Apie ateinančius investuotojus kalbama daug ir noriai, tačiau išeinantieji dažnai gaubiami paslapties šydo.

Verslas palieka Lietuvą (nuotr. SCANPIX)

Verslas palieka Lietuvą (nuotr. SCANPIX)

Varžo teisinis netikrumas

Turbūt bene garsiausia iš Lietuvos bandomų išprašyti užsienio investuotojų istorija – danų kompanijos „Saerimner“. Kalvarijos savivaldybėje kiaulių fermas įsirengę danų verslininkai jau penkerius metus kovoja su vietos valdžia, norinčia ją išprašyti namo. Konflikto priežastis – iš fermų sklindanti didžiulė smarvė, su kuria negali apsikęsti vietiniai. Danai, į fermas investavę beveik 200 mln. litų, priversti bylinėtis teisme, nes pirmosios instancijos teismas kiaulių kompleksui išduotą taršos ir integruotos prevencijos kontrolės (TIPK) leidimą panaikino. Nuosprendis buvo apskųstas, todėl galutinis sprendimas iki šiol neaiškus. Teisėjų kolegija sprendimą apeliacinėje byloje skelbs liepos 2 dieną.

„Įmonę itin liūdina situacija Kalvarijos rajone esančioje fermoje, dėl kurios bendrovė yra įsukta į nemažai kainuojančius teismus. Čia investavome pinigus, turėdami teisėtų lūkesčių, kad institucijų išduotas leidimas veiklai yra teisėtas. Šiuo metu šio, prieš septynerius metus išduoto, leidimo teisėtumą sprendžia teismai, nes šeši toliau nuo fermos gyvenantys žmonės nėra patenkinti fermos kaimynyste, nepaisydami to, kad ji suteikia darbą 25 kaimo gyventojams, o savivaldybės biudžetą kasmet papildo šimtais tūkstančių litų“, – situaciją „Balsas.lt Savaitei“ aiškino „Saerimner“ generalinis direktorius Saulius Leonavičius.

REKLAMA

Jis teigė, kad įmonės planuose – kelis milijonus litų siekiančias investicijas į šią fermą, tačiau būtent dėl nežinios, ar bus išduotas leidimas veiklai, šios investicijos šiuo metu yra įšaldytos.

„Prieš metus 20 proc. „Saerimner“ valdančios „Idavang“ akcijų įsigijo Pasaulio bankui priklausanti Tarptautinė finansų korporacija (TFK). Iš šio sandorio gautos lėšos bus investuojamos į plėtrą – naujas fermas, o plėtrai tinkamiausia šalimi yra pasirinkta Rusija, ne Lietuva. Pagrindinį sprendimą nebeinvestuoti į naujų fermų statybą nulėmusios priežastys – teisinis netikrumas ir manipuliacijos viešuoju interesu, susijusios su Kalvarijos byla, kurioje šeši ieškovai ir dvi asociacijos (jų nariais yra tie patys šeši asmenys) atstovauja „viešąjį interesą“, – apmaudo neslėpė danų kiaulių kompleksą Kalvarijose valdančios „Saerimner“ generalinis direktorius.

Plėtra perkeliama į kitas šalis

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas teigė nemažai pažįstantys užsienio investuotojų, kurie investavę Lietuvoje, toliau savo verslo plėtrą vykdo ne mūsų šalyje.

„Pats charakteringiausias pavyzdys – „NEO grupės“ Klaipėdoje PET gamykla, kuri priklauso tailandiečiams. Jie investavo Lietuvoje  ir labai džiaugėsi ta gamykla, nes ji turbūt iš visų jų gamyklų (esančių JAV ir Azijos šalyse) yra pati produktyviausia. Kadangi jų verslas pakankamai sėkmingai plečiasi, jie norėjo statyti papildomą gamyklą. Buvo pasirinktos dvi vietos, viena iš jų Klaipėdoje, o kita Nyderlanduose.  Visais parametrais investuotojams Klaipėda pasirodė patrauklesnė, išskyrus dujų kainą. Tuo metu prieš kažkur tris metus Roterdame dujų kaina buvo apie tris kartus mažesnė nei Klaipėdoje. Tai nulėmė, kad nauja gamykla su keliais šimtais naujų gerai apmokamų darbuotojų buvo pastatyta Roterdame“, – vieną užsienio investuotojų istorijų prisiminė S. Besagirskas.

REKLAMA

Jo teigimu, panašių istorijų jis žinantis kelias dešimtis, tačiau ne visi jų dalyviai nori būtų viešinami. Kiek jam yra tekę bendrauti su užsienio investuotojais, daugeliui atveju priežastys, kodėl pasitraukiama iš Lietuvos arba sustabdoma verslo plėtra,  būna panašios – teritorijų planavimo sudėtingumas, nelanksti darbo santykių sistema, Lietuvos mokesčių nestabilumas.

„Kad pas mus yra nelanksti darbo santykių sistema, visi užsienio investuotojai puikiai supranta ir dažnai dėl to nepasirenka Lietuvos, – sakė S. Besagirskas. – Bet jeigu vis dėlto pasirenka, jie paskui elgiasi taip, kaip elgiasi lietuviškos įmonės, tarp jų ir valstybinės institucijos. Pavyzdžiui, jeigu ministerijoje dirbami viršvalandžiai, niekas už juos realiai nemoka. Tuomet ir išeina taip, kad Darbo kodeksas – sau, darbo santykiai – sau. Užsienio investuotojai supranta, kad Lietuvoje tai yra visiškai toleruojama ir nebaudžiama, nes jeigu būtų baudžiama, apskritai nebūtų įmanoma dirbti“.

Pašnekovas teigė žinantis tokių užsienio bendrovių, kurios per biurokratines kliūtis ketverius metus tvarkosi teritorijų planavimus, negalėdamos statyti naujų gamyklų, tačiau konkrečių vardų minėti nenorėjo.

„Dėl to prarandami keli šimtai darbo vietų, įmonė negali vykdyti eksporto – viso šito mes neturime“, – sakė S. Besagirskas.

Dar vienu „peiliu po kaklu“ užsienio investuotojams ateiti į Lietuvą ir čia vykdyti plėtrą, pašnekovas įvardijo Lietuvos mokesčių nestabilumą, kuris apsunkina verslo planavimą.

Užsienio verslininkams – ateiti nedrausti, bet ir neproteguoti

Nors užsienio verslininkams Lietuvoje kurtis neretai koją pakiša nelanksti Lietuvos verslo aplinka, į atėjusius didelius užsienio investuotojus žiūrima su įtarumu, ypač, kai juos paremia valstybė.

REKLAMA

Pramonininkų atstovas S. Besagirskas svarstė, kad jeigu užsienio investuotojai ateina į tą sritį, kurioje jau ir taip veikia daug įmonių, jiems neturėtų būti sudaromos geresnės sąlygos ar skiriama parama.

„Tarkime, „Barclays“  atėjo į tą sritį, kur pas mus yra pakankamai stipri konkurencija, todėl jie iš mūsų įmonių nuviliojo daugelį darbuotojų, mūsų įmonės neteko užsakymų ir pan.“, – pavyzdį pateikė jis.

Tačiau, kaip atkreipė dėmesį pašnekovas, jeigu investuotojas ateina į tas sritis, kuriose nėra didelės konkurencijos ar atranda naujas verslo nišas, tokiu atveju užsienio verslininkai galėtų gauti valstybės paramą.

„Pavyzdžiui,  Estijos paštas pranešė ateinantis į Lietuvą. Pašto rinka yra labai stipriai užimta, atėjęs naujas žaidėjas reikš, kad iš kitų pašto paslaugomis užsiimančių įmonių turės būt atleista daugiau žmonių“, – sakė S. Besagirskas.

Todėl, anot jo, valstybės verslo subsidijų politikoje turėtų būti apibrėžta labai aiški takoskyra, kur ateina investuotojas kažką kurti ir eksportuoti, ir kur ateina tiesiog išstumti vietinius iš rinkos, bet nesukurti nieko naujo, o tik padidinti konkurenciją.

„Užsienio investuotojams drausti ateiti  į Lietuvą niekur nereikia, tegu jie ateina visur, kur tik nori, tačiau tose srityse, kur didelė konkurencija, reikėtų nustatyti tam tikrus kriterijus“, – sakė LPK Ekonomikos ir finansų departamento direktorius.

Biurokratija iš šalies išvarė ne vieną investuotoją

Dar vienas pasiūlymas, kurį pateikė S. Besagirskas – galimybė užsienio investuotojams pasiūlyti parengtą paketą, kad už juos visus biurokratinius reikalus sutvarkytų viena atsakinga Lietuvos institucija.

REKLAMA

Daugelis dar iki šiol atsimena, kaip ketvirta pagal dydį pasaulyje padangų gamintoja, Vokietijos kompanija „Continental AG“ gana ilgai svarstė galimybę Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos (LEZ)  teritorijoje išsinuomoti gamybinėms patalpoms reikalingą 60 ha sklypą. Paskutiniajame investicijų etape Lietuva varžėsi tik su Brazilija, kuri galiausiai ir buvo pasirinkta naujoms investicijoms.

Viena iš priežasčių, kodėl 2004 metais  „Continental AG“ Lietuvos nepasirinko savo projektui buvo tokia – kompanija paskaičiavo, kad Lietuvoje  užsitęstų naujos gamyklos projektavimo ir planavimo procesai, kuriuos sąlygoja šalies įstatymai. Šio investicinio projekto vertė siekė beveik milijardą litų (270 mln. eurų).

„Arabų kraštų investuotojai, paprastai investuojantys ne į plyno lauko investicijas, o į pastatytus objektus, mielai investuotų į plyno lauko investicijas, jeigu nereikėtų užsiimti biurokratinėmis procedūromis, nes jiems tai daryti yra per sudėtinga net Londone, ką jau kalbėti apie Lietuvą, kur viskas yra dar labiau reglamentuota“, – sakė S. Besagirskas.

Jis taip pat pridūrė, kad kartais šalia visų biuroraktinių mechanizmų ir finansinių dalykų, investuotojus prisiviliojant į Lietuvą (arba jų neatbaidant išvykti namo) sužaidžia ir kiti niuansai, tarkime, asmeninis dėmesys.

„Jeigu verslas yra sėkmingas, jis dažnai plečiasi ir ne visada būtinai pasirenkama Lietuva. Paprastai yra svarstomos kelios alternatyvos, todėl nereiškia, kad Lietuva yra kažkuo labai bloga ar nepalanki šalis, tiesiog gal kita yra truputį geresnė, ar joje daugiau dėmesio yra parodoma užsienio investuotojams.  Kiek man teko dirbti „Investuok Lietuvoje“ taryboje, susidariau įspūdį, kad labai daug lemia asmeninis dėmesys investuotojui. Sakykime, „Barclays“ yra puikus pavyzdys, kai premjeras asmeniškai rūpinosi jų atėjimu. Kartais tas asmeninis dėmesys gali padaryti daug daugiau negu finansinės injekcijos ar tam tikros sąlygos“, – samprotavo Lietuvos pramonininkų atstovas.

Tomas
2012-06-25 12:42:10
Siuliciau Rūtai Levickaitei pagyventi paciai salia Saerimner fermoss :)
Barclays paviliojo darbuotojus? dauguma net negalvotu apie darbdavio keitima net jei ir atlyginimas butu siulomas truputi didesnis. Bet didele dalis darbdaviu pavaldinius laiko kazkuo, bet ne zmogumi. Uz kurio darba galima moketi kapeikas ir elgtis kaip su mazgote.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Gintautas 2012-07-08 22:13:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pamirsta pamineti isvesejusi korupcija, "atkatu" sistema, kas versla ir pasmaugia. Musu valdininku armija kerta saka, ant kurios patys sedi....., deja, tai liudna realybe ir liudnos perspektyvos ateiciai...   ATSAKYTI
deja 2012-06-27 16:59:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
antrąkart į tą patį vandenį upėje neįbrisi   ATSAKYTI
pagalvok 2012-06-26 16:43:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pagalvok apie zmones dirbancius toje imoneje - jie uz gaunama darba ne tokia smarve iskestu. o triuksma kelia pavyduoliai/konkurentai arba negave darbo toje imoneje. parodyk nors viena kiaulide, kur nera smarves! simtmecius laukai buvo tresiami srutomis ir jokios upes neuzsitersdavo (gal pats augai tais laikais ir tose upese sekmingai maudeisi). lietuviskas mentalitetas: jei ne savas burzujus, o svetimas, bet duodanis darba-isvarysime.   ATSAKYTI
mes + 2012-06-26 16:36:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o gal blogai buvo pries ta 20 metu? visi darbus turejom, visi dirbantys atlyginima gavo, vaikus i mokslus leiti galejome, atostogu metu kunus sildeme Palangoje,...Duok Dieve, kad tir rusu laikai sugriztu!   ATSAKYTI
rolkis 2012-06-26 11:30:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Idomu kodel premjeras asmeniskai rupinosi " Barclays" atejimu i lietuva ??? Kol nepasikeis valdantieji ir teismai nebus priklausomi, naher aplamai kam ta lietuva reikalinga !   ATSAKYTI
AT 2012-06-26 09:17:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Zinoma isvykim visus "negerus" juk vieni smirdi, kiti truksma kelia, treti - dulkes ar blogai elgiasi su darbuotojais ar dar kas. Geriausia ne ieskoti sprendimo bet vyti lauk. Ar kas suvokia kad su tokiu darbo santykiu reguliavimu, leidimu, licenciju, atestavimo, sertifikavimo ir kitu draudimu-ribojimu sistema Lietuva seniai nera patraukli investicijoms ir cia ziuri tik tie - "negeri", kas kurs darbo vietas kai ir ju nebebus?   ATSAKYTI
ee 2012-06-26 00:32:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
verslas,tai kad zmones jau keli metai bega is lietuvos.   ATSAKYTI
a-1 2012-06-25 23:05:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
madinga dabar lietuvoj prisidengiant "viesuoju interesu" tvarkytis su konkurentais. yra tu kewliu augytoju pakankamai, o kai i Rusija negali isvezti, tai tenka su konkurentais kovot:-) Kita vertus, jau tik Rusijoj ir tiketis didesnio stabilumo nei LT :-)   ATSAKYTI
O kas bus 2012-06-25 20:59:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kai nebeliks banku, kuriuos valstybe gales nacionalizuoti ir, skelbdama, bankrota, pasisavinti zmoniu pinigus? Vienu zodziu, yra labai liudna, kad nei Lietuva, nei jos gyventojai neturi ateities.   ATSAKYTI
Audrius 2012-06-25 20:56:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau vien ko verti komentarai...Pasikele lietuvaiciai, alkani, basi, bet vaidina pasaulio bamba. O is tiesu esame ne pasaulio bamba, so subine, kuriai tiktu kiaulides, nereiketu GPS Lietuva atrasti. Priejome liepto gala. Tie, kurie laiku isvyko buvo patys protingiausi. Like Lietuvoje greitai nebetures, kur vaziuoti.   ATSAKYTI
As 2012-06-25 19:59:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kagi, pats dažnokai pro ten važiuoju... tai smarvė priverčia visas "skyles" mašinoje užsidaryti... Beje ne tik Jusevičiuos, bet ir pačioje Kalvarijoje dažnai tas dvokas stipriai juntamas.   ATSAKYTI
Rimas 2012-06-25 18:19:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas parašys apie lietuvius, kurie investuoja ne Lietuvoje dėl biurokratinių kliudymų? O tokius "investitorius" kaip Barclays ar ba tuos danų kiaulininkus reikia grūsti lauk iš Lietuvos   ATSAKYTI
Simas 2012-06-25 16:38:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Perskaičiau "straipsnį" ir susimąsčiau: tai kurgi tos "išeinančios" iš Lietuvos investicijos? Nė vieno realaus pavyzdžio. O ar yra šalių, kur visi investuotojai, atvykę pasižvalgyti, šimtu procentų po to investuoja? Nykūs runkeliški pasidejavimai, nieko daugiau   ATSAKYTI
Ar nenorėsi atsakyt už nesamones? 2012-06-25 14:53:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"kurioje šeši ieškovai ir dvi asociacijos (jų nariais yra tie patys šeši asmenys) atstovauja „viešąjį interesą“,.." Kiek žinau, ten smirda visa pusė rajono, ypač Jusevičių miestelis, o kur dar laukų laistymas srutomis. Dar ir Kirsnos upė buvo patręšta. Nepradėkit per spaudą melą varyt, nes dar gausit į bylą trečią bendruomenę.   ATSAKYTI
2012-06-25 14:20:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar tu nors moki rašyti?   ATSAKYTI
šiandieninė Lietuva - 2012-06-25 13:22:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
korumpuotų moralinių degradų rezervatas   ATSAKYTI
gintas 2012-06-25 12:47:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Uzsienio investicijos tik smulkmena ,kiek lietuvisku imoniu uzsidaro del moesciu ir valstybines korupcijos,del begales tikrintoju neturinciu nei saiko nei padorumo.    ATSAKYTI
qatoduokim! 2012-06-25 12:45:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visa versla atiduokim i rusu rankas ir soksim apie juos prisedacka kaip ir pries 20 metu   ATSAKYTI
koment 2012-06-25 12:44:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
paskandino gyventojus smarves juroje ir peza kazka apie "teisetus lukescius"... cia aferiugu ismislas "teiseti lukesciai", bo kiekvienas zmogus jau gimdamas turi kazkokiu tai teisetu lukesciu, taciau tai emocinio pobudzio lukesciai ir teismai turetu raukti visas tu "lukesciu" bylas bei naikinti nihilistine teisine praktika   ATSAKYTI
Tomas 2012-06-25 12:42:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Siuliciau Rūtai Levickaitei pagyventi paciai salia Saerimner fermoss :)
Barclays paviliojo darbuotojus? dauguma net negalvotu apie darbdavio keitima net jei ir atlyginimas butu siulomas truputi didesnis. Bet didele dalis darbdaviu pavaldinius laiko kazkuo, bet ne zmogumi. Uz kurio darba galima moketi kapeikas ir elgtis kaip su mazgote.    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų