Astravo elektrinėje pradedamas krauti branduolinis kuras: ko laukti Lietuvai papildyta 12.13 val.

Atominės Astravo elektrinės (AE) saugumas daug klausimų ir diskusijų, baiminamasi galimos avarijos Lietuvos kaimynystėje. Tačiau Astrave darbai nesustoja. Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) pranešė, kad Lietuva ketvirtadienį gavo oficialų patvirtinimą, kad į AE pirmojo bloko reaktorių jau pradedamas vežti branduolinis kuras. 

Į Astravo AE atgabentas branduolinis kuras (nuotr. SCANPIX)
6

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad skubūs įvykiai Baltarusijoje rodo, kad AE paleidimas nėra suderintas su saugumu. Tai rodo ir veiklos licencijavimo skaidymas, todėl tikimės principingos Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ir Europos komisijos (EK) reakcijos.

(6 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Astravo AE

„Svarbu pabrėžti, kad branduolinė sauga yra esminis Lietuvos interesas. Tačiau taip pat svarbus elektros nepirkimo aspektas iš Baltarusijos“, – sakė ministras.

Anot jo, Lietuvos pozicija yra aiški, nekintanti ir įtvirtinta įstatyme – elektros energijos pagamintos Baltarusijos BE nepirksime, o mūsų energetikos infrastruktūra šios jėgainės poreikiams nebus naudojama.

„Draudimas patekti elektrai iš trečiųjų šalių į Lietuvos rinką, kaip numatyta teisės aktuose, bus aktyvuotas panaikinant pralaidumus elektros prekybai iš karto, kai tik  Astrave pradės gaminti elektros energiją. Tam esame pasirengę ir teisiškai, ir techniškai“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos vadovas Michail Demčenko,tai pat teigė, kad labiausiai neramina skuba, jos metu gali įsivelti įvairių klaidų.

REKLAMA

„Jau ir branduolinio kuro atvežimo etapo metu gali įvykti įvairių incidentų. Be to praktiškai jau įgyvendinamas pirmojo elektrinės bloko paleidimas, kuris yra nesuderintas su saugumo reikalavimais ir rekomendacijomis.

Daugiau apie galimą katastrofą Astravo AE ir kaip elgtis nutikus nelaimei, žiūrėkite:

Matome, kad orientuojamasi ne į tų rekomendacijų įgyvendinimą, o kuo greitesnį elektrinės paleidimą“, – sakė specialistas.

Pasak jo, įvykus avarijai radiacija Vilnių, esant stipriam vėjui, pasiektų per valandą, o silpnesniam per 2 val.

Lietuva yra priėmusi įstatymą, kuriame įtvirtinta, kad į Lietuvos elektros energijos rinką negali patekti elektros energija iš trečiųjų šalių, kuriose veikia nesaugios branduolinės energijos (BE). Pagal teisės aktuose įtvirtintą tvarką – nuo elektros energijos BE Astrave gamybos pradžios jungiamųjų linijų pralaidumas komerciniams srautams iš trečiųjų šalių tarp Lietuvos ir Baltarusijos bus lygus 0 MW ir Baltarusijoje pagaminta elektra negalės patekti į Lietuvos rinką.

Kaip numatyta įstatyme, informaciją apie nesaugios branduolinės elektrinės elektros energijos gamybos veiklos pradžią pateiks Lietuvos elektros energijos perdavimo sistemos operatorius, gavęs tokią informaciją iš Baltarusijos perdavimo sistemos operatoriaus arba savarankiškai užfiksavęs veikiančių elektros energijos gamybos pajėgumų pokytį Baltarusijos elektros energetikos sistemoje.

Kadangi paskelbta, jog branduolinis kuras pradedamas krauti į reaktorių, šiandien perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ pakartotinai informavo rinkos dalyvius, kad Baltarusijos BE pradėjus gaminti elektros energiją iš karto bus nustatytas nulinis pralaidumas prekybai ant Lietuvos-Baltarusijos sienos.

REKLAMA

Lietuva yra priėmusi visus reikalingus teisės aktus, o Lietuvos elektros energetikos sistema yra techniškai parengta užtikrinti, kad Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės pajėgumai jokia forma negalėtų būti naudojami BE Astrave reikmėms. Apie tai Baltarusija ne kartą buvo informuota – tiek ministerijų, tiek perdavimo sistemos operatoriaus lygiu.

Lietuva laikosi pozicijos, kad Baltarusija privalo įgyvendinti TATENA misijų ataskaitų, streso testų metu tarptautinių ekspertų pateiktas rekomendacijas bei išspręsti visus kitus Baltarusijos BE projekto įgyvendinimo aplinkosauginius ir branduolinės saugos užtikrinimo klausimus.


Rašyti komentarą...
D
Darius
2020-08-07 12:27:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Laukti kol ministrai musu i kelnes prikakos del savo kvailumo. Normali ta elektrine ir baikite savo propaganda skleisti.
Atsakyti
0

L
Linas
2020-08-07 13:00:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vaje! Pulkim visi joda gerti!
Atsakyti
0

R
Rimas
2020-08-07 12:27:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Lietuva tokeme sude kad nera ko laukti
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (25)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų