Lietuviškos daržovės – ant bangos

Pernai panašiu metu lietuviškų bulvių eksportas į Rusiją vyko visu pajėgumu, o šiemet ten paklausiausios morkos.

Pernykštis daržovių derlius buvo geras, tačiau šią savaitę prakalbta, jog, tuštėjant ūkininkų sandėliams, lietuviškos daržovės brangs. Pavyzdžiui, „Norfos“ prekybos tinklas paskelbė, kad dėl sausio pabaigoje užklupusių šalčių ir nepakankamų daržovių atsargų užsienio rinkose, auga lietuviškų daržovių paklausa. Tad prognozuojama, jog artimiausiu metu šalyje užaugintų daržovių kainos gali pakilti 10–30 procentų.

Pabrangimas – laiko klausimas

Minėto prekybos tinklo duomenimis, palyginti su 2011 metais, šiemet daržovių buvo galima įsigyti net triskart pigiau. Kaimynų daržovių atsargoms po truputį senkant, o lietuviškų daržovių eksportui įsibėgėjant, situacija pamažu keičiasi.

„Tačiau atrodo, kad sausio pabaigoje spaudęs šaltukas įsisuko į šalių kaimynių daržovių sandėlius. Kai tokia didžiulė rinka kaip Rusijos atsigręžia į Lietuvos ūkininkus, kainų pokytis jaučiamas iš karto“, – teigia „Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis. Jo teigimu, netrukus gali tekti trečdaliu brangiau mokėti už baltagūžius kopūstus. Plautos morkos ir burokėliai gali brangti apie 10 procentų.

Tik svogūnai ir bulvės, manoma, dar bent kelias savaites neturėtų brangti.

Labiausiai užsienio rinkose vertinamos kokybiškos lietuviškos morkos, todėl jų kaina paprastai kyla pirmiausia.

Maxima LT“ bendrovės atstovė ryšiams su visuomene Olga Malaškevičienė irgi sako, jog, kaip ir kasmet, saugyklose mažėjant daržovių likučiams, jos pavasariop brangsta. Jau dabar kyla morkų kaina, nes lietuviškų beveik neliko ir tenka vežtis iš Lenkijos.

Burokėlių ir kopūstų kaina šiame prekybos tinkle kol kas išlieka stabili, tačiau ilgainiui, manoma, irgi gali kilti.

„Šios dienos žiniomis, artimiausiu metu mūsų tinklo parduotuvėse nebrangs bulvės ir svogūnai – jų saugyklose yra dar užtektinai“, – sako O. Malaškevičienė.

Išvežamos, kaip visada, gražiausios

REKLAMA

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininko Vidmanto Kvedaro teigimu, tokio daržovių eksporto, koks buvo pernai, kaip ir tokių aukštų kainų greičiausiai dar ilgokai nebus. Tą buvo lėmusi sausra Rusijoje, po kurios šalies rinkai reikėjo labai daug daržovių. Tačiau ir šiemet lietuviškos daržovės šioje didelėje šalyje populiarios. Dabar ten daugiausia lietuviai ūkininkai eksportuoja morkas. Kitų daržovių poreikio dar nesijautė.

V. Kvedaro teigimu, šį sezoną daržovių derlius Europoje buvo geras. Bet Rusijos rinka yra didelė, ten išvežama pačios aukščiausios kokybės bei itin gerai paruošta produkcija.

Pasak Daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininko, į Rusijos rinką eksportuoja ne vien lietuviai, bet ir olandai, belgai, kitos šalys, tad nėra ko stebėtis, kad rusai išrankūs – turi iš ko pasirinkti.

Šiuo metu, V. Kvedaro žiniomis, rusai už daržoves moka truputį daugiau nei lietuviai. Be to, neretai patys pasiima jas iš ūkių, tad augintojams atkrenta transportavimo kaštai.

„Daug išvažiuoja geriausios kokybės daržovių, – pakartoja asociacijos vadovas. – Tačiau morkų Lietuvoje kol kas užtenka, o kad truputį brangsta – natūralu.“

Pavasariop visada taip

V. Kvedaro manymu, morkų kaina šiuo metu kyla bene daugiausia, nes prisideda paklausa Rusijoje. Kita vertus, artėjant pavasariui daržovės turėtų kainuoti daugiau. „Realiai taip ir turi būti: jau vasaris, prisideda sandėliavimo kaštai“, – aiškina jis.

Valdybos pirmininko prognozėmis, kils ir kopūstų, bulvių, svogūnų kainos, tačiau ne taip ženkliai. Daržovių kiekiai Lietuvoje yra dideli, tad baimintis, kad pritrūks, nereikia.

„Juokingai maža daržovių kaina palyginus su mėsos kilogramo kaina. Vartotojas jas įperka – tik tegul valgo daugiau daržovių!“ – sako V. Kvedaras, atvirai sakantis, jog tai, kad kainos šiek tiek kyla, yra gerai.

„Ar bus gerai, jei ūkininkas parduos pigiai ir bankrutuos, o į Lietuvą daržovės bus atvežamos iš Olandijos?“ – retoriškai klausia V. Kvedaras ir siūlo patiems pasiskaičiuoti, kiek mūsų parduotuvėse kainuotų kilogramas morkų, jeigu jas tektų pirkti už 25 euro centus ir dar prisidėtų transportavimo kaštai.

Eksportas išaugs?

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė teigia, kad situacija lietuviškų daržovių rinkoje keičiasi žaibiškai. Kaimynių šalių, tokių kaip Rusija ir Lenkija, rinkos yra milžiniškos, tad net menkiausias pokytis jose stipriai paveikia ir mūsų šalies augintojus. Gavę pirmuosius užklausimus iš didžiųjų kaimynų apie turimus daržovių kiekius eksportui, Lietuvos ūkininkai pradeda svarstyti – eksportuoti prekinę produkciją ar ją palikti vietos rinkai. Tokiais atvejais kainos Lietuvoje šokteli iš karto.

Z. Cironkienės teigimu, šiandien Rusijoje, kaip minėta, paklausiausios lietuviškos morkos.

„Tačiau jau rytoj gali atsidaryti vartai didesnės apimties lietuviškų bulvių, kopūstų, burokėlių ar kitų daržovių eksportui“, – asociacijos direktorė sako, jog pirmuosius suaktyvėjusios rinkos požymius pajaučia pavieniai didelius ūkius turintys daržovių augintojai.

Asociacijos duomenimis, vos prieš keletą dienų į Kaliningradą iškeliavo kelios Lietuvos ūkininkų išaugintų kopūstų siuntos.

„Jei eksportas augs, mažos kokybiškų daržovių kainos Lietuvoje turėtų pradėti kilti. Tuo labiau kad šiandien asociacija jau gavo užklausimų iš vienos didžiausių Rusijos daržovių importo ir eksporto kompanijų“, – pateikia naujausius duomenis Z. Cironkienė.

Daiva Savickienė


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų