Karantiną Vyriausybė pratęsė iki birželio vidurio, tačiau darželiams ir mokykloms leido veikti. Taip pat nuspręsta ligos išmokų už prižiūrimus vaikus nebesieti su pačiu karantinu. Netrukus jos bus nutrauktos, nors galbūt vaiko dar nenorite ar negalite kur nors išleisti.

Eurai Vygintas Skaraitis/Fotobankas

Eurai Vygintas Skaraitis/Fotobankas

Iki karantino ligos išmoka už prižiūrimą vaiką buvo skiriama fiksuotam laikotarpiui. Pavyzdžiui, savaitei arba dviems. Tačiau per koronaviruso pandemijos įkarštį nuspręsta išmokas mokėti tol, kol baigsis karantinas. Jos bent iš dalies apsaugo darbuotojus, kurie šiuo metu neturi darbo. Nors prižiūrint vaiką ligos išmoka siekia tik 65,94 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio, dažnai tai yra daugiau nei darbuotojui būtų mokama dėl prastovos. Kadangi išmokos mokėjimo laikotarpiu žmogus turi nedarbingumo pažymėjimą, jo negalima įspėti apie darbo sutarties nutraukimą.

Kita vertus, tai daug kainuoja „Sodrai“ ir yra nuostolinga – išmokų sumokama daugiau nei surenkama šios rūšies įmokų. Vien šį balandį gyventojams išmokėta per 86 mln. eurų ligos išmokų (praėjusių metų – 25 mln. eurų), o nesurinkta nė 30 mln. eurų įmokų. Vadinasi, vienas mėnuo karantininių ligos išmokų lemia per 50 mln. eurų „minusą“. Taigi Vyriausybė kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nusprendė baigti mokėti ligos išmokas už realiai ar tariamai prižiūrimus vaikus.

REKLAMA

Tai numatančioms įstatymų pataisoms po pateikimo pritarė Seimas. Dabar pataisos bus svarstomos komitetuose ir šią savaitę veikiausiai bus galutinai priimtos. Tačiau tik kitą dieną po to, kai priimtą įstatymą pasirašys prezidentas, pataisos įsigalios ir visos „karantininės“ ligos išmokos už vaikų prižiūrėjimą bus nutrauktos. Tačiau tėvams, turintiems 8 metų ir vyresnius vaikus, kurie neserga, išmokos nebebus mokamos net jei naujos pataisos dar bus neįsigaliojusios, nes mokslo metai pradinukams šiemet baigiasi birželio 5 d. Pateikiame Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atsakymus apie tai, kada bus baigtos mokėti išmokos, ką daryti tėvams, nenorintiems leisti vaiko į darželį ir kokio amžiaus vaikus galima palikti vienus.

Jeigu jūsų parengtos Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisos bus galutinai priimtos ir prezidentas jas pasirašys, kada tiksliai baigsis ligos išmokos mokėjimas vaikus prižiūrintiems tėvams?

Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimo projekte siūloma sukonkretinti, kad būtinybė prižiūrėti vaiką turi atsirasti dėl Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino metu asmenims taikomų judėjimo, profesinės ar ūkinės veiklos vykdymo apribojimų. Šis siūlymas grindžiamas tuo, kad ne visos karantino priemonės sukelia būtinybę prižiūrėti vaiką ar neįgalų asmenį, o tik konkretūs karantino metu taikomi apribojimai. Atsižvelgiant į tai, kad nebėra apribojimų veikti darželiams ir priešmokyklinėms ugdymo įstaigoms, įsigaliojus Seimui pateiktoms Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisoms, ligos išmoka prižiūrint sveiką vaiką nebebus mokama.

REKLAMA

Pataisose siūloma ligos išmoką skirti už prižiūrimą vaiką iki 8 metų. Ar įsigaliojus pataisoms išmoka bus nutraukta visiems tėvams, turintiems 8 metų ir vyresnius vaikus, kurie neserga?

Įstatymo pataisose siūloma tikslinti sąvokas ir ligos išmokos nesieti su ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programomis, nes, kaip pastebėta praktikoje, yra atvejų, kai vaikas nors ir yra ugdomas, bet nepatekdavo į įstatymo taikymo sritį (pavyzdžiui, lankantys, „neregistruotus darželius“ ir pan.). Vaikai, kurie įstatyme buvo įvardijami kaip ugdomi pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programą, dabar įvardijami kaip vaikai iki 8 metų. Kaip ir anksčiau, lieka nuostata dėl to, kad ligos išmoka mokama ir už pradinukus bei neįgalius vaikus iki ugdymo proceso pabaigos. Taigi tėvams, turintiems 8 metų ir vyresnius vaikus, kurie neserga, pasibaigus mokslo metams, ligos išmokos nebebus mokamos net jei įstatymo pataisos dar bus neįsigaliojusios. Mokslo metai pradinukams šiemet baigiasi birželio 5 d.

Ar tiesa, kad namuose galima vienus palikti vaikus nuo 8 metų? Jei ne, nuo kokio amžiaus vaikus galima palikti namuose be suaugusių ar vyresnių vaikų priežiūros?

Įstatymas apibrėžia tokias vaikų grupes, kurios negali būti paliktos be priežiūros. Dėl kito amžiaus vaikų sprendžia individualiai jų tėvai (ar atstovai pagal įstatymą) pagal situaciją. Vadovaujantis Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu, vaiko tėvai pasirūpina, kad vaikas iki 6 metų, taip pat vaikas su negalia, atsižvelgiant į jo specialiuosius poreikius ir brandą, be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros. Palikimu be priežiūros nelaikomas trumpalaikis (iki 15 minučių trukmės) vaiko iki 6 metų palikimas saugioje aplinkoje su 7–13 metų amžiaus asmenimis, kurie pagal savo brandą yra pajėgūs esamoje situacijoje juo pasirūpinti.

REKLAMA

Ką turėtų daryti tėvai, kurie, nustojus jiems mokėti išmoką, dėl vienų ar kitų priežasčių neveda vaikų iki 8 metų į darželius ar pradines mokyklas (pvz., bijo, kad vaikai į namus parneš užkratą arba patys darželiai negali priimti visų vaikų)?

Iki gegužės 26 d. buvo nustatytos rekomendacijos nevesti dalies vaikų į darželius, t. y. sergančių lėtinėmis ligomis ir gyvenančių kartu su rizikos asmenimis. Informuojame, kad šiuo metu šios rekomendacijos yra panaikintos ir visi vaikai gali lankyti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas. Įsigaliojus Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimams, asmenims, prižiūrintiems darželinukus, nesant apribojimų, ligos išmokos nebebus mokamos.

Bele
2020-06-01 19:32:17
Atsakykit jūs (tie kurie čia piktinasi) man. Kur paliktumėte aštuonmetį vaiką mokslo metams pasibaigus jei ne "karantinas"? Verkia matai negaus išmokų, ar galima toliau nedarbingumą testi..., dirbti eikit neverkę.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Exx 2020-06-17 12:17:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar jus kada nors skaitote idemiai. Kur parasyta, kad 8 metu vaiko negalima palikt namuose? Straipsnyje raso apie jaunesnius nei 6 metu vaikus negalima palikti vienu arba trumpam tik broliui ar sesei esant 7-13 metu. 8 metu vaikas jau laisvai gali pabuti vienas namuose. Kazin kur detumet vaikus, jei is vis nebutu buve karantino... super mamytes...    ATSAKYTI
Super 2020-06-02 18:23:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Seniai taip reikėjo.    ATSAKYTI
Saulė 2020-06-02 09:58:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Priešmokyklinis ugdymas atnaujintas visoje šalyje, tačiau iš valstybinio darželio tėvai gavo el.laiškus, kad ugdymas atnaujintas tik daliai vaikų.. tai dabar kuo vadovautis - darželio raštu ar valstybės nutartimais? Beto nebeliko prailgintų grupių, sutrumpintas grupių darbo laikas. Pagal naują darželio grupių darbo laiką, spėti nuvesti ir pasiimti vaikus iki grupės darbo pabaigos dirbantiems tėvams neįmanoma. Darbdavys dirbti nuotoliniu būdu nesuteikia galimybės. ir ką tokioje situacijoje daryti, kai bus priimtos įstatymo pataisos, o darželis neprailgins grupių darbo laiko?    ATSAKYTI
Austėja 2020-06-02 07:48:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kaimynai juk gali iskusti, kad vaikas namie 8metu klykia, nes išsigando raganu ir pan. Kaip galima kankinti taip vaikus. Jei senelių nėra ir nėra kam pasižiūri vaiko jau geriau sėdėsiu ant pašalpos, nei savo vaiką stumsiu į pavojų! Pusei Lt mamų tikrai vaikai nmne tiek jau rūpi kiek suprantu :/   ATSAKYTI
Geriau dėt į kojinę, nei sodrai mokėt. V 2020-06-01 23:05:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Su**ta SODRA!!!! Moka išmokas ir dar iš jų atskaiciuoja mokesčius jai... F*u
   ATSAKYTI
2020-06-02 00:26:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nepastebėjote, kad išmokos skaičiuojamos nuo darbo užmokesčio "ant popieriaus"?   
Žiauru 2020-06-01 21:06:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Palikti vaiką 8 metų nuo 8:17 val.?????   ATSAKYTI
2020-06-02 00:27:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar tai buvo parašyta straipsnyje? Paskaitykite dar kartą   
Lia 2020-06-02 20:23:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kas cia tokio, juk ne pampersinis ar papinukas yra kad prieziuros reikia. Valgyt padedi ir viskas. Savarankiskumo pradekit mokyt.  
Bele 2020-06-01 19:32:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Atsakykit jūs (tie kurie čia piktinasi) man. Kur paliktumėte aštuonmetį vaiką mokslo metams pasibaigus jei ne "karantinas"? Verkia matai negaus išmokų, ar galima toliau nedarbingumą testi..., dirbti eikit neverkę.    ATSAKYTI
Jolanta 2020-06-01 20:23:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tikrai taip  
N 2020-06-01 18:01:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai kaip elgtis tevams kurie dirba 12 valandu per diena.jeigu vaiku negalima palikti vienu nuo 8 ir 12metu.tai reiskia kad tevai turi mesti darbus ir gyventi is pasalpu.   ATSAKYTI
L 2020-06-01 18:51:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai taip jie nori isto kazkam nauda yra   
Karinka 2020-06-01 23:12:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kur prieš taij buvo jūsų vaikai?   
2020-06-02 00:25:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Palikti reikėtų ten pat, kur ir paliktų metė ne karantino metu. Abejoju ar per visas vasaras nedirbdavote ir sėdėdavo te su vaiku. Kažkas juk ji priziuredavo?   
Nijole 2020-06-01 16:41:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O tėvams galima palikti kurie risikokus centrie   ATSAKYTI
2020-06-02 00:29:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip, galima. Jeigu jau taip stipriai laiketes karantino, tai tikriausiai ir užkrato jiems neužnešite.   
Kristina 2020-06-01 11:51:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Aš nesuprantu, tai jei mano vaikuj 7m.ar galiu tęstis biletieni, pasibaigus mokslo metams, kad už jį nemokės suprantu, bet ar gali daktarė išduoti biletieni toliau,vasaros metu,na kol karantinas.    ATSAKYTI
2020-06-02 00:30:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Parašykit pažymos 094/a. Ji pateisins jūsų ne atvykimą į darbą.   
Nuomonė 2020-06-01 10:50:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Seime vien iškrypėliai!! Trys pagrindiniai- šikalienė, kuku-raitis ir veryga priklauso chazarų mafijai ,juose lietuvybės nerasta. Tai nacių palikuonys ir jiems būtų neblogai kasdien prieš išeinant iš namų žiūrėti dokumentiką apie koncentracijos stovyklas 1941-1945 metų, kad galvotų apie savo vaikus iki psichikos sutrikimų. Nors psichikos sutrikimųšikalienė turi, bet su tokiais sutrikimais dirba seime!!!!   ATSAKYTI
xxL 2020-06-01 10:04:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
8 metų vaiką galima palikti vieną namuose? Čia rimtai ar nauja į pedofilą panašaus kukuraičio provokacija kad galėtų tokius neprižiūrimus vaikus iš tėvų atimti ir padovanoti pederastijos atstovams?   ATSAKYTI
Įdomu 2020-06-01 19:45:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O kur anksčiau dėdavot savo vaikus atostogų metu?  
Įdomu 2020-06-01 19:47:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kur anksčiau dėdavot per atostogas?  
Kloe 2020-06-01 23:50:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
To idomu...dedavom bobutem ir mociutem, o, bet, tik taciau - dabar tai jau rizikos grupe....  

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Alytaus meras Nerijus Cesiulis (nuotr. Raimundo Maslausko)
Alytuje planuojama statyti dengtą futbolo maniežą, rašo alytausgidas.lt.  „Tikimės, kad ateityje mes turėsime dengtą futbolo maniežą“, – Alytaus apskrities futbolo ...
Kapinės. E. Genučio nuotr.
Nuolat lankyti ir prižiūrėti artimųjų kapus gali ne visi, todėl daugėja žmonių, kurie samdo kapų prižiūrėtojus. Šie tikina, kad karštomis vasaromis darbo netrūksta. Žmonės ...
 (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Artėja liepos 6-oji – Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, kai ant visų pastatų turės būti iškelta valstybės vėliava. Jei jos neturite ir pirmadienį neiškelsite – gresia bauda. ...
Šventinės dienos Lietuvoje: vieni nori daugiau, kiti – mažiau, bet geresnių (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuva kiek viršija Europos šventinių dienų vidurkį, šiemet laisvadienių sąrašą papildė lapkričio 2 d., o kitąmet į darbą gali nereikėti eiti ir dar vieną dieną. Kol vieni ...
Patalpos (nuotr. vmvt.lt)
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Kauno departamento inspektoriai kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos Kauno ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų