„Kai buvau paprašyta skaityti pranešimą šioje konferencijoje, pamaniau – ir ką gi aš galiu papasakoti, ką aš išmanau apie lyderystę? Tačiau galbūt vis dėlto ir galiu šį tą galiu pasakyti, juk ne vienus metus buvau labai arti politikos, galėjau ištyrinėti tą aplinką iš vidaus. Dabar, kai nebedalyvauju politikoje, turiu galimybę viską stebėti iš šalies – tai man leidžia padaryti tam tikras išvadas apie moterų vietą Lietuvos politikoje ir kas gali būti padaryta, kad jų čia būtų daugiau“, - „Moterų lyderystės ir Verslumo forume“ sakė buvusi LR finansų ministrė Ingrida Šimonytė.

I. Šimonytė (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)

I. Šimonytė (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)

Viena žinomiausių ir charizmatiškiausių Lietuvos ekonomikos specialisčių akcentavo, kad moterys politikoje yra labai reikšmingos ir reikalingos.

„Elementariausias argumentas už moteris politikoje – žmogaus bei prigimtinės teisės. Žinant, kad daugumoje pasaulio šalių moterys užima didesnę populiacijos dalį, yra sunku įsivaizduoti, kad jos neturėtų teisės pareikšti nuomonę ir daryti įtaką sprendimams, nuo kurių priklauso jų pačių gyvenimas. Kaip yra sakiusi Europos sąjungos komisarė Margot Wallstrom, jei šalyje yra tokia demokratija, kai 52 procentai žmonių negali dalyvauti sprendimų priėmime – tai nėra jokia demokratija“, - kalbėjo I. Šimonytė.

REKLAMA

Pagal statistiką atsiliekame

Pasak jos, visi suprantame, kam šaliai reikalingi politikai ir kokią funkciją jie atlieka – veda tautą į priekį. Svarbiausia politikui yra protas. Realiame pasaulyje matome, kad vyro ir moters protas gali būti lygiavertis, o moterys puikiai, ne blogiau nei vyrai, sugeba vadovauti savo šaliai.

„Moterys, kaip ir vyrai, turi tuos pačius siekius, norą realizuoti save. Tai gali būti mokytojo darbas, dalyvavimas „Wallstreet“ ar politikoje – jei moteris mano, kad ji kurioje nors šių sričių, pavyzdžiui, politikoje, gali save realizuoti geriausiai, ji turi drąsiai ten ir eiti“, - sakė pranešėja. Tačiau, anot jos, realybė yra kiek kitokia ir moterys vis dar skinasi savo kelią.

Pagal statistiką, palyginus su kitomis išsivysčiusiomis šalimis ar Europos vidurkiu, Lietuva turi žymiai mažiau politikių moterų, o ypač tai atsispindi Europos parlamente, kur priimami svarbiausi sprendimai. Iš Lietuvą čia atstovaujančių politikų, tik vienas penktadalis arba 20 proc. sudaro moterys. Kitas šalis EP atstovaujančių politikų gretose yra apie trečdalis moterų ir dar daugiau aukštas pareigas užimančių politikių svarbiausiose valstybės institucijose. Pasak I. Šimonytės, padėtis gerėja, tačiau tai vyksta lėtai.

„Situacija kiek geresnė savivaldoje. Taip, mano nuomone, yra todėl, kad dauguma čia nagrinėjamų klausimų ir sprendimų yra susiję su bendruomenės problemomis, yra arti žmogaus, o tai laikoma moters kompetencija. Socialinės apsaugos, rūpybos, kultūros ir panašiose srityse moterys lengviau įsilieja vietinėse nei aukščiausiose šalies valdymo institucijose“, - sakė buvusi finansų ministrė.

REKLAMA

Jos teigimu, dauguma šalies vyriausybių nebuvo labai draugiškai nusiteikusios moterų ministrių atžvilgiu. „Viena vertus, moterų, kurioms buvo patikėtas svarbiausių sprendimų priėmimas, Lietuvoje nebuvo daug – tai Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, aš, dar kelios. Tačiau kita vertus, turime prezidentę Dalią Grybauskaitę – anksčiau nebūčiau patikėjusi, kad tai įmanoma, tačiau tai įvyko ir pasirinkimas, kaip matome, yra gana sėkmingas“, - sakė I, Šimonytė.

Stereotipai – sovietinių laikų palikimas

Politikoje tiek mažai moterų yra dėl objektyvių ir subjektyvių priežasčių, įvairių stereotipų. Viena dažniausiai pasitaikančių abejonių ne tik politikoje, bet ir versle dirbančių moterų atžvilgiu – darbo ir šeimyninio, kasdienio gyvenimo derinimo sudėtingumas. „Tai turi pagrindo, todėl jūs retai pamatysite 30-40 metų moterį politikoje. Dažniausiai tokį darbą dirba neturinčios šeimos arba jau vaikus užauginusios moterys“, - sakė buvusi politikė.

Tačiau neretai vis dar pasitaiko subjektyvumo, paremto stereotipais, apraiškų, kurios nulemia nepagrįstas abejones moterų kompetencija, sakant, kad tai – ne moters darbas.

„Vienas iš paaiškinimų, kuriuos randu sau – tai sovietinių laikų mąstymo palikimas. Nors tuomet buvo deklaruojama lygybė, tačiau tai netiesa. Moteris toje visuomenėje tebuvo kažkoks belytis padaras, vairuojantis traktorių „Bielarus“, bandžiusi būti panaši į vyrą, o ne lygi su jais. Iš to kilo stereotipas, kad moteris politikė būtinai turi būti vyriška. Ir nors jis nebėra toks stiprus, vis dar vaidina svarbų vaidmenį mūsų politiniame gyvenime, - mano I. Šimonytė. - Atrodo, kad visuomenė politikoje moterų nepasigenda. Kita vertus, prezidentė D. Grybauskaitė ar buvusi Seimo pirmininkė Irena Degutienė yra pakankamai sėkmingos politikės ir tai patvirtiną aukšti jų reitingai.“

REKLAMA

I. Šimonytė pastebi, kad Lietuvoje vyrauja šioks toks sumišimas, nes žmonės nelabai žino, ko nori ir ko jiems iš tiesų reikia: „Kai moterų nėra politikoje, mes jų nepasigendame, tačiau, kai jos ten yra, mes esam patenkinti jų darbu.“

Veikti arba mirti

Kitas gajus stereotipas, pasak ekonomistės, yra manymas, kad moterys bijo iššūkių, yra linkusios daugiau būti, o ne veikti iš esmės ir vengia veltis į sudėtingus dalykus. „Manau, kad šis stereotipas yra visiškai klaidingas. Viena pagrindinių priežasčių, kodėl mane suviliojo politika buvo ne aukštas postas, o tai, kad situacija šalyje buvo neeilinė ir ekstremaliai sudėtinga. Šioje „sankryžoje“ aš supratau, kad tai yra „do or die“ (veik arba mirk – Balsas.lt) momentas. Kai sulauki tokio momento ir turi progą padaryti kažką gero savo šaliai, kuri investavo į tavo išsilavinimą, tavo integraciją visuomenėje – privalai priimti iššūkį“, - sakė I. Šimonytė.

Moteris prasitarė, kad įvairių konferencijų metų jos dažnai klausia, ar politika – tai vyrų reikalas. „Absoliučiai nesutinku dėl daugybės priežasčių, dalį kurių jau išvardijau. Tai, kad moterys nedalyvauja sprendimų, kurie daro įtaką kasdieniam jų gyvenimui, priėmime yra neteisinga ir nesąžininga. Nemanau, kad moterys yra diskriminuojamos mūsų visuomenėje, su diskriminacija nesusidūriau ir pati, tačiau sutikau nemažai stereotipiškai mąstančių žmonių“, - sakė I. Šimonytė.

Ekonomistės teigimu, nors situacija gerėja ir moterys politikoje vis dažniau pasiekia įtakingų postų, dar yra, kur tobulėti. Tikslas, anot jos, turėtų būti politikus matyti kaip lyderius, be štampų – moteris/vyras.

REKLAMA

Tikisi, kad į politiką žengs vis jaunesnės

I. Šimonytė prisipažino, kad didžiausiu iššūkiu tapus politike jai buvo nuolatinis žiniasklaidos dėmesys. „Ne dėl to, kad bijočiau, nemėgčiau ar nemokėčiau bendrauti su žmonėmis – visiškai ne. Tiesiog reikia būti tikru ekshibicionistu, gerąja prasme, kad mėgtum būti nuolat stebimas ir tyrinėjamas“, - sakė moteris.

Paklausta, ar mano, kad moterys, esančios politikoje nestokoja proto ir išminties, buvusi politikė sakė tuo neabejojanti. „Tikiu, kad moters su „Bielarus“ traktoriumi stereotipas jau praeityje. Tikiuosi, kad vis jaunesnės moterys ateis į politiką ir dalyvaus svarbiausių valstybei sprendimų priėmime, - sakė I. Šimonytė. Į klausimą, ar politikoje yra daugiau nešvarių žaidimų nei versle, ji atsakė, kad tai priklauso nuo pačių žmonių. - Visur gali būti purvo, jei tai leidžia patys politikai ar verslininkai. Mano asmeniniu pastebėjimu, moterys linkusios dirbti švariau ir skaidriau, todėl, kuo daugiau moterų įsileisime į politiką ir verslą, tuo mažiau purvo turėsime.“

OGIS
2013-11-30 08:28:16
Ne duok DIEVE tokiu visgaidziu moteru politikoje kaip sita.Uztenka jau turime tokias kaip D.KUODYTE,A.M.PAVILIONIENE,R.JUKNEVICIENE irdar kelios kur tikrai LIETUVAI nei garbes nei sloves nedaro ir ne atnesa.Ipatingai KGB majore POLIKARPOVNA-GRYBAUSKAITE.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
elojin1 2013-12-13 18:33:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip moterys "švariai" apdorojo Snorą mes labai gerai pajutome.   ATSAKYTI
vilnietis 2013-12-08 11:29:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal ir bus svariau. Bet ne Simonyte, prsidejusia prie soko terapijos politikos realizavimo, prileisti vel prie valdzios - ja reikia kuo toliau nuo bet kokios vldzios laikyti. Tegu sau desto kur nors.   ATSAKYTI
welcome to kubilistan ccp 2013-12-07 08:45:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
shlove kubilizmui   ATSAKYTI
Bus bus 2013-12-05 23:47:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ypač Graužinienę prileidus prie posto ,oi švaru bus. Įsidarbins ne tik sūnų,visus pakeis,tik luktelkit, ir atgal į kolūkius atves.   ATSAKYTI
gytys 2013-12-05 18:52:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sakytų ne moterų, o merginų. o ir švaros ko tai nesimato - gal menstruacijos dar nenutrūko?   ATSAKYTI
piktas 2013-12-02 08:42:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikiuosi taip nebus   ATSAKYTI
APKALTA 2013-12-01 17:57:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
DĖL SNORO AFEROS PLĖŠIKĖI D.GRYBAUSKAITĖI APKALTĄ IR Į KALĖJIMĄ!   ATSAKYTI
be skrupulu 2013-12-01 15:07:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
vien tai kad tu gali skleisti savo kliedesius jau yra tavo taip trokstama demokratija, tik ar noretum pati kad zmones gyventusi vadovaujami tavo kliedesiais... o gal 52 procentus moksliniu atradimu padare moterys, o gal ekonomikoje kazka sukure, ar statybu aiksteleje tie 52 procentai, NE? ..ti susikish tuos savo 52 postringavimus sau y subine   ATSAKYTI
apibudinimas 2013-12-01 15:04:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
slykstus lezbishkas snukis   ATSAKYTI
.., 2013-12-01 11:40:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
ta tai geriau tylėtų, snorinė aferiuga.   ATSAKYTI
saule 2013-12-01 11:38:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
ciocia, ar bus taip " švaru" kaip su Snoru? Melage, ar gerai jautiesi patratinusi mokų banką?   ATSAKYTI
Jonas 2013-12-01 10:55:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Vyrai ir moterys yra absoliuciai lygus. Taciau jie yra ir visiskai skirtingi. Kaip gamtoje ir moksle + ir -. Tuo pat metu ir gebejimai kai kuriuose srityse yra tikrai skirtingi. Ir aciu Dievui, kad taip yra. Paziurekite kas darosi teismuose. Moterys kysius ima ne kiek neblogiau nei vyrai. Siekti,kad v. ir m. valdymo organuose butu po lygiai yra debilizmas.    ATSAKYTI
Ieva 2013-12-01 08:49:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pilnai sutinku, kad moterys linkusios dirbti švariau ir skaidriau, jos iš esmės sprendžia problemas, kai tuo tarpu vyrai susirūpin tik valdžia, postais ir pinigais. Per vyrų agresyvų norą dalyvauti politikoje, jų vyrišką solidarumą šioje srityje, balsuojančių moterų nesolidarumą ir nepasitikėjimą savo lyties atstovėmis (nors dauguma politikos vyrų nieko gero nenuveikia), moterims sunku patekti į politiką. galų gale jos agresyviai ir nesiveržia, bet patekusios puikiai ir atsakingai dirba.   ATSAKYTI
Atsakymas Ievai 2013-12-02 18:32:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ieva, tavo nuomonė apie "vyrišką solidarumą" rodo visišką nesusigaudymą. Yra partinis, tautinis, korporacinis, profesinis, vietininkiškas, gal dar koks solidarumas, o vyriškas solidarumas egzistuoja nebent slepiant nuo žmonos ir uošvės draugelio nukrypimą "į šalį". Apie agresyviai nesiveržiančias, o patekusias į valdžią puikiai dirbančias moteris, irgi galėtum patylėti matydama agresyviosios Graužikienės daromas nesąmones. Tokių, deja, būna tiek moterų, tiek vyrų tarpe - čia ne lyties, o asmenybės defektas.  
Kęstas 2013-12-01 06:01:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reikia sugebančių vėl suvienyti tautą

Emigracija yra blogis, kai emigruoja ir negrįžta turtingi, jauni, sveiki, gabūs, išsilavinę ir iniciatyvūs. Mums reikia taip sutvarkyti aplinką, mokyklas, universitetus, mokslo tyrimų įstaigas, bei kitas darbovietes, kad kuo daugiau tokių žmonių liktų Lietuvoje, arba nors grįžtų namo. Nemokamas geras išsilavinimas jų vaikams, nemokamas geras medicininis aptarnavimas, žemas nusikalstamumas, aukštas kultūros lygis šalyje, geri uždarbiai, galimybė nesunkiai konkuruoti pasaulinėse rinkose, švari aplinka (Mazuroni, kur tu vėl įlindai?) - be viso to neapsieiname. Galvokime, kaip tai sukurti. Lazerių sukryžminimas su restrikcijos fermentais (neklauskite, ką tai reiškia) yra gerai, bet mažoka.

Tačiau būkime realistai. Išsilavinimas Lietuvoje šiandien yra palyginus prastas. Geriausias mūsų universitetas (VU) yra blogesnis, negu šeši šimtai pasaulio universitetų, (1 pav.) [1]. Dar blogiau, turime daug Lietuvoje ir to talentingo, bet skurstančio, jaunimo, kuriems mūsų lietuviškas išsilavinimas yra pernelyg brangus [2]. Nekarstykime jiems propagandinių makaronų ant ausų. Skurstantiems sunku konkuruoti su korepetitoriais apstatytais [3], nusirašinėjančiais [4], kyšius duodančiais[5], turtingesniais. Lietuvių tautai yra žymiai geriau, jei gabus, bet neturtingas, jaunimas emigruoja ir atskleidžia talentą ten, kur yra geresnė tvarka, geresnis bei pigesnis išsilavinimas, mažiau nusirašinėjimo bei kyšių. Džiaukimės jų pasiekimais, atsiųstais pinigais, pasidalinta patirtimi.

Jei kas tikitės, kad tokie krokodilai, kaip Maxima, užkariaus Lietuvai pasaulį, tai tragedija Maximoje [6] verčia pakeisti nuomonę. Tokie krokodilai yra tingūs ir godūs, naikinantys visa, kas kruta, bei teršiantys Lietuvos vardą pasauly [7]. Gal kam gražiai atrodytų gabus Lietuvos jaunimas, vargstantis už grašius prie jų kasų, bet tai irgi yra nerealu. Nesistenkime aukoti Maximai talentus, nėra dėl ko.

Sukurkime Lietuvoje sąlygas tiems talentams, kurie gali čia atsiskleisti. Padėkime tiems talentams, kuriems yra geriau emigravus. Įstatymai, draudžiantys raginimus emigruoti [8], atiminėjantys pilietybę iš emigrantų [9], yra nukreipti prieš lietuvių tautą, nes trukdo klestėti mūsų jaunimui globaliame pasaulyje, trukdo mums išlaikyti vienybę [10]. Naivu tikėtis, kad be lietuvių vienybės išgyvensime, kaip tauta, tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje šiais neramiais laikais [11].

Daugiau apie tai - surašius Google paieškoje žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.   ATSAKYTI
bobu valdzia 2013-12-01 03:24:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Amazon.com tuoj bus musa valdzia is bobu...gal ir gerai...jei tik viena kitai plauku nenuraus,sexo oms gi nereikes,duok valdzios   ATSAKYTI
kubilistan ccp 2013-11-30 20:48:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
shlove kubilizmui   ATSAKYTI
rausvi skruostai 2013-11-30 20:09:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Turim prezidentę, Juknevičienę, Šalaševičiūtę, Povilionienę, Teišerskytę, Purvaneckienę... Tai ne moterys- tai Lietuvos katastrofa...    ATSAKYTI
PRITARIU 2013-11-30 19:50:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
SNORO TYČINIO SUŽLUGDYMO ISTORIJOJE DALYVAVO IR ŠIMONYTĖ, KUBIKIUS, VASILIAUSKAS, JUKNEVIČIENĖ!!!   ATSAKYTI
Užteko vienos šimonytės 2013-11-30 19:49:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kad paklupdyt Lietuva prie šiukšlių konteinerių.   ATSAKYTI
Labai švaru... 2013-11-30 19:48:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Grybauskaite organizavo banko Snoras uzgrobima ir tycini bankrotą . Snoro administravimas iki 2013-06-30 d.jau kainavo virš 245mln.lt, o užsienio konsultantams išmokėta per 160mln.lt ! Vasiliauskas ir Kuperis su savo sutve toliau plauna pinigus pusvelciui pardavinedami Snoro turtą ir toliau vagia Snoro kreditoriu pinigus, tokiu būdu is "otkatu" rinkdami pinigines lėšas Grybauskaites rinkiminei kompanijai!
VSIO ZAKONO, DRAUGAI! VISA ŠALIES KORUPCIJA PEREINA NUO PONIOS POLIKARPOWNOS !!!   ATSAKYTI

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų