Artėja darbo imigrantų banga. Ar atsilaikysime?

Akivaizdu ir neįtikėtina – lietuviai, viena labiausiai migruojančių tautų, neigiamai nusiteikę imigrantų atžvilgiu. Migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos apklausos duomenys rodo, kad imigrantų iš Azijos ir Afrikos šalių labiausiai baiminasi Lietuvos kaimų, nedidelių miestelių ir Vilniaus gyventojai – net 64,5 proc. vilniečių imigraciją vertina neigiamai.

Emigracija (nuotr. SCANPIX)

Ekspertai suka galvas, kaip tai paaiškinti. Pasvarstykime. Imigrantų labai baiminasi kaimuose gyvenantys žmonės todėl, kad jų ten dar palyginti mažai. Kaimų gyventojai nori gyventi ramiai ir be didelių pokyčių, taip, kaip gyveno jų tėvai, seneliai ir proseneliai. Tiesa, labai toli į praeitį žvelgti neverta, nes nutolę iki Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų sužinosime, kad, pavyzdžiui, kunigaikščiai Gediminas ir Vytautas buvo labai palankūs kai kuriems svetimšaliams, juos vertino ir ragino atvykti į Lietuvą gyventi, jiems suteikė privilegijų.

Pavyzdžiui, Vytauto, vėliau Kazimiero vertinti karaimai išliko iki šių dienų. Liūdnesni reikalai su Gedimino kviestų ir labai palankiai Vytauto vertintais žydais, pirmiausia, žinoma, dėl holokausto, kita priežastis – žydai įkūrė savo valstybę, todėl kiekvieno žydo svajonė yra patekti į Izraelį. Sunkiau paaiškinti, kodėl fobijos dėl imigrantų kamuoja vilniečius. Vilnius – šiuolaikinis miestas, jame, daugiau nei kituose miestuose, gyvena išsilavinusių žmonių, jie gauna didesnius atlyginimus, čia aukštesnis gyvenimo lygis. Tikėtina, jog sostinės gyventojai baiminasi todėl, kad imigrantai pirmiausia sieks įsikurti Vilniuje ir tik vėliau, jeigu pasiseks, pasieks Klaipėdą, Kauną ir kitas vietoves.

REKLAMA

Kol kas net neigiamai nusiteikę neturėtų pagrindo nerimauti – Užsieniečių registro duomenimis, 2013-aisiais Lietuvoje gyveno per 33 tūkst. užsieniečių, daugiausia atvykusių iš Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos. Tačiau kai kalbama apie imigracijos ateitį, visi galvoja apie ateivius iš Azijos ir Afrikos šalių, o religiniu požiūriu – apie musulmonus. Jų daugėja sparčiausiai. Tik tuo galima paaiškinti, kad būsimos imigrantų bangos labiausiai baiminasi Lietuvos piliečiai rusai, šiek tiek mažiau lietuviai ir lenkai. Kokios baimės juos kamuoja?

Paklauskime tautiečių, ar jiems patiktų su imigrantais konkuruoti dėl darbo vietų. Tautiečiai atsakys: nepatiktų! Tačiau paklausę, ar atėjus senjorų amžiui jie norėtų gauti didesnę pensiją, išgirsime: mokėkite ir kuo daugiau! Jeigu pasakytume, kad šie du dalykai tiesiogiai susiję, tai lietuviai atšaus, kad daugiau dėmesio reikia skirti kitam variantui – mokėti didesnius atlyginimus ir taip ne tik sustabdyti, bet ir susigrąžinti jau emigravusius tautiečius, kurie sugrįžę ir papildytų įsiskolinusios „Sodros“ sąskaitą. Iš dalies jie teisūs. Imigracijos problema nebūtų tokia baiminanti, jeigu valstybė surastų galimybių nors šiek tiek suvaldyti emigracijos procesą.


Rašyti komentarą...
A
Aman DZYN
2014-01-26 21:50:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jei lietuviai nesugeba susitvarkyti su tariama valdžia,su gobšiais darbdaviais ,tai tegu tai padaro svetimšaliai,nemanau kad jie čia vergaus ir tylės ,o ir terioti jiems svetimoje žemėje nera ko
Atsakyti
0

A
2014-01-26 22:31:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu Jūs galvojate, kad imigrantai iš Afrikos sunkiai dirbs atsidavę Lietuvai, tai aš taip nemanau.
Atsakyti
0

y
yeah
2014-01-26 23:08:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
sunku bus musu valstieciams,jie nemoka kalbos,o visi afikieciai ir babajai kalba angliskai,antra prasides nusikaltimai,uzpildys kalejimus musulmonais,kurie nevalgo purvinos kiaules mesos,trecia su nostalgija prisiminsyte tauta kurios taip nekenciate,pagalvosyte,kaip apie gera sapna,bybis jums visiems I sikna
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų