Pigesnį dyzeliną daliai gyventojų teks pamiršti

Nuo birželio mėnesio su įvairiomis institucijomis derinusi Vyriausybės nutarimo projektą, Žemės ūkio ministerija paskelbė, už kokias veiklas žymėto dyzelino norma bus padidinta, už kokias sumažinta ar visai panaikinta.

(nuotr. Fotodiena.lt/Audriaus Bagdono)

Sprendžiant iš portalo degalukainos.lt šiuo metu pigiausias įprastas dyzelinas kainuoja 0,89–0,90 euro už litrą. Žymėtas dyzelinas yra beveik perpus pigesnis ir kainuoja nuo 0,47–0,51 euro už litrą. Taip yra dėl to, kad šie degalai apmokestinami mažiau.

Prieš kurį laiką ministrų kabinetas pavedė ministerijai pasiūlyti mažesnes žymėto dyzelino normas ūkininkams. Atsižvelgdama į tai, ministerija pateikė naujausią Vyriausybės nutarimo projektą.

Sprendžiant iš lydraščio, ministerija nelinkusi itin sumažinti žymėto dyzelino normų ir taip galimai padidinti ūkininkų išlaidas.

„Atnaujintos gazolių, skirtų naudoti žemės ūkio produktų gamybai, normos buvo nustatytos remiantis kartu su Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkais įgyvendinto žemės ūkio, maisto ūkio ir žuvininkystės mokslinio tyrimo rezultatais. <...>

Mokslinio darbo rezultatai rodo, kad gazolių, skirtų naudoti žemės ūkio produktų gamybai, poreikis yra didesnis nei manyta, todėl užtikrinti valstybės biudžeto netekčių mažėjimą tiek, kiek buvo nurodyta Vyriausybės posėdžio protokoliniame pavedime, nėra galimybių“, – teigiama nutarimo projekto lydraštyje.

Vis dėlto, kaip matyti iš paskelbto projekto, mokslininkai siūlo nustatyti, kad žymėto dyzelino negalėtų nusipirkti už turimas pievas ir ganyklas. Per praėjusius metus šios veiklos vykdytojai sunaudojo daugiau kaip 11 mln. litrų žymėto dyzelino. Šiuo metu už 1 ha pievų ar ganyklų galima įsigyti 12 l pigesnio žymėto dyzelino. Esą tai leistų sutaupyti beveik 3,5 mln. eurų biudžeto lėšų.

REKLAMA

Taip pat siūloma nuo 115 iki 102 l/ha sumažinti normą auginantiems grūdinius, ankštinius ir kitus augalus, už kuriuos mokamos tiesioginės išmokos (ha). Per praėjusius metus šiai veiklai vykdyti buvo sunaudota 183 mln. litrų dyzelinio kuro. Skaičiuojama, kad sumažinus šią normą būtų sutaupyta 7,6 mln. eurų biudžeto lėšų.

Tiesa, kai kurioms kitoms sritims (už bulves, rapsus, daržoves, galvijus ir kt.) normą siūloma didinti. 

Taigi, priėmus visus mokslininkų pasiūlymus dėl naujų normų, bendrai būtų sutaupyta beveik 5,9 mln. eurų.

Žemės ūkio ministerija siūlomus pakeitimus pakomentavo taip:

„Pagal Vyriausybės nutarimo projektą dyzelino lengvata panaikinama tik už pievas, kuriose nevykdoma gamyba, o visos kitos normos lieka. Perskaičiavus ir atnaujinus lengvatinio gazolio normas, vienoms žemės ūkio veiklos rūšims normos didėja, o kitoms - mažėja, tačiau, atsižvelgiant į mažėjančių normų proporcijas, numatomas biudžeto išlaidų mažėjimas.

Tiksliai pasakyti, kiek ūkininkų mokės daugiau, sunku, nes pareiškėjų pateikiami duomenys, pagal kuriuos apskaičiuojama jiems priklausanti kuro norma, nuolat kinta, tačiau, kaip ir minėta, daugiausia turėtų būti sutaupyta dėl deklaruojančių pievas ir nevykdančių jokios žemės ūkio veiklos.“

Kad nutarimas įsigaliotų jam dar turi pritarti ministrų kabinetas. Naujos normos būtų taikomos nuo kitų metų pradžios.


Rašyti komentarą...
K
Kazimieras nesukalbamas
2020-09-12 18:25:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Taij kad visii seimu nariai vazineja su lengavaisiais automobiliais fizeliais nieks netikrina
Atsakyti
0

J
Jonas
2020-09-13 09:07:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ponai laukit streiko kaip baltarusijoje.ir apliaistu lauku.
Atsakyti
-1

A
Aha
2020-09-13 10:04:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
- ir guminių lazdų per strėnas..
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų