Ekonomistai įspėja – šventiniu laikotarpiu išleisime rekordiškai daug, bet ir sutaupysime

Nepaisant koronaviruso pandemijos daugelis gyventojų jau pradėjo ruoštis didžiosioms metų šventėms, perka dovanas ir jau galvoja apie vaišių stalą. Ir žinoma, skaičiuoja šventinį biudžetą. Tad šiemet šventiniu laikotarpiu išleisime daugiau ar mažiau negu pernai?

Ekonomistų nuomonės šiuo klausimu išsiskyrė. Vieni tikino, kad pinigų išleisime kur kas daugiau, o sumos bus rekordinės, o kiti sakė, kad šiemet būsime taupesni.

Štai SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas teigė, kad pajamų gyventojai šiemet turi daugiau negu turėjo pernai, tačiau vis tiek kalėdiniam dovanų ir maisto krepšeliui turėtų išleisti mažiau negu pernai.

„Šiemet trečiąjį ketvirtį gyventojų vidutinis darbo užmokestis padidėjo daugiau negu 10 proc., pensijos irgi augo. Tačiau tuo pačiu nemažai žmonių neteko darbo arba šiuo metu yra prastovose. Šiuo metu apie 40 tūkst. darbuotojų yra prastovose.

Todėl tikrai ne visi turės galimybes prieš šventes išlaidauti“, – aiškino ekonomistas.

Be to, anot jo, ir valdžia stengdamasi mažinti susirgimų skaičių, rekomenduoja gyventojams mažiau vaikščioti po parduotuves.

„Tad turėtų sumažėti neapgalvotų pirkinių. Juk mažiau žmonių vaikšto tiesiog šiaip sau po parduotuves, dažniausiai eina ten, kai žino, ką nori nusipirkti. Apsipirkdami internetu gyventojai irgi turi daugiau laiko pagalvoti, ar tikrai perka reikalingus daiktus.

Be to, kalbant apie dovanas šiemet bus sudėtinga dovanoti paslaugų dovanų čekius. Kiekvienais metais matydavome paslaugų dovanų kuponų pirkimo augimą, šiemet to nebus, juk nežinia, kada bus galima panaudoti kuponą apsilankyti kine ar teatre. Taip pat tikėtina, kad karantinas dar tęsis ir šventiniu laikotarpiu, tad susitikimų bus mažiau negu įprastai. Gali būti, kad apskritai nebus kam dovanoti tas dovanas.

REKLAMA

Čia daugiau ir psichologinis dalykas, įdomu į kurią pusę links žmonės. Galbūt jeigu gyvai nesusitiks su artimaisiais jie nepirks dovanų, arba atvirkščiai – negalėdami būti kartu pirks ir siųs brangesnes dovanas“, – komentavo T. Povilauskas.

Tad pasak jo, dovanoms šiemet vis tik turėtume išleisti arba mažiau arba tiek pat kiek pernai.

„O maistui irgi kažin ar gyventojai išleis daugiau. Priklausys nuo žmonių. Vieni viruso nebijo ir susitinka su draugais, o kiti saugosi. Šie turėtų išleisti mažiau, jiems tiesiog nereikės vaišėmis nukrauti stalų, nes nebus ko vaišinti“, – pastebėjo ekonomistas.

Tikina, kad šventiniu laikotarpiu išlaidausime daugiau

Banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas tikino, kad išlaidos priklausys nuo karantino griežtumo.

„Jeigu suvaržymai nebus griežtinami gali būti, kad prekybininkų apyvartos viršys praeitų metų lygį. Nes žmonės negali vykti į užsienį, tikėtina, kad negalės eiti į restoranus, o šventes praleis namuose. Tad jie pirks daugiau maisto.

Žinoma, jeigu ribojimai griežtės, o panikos bus sėjama daugiau, žmonės gali tapti atsargesni ir taupesni. Tačiau kuo toliau tuo labiau panika mažėja. Žmonės mato kitų šalių patirtis, pavyzdžiui, Švedijos ar Šveicarijos, kurios neįvedė karantino. Tad viruso gyventojai bijo vis mažiau“, – aiškino ekonomistas.

Anot jo, šie metai gali būti unikalūs. Visi tikėjosi blogiausio scenarijaus – pajamų ir išlaidų mažėjimo. Tačiau tikėtina, kad jie bus netgi geresni negu pernykščiai.

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis taip pat antrino Ž. Mauricui.

Anot jo, gyventojai šiemet kalėdiniam dovanų ir maisto krepšeliui išleis daugiau negu pernai ir mažmeninė prekyba bus didesnė negu buvo pernai.

„Šiemet žmonės turi daugiau pinigų, augo atlyginimai, socialinės išmokos ir pensijos, o infliacija maža.

Be to, gyventojai šuo metu negali nusipirkti paslaugų, eiti į renginius ar restoranus, todėl pinigus leidžia prekėms“, – komentavo N. Mačiulis.


Rašyti komentarą...
A
2020-12-06 07:46:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Koks kieno reikalas mano pinigai
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų