Robotas-padavėjas (nuotr. SCANPIX)

Robotas-padavėjas (nuotr. SCANPIX)

Ar robotas gali dirbti už tave greičiau ir pigiau? Kol kas apie tai galvoja mokslininkai, inžinieriai ar žurnalistai. Bet geriau, kad tokio klausimo sau neiškeltų tavo viršininkas. Gali paaiškėti, kad tavęs nebereikia, rašo techni.com.

Tiesa yra žiauri. Technologiniai pasiekimai daro savo – daugelio profesijų žmonės pamažu tampa arba jau tapo „silpniausia grandimi“. Robotai jų darbą gali atlikti greičiau, geriau ir pigiau. Ir dar jie nelinkę tuščiai leisti laiką apkalboms, „Facebook“ peržvelgimui, pietų pertraukoms, kavos puodeliui išgerti ar dūmui užtraukti.

Amerikiečiai pateikė įdomią informaciją – paminėtos septynios profesijos, kurių atstovams artimiausioje ateityje gali tekti užleisti vietą robotams. Ar tokia veikla užsiimantiems žmonėms iškilusi reali grėsmė? Kol kas ne, nors galima teigti, kad laikui bėgant tokiose srityse besidarbuojančių žmonių skaičius mažės.

1. Pardavėjas kasininkas

2008 metais JAV dirbančių pardavėjų kasininkų buvo daugiau kaip 3,5 mln. Tyrimai parodė, kad kasininkai robotai tą darbą atlieka greičiau ir pigiau. Jie taip pat rodo, kad vien tik nuo 2009 iki 2010 metų automatizuotose kasose suskaičiuotų prekių skaičius išaugo 9 procentais. Bendra jų vertė siekė 740 mlrd. dolerių.

Pokyčius pajuto ir lietuviai. Prekybos centruose sumontuotų automatinių kasų skaičius auga. Ir nors iš pradžių žmonės prie jų eidavo nepasitikėdami, dabar jau matosi, kad dauguma pirkėjų renkasi trumpesnę eilę, nusidriekusią prie tokių įrenginių.

REKLAMA

2. Juristas konsultas / advokato asistentas

Pačiose Jungtinėse Valstijose jų dirba beveik ketvirtis milijono. Ši šalis garsėja procesais ir ieškinių iškėlimu „už nieką“. Ateityje asistentų advokatams gali nebereikėti. Per šimtus puslapių dokumentų ir nuorašų kur kas greičiau prasikas robotas.

Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse teisinės paslaugos nėra dar tokios populiarios kaip JAV. Tačiau neigti faktą, kad robotas (arba kompiuteris) greičiau suras ką nors dokumentuose už žmogų, turbūt, beprasmiška.

3. Kareivis

Tradicinės armijos neišnyks per vieną dieną. Ir vis dėlto, kaskart vis daugiau kareivio pareigų perima robotas. Nepilotuojami lėktuvai patruliuoja oro erdvę, vykdo žvalgybos ir šnipinėjimo funkcijas ir netgi atakuoja susektus priešus. Mašinos nukenksmina minas ir gabena sunkius krovinius. Tai toli gražu ne visi pavyzdžiai, kurie rodo, kaip robotai panaudojami kariniams tikslams.

Kol kas daugumą mašinų dar valdo žmogus, bet po dešimties ar dvidešimties metų...Visiškos autonomijos pripažinimas mašinoms, atrodo, jau nebe už kalnų.

Pasiekimai šioje srityje gali duoti milžinišką ekonomiją. Gerokai sumažės išlaidos kareivių algoms, kareivinių išlaikymui, šimtų tūkstančių kareivių mokymui ir maitinimui. Tačiau kils abejonių ir atsiras baimė, susijusi su tokiais scenarijais, kaip filmo „Terminatorius“.

4. Stenografistas

Nors šios profesijos atstovų nėra daug, tenka pastebėti, kad mašinos jiems kelia rimtą grėsmę. Mašinos (programinė įranga) kaskart vis geriau atpažįsta kalbą ir susidoroja su jos interpretavimu. Skirtingai nuo žmonių jos neturi tik dešimties rankų pirštų. Kol kas sunkiai įveikiamas gali būti kalbinis barjeras ir atskirų kalbų sudėtingumas. Vis tobulesnė programinė įranga, tokia, kaip „Siri“, parodyta „Apple“ konferencijoje, vis dėlto įrodo, kad netgi neaiškiai kalbančio ar sintaksės klaidas darančio žmogaus žodžius mašina gali suprasti. Dar viena pasmerkta profesija?

5. Vairuotojas

Tai gana ginčytina sąrašo pozicija. Sunku patikėti, kad po dešimties ar penkiolikos metų vairuotojus profesionalus pakeis robotai. Gali būti, kad susisiekimas mieste – autobusais, tramvajais ar taksi automobiliais – bus automatizuotas. Į tolimas keliones, greičiausiai, dar daug metų vyksime drauge su vairuotoju profesionalu.

Taip bus, greičiausiai, dėl to, kad niekur nedings baimės jausmas dėl mašinų netobulumo ir galimų jų klaidų.Tai šiek tiek iracionalu, kadangi jos turi būti greitesnės ir tikslesnės už žmogų. Nepaisant to, robotai ir kompiuteriai dar daug metų neturėtų išstumti iš rinkos vairuotojų profesionalų. Galimas daiktas, žmogaus ir mašinos susijungimo, bent jau dalinio, sulauksime anksčiau. Verta taip pat įsižiūrėti į tokius sprendimus, kaip originalus „Google“ firmos automobilis, kuris jau nuvažiavo keletą tūkstančių kilometrų, atliekant bandymus kelyje.

6. Vaistininkas

Daugiau kaip ketvirtis milijono šios profesijos žmonių Jungtinėse Valstijose gali prarasti darbą, užleisdami vietą robotams. Pateikiamas pavyzdys, kai robotas be klaidų paruošė 350 tūkst. vaistų dozių paeiliui. Ir dar teigiama, kad mašina gali taip pat pripildyti vaistų švirkštus ir konteinerius.

Ir vis dėlto mes šiek tiek bijome robotų, kurie mums turėtų paruošti vaistus. Jei tektų rinktis, vaistų ruošimą geriau patikėtume patyrusiems specialistams – juk jeigu robotas paruoš neteisingą vaistų dozę, žmogus gali ir numirti.

7. Klientų aptarnavimo srityje dirbantys žmonės

Dar viena sąrašo pozicija, kuri kelia abejonių. Mažai tikėtina, kad artimiausiais metais klientų aptarnavimo srityje dirbančius žmones pakeis robotai. Pakanka pažvelgti į virtualius asistentus/patarėjus, kuriuos galima sutikti kai kuriuose tinklalapiuose, kad įsitikintume, kaip daug dar reikia padirbėti šioje srityje.

Tariamo (ir dar su įvairiausiais akcentais) teksto suvokimas ir logiško atsakymo parengimas – sugebėjimas naudotis kalba – tai tik dalis funkcijų, kurias turėtų sugebėti vykdyti toks robotas. Viena aišku – nuo jo kaip žirniai į sieną atsimuštų susinervinusių klientų keiksnojimai, dėl kurių dažnai skundžiasi įprastiniai darbuotojai.

8. Darbininkas prie surinkimo konvejerio

Robotai jau dabar atlieka surinkimo, suvirinimo, išpjovimo, dažymo ir daug kitokių operacijų. Jiems nereikia pietų pertraukų, ir darbą jie atlieka dažnbiausiai greičiau už žmones. Ar netolimoje ateityje rankiniu būdu bus surenkami tik brangūs, išskirtiniai gaminiai? Panašu, kad taip.

REKLAMA

9. Vertėjas

Internete yra daugybė nemokamų vertėjų. Jų darbo kokybė kol kas mūsų dar netenkina, tačiau reikia pripažinti, kad jie sugeba išversti praktiškai bet kokį tekstą taip, kad galima suprasti. Reikia pridurti, kad vienas vertėjas moka daugybę kalbų. Patys geriausi vertėjai, reikia manyti, nemoka jų daugiau kaip dešimties. Tad labai tikėtina, jog ateityje tekstus iš vienos kalbos į kitą vers robotai su atitinkama programine įranga.

10. Kalnakasys

Kuriems galams siųsti žmones dirbti fizinio darbo po žeme, kai mums reikalingų naudingųjų iškasenų gali parūpinti robotai? Jie ne tik kad nepavargs dirbdami, bet ir nelaimingų atsitikimų ar avarijų atveju jų praradimas nebus toks skausmingas. Po vandeniu tokios mašinos jau dirba. O kaip į tai reaguos darbo netekę kalnakasiai? Sunku pasakyti.

11. Gidas

Galimas daiktas, po keliolikos metų miestų įžymybes mums padės apžiūrinėti nedidukas robotas, kurio duomenų bazėje bus sukaupta kur kas daugiau faktų ir įdomybių, negu gido galvoje. Tokia mašina, greičiausiai, galės pademonstruoti nuotraukas ir filmuotą medžiagą, papildančią perduodamą informaciją.

12. Mokytojas

Ne kiekvienoje šalyje mokytojas yra pamokos metu žodžiu perduodamų žinių lobynas. Kai kur mokiniai patys pasirenka dalykus, kuriais užsiiminės per dieną ir patys rūpinasi, kad gautų žinių, reikalingų duotai užduočiai atlikti. Mokytojas tik surenka jų darbus ir juos įvertina, siūlydamas pagalbą tiems, kurie padarė klaidų. Kodėl gi šio darbo negalėtų atlikti robotai? Tokio tipo mašinos jau žinomos Pietų Korėjoje.

as
2011-10-17 03:24:21
skirtinguose puslapiuose skirtingos profecijos,juokas tik ima,galiu visas paneigti,pvz del pardaveju,taip jau dabar yra daug self aparatu(apsitarnauk pats)bet aparatai genda,kartais neismokami tiksliai pinigai(galim traktuoti vagyste). galiu pasakyti kad niekas zmogaus nepakeis,po daug daug metu kai zmonija supras kad zmogaus protas yra zmogaus protas vel bus viduramziai nes visi nieko nemokes daryti
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
paulius 2011-10-18 22:34:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesamone tai ka dirbs zmones prie konteineriu reiks sedet kaip bomzam. dabar daug bedarbiu tai ir dar augs. Tikrai zmogus dirba daug geriau negu kazkokia deze.
   ATSAKYTI
jeee 2011-10-17 21:04:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Va tokiu zmoniu reikia seime kaip SANDRA!!!!! Tiesiai sviesei, lengvai ir paprastai viska papaiskino ir svarbiausia TEISINGAI!! Valio SANDRAI!!!
Kandidatuok i prezidentes posta, as uz Tave balsuosiu :)   ATSAKYTI
Akvilė 2011-10-17 20:13:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
įsivaizduojat kiek atsiras bedarbių, jei darbo vietas užims robotai? Žmogaus darbo nepakeis jokie robotai.   ATSAKYTI
Na va 2011-10-17 19:50:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sandra visiems paaiškino pasaulį apėmusios krizės priežastį: žmogus nebeuždirba pragyvenimui.   ATSAKYTI
hm 2011-10-17 19:01:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na ir zmones judes link robotizacijos.Pradzia jau yra : dirbtines krutys , implantai...Praeis kiek laiko ir i galva jau gales imesti kokia mikroschema ar blokeli, gerinanti protines galimybes ir pan.   ATSAKYTI
port 2011-10-17 18:48:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
na, apie vairuotojus kalbeti biski baisoka.    ATSAKYTI
Sandra 2011-10-17 18:27:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O niekas nepamasto,jei robotai dirbs uz zmones,o mes neturesim darbo tai nebus uz ka ir pirkti tu rubu,maisto ir pan. tuomet ir ivyks pasaulinis karas!turbut jie laukia sito,kad tai elgiasi!!!   ATSAKYTI
bliamba 2011-10-17 15:51:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Blemba tai kam aš mokausi kinų kalbą jei ir vertėjai ir gidai ir mokytojai jau bus robotai ????   ATSAKYTI
arcybaldas 2011-10-17 14:02:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
greitu laiku isvis nebereiks dirbt mes dirbsim robotams :D   ATSAKYTI
Edgaras 2011-10-17 10:15:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
neturit visai ka rasyt, cia gi rasinelis penktos klases lygio. Papilstyta is tuscio i kiaura   ATSAKYTI
? 2011-10-17 09:02:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kur seniausia profesija - prostitute?   ATSAKYTI
as 2011-10-17 03:24:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
skirtinguose puslapiuose skirtingos profecijos,juokas tik ima,galiu visas paneigti,pvz del pardaveju,taip jau dabar yra daug self aparatu(apsitarnauk pats)bet aparatai genda,kartais neismokami tiksliai pinigai(galim traktuoti vagyste). galiu pasakyti kad niekas zmogaus nepakeis,po daug daug metu kai zmonija supras kad zmogaus protas yra zmogaus protas vel bus viduramziai nes visi nieko nemokes daryti   ATSAKYTI

Top Video

Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
REKLAMA
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų