Silvestras Guoga
2008.01.21 09:04

Panika gali ištikti keletą kartų ir, pasirodo, būti vis stipresnė. Gaila tik, kad rinkoje skirti panikuojančius nuo neišvengiamai likviduojančių svertines pozicijas reikėtų daugiau duomenų. Seniai pripažinta, kad panika yra rimtas veiksnys ekonomikoje, tarsi stiprintuvas veikiantis visose didesnėse krizėse.

Galima pastebėti dar vieną psichologinę apgaulę - kylant rinkai, ateitis atrodo aiškesnė ir lengvai prognozuojama. Bet ne dabar.

Užsitęsusi krizė lėtai, bet nuosekliai lenkia indeksus žemyn. Studijuoti emocijų valdomą rinką labai  geros aplinkybės, tik stebėtojas turėtų būti bešališkas: neturėti indėlio banke, akcijų, NT arba būti nuo šio sunkiai išvengiamo gėrio atsiribojęs. Todėl įvairiais komentarais nelengva tikėti. Į šį žaidimą įsitraukę beveik visi.

Keistas investuotojų elgesys - masinis išsipardavimas visada verčia susimąstyti. Ir nenuostabu, kad grupinės savižudybės mitą apie lemingus, masiškai šokinėjančius nuo skardžių, sukūrė žmonės.

Mitinio lemingiško šios savaitės elgesio priežastis - naujiena, jog didžiausio pasaulio banko „Citigroup“ (C) nuostoliai dėl rizikingų būsto paskolų krizės pernai siekė 18 mlrd. dolerių - daugiausia per visą beveik 200 metų banko istoriją.

REKLAMA

Chucko Princo, buvusio „Citigroup“ vadovo, posakis apie dar besiklostančią padėtį buvo mįslingas: „Kai muzika nustos groti - kalbu apie likvidumą, dalykai komplikuosis. Bet kol muzika groja, turi stotis ir šokti. Mes vis dar šokame.“ Tai buvo 2007 m liepos 9 d. Lapkričio 9 d. po gausių raginimų, Chuckas Princas atsistatydino.

Praėjusią savaitę šokio aikštelę Baltijos biržose stengėsi palikti dar likę optimistai ir investuotojai suvaržyti repo saitais.

Pirmadienio apyvarta - 3,1 mln. Lt (tiesioginių sandorių nebuvo), brangusių ir pigusių akcijų santykis - 6/22. Prekybos sesija pasižymėjo nedidele akcijų apyvarta, bet dideliu kritimu.

Didele prekybos apyvarta pasižymėjo bankinio sektoriaus akcijos. Ūkio banko (UKB1L) akcijos krito bene daugiausia - 3,29 proc. (apyvarta - 759 tūkst. Lt).  Šiaulių banko (SAB1L) akcijų kaina krito 0,9 proc. (apyvarta - 675 tūkst. Lt). SAB1L esti paradoksali akcija - joks kritimas ar panika biržoje nedaro įtakos vadovams, kurie nuolat įsigyja nemažus paketus. O savo nuosaikiu svyravimu SAB1L tampa panašus į „obligaciją“ TEO LT (TEO1L).

Nepriėmus sprendimų seime, energetikos akcijos smarkiai krito: VST1L - 3,30 proc., RST1L - 2,01 proc., LEN1L - 2,35 proc.

Antradienio apyvarta - 5,39 mln. Lt (tiesioginių sandorių nebuvo), brangusių ir pigusių akcijų santykis - 4/17. Antradienį kritimas šiek tiek tiek sulėtėjo. Viena iš dviejų bendrovių krizės metu generuojančių itin geras naujienas - „Apranga“ (APG1L), paskelbė savo 2007 m. rezultatus ir 2008 m. planus.

REKLAMA

„Aprangos“ grupės tinklo mažmeninė prekių apyvarta (su PVM) 2007 metais pasiekė 437,4 mln. Lt - 46,1% didesnę, nei 2006 metais. Per metus grupės prekybos plotas padidėjo 15 tūkst. kv. m., investicijos siekė beveik 40 mln. Lt (11,5 mln. eurų).

Pagrindinės sėkmės prielaidos, anot „Aprangos“: itin agresyvios tinklo plėtros 2007 metais rezultatai, tinklo plėtra 2008 metais, tolesnis drabužių rinkos Baltijos šalyse augimas, mažai tikėtinas svarbių naujų drabužių rinkos dalyvių pasirodymas Baltijos šalyse (!?). Strateginis jau anksčiau skelbtas „Aprangos“ grupės tikslas - 2010 metais pasiekti 1 milijardo Lt apyvartą išlieka.

Didžiausią prekybos apyvartą antradienį pasiekė prekyba TEO1L akcijomis - 2,19 mln. Lt. Investuotojai toliau intensyviai traukėsi iš bankinio sektoriaus.

„Citigroup“ sukelta baimės banga atsirito ir į Lietuvą. Trečiadienio apyvarta be tiesioginių sandorių - 7,9 mln. Lt, brangusių ir pigusių akcijų santykis - 1/31

Bankinis sektorius stipriai krito. Didžiausias likvidžios pozicijos kritimas buvo 6,05 proc. UKB1L nuolydis (apyvarta 3,81mln. Lt), SRS1L krito 5,52 proc. (apyvarta 283 tūkst. Lt), SAB1L krito 3,93 proc. (apyvarta 909 tūkst. Lt).

Nepaisant nieko, krito ir „Apranga“: net 5,65 proc. (apyvarta 242 tūkst. Lt).

Ketvirtadienio apyvarta - 5,9 mln. Lt (tiesioginių sandorių nebuvo), brangusių ir pigusių akcijų santykis - 7/15. Kritimas kiek stabtelėjo. Krentančiomis bankinio sektoriaus akcijomis buvo prekiaujama intensyviai: UKB1L apyvarta - 1,41 mln. Lt, SAB1L - 1,54 mln. Lt.

REKLAMA

APG1L akcijos ketvirtadienį pigo 1,52 proc. iki 13 Lt. TEO1L akcijos ketvirtadienį atpigo 1,36 proc. iki 2,18 Lt. apyvarta siekė 1,234 mln. Lt

Penktadienio apyvarta - 11 mln. Lt (tiesioginių sandorių nebuvo), brangusių ir pigusių akcijų santykis - 4/25.

Domėtasi palyginus stabiliomis akcijomis - TEO1L ir SAB1L.

Baigiantis savaitei, TEO LT akcijų kaina kilstelėjo 0,92 proc. iki 2,20 Lt. Artėja dividendų sezonas.

SAB1L kaina krito1,89 proc. iki 3,11 Lt. Šįkart valdybos pirmininkas Algirdas Butkus įsigijo 250 000 akcijų po 3,19 Lt.

„Aprangos“ akcijos dar krito 1,92 proc. iki 12,75 Lt. (2006 m. pabaigos kaina)

Daug klausimų kelia bankinio sektoriaus akcijų kritimas - ar investuotojai Lietuvoje tik mėgdžioja tai kas dedasi JAV - dėl didelių nuostolių bankų akcijų atsikratoma, ar remiasi detalesnėmis Lietuvos rinkos analizėmis. Bent jau sprendžiant iš veiksmų sinchroniškumo, kol kas labiau remiamasi įtaka.

OMX savaitės kritimas - 5,81 proc.

Centriniai bankai atrodo išsisėmę

Ko gero, dviejų centrinių bankų valdytojai tikėjosi, kas krizė bus trumpesnė. Ir finansinės injekcijos, ir palūkanų mažinimas tik laikinai pagerino padėtį. Centrinių bankų grynųjų pinigų dalijimo politika baigiasi, nes buvo skirta trumpam laikotarpiui, tikintis, kad krizė bus trumpalaikė. Bet komerciniai bankai skelbia vis naujus nuostolius, atsipalaiduoti neleidžia dar krentančių NT pardavimų duomenys.

Beno Bernankės ekonomikos apžvalga Ekonomikos komitetui buvo labai atsargi ir joje netiesiogiai labai subtiliai pripažinta, kad likvidumo injekcijos nebuvo itin naudingos ilgu laikotarpiu. Kartu išvardija, kas buvo padaryta - o panaudoti turimi klasikiniai instrumentai.

REKLAMA

Ekonomistas Paulas Krugmanas savo tinklaraštyje suabejojo FRB palūkanų normos mažinimo efektyvumu NT burbulo fazėje. Jis galėtų netgi veikti atvirkščiai, nei tikimąsi - t.y. kurti naują burbulą. Nors pastebėjimas teoriškai įdomus, reikėtų nepamiršti, kad palūkanų normos mažinimas visų pirma skirtas likvidumui gaivinti ir kartu palengvinti įsiskolinusiųjų naštą. Viena burbulo kilimo sąlygų – finansų rinkos likvidumas, o šiuo metu jis itin mažas.

Kritikuojančių FRB galias ir veiksmus daugėja. Jau anksčiau FRB galimybėmis analitikai suabejojo tada, kai prasidėjo masinis kreditų vertimas vertybiniais popieriais (securitisation). Tokiu būdu instrumentas tampa sunkiai analizuojamas, tikroji skolinimosi padėtis maskuojama - ir veiksmas persikelia į biržą. Pabandyk ją veikti monetarinės politikos instrumentais.

Europos centrinis bankas taip pat šiuo metu elgiasi iš pirmo žvilgsnio keistokai - nors infliacija gerokai viršijo siekiamą „kiek žemiau 2 proc.“ lygį  (2007 m. gruodžio SVIK - 3,1 proc.) sausio 10 d. bankas palūkanų nedidino.

Jean-Claude Triche argumentuoja, jog infliaciją labiausiai lėmė naftos, maisto, žaliavų ir net kai kurių šalių parlamentų sprendimai, kuriems įtakos ECB neturi. Iš tiesų tai nelabai, matyt, norima dar labiau branginti eurą dolerio atžvilgiu. Matyti, jog bus lūkuriuojama ir toliau.

Įdomu, kad galuojantis NT ir akcijų rinkoms, sparčiai kyla aukso ir žaliavų rinkos. Migravęs spekuliacinis burbulas?

Iliustracijos

„General electric“ (GE), kadaise laikyta Amerikos verslo indikatoriumi (...jei blogai „General electric“, blogai ir Amerikai), skelbia gerus rezultatus - bet tai dėsninga, nes JAV eksportas auga (palūkanų normos mažinimo rezultatas), o „General electric“ eksportuoja 50 proc. savo produkcijos.

REKLAMA

Taigi dvi bendrovės vaizdžiai rodo dvi JAV recesijos kamuojamos ekonomikos tendencijas - „Citigroup“ iliustruoja nusilpusią finansų sistemą, o „General electric“ - subprime maro metu augantį eksportą.

Ko gero jautriausiu ir daugiausia atskleidžiančiu rodikliu dabar laikomas nekilnojamojo turto rinką atspindintis ABX indeksas.

Hiperjautrumas pasaulio finansų rinkų rezultatams, tikėtina, išliks ilgokai. Lietuvos bendrovių rodikliai deja, jau seniai įtakos investuotojų sprendimui nedaro.

Žvelgti į portfelį nelengva ir liūdna. Vienintelė SAN1L pozicija išliko pelninga.

@
2008-01-21 20:16:43
Kai krenta laikas pirkti, jau gana smarkiai krito, tai gal jau laikas apsipirkti?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
moto 2008-01-22 03:48:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas tie Centriniai Bankai? Kam is tikrųjų jų reikia laisvojoj rinkoj? Pasidomėkite, pvz, JAV Fed istorija. Jis prieš 80-90 metu sukurtas turtingiausių Wall Street bankininkų - Rokfelerių ir Morganų - bendra iniciatyva, nors jie vieni kitų nemėgo. Ir žinoma, jis sukurtas pirmiausia jų pačių naudai - kad jiems visa laiką būtų kur pigiai pasiskolinti. Visuomeninis interesas yra devinto vaiko vietoj - gražu politikuoti, kad su tokiu Centriniu Banku eiliniai bankai gali būti dažnai išgelbėti nuo jų pačių krizių; bet iš tikrųjų visa tai reiškia, kad bankai gali daryti bet kokias nesamones, ir jiems bus atleista visuomenės saskaita - nes leisti jiems žlugti būtų blogiau pačiai visuomenei. Labai patogu bankininkų ir investuotojų klasei! Taip ir iki šiol - Fed politika ir veiksmai sukuria vos ne kiekvieną visuotinę krizę, bet didžiausieji Wall Street veikėjai paprastai nuo to tik išlošia dar daugiau įtakos ir turto. Pastarojo dešimtmečio Fed (Greenspan) politika buvo visiškai kreizova - paprastai pasakius, buvo kartojamos visos paskolų ir spekuliacinės nesamonės, matytos prieš 1930-ųjų krizę. Nenustebkite, kai ir pasekmės bus tos pačios!

Neneigiu, kad visos biržos atrodė nuostabiai prieš metus ar kelis. Bepigu biržoms gražiai atrodyti, kai jos tiesiog fiziškai plėtėsi - vis daugiau naujų investuotojų iš vis daugiau šalių entuziastingai lindo į investicines rinkas. Piramidinės schemos irgi atrodo nuostabiai, kol dar yra pilna norinčių jose dalyvauti! Šiaip jau buvo gan senai liūdna, kai biržų indeksai augo paprastų žmonių saskaita: vis mažesnės algos (dėl "konkurencijos"), vis menkesni darbai (dėl globalizacijos), vis mažiau pinigų skiriama socialinėms reikmėms (bet vis daugiau pinigų kišama stambiesiems verslininkams ir finansininkams). Wall Street veikėjai taip priprato prie Fed pirmininkų paskolinės pagalbos, kad dauguma jų nieko ir nesitiki, tik sekančios procentinės ar net tiesiog piniginės "išmaldos". Bet šis cirkas negali tęstis amžinai. Labai panašu, šiemet yra kaip tik tas "įdomus" metas kai ir gudriausi finansininkai bei atsakingi veikėjai negalės pristabdyti finansinės griūties. Pavasaris turėtų būti idomus!    ATSAKYTI
Strike??? 2008-01-21 20:50:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
to Čia tikriausiai paguodos žodžiai sau. :). Tokių kritimų aš dar nesu matęs, o ką jau mačiau, na aš taip lengvai iš rinkos nepasitrauksiu. O ir skolintų pinigų neturiu. Galiu ir palaukt. Gaila, bet turiu pripažinti, jog kol gausiu gražaus pelno užtruks ilgiau nei tikėjausi.   ATSAKYTI
@ 2008-01-21 20:16:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai krenta laikas pirkti, jau gana smarkiai krito, tai gal jau laikas apsipirkti?   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
(nuotr. stop kadras)
Parduotuvės yra įpareigotos valdyti pirkėjų srautus taip, kad nesusidarytų grūstys ir būtų išlaikomi saugūs atstumai. Tai mėginę daryti „Lidl“ darbuotojai sako sulaukę ...
„Barbora“. Fotodiena/Justino Auškelio nuotr.
Įvedus karantiną, itin išaugo maisto produktų pristatymo į namus paslaugų paklausa. Jas teikiančių įmonių darbuotojai vos spėja suktis. Ir anot jų, įmonės pelnu ...
Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Prasidėjus karantinui visi sporto klubai buvo priversti sustabdyti savo veiklą, visgi kai kurie klientai gavo pranešimus, kuriuose prašoma sumokėti sąskaitas, nors paslaugos ir ...
Darbas Andrius Ufartas/Fotobankas
Kovo mėnesį apie atleidimą įspėta 360 darbuotojų – iš viso devynios grupės, iš jų trys grupės, arba 144 žmonės darbo neteks dėl paskelbto karantino.    „Dauguma ...
Paieška internete (nuotr. Shutterstock.com)
Sulėtėjęs tempas, saviizoliacija ir viruso aktualumas neabejotinai išaugino laiką, skiriamą medijoms. Net 80 proc. žmonių naujienas apie koronavirusą, situaciją šalyje ir ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų