„Sodra“ kartu su Valstybine duomenų apsaugos inspekcija nusprendė apsaugoti naujagimių tėvus nuo paskolų naštos. Jie negali taip paprastai, kaip daugelis gyventojų, naudotis išperkamosios nuomos arba greitąsias paskolas teikiančių įmonių paslaugomis. Kliūčių skolintis arba pirkti išsimokėtinai kyla ir policininkams, pasieniečiams ir kitiems statutiniams pareigūnams, rašo „Lietuvos Rytas“.

„Sodra“ tiesiog neteikia duomenų lizingo bendrovėms ir paskolų teikėjams apie statutinių pareigūnų arba vaiko priežiūros atostogų išėjusių gyventojų pajamas.

Remiantis būtent iš „Sodros“ gautais duomenimis, priimamas sprendimas, ar suteikti paskolą.

Apie kitų dirbančių žmonių pajamas paskolų teikėjai gali nesunkiai gauti informaciją. Tam reikia tik paties gyventojo sutikimo.

Vartojamąsias paskolas teikiančios bendrovės „General Financing“ generalinio direktoriaus Konstantino Balakino teigimu, dėl dabartinių reikalavimų tik 70 proc. asmenų gali greitai gauti finansavimo paslaugas.

Tektų rūpintis pažymomis

K.Balakino teigimu, Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija nusprendė, kad motinystė ar tėvystė yra išskirtiniai asmens duomenys. Todėl nuspręsta neteikti duomenų, kad žmogus gauna vaiko priežiūros ar nėštumo ir gimdymo atostogų išmokas.

„Tokie duomenys mums neteikiami net ir tokiu atveju, kai pats žmogus duoda sutikimą patikrinti jo pajamas“, – sakė K.Balakinas.

REKLAMA

Kai „General Financing“ kreipiasi į „Sodrą“ informacijos apie tokio žmogaus pajamas, atsakyme nematyti, ar jos – nuolatinės.

Todėl „General Financing“ sistema automatiškai pateikia neigiamą atsakymą dėl paskolos.

Išeitis – išmokas iš „Sodros“ gaunantis gyventojas, norėdamas gauti paskolą, turėtų pats pasirūpinti pažymomis apie savo pajamas.

„Mūsų verslas pagrįstas greitu automatiniu kliento įvertinimu. Papildomos pažymos galbūt nesudarytų problemų ir kreipiantis į banką“, – sakė K.Balakinas.

Vertina praeities uždarbį

„Snoro lizingo“ generalinis direktorius Aurelijus Šveikauskas taip pat teigė, kad kyla problemų vertinant vaiko priežiūros atostogose esančių asmenų pajamas, rašo „Lietuvos Rytas“.

Pavyzdžiui, nėštumo ir gimdymo išmoka sumokama iš karto už keturis mėnesius. Todėl jeigu pašalpą gavusi būsimoji motina po poros mėnesių norės pirkti prekių išsimokėtinai, „Sodros“ sistema nurodys, kad ji negauna reguliarių pajamų.

A.Šveikausko teigimu, šią problemą bandoma išspręsti vertinant asmens kredito istoriją ir ankstesnes jo pajamas.

Privalo neštis pažymėjimus

Anot „Lietuvos Ryto“, dar daugiau problemų kyla, kai finansavimo prašo statutinis pareigūnas. „Sodra“ apskritai neteikia apie juos duomenų.

„Neįmanoma įvertinti realaus tokio kliento mokumo“, – kalbėjo A.Šveikauskas.

Statutiniai pareigūnai turi rodyti pažymėjimus, tada lizingo bendrovės specialistai skaičiuoja, koks galėtų būti tokio pareigūno uždarbis. Tačiau ne visos įstaigos yra linkusios viešinti, kaip atrodo jų pažymėjimai.

Saugo valstybės paslaptis

Pasak vidaus reikalų viceministro Regimanto Čiupailos, paskolą ar išperkamosios nuomos paslaugas norintiems gauti statutiniams pareigūnams yra viena išeitis – patiems pasirūpinti pažymomis apie pajamas.

REKLAMA

Duomenų bazė apie statutinius pareigūnus yra uždara, todėl ir finansų įstaigoms neteikiama informacija apie pareigūnų pajamas. Baiminamasi, kad suteikus priėjimą prie atlyginimų kils pavojus ir slaptiems duomenims.

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktorius Algirdas Kunčinas teigė, kad ši problema sprendžiama kartu su „Sodra“.

Mantas Dubauskas


Rašyti komentarą...
P
PP
2007-12-09 09:50:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tuščios kalbos dėl naujagimių tėvų paskolų.Ar LR turi bent vieną savo banką? Priveisti užsienio bankai tik išnaudoja vietinį lietuvį. Nors jie prisiėmė valstybės įsipareigojimus(perimant bankus privatizacijos metu),jų nevykdo. Valstybiniai bankai už aptarnavimą priimant mokesčius atlikdavo nemokamai,o dabar už kiekvieną paslaugėlę kvitas plius du litai...Tai turtuoliams tas smulkmė,o biednam,bankų įsileidimas į mokesčių sistemą,padvigubino ar patrigubino mokesčius.Tuo klausimu bandžiau belstis į finansų ministeriją,kad tiesiogiai galėčiau atsiskaityt mokesčius -kaip žirniai į sieną...Pasivadinęs "liaudies tarnas"prasčiokų negirdi.
Atsakyti
0

b
blinda
2007-12-09 21:13:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
tik LT tokie mokesciai sugalvoti..ir visi bankai kartu susitare..tai va..uzsienyje nera tokiu mokesciu..ir nebus...bet jie nesiruosia steigti savo filialu LT..liudna..
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų