viską reikėtų apsvarstyti, bet iš principo idėja įdomi“, – mano D. Trumpa.

Nors kol kas tokių planų neturi ir „Vilkyškių pieninė“, tačiau taip pat neatmeta tokio varianto.

„Kol kas nuomotis nesiruošiame, bet iš esmės prekiaujame Lenkijos rinkoje. Su kiekvienais metais įeiname į rinką vis su didesniu kiekiu, o nuomotis ir prekiauti šiai dienai neturime planų. Bet kaip Džeimsas Bondas sakė: „Niekada nesakyk niekada“. Tikrai reikėtų paskaičiuoti“, – komentavo „Vilkyškių pieninės“ generalinis direktorius Gintaras Bertašius.

REKLAMA

Jis prideda, kad tai tikrai leistų pasiūlyti bent 16 proc. pigesnę produkciją, nes PVM tarifas turi didžiulę įtaką.

Toks „Krekenavos agrofirmos“ sprendimas nereiškia, kad jie iš Lietuvos iškeltų ir gamybą, ar sumažintų pardavinėjamą produkcijos kiekį čia.

„Kaip Anglijoje, Airijoje su savo produkcija pasivejam išeivius, taip dabar, kai lietuviai važiuoja į šitą zoną masiškai pirkti, tai kodėl negalime pasiūlyti tos pačios produkcijos pagal tos šalies mokestinę bazę“, – sako jis.

Be visa to, tai gali paskatinti Lietuvos valdžią susimąstyti apie lengvatinio PVM tarifo įvedimą maisto produktams.

„Mes su Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacija darome įvairius paskaičiavimus ir pateikiame, kad šita mokesčių lengvata nepadarytų biudžete skylės, nes negalima skaičiuoti tik PVM skirtumo. Gamintojai ženkliai daugiau gamintų, o daugiau gaminant reikėtų daugiau darbuotojų. Darbuotojai moka nuo darbo užmokesčio mokesčius, įmonės daugiau parduotų, daugiau mokėtų, nes moka pelno mokesčius. Negalima skaičiuoti, kokia susidarytų skylė vien sumažinus PVM. Mes kaip Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacija pateikėme skaičiavimus ir norėtume, kad mus išgirstų“, – kalbėjo jis.

Lietuvos gamintojams susivienijus ir įgyvendinus šį tikslą, kainos Lietuvoje augtų

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas teigia, kad patys gamintojai turėtų paprognozuoti, kaip tai atsilieps Lietuvos vidaus rinkai. Nes nuo tokių sprendimų nukentėtų ne prekybininkai, bet vartotojai ir Lietuvos ekonomika.

REKLAMA

Viskas priklausytų nuo to, kokio masto ši gamintojų kooperacija būtų.

„Turėdami vis labiau intensyvėjančią lietuvių emigraciją apsipirkti į Lenkiją, galbūt po paskutinių akcizų ir alkoholio kainų padidinimų ir į Latviją, išvykstančių apsipirkti srautai padidėtų ir tai atsilieptų vienareikšmiškai neigiamai. Kai kuriuos dar sulaikydavo lojalumas lietuviškų gamintojų produkcijai.

L. Vilimas (nuotr. Fotodiena.lt)

L. Vilimas (nuotr. Fotodiena.lt)

Žinoma, dar ar neaiškūs principai ir kokio masto būtų išėjimas į Lenkijos rinką, bet vienareikšmiškai labai neigiamai atsilieptų ne tik prekybininkas, bet ir vartotojams, nes mažėjantis parduodamų prekių kiekis didina apskritai kainas – tuos pačius kaštus reikia pasidengti mažesniais pardavimais. Nėra kad gali gamybos liniją sustabdyti, yra ir plėtra, dideli darbuotojų kiekiai.

Tokius gamintojų ketinimus galima palyginti su Amerika. Daug kas juokiasi iš D. Trumpo, kuris pasakė tam tikriems gamintojams, kad padidins mokesčius, kurie gamina kitose šalyse, o parduoda amerikiečiams ir nesukuria darbo vietų. Tai čia toks analogas, mini modelis Lietuvoje, kai gamintojai tiems patiems savo vartotojams parduoda per kitą šalį“, – svarsto L. Vilimas.

Pasak jo, tai itin stiprus signalas Lietuvos valdžiai, kuriai bus būtina susėsti su verslo atstovais ir rasti išeitį.

„Valdžios atstovai turėtų vertinti konkurencines Lietuvos sąlygas su kitomis šalimis – ne tik lenkais, bet ir latviais. Vien tik PVM lengvata neišspręsi to klausimo. Bet tai vienas pagrindinių aspektų, kuris momentiškai tą kainą sumažintų ir panaikintų didžiulį skirtumą. Jei taip pozicionuoja, kad tiems patiems lietuviams apsimoka pirkti Lenkijoje už daug mažesnę kainą, tai vienas gamintojas, antras, trečias taip darys ir kur ta riba. Pasekmes pajus visi. Reikia sėsti prie stalo ir visiems bendrai kalbėti. Verslas prisitaikys, ieškos, kaip išgyventi sunkiais laikais. Akivaizdu, mažėjantis rinkos dydis kaip Lietuvos, kai šalia yra lenkai ir tie patys dideli srautai lietuvių reguliariai važiuojančių į Lenkiją apsipirkti. Tai čia tik laiko klausimas buvo kada gamintojai tokių strategijų imsis“, – mano L. Vilimas.

REKLAMA

Nerijus Mačiulis: didžiulio poveikio Lietuvos prekybai būti neturėtų

Tuo tarpu „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis teigia, kad didžiulių pokyčių tai sukelti neturėtų, nes iki šiol Lietuvos gyventojų apsipirkinėjimas Lenkijoje buvo labiau epizodinis reiškinys ir didelės įtakos mažmeninei prekybai neturėjo. Kaip pavyzdį jis pateikia tai, kad pernai mažmeninė prekyba maisto produktais augo 3 proc., panašiai auga ir šiemet.

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas dr. Nerijus Mačiulis (nuotr. asm. archyvo)

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas dr. Nerijus Mačiulis (nuotr. asm. archyvo)

„Tai dalis gyventojų, aišku, priversti dėl žemos perkamosios galios ieškoti pigesnių alternatyvų kaimyninėje Lenkijoje, tačiau tai nėra toks masinis reiškinys, kad keistų Lietuvos mažmeninės prekybos veidą. Bet jei taptų tai dar labiau opesne problema ir sudarytų jau reikšmingą mažmeninės prekybos dalį, Lietuva turėtų grįžti prie PVM lengvatinio tarifo maisto produktams. Nes pagrindinis Lenkijos pranašumas, kad daugeliui maisto produktų yra taikomas“, – svarsto jis.

Be to jis prideda, kad nuvažiuoti į Lenkiją iš daugelio Lietuvos miestų nėra taip lengva – didelės laiko ir kuro sąnaudos. Taip pat ir PVM lengvatos turi savo trūkumų.

„Vienas iš tų trūkumų, kad jos dažnai nepasiekia galutinių vartotojų. Bet jei Lietuvos gamintojai ir Lietuvos mažmeniniai tinklai jaus didelę konkurenciją iš Lenkijos pasienyje esančių prekybos tinklų, tada visa lengvata atitiektų vartotojams ir, galbūt, suveiktų ir sustabdytų tą tendenciją, kurią matome dabar. Bet kol kas reikia pripažinti, kad tai ne masinsis apsipirkinėjimas, kad ir kaip jis atrodo. Vykstančiųjų srautai sudarotik apie 1 proc. Lietuvos mažmeninės prekybos“, – konstatuoja ekonomistas.

boicas
2017-04-04 13:55:57
tai principo reikalas, i matai jie taikys mazesni ankaini lenkijoje, susikiskit jus ta ankaini, pakankamai daug yra lenkijos gamintoju, su lenkisku ankainiu...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
2017-04-05 08:27:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip tai prekiaus 30% pigaiu? Ju pramonininkai aiškina kodėl viskas brangsta : tai užmokesčio minimumo didinimas, kuras ir t.t. Gaunasi,kad yra tik 2 variantai : arba dempinguoti, arba visus darbininkuss ,pasudinti ant minimumo adatos''.   ATSAKYTI
All 2017-04-04 19:56:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iš prinsipo perku lenkijoje kad neremčiau gopšu verslininku lietuviu. Ir lietuvisku produktu lenkijoje nepirksiu. Pirkau ir pirksiu lenkiškus ir kitu šaliu, tik ne lietuviška š...   ATSAKYTI
Dovis 2017-04-04 16:39:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Galvojau balandžio 1 jau praėjo, bet pokštai vis eina ir eina :D ak jūs pokštininkai :D   ATSAKYTI
visažinis 2017-04-04 15:16:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
baikit su tais PVM.Pagrindinė priežastis,tai jog su prekybos tinklais lietuvoje pasirašytos sutartys jog negali gamintojai niekur šalyje prekiauti pigiau negu numatyta sutartyje.pažeidus šią sutartį gamintojas netektų galimybės realizuoti savo produkcijos prekybos tinkle.ši sutartis Lenkijoje negalioja,todėl kainos ten mūsų gamintojų žymiai mažesnės   ATSAKYTI
lopai 2017-04-04 14:02:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kainos Lietuvoje ir be PVM auga, o jei atpigintu kainas pacioj LT tai iekas ir nebevaziuotu i ta Lenkija pirktis, ar jiems nedasunta?    ATSAKYTI
boicas 2017-04-04 13:55:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai principo reikalas, i matai jie taikys mazesni ankaini lenkijoje, susikiskit jus ta ankaini, pakankamai daug yra lenkijos gamintoju, su lenkisku ankainiu...   ATSAKYTI

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pastaruoju metu Lietuvoje ne kartą plačiai nuskambėjo istorijos, kai gyventojai nusvyla susivilioję itin patraukliais pasiūlymais uždirbti pinigų beveik nieko neveikiant, o tik ...
Maišelis (nuotr. 123rf.com)
Seime po svarstymo pritarta, kad prekeiviai, klientams siūlantys nemokamus plastikinius pirkinių maišelius, kuriuos įprasta matyti prie kasų, būtų baudžiami. Tiesa, tai ...
STT/Fotodiena/Justinas Auškelis
Panevėžyje kilęs skandalas, kai dėl įtarimo ėmus kyšį sulaikytas ir nuo pareigų nušalintas miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas, tęsiasi. Ketvirtadienį pareigūnai apsilankė ...
Grigeo (Greta Skaraitienė/Fotobankas)
Teismas ruošiasi pradėti nagrinėti bylą, kurioje iš pernai atleistų medžio plaušo plokščių, kartono ir popieriaus gamybos grupės „Grigeo“ antrinės bendrovės „Grigeo ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena.lt)
Didžiausius vidutinius atlyginimus Lietuvoje 2018 metais mokėjo užsienio kapitalo įmonės – jų darbuotojai uždirbo vidutiniškai 1662 eurus prieš mokesčius – 52 proc. daugiau ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
Pasieniečiai užfiksavo kuriozą: uzbekas manė, kad folija padarys jį nesusekamu
DABAR RODOMA
Pasieniečiai užfiksavo kuriozą: uzbekas manė, kad folija padarys jį nesusekamu
DABAR RODOMA
4 vaikų tėvas – areštinėje: pranešta apie spardytus vaikus, vienam sužalota galva
DABAR RODOMA
Panevėžio pataisos namų slaugytoja nesulaiko ašarų: patyčios darbe paguldė į patalą
DABAR RODOMA
Seime bręsta dar viena apkaltos istorija dėl Rozovos
DABAR RODOMA
Vilniaus apskrityje – kokliušo protrūkis: medikai įspėja, į ką atkreipti dėmesį
DABAR RODOMA
Narkevičiui nemokama vakarienė apkarto: komisija pareiškė, kad ministras pažeidė įstatymą
DABAR RODOMA
Išskirtiniai TV3 kadrai: naktį rastas slaptas vamzdis iš gamyklos Kėdainiuose
DABAR RODOMA
Orų kokteilis Vilniuje: pasipylė kruša, dangų skrodė žaibai, galiausiai pradėjo snigti
DABAR RODOMA
Detektyvas dėl politiko nušautos stumbro patelės tęsiasi: įtariama baisi versija
DABAR RODOMA
Gediminui Žiemeliui – nauji nemalonumai: su juo siejama įmonė tiriama dėl kontrabandos
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų