Seime jau registruoti ir kitą savaitę turtų būti svarstomi prezidento pasiūlymai keisti gyventojų pajamų mokestį. Tai padarius, daugiau pinigų gautų ne mažiausiai uždirbantys. Kita vertus, dalis lėšų darbuotojų gali nepasiekti, jeigu jų darbo sutartyse numatytas atlyginimas į rankas. Vis dėlto specialistai pasiūlymą kritikuoja ir dėl kitų priežasčių.

(Fotobankas)

(Fotobankas)

Kaip jau skelbta, šalies vadovas siūlo nuo liepos 1 d. iki metų pabaigos dirbančiųjų pajamoms taikomą 20 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą mažinti iki 15 proc.

Kita įstatymo pataisa siūloma nuo dabartinių 350 eurų per mėnesį iki 400 eurų laikinai padidinti neapmokestinamą pajamų dydį (NPD) ir kiek pakeisti jo apskaičiavimą viso pusmečio pajamoms.

Kuo mažesnis GPM tarifas ir kuo didesnis NPD, tuo žmogaus pajamos į rankas yra didesnės.

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentės Daivos Čibirienės skaičiavimai rodo, kad priėmus prezidento pataisas, menkiausias pajamas gaunantys gyventojai išloš mažiau nei uždirbantys vidutines algas.

REKLAMA

Pavyzdžiui, uždirbantys minimalią 607 eurų algą ant popieriaus priėmus pataisas į rankas papildomai gautų po kiek daugiau nei po 20 eurų per mėnesį, arba apie 120 eurų per pataisų galiojimo pusmetį.

Tuo metu uždirbantys vidutinį 1240 eurų atlyginimą dėl siūlomų pataisų per mėnesį į rankas papildomai gautų apie 55 eurus. Per pusmetį iš viso susidarytų 330 eurų.

Realiai žmonių algos po pakeitimų laikinai padidėtų apie 5–7 proc., o uždirbantiems didžiausias algas jie neturėtų jokios įtakos.

Kita vertus, dėl prezidento pataisų į valstybės biudžetą nebūtų surinkta apie 404 mln. eurų pajamų. Šią sumą reikėtų skolintis, o skolą vėliau grąžinti visiems gyventojams.

Atveriamas kelias nesąžiningiems?

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija gana kritiškai vertina šalies vadovo pasiūlytas įstatymo pataisas. Kaip rašoma asociacijos „Facebook“ paskyroje, nors dėl jų dalis gyventojų gautų daugiau pinigų, laikinų pataisų įgyvendinimui būtų išeikvota daugybė darbo ir laiko.

Asociacija mini daugybę įstatymo projektų trūkumų. Pavyzdžiui, pats algų perskaičiavimas būtų našta verslui, o pasiruošimo laikas per trumpas: „Galimos klaidos ir algų mokėjimo vėlavimas. Gali būti, kad vietoj to, kad darbuotojai greičiau gautų daugiau, jų algos bus išmokėtos su vėlavimu.“

Asociacija taip pat atkreipia dėmesį, kad mokesčio tarifas bus taikomas visoms pajamoms, kurios išmokėtos per 2020 m. antrąjį pusmetį.

„Sąžiningo ir laiku algas mokančio verslo darbuotojai bus nuskriausti, nes gaus mažiau, nei to verslo, kuris vėluodavo mokėti algas ir per 2020 m. II pusmetį sumokės susikaupusias skolas už senus periodus. Įstatymo nuostatos, nenumatančios apribojimo kokio periodo pajamoms taikomas mažesnis GPM tarifas, užprogramuoja didesnius biudžeto nuostolius, kurie nėra susiję su COVID-19, bet yra dėl netinkamai sudėliotų įstatymo nuostatų“, – įspėja asociacija.

REKLAMA

Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad tie, kurie turi daug pinigų, laimės, nes galės sumokėti 2021 m. algas avansu per 2020 m. gruodį ir dėl to jos bus padidintos 5 proc. valstybės lėšų sąskaita.

Galiausia asociacija įspėja, kad dalyje darbo sutarčių yra numatyta alga į rankas. Tokių darbuotų reali alga nepadidės, nes mokesčių sumažėjimo nauda atiteks darbdaviams.

Neišnaudojamos krizės galimybės

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis teigia, kad siūlymas mažinti GPM nėra pati geriausia išeitis dabartinėje situacijoje.

„Pusė milijardo ten, pusė milijardo šen, keli milijardai dar ten. Aišku, kad pinigai pigūs, valstybės skola dar nedidelė, bet ar tikrai tai reiškia, kad galima taškyti pinigus (kuriuos anksčiau ar vėliau vis tik reikės grąžinti) nematuojant įvairių alternatyvų naudos ir kaštų?“ – klausia ekonomistas.

Jis pripažįsta, kad net ir laikinas GPM mažinimas ir NPD didinimas būtų vartojimo sustiprinimas tiek didinat gyventojų perkamąją galią, tiek gerinant jų lūkesčius.

„Bet didžiausias privalumas turbūt net ne tai. Dėl GPM tarifo darbo pajamoms mažinimo nuo 20 proc. iki 15 proc. besibaigiant šios lengvatos galiojimui neišvengtume pakartotinos diskusijos, ar tikrai darbo pajamoms turi būti taikomas 20 proc. tarifas, kai daugeliui kitų rūšių pajamų taikomas 15 proc. tarifas.

Kitaip sakant, būtų galimybė grįžti prie „gyvulių ūkio“ klausimo – ar ir toliau diferencijuoti GPM tarifą ne pagal pajamų dydį, o pagal jų kilmę. Tuomet galbūt būtų rastas kitas kompromisas ir savarankiškai dirbančių, ir samdomų darbuotojų pajamas apmokestinti, pavyzdžiui, 17 proc. GPM tarifu“, – svarsto ekonomistas.

REKLAMA

Vis dėlto jis mato kitą prezidento siūlymo problemą – pagrindinis mokesčio tarifas mažėtų tik pajamoms iki 3 vidutinių darbo užmokesčių.

„Taigi, visos įmonės turėtų per labai trumpą laiką adaptuoti savo apskaitos sistemas, o darbo santykių apmokestinimas taptų dar labiau komplikuotas. 

Tai būtų visiškai bereikalinga biurokratinė našta, kuri įmonėms sukurtų nemažus kaštus, o valstybė beveik nieko nesutaupytų (juk didesnėms darbo pajamoms ir taip nuo šių metų taikomas 32 proc. tarifas kurio niekas nesiūlo mažinti). Toks GPM mažinimo atskiedimas yra populiarus, bet paminantis pačio siūlymo esmę ir sumenkinantis jo naudą“, – apibendrina N. Mačiulis.

Jis primena žinomą posakį, kad nereikėtų švaistyti gerų galimybių, kurias suteikia gera krizė. Deja, anot ekonomisto, valstybė pirmą kartą turi labai dideles fiskalines galimybes ne tik paskatinti bet ir transformuoti ekonomiką, tačiau eina paprasčiausiu ir neefektyviausiu keliu. Unikali galimybė yra paleidžiama vėjais.

„Taip, krizė, nulinės palūkanos, jokių fiskalinių taisyklių, galima imti kelis ar keliolika milijardų ir sukurti ne tik kažką šiam rudeniui, bet ateities kartoms. 

Gal paversti visą Lietuvą kokiu nors moderniu rekreacijos, gydymo, sveikatingumo paslaugų centru? Gal visą valstybę paversti laisva ekonomine zona, šioje potencialios deglobalizacijos eroje pritraukiančią į Lietuvą investicijas ir žmogiškąjį kapitalą? <...>

Ai, gal paprasčiau bus renovuoti prieš metus renovuotą pastatą ar pakeisti vamzdžius pustuštėje mokykloje, kurios moksleiviai gyventų produktyvesnį ir pilnavertiškesnį gyvenimą jei ta mokykla apskritai būtų uždaryta, o jie važiuotų į šiek tiek toliau esančią, bet daug modernesnę ir mokymui labiau pritaikytą instituciją“, – pastebi N. Mačiulis.

Ilka
2020-05-22 16:29:02
Beždžionės ,o ne valdininkai,prezidentas niekam tikęs ,ne butų bankininkas ,ne turi Lietuva šeimininko ,kiekvienas tik žiūri savo kišenę ,Lietuva ir jos žmonės ,kaip našlaitės.
Negaliu ,tokias nesąmones skaityti .
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Mokesciu moketojas 2020-05-31 13:52:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Po karantino pabaigos kiek jis be užtruktu, bus reikalu, o tai as suprantu, kad viskas brangs, ir ta skola dirbantieji visi i dantis isikande atnes ir dar dades, nemokamas sūris tik slastukuose. Pvz prieš gera pusmetį atgal iki karantino, turėjo pinigu valstybe daug, bet vargais negalais vos isdrebino kad kiltu ta minimali alga, kad kiltu ismokos vos po kelis eurus, ir tam seimaspriesinosi, nes per daug pinigų, isdalijama varguoliams, tai taip ir norisi užduoti klausima, is kur toki pinigai tokios krizes akivaizdoj? Tarsi nieko nebutu nutike, manau is to kazkas lb pelnysis o simtai tukstanciu už tai mokes milziniskus tukstanciu kas menesi nuo visko.    ATSAKYTI
Vacka 2020-05-26 17:56:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ačiū Prezidentui.    ATSAKYTI
visada 2020-05-26 05:09:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
zmogus uz elektra 20 eur. skoloi. tai desimt laisku atsius. o kai seime koks pavogia 100000. tai syta reikia aptart...komisija...daktarai...menesines..o po to sedi kitoj vietelei ..siltoi   ATSAKYTI
Ray 2020-05-26 00:53:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ko jūs čia visi šaukiate.. Kai jums gera daro blogai.... Kai mažai moka blogai... Apsidairykite ir darykite patys tvarka kur dirbate. Raukit darbdavius ir viską pagal įstatymą gausite. Neverkslenkite o kovokite...    ATSAKYTI
Lietuvė 2020-05-24 07:41:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Matot, kas vyksta!? Dieve,ir kada jie pasisotins tie valdžios plėšrūnai tais prakeiktais popieriais, vadinamais pinigais!?   ATSAKYTI
Ilma 2020-05-23 11:34:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kapitalistų tarnas    ATSAKYTI
Vaidos šventė 2020-05-23 11:33:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nausėdžius įsivaizduoja gerą darbą žmonėms padaręs ,kad po 20 eurų padidės atlyginimai ?    ATSAKYTI
Ilka 2020-05-23 13:19:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Milijonus išsidalins tarp savęs ,o žmonėms - runkeliams užteks ir centų ,vistiek tylės ir patenkinti liks.  
Lina 2020-05-22 20:08:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kai deklaruosim pajamas tai viską turėsime susimokėti ir gausis dar blogiau.   ATSAKYTI
Asilas ant kurio joja valdžia 2020-05-22 19:15:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Atsakymo nebus nes mus mulkins visi kas tik valdžioj sėdi   ATSAKYTI
Mokestis 2020-05-22 19:12:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kodėl mokesciu inspekcijja deklaruotus pinigus anstoliams perveda. Juk anstoliai jau nuo algos savo dalia atsiėmė .deklaravau pajamas ir mokesciu inspekcija vliska anstolliui pervedė.Ir kodel deklaruoti pajamas kurias 2 kkart atima   ATSAKYTI
Bravo 2020-05-22 17:50:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Pats laikas būtų pinigų atsikratyti ir įteisinti visur ti k kortelių atsiskaitymą šitiek bacilu,mikrobų per pinigus vaikšto..mažiau žmonės sirgtų   ATSAKYTI
klimas 2020-05-23 10:57:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
durnius  
nesvarbu 2020-05-26 22:46:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kvailys   
Bravo 2020-05-22 17:47:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O gerbėja mačiulio ant balsio..    ATSAKYTI
Bravo 2020-05-22 17:46:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Prezidentas,nori sumažinti,nuo 20_iki 15%,kodėl.kad į valstybės biudžetą sulauktų mažiau pinigų,nes mūsų valdžia ar taip ar kitaip vistiek švaisto biudžetą,o kai bus surinktas mažesnis biudžetas,mažiau švaistys pinigų,nes jų bus paprasčiausi mažiau.Teisingas ir geras pasiūlymas,prezidento.   ATSAKYTI
Ilka 2020-05-22 16:29:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Beždžionės ,o ne valdininkai,prezidentas niekam tikęs ,ne butų bankininkas ,ne turi Lietuva šeimininko ,kiekvienas tik žiūri savo kišenę ,Lietuva ir jos žmonės ,kaip našlaitės.
Negaliu ,tokias nesąmones skaityti .   ATSAKYTI
Darius 2020-05-22 20:19:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Valstybes valdzia tik vogt ir kuo toliau tuo dagiau pilneja jų kišenes, o darbdaviai koronos laikotarpiu tik žiuri kaip darbuotojams nukarpyt atlyginimus, tokie baudžiavos laikai mus lietuvelej, siaubas  
jolanta 2020-05-22 14:32:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar mes gausim tas    ATSAKYTI
Gintaras 2020-05-22 14:06:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kokias nesąmones komentuoja M. Mačiulis ,kaf sudėtinga perskaičiuoti atlyginimą,kad užims daug laiko-visi buhalteriai turi programas ir perskaičiuos.Gaila,kad žmonės gaus didesnius atlyginimus ir nepriklausys nuo Karbauskio.Jiems geriau dalyti išmaldas ir laikyti ant pavadžio ir ypač prieš rinkymus   ATSAKYTI
Savs 2020-05-22 13:37:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Reikia imti paskolas dabar su nuline palukanas   ATSAKYTI
Mama 2020-05-22 12:03:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
O kiek padidės pajamos tiems, kurie buvo atleisti iš darbo. Nes, jei ir kam priklauso bedarbio pašalpa, tai ji tik ašaros kai tenka mokesčius susimokėt.    ATSAKYTI
4 vaikų mama 2020-05-22 22:26:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mokesčiai,maistas,darželis,vaikams rūbai,į mokyklą išleist rūbai nauji,sasiuviniai,pieštukai ir pan.,pratybos visos iki 3dalies. Tie jau nebekainuoja? veltui gaunama? Tik sau didanete valdininkai visi,kiti žmonės neberūpi,vaikai taip pat. Yra mamų tėvų kurie negeria o rūpinasi vaikais maistu rūbais mokesčiais.  
Ray 2020-05-26 01:02:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O tai kam dasiliaidziate kad jus atleistų. Kovoti reikia kad ne pagal įstatymus atleidžia. Atleisti gali tik kaip bankrotą paskelbė arba etatų mažinimas, užtai kompensacijos mokamos. O jaigu jus Lietuvoje esate avinai ir nesugebate pastovėti už save.... Tai ir bliaukite toliau  
visada 2020-05-26 05:00:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tegul susimoka nors kartais valdininkai. bijo sau mokescius pakelt. kodel dauguma saliu zmogus daugiau gauna o isskaiciuoja daugiau. nes nori ligybes. o lietuvele bijo sito istatytmo priimti. nes nuo suovietiniu laiku. viska vagia..


  
Trumpas 2020-05-22 11:20:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Mačiuliui- aiškiai pasakyta, abejotina pagalba neaišku kam. Kas daugiau uždirba tam daugiau ir liks- didinam atskirtį. Ir fikduotų algų darbuotojų tų pinigai nepasieks- pelnas žulikų įmonėms. Štai koks čia prezidento pasiūlymas.   ATSAKYTI
Kas 2020-05-22 09:44:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tau padeti turi pats sukis   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Alytaus meras Nerijus Cesiulis (nuotr. Raimundo Maslausko)
Alytuje planuojama statyti dengtą futbolo maniežą, rašo alytausgidas.lt.  „Tikimės, kad ateityje mes turėsime dengtą futbolo maniežą“, – Alytaus apskrities futbolo ...
Kapinės. E. Genučio nuotr.
Nuolat lankyti ir prižiūrėti artimųjų kapus gali ne visi, todėl daugėja žmonių, kurie samdo kapų prižiūrėtojus. Šie tikina, kad karštomis vasaromis darbo netrūksta. Žmonės ...
 (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Artėja liepos 6-oji – Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, kai ant visų pastatų turės būti iškelta valstybės vėliava. Jei jos neturite ir pirmadienį neiškelsite – gresia bauda. ...
Šventinės dienos Lietuvoje: vieni nori daugiau, kiti – mažiau, bet geresnių (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuva kiek viršija Europos šventinių dienų vidurkį, šiemet laisvadienių sąrašą papildė lapkričio 2 d., o kitąmet į darbą gali nereikėti eiti ir dar vieną dieną. Kol vieni ...
Patalpos (nuotr. vmvt.lt)
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Kauno departamento inspektoriai kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos Kauno ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų