Uppa/TopFoto nuotr.

Uppa/TopFoto nuotr.

Karštligiškos Vyriausybės pastangos bet kokia kaina išplėšti iš verslo paskutinį litą ir taip lopyti didėjančią biudžeto skylę žlugdo verslą, ūkininkus, didina nedarbą, retina mokesčių mokėtojų gretas. Atėmus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatas iš viešbučių ir restoranų paslaugų, daržovių prekybos, padidinus akcizą mažiesiems aludariams gatvėje atsidūrė tūkstančiai darbuotojų. Mokesčiai suryja apyvartines lėšas, todėl bendrovės užsidaro net ir gamindamos paklausią produkciją.

Bandymas per mokesčius atimti paskutinius litus iš smulkaus ir vidutinio verslo negelbsti valstybės biudžeto ir „Sodros“, o tik didina bedarbių būrį.

Smūgis aludariams

„Nesuprantu, kaip galima šitaip lengvabūdiškai žlugdyti verslą, mažas lietuviško kapitalo įmones, didinti nedarbą. Per naktį Vyriausybė nusprendusi padidinti akcizo mokestį išsyk iš mūsų atėmė 300 tūkst. Lt apyvartinių lėšų“, – piktinosi Biržų alaus bendrovės „Ponoras“ direktorius Gediminas Spalvis. „Ponoras“ kartu su viena seniausių čekų alaus daryklų „Chodovar“ investavo 3 mln. Lt į įrenginius ir planavo užimti 3 proc. alaus rinkos. „Iš pradžių buvome nusiteikę optimistiškai, o dabar jau nežinome, ar išgyvensime“, – apgailestavo direktorius.

REKLAMA

Pasak mažųjų alaus daryklų asociacijos pirmininkės Linos Šiliekienės, per 9 mėnesius savo veiklą nutraukė 4 alaus daryklos. Neseniai bankroto byla iškelta senas alaus gamybos tradicijas turinčiai įmonei „Pasvalio gėrimai“.

Atima apyvartines lėšas

„Įmonės žlunga vien dėl apyvartinių lėšų trūkumo, – teigė L.Šileikienė. – Pernai 10 proc. padidintas akcizo tarifas visam alui, o šiemet panaikinta akcizo lengvata mažiesiems gamintojams, tad akcizo mokestis mums padidėjo iki 120 proc.“

Blogiausia, kad įmonėms akcizo ir PVM mokesčius tenka mokėti avansu ir bendrovė gali žlugti vien dėl valstybės sukurto apyvartinių lėšų deficito. „Tai mums – peilis po kaklu, nes bankai paskolų neteikia, o mokesčius tenka mokėti nesulaukus pinigų iš prekybos, – kalbėjo L.Šileikienė. – Mažos daryklos daugiausia įsikūrusios regionuose, kur nėra jokio kito darbo. Bet įmonės priverstos atleisti darbuotojus, mažinti algas, tad valstybė surinkdama tuos kelis milijonus iš akcizo netenka darbuotojų mokamų mokesčių, didina socialinę įtampą, turi mokėti pašalpas atleistiems specialistams.“ Asociacijos duomenimis, mokesčių lengvatos mažiesiems aludariams galioja visose ES šalyse.

Žlugdomas turizmas

Daugelis ES šalių skrupulingai saugo ir tuos, kurie daro įtaką turizmo verslui. Siekdamos skatinti atvykstamąjį turizmą kitos valstybės krizės metu specialiai sumažino PVM mokesčius viešbučiams ir restoranams, kad šie nežlugtų ir išgyventų. Lietuvoje viskas daroma priešingai. Pernai atvykstamasis turizmas šalyje sudarė 5,5 proc. eksporto, iš kurio gauta 3 mlrd. Lt. Akivaizdu, kad šiemet neteksime mažiausiai kelių šimtų milijonų, kuriuos galėtume uždirbti iš užsieniečių. Nieko nepadaryta, kad būtų išsaugota nacionalinė oro transporto įmonė, o vietoj to proteguota latvių bendrovė „AirBaltic“, tad tapome tik Rygos priemiesčiu. Negana to, panaikinta ir PVM lengvata viešbučiams.

REKLAMA

„Vyriausybė ne tik neskatina atvykstamojo turizmo, bet ir blogina jo sąlygas, – įsitikinusi Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė. – 20-yje iš 27 ES šalių apgyvendinimo paslaugoms taikoma nuo 5 iki 10 proc. PVM, nes tai ir yra pagrindinis mokestis, užtikrinantis šalies konkurencingumą. Tuo tarpu Lietuvoje mokesčiai padidinti.“ Turizmo, viešbučių ir restoranų versle šiemet darbo jau neteko daugiau kaip 10 tūkst. žmonių.

Daržininkai biudžeto neišgelbės

Iš rinkos per mokesčius išstumiamos ir savos daržovės. Daugelyje ES šalių daržovėms taikomas vos kelių procentų PVM, o kaimyninėje Lenkijoje – tik 3 proc. Lietuvoje jis sudaro 21 proc. „Daugumoje šalių tokie dideli PVM tarifai kaip pas mus yra taikomi prabangos prekėms, bet ne maisto produktams. Ir juo labiau ne daržovėms ir vaisiams“, – kalbėjo Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofi ja Cironkienė. Direktorė piktinosi, kad su mokesčių inspekcija augintojai turi atsiskaityti dar negavę pajamų iš supirkėjų. „Prekybos tinklai tam, kad išsaugotų vartotoją ir nesumažintų savo pelno, padidinto PVM tarifo naštą perkelia ant augintojo pečių, – apgailestavo ji. – Sutartyse daržovių augintojams įrašomi dar didesni mokesčiai dengti prekybos įmonių logistikos, apyvartos, marketingo išlaidoms.“

Z.Cironkienės įsitikinimu, Vyriausybė daugiau pinigų į biudžetą iš daržovių tikrai nesurinks. „Vartotojai dar mažiau pirks, smulkesni augintojai išsiregistruos iš PVM mokėtojų, o netoli ūkių gyvenantys žmonės, ieškodami pigesnių produktų, dažniau užsuks nusipirkti produkcijos tiesiogiai iš augintojų ir nemokės jokio PVM. Tad valstybės ekonomikos politika yra nieko verta“, – nukerta Zofi ja Cironkienė.

REKLAMA

Perdėtas taupumas veda į pražūtį

Daiva Rakauskaitė, Finansų analitikų asociacijos prezidentė:

Taupymo vajus visiškai išbalansavo vartojimą. Jau perkame daug mažiau nei reikia būtiniesiems poreikiams, o tai žlugdo verslą ir didina bedarbių skaičių. Tuo tarpu valdžia nieko daugiau nesugalvoja, tik kaip dar labiau didinti mokesčius, ir tikisi, kad situacija kada nors pagerės savaime. Iš tikrųjų tokiu būdu pagerėjimo nesulauksime. Būtina skatinti verslą, kuris kuria darbo vietas, mažinti mokesčių naštą.

Valdžia naiviai įtikėjo skaičiais

Zigmas Balčytis, Seimo narys:

Akivaizdu, kad padidintas PVM ir lengvatų kai kuriems jo mokėtojams atėmimas nedavė jokių rezultatų – biudžeto defi - citas ir toliau auga, įmonės bankrutuoja, didėja šešėlinio verslo dalis. Aš ir dar keli Seimo nariai siūlėme grąžinti buvusį PVM tarifą ir lengvatas, tačiau nebuvome išgirsti. Tiesa, Vyriausybė jau pradeda suprasti, kad jos politika neduoda lauktų vaisių ir prakalbo apie kai kurių mokesčių mažinimą. Ši valdžia nelabai suvokia, kad pasitelkus vien aritmetiką toli nenuvažiuosi: dukart du versle ne visada yra keturi.

Saulius Tvirbutas

2009-11-04 16:56:33
Tai visiems, isskyrus Kubilinska, zinomos tiesos.Matyt geri kamsciai ausyse, kuriuos ikiso oligarchai ar dar kas...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
... 2009-11-05 17:54:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nėra grynų pinigų... nėra ir judesio...
kažkas naikina grynųjų pinigų atsargas.

Valdžia yra neveiksni, žmonės atsibuskite...
ji tarnauja ne mums ...   ATSAKYTI
du ir du 2009-11-05 17:29:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip, versle du ir du yra penki, tačiau valdantieji to nežino...   ATSAKYTI
#Pagrindine kaltininke Kaune# 2009-11-05 15:36:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagrindine kaltininke Kaune - Kauno prokuratura... prokuraturos nusikalstama veika. Prievartavimai, teroras, žudymai. Vardan - kontrabandos..., auksti pareigunai, vilkinimas, chaosas, nusikalstamos veiklos organizavimas... ikalciu slepimas, naikinimas, terorizavimas... teismas, teisejai, mafija... daugelis atsakymu siandienos klausimus kiekvienam... byloje - "Dvarvycio karas" #Iskarpyta, sutrumpinta konfiskacijos video medziaga: youtube.com/watch?v=RqUq_W1dvug #Pilna video medziaga: rutube.ru/tracks/2544038.html?v=e42277dbd9e14f5d461e811e26b36e55 #Bylos dokumentaciniai failai parsisiuntimui: megaupload.com/?f=5MCK7TPY realios situacijos isdestymas... dekui uz demesi.
dabar jau kai kuriuos dokumentus galite skaityti interneto puslapyje...
scribd.com/doc/21807708 Bylos Aprashymas
scribd.com/doc/21808018 Skundas LR gen. prok. del ikiteisminio
+ scribd.com/doc/21978980 KMAT-SprendimasLRvardu-091020
manau busit nustebinti...   ATSAKYTI
tiems 2009-11-05 14:20:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kurie sneka, kad mokesciai padidinti gyventojams, reiketu pastudijuoti mokesciu sistema Lietuvoje.O jeigu kas mano, kad PVM ir akcizas liecia tik gyventojus, tai labai klysta, nes daugybe imoniu kainu nekele, o PVM kompensavo savo saskaita, susimazindami antkainius arba apskritai dirbdamos su nuostoliu.Be to, kas pakele kainas, patyre didziuli nuosmuki apyvartoje, nes gyventojai nebeturi uz ka pirkti, o apyvartos nuosmukis neisvengiamai reiskia nuostolius.   ATSAKYTI
asa 2009-11-05 13:01:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visi nori iš valstybės gauti išmokas, o mokėti jau niekas nenori.    ATSAKYTI
tikra tiesa 2009-11-05 12:44:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pelno mokestis liecia tik stambu kapitala, .t.y oligarchus, nes siuo sunkmeciu tik ju imones gauna pelna, visi kiti dirba arba su minimaliu pelnu, arba net su minusu, todel jo sumazinimas palies tik stambiuosius.
Visa mokesciu nasta uzkraunama ant smulkiuju, nors jie yra ekonomikos pagrindas.To ir sieke mokesciu reformos kurejai, kad isliktu tik stambieji.Bet, kai neliks smulkiu, ateis galas ir stambiems.    ATSAKYTI
agne 2009-11-05 12:27:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tikrai,. kad traiško tai smarkiai   ATSAKYTI
LIucipierius 2009-11-05 11:17:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Patys tie nabagėliai. Pinigų vokeliams nebeužtenka? Dabar verslui mažinamas pelno mokestis, gyventojų mokesčiai - tik didėja.    ATSAKYTI
algis 2009-11-05 09:57:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valstybė sąmoningai žlugdoma . "Lietuva be lietuvių"   ATSAKYTI
Belekas 2009-11-05 03:53:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valstybe naikinama pastoviai, apgalvotai ir ciniskai. Cia mums visiems uz tai, kad kazkada neisrinkom tokio vieno LABAI KERSTINGO pianisto i prezidentus :)   ATSAKYTI
vapsva 2009-11-04 23:36:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Parduotuvėse lankysis tik vyriausybė ir seimo nariai.    ATSAKYTI
KLPD 2009-11-04 22:59:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
APSILANKYKITE IR ISIGYKITE WWW.SAVASBIZNIS.LT   ATSAKYTI
a 2009-11-04 21:54:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
idiotu valdzia, ka cia bepridursi ;>>   ATSAKYTI
Ablomas 2009-11-04 21:06:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
UAB Kubilius ir ko ajkit su savo buhaltere simonaite ar kaip ten ji sieno pjauti... rupuzes   ATSAKYTI
jagma 2009-11-04 21:03:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
straipsnių tokių poveikis nulinis, visi ir taip mato tą patį   ATSAKYTI
sukis! 2009-11-04 18:54:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mes negalime tiek uzdirbti, kiek jus galite pavogti.   ATSAKYTI
Tatos kerstas 2009-11-04 18:48:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai Tatos kerstas, kad prezidentu neisrinko. Na, kaip jus nesuprantate - jie nekencia jusu.   ATSAKYTI
p. 2009-11-04 17:43:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kubilius fizikas, pas ji vaizduote nedidele, jam 2x2 visada 4 ir jo finansu ministrai tokie patys kasininkai besmegeniai, bet jie gi verslo neturi, o alga mokama laiku, taip kad- galaskit shakes   ATSAKYTI
tikras lietuvis 2009-11-04 17:22:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai pasižiūriu, kad vynui vynuoges traiško kojomis, tai nesinori tokio vyno.   ATSAKYTI
tikras lietuvis 2009-11-04 17:11:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Niekas nieko netraiško - pakankamai žulikavoti ir tie verslininkai.   ATSAKYTI

Top Video

Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
REKLAMA
Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.
„Sodra“ pradėjo mokėti ligos išmokas gyventojams, kuriems nedarbingumo pažymėjimai išduoti dėl ekstremaliosios situacijos ar karantino. Iki Velykų išmokėjo ligos išmokas ...
Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)
Didelio materialinio nepritekliaus lygis Lietuvoje pernai buvo 9,4 proc. – 1,7 procentinio punkto mažiau nei 2018 metais. Didelį materialinį nepriteklių patyrė apie 260 tūkst. ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Penktadienį dalį savarankiškai dirbančių asmenų turėtų pasiekti fiksuoto dydžio išmokos, skiriamos karantino laikotarpiu. Į savo sąskaitas išmoką penktadienį turėtų gauti banko ...
Vilius Šapoka (Tomas Lukšys/Fotobankas)
Euro grupei ketvirtadienį sutarus dėl papildomų finansinių priemonių kovoje su koronoviruso krizės pasekmėmis, Lietuva pirmiausiai ketina pasinaudoti Europos investicijų banko ...
Greta Ilekytė (nuotr. „Swedbank“)
Jau aštuntus metus iš eilės Jungtinės Tautos (JT), minint tarptautinės laimės dieną, skelbia „Pasaulio laimės ataskaitą“, kurioje šalys yra rikiuojamos pagal nacionalinį laimės ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų