Seimas išplėtė mokesčių lengvatą pensijų išmokoms

Antradienį parlamentas priėmė įstatymo pataisą, kuri numato, kad išmokos už pensijų fonduose sukauptą turtą, kurias mokės „Sodra“, nebūtų apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).

Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)

Už įstatymą balsavo 118 Seimo narių, 1 buvo prieš. Kad priimta įstatymo pataisa įsigaliotų, ją dar turi pasirašyti prezidentas.

Pagal priimtą įstatymą, gyventojų pajamų mokesčiu nebus apmokestinami ir iš gyvybės draudimą vykdančios draudimo įmonės, ir iš Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros“) administravimo įstaigos gauti pensijų anuitetai.

Šiuo metu pensijų anuitetus moka gyvybės draudimo bendrovės, tad mokesčio lengvata galiojo tik iš jų mokamiems anuitetams. Nuo liepos 1 d. tai darys „Sodra“, tad ir jos mokamiems anuitetams bus taikoma mokesčio lengvata.

Pagal galiojančią tvarką, iš apmokestinamų pajamų gyventojai gali atimti įmokas į pensijų fondus. Kitaip tariant, neapmokestinama ta pajamų dalis, kurią žmogus perveda į fondus. Pagal naują įstatymą nebus apmokestinamos ir iš įmokų sukauptas turtas.

Paprastai kalbant, jokie pinigai, kurie skirti pensijų kaupimui arba sukaupus išmokami, nebus apmokestinami GPM.

Kuo žmogaus atlyginimas didesnis, tuo didesnė pensijai skirta suma neapmokestinama. Kitoms gyventojų pajamoms taikomi skirtingi mokesčių tarifai.

Pajamoms iki 84 šalies vidutinių atlyginimų taikomas 20 proc. GPM tarifas, o šią sumą viršijančiai daliai – 32 proc.

REKLAMA

Kitaip nei Lietuvoje, daugelyje ES šalių GPM neapmokestinamos tik mažiausios pensijos ir anuitetai.

Primename, kad kaupiantiems turtą pensijų fonduose numatytos šios pensijų išmokų rūšys, mokėtinos dalyviams atsižvelgiant į jų vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą: 1) pensijų anuitetas; 2) vienkartinė pensijų išmoka; 3) periodinės pensijų išmokos.

Jeigu gyventojas pensijų fonde sukaups 10 tūkst. eurų arba daugiau, jis privalės rinktis vieną iš dviejų anuitetų rūšių – atidėtąjį arba standartinį.

Atidėtasis pensijų anuitetas būtų mokamas nuo 85 metų iki gyvos galvos periodiškai moka pensijų anuitetą. Šie anuitetai nepaveldimi.

Standartinis pensijų anuitetas būtų mokamas sulaukus pensinio amžiaus (iki 2026 m. vyrams ir moterims jis bus 65 metai). Nebent žmogus pasirinks garantuotą tokio anuiteto mokėjimo laikotarpį ir numirs jo nesulaukęs. Tada neišmokėta dalis galės būti paveldima.

Pensijų fonde sukaupus turto, kurio neviršys 5 tūkst. eurų, bus išmokama vienkartine išmoka. Taip pat ir sukaupta suma, viršijanti 60 tūkst. eurų.

Sukaupus turto nuo 5 tūkst. eurų iki 10 tūkst., bus mokama periodinė išmoka.

Kas penkerius metus šie ribiniai dydžiai bus indeksuojami (t.y. veikiausiai didinami) atsižvelgiant į vidutinę metinę infliaciją.

Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos duomenimis, kovo 31 dieną II pakopos pensijų fondų valdomo turto vertė buvo 3,386 mlrd. eurų – 13 proc. mažesnė, palyginus su metų pradžia.

Iš viso Pensijų fonduose kaupia 1,3 mln. gyventojų. Taigi, vienam gyventojui vidutiniškai tenka apie 2,6 tūkst. eurų vertės turto.


Rašyti komentarą...
p
pom pom
2020-05-19 11:02:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tuos penciju fondus, kas prasuko? Kiek milijonu susidejo sau i kisene? Vakaru Europoj jokiu fondu nera. To pas mus neissiaiskins, nes kol gyvi visoki masiuliai, grybauskininkai, simonkininkai, kubiloidiniai, vasiliauskiniai.....ir kita libkonservu sutve - Lietuvoj teisybes nebus.
Atsakyti
-12

K
Komunistas
2020-05-20 22:12:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Lietuvoje yra virš 500 milijonierių, ju turtas įsigytas nusikalstamu būdu, kada jie bus pasodinti?
Atsakyti
-1

I
Indre
2020-05-21 10:09:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Senai aisku,kad daugiau sutaupysi i taupykle dedamas,nei pensiju "fonduos" kaupdamas. Suejo mamai pensija,tai atsiunte laiska,kur nurodyta jei maza suma sukaupta galite iskart atsiimti,bet jei didele tai jau dalimis ismokines,nes laukia taip kol zmogus numirs ir liks tie pinigai aferistams.... Ne vieno pasiulymo nuosirdaus tam vargsui zmogui, kokios tos pensijos, tai vergove,nes zmones be sveikatu seni vercias per galva,kad pinigeliu uzsidirbt,jei dar bukle tokia,kad gali dirbt,tai ar tokios senatves nusipelno musu tevai ir artimieji,dar stebisi valdzia,kad auga visuomene,kuri menkina savo valstybe, bet jus tyciojates is mums brangiu zmoniu, tai kokia pagarba norite gauti is jaunimo. Kad ir tu jaunu zmoniu kiek priverstu vaziuot kitur dirbt ir nematyt savu namu ilgiausiai,juk ne visi gabus ir vienodai protingi,kad galetu dirbti prestizinius darbus ir uzdirbt tokius pinigus,kad gyventu,o ne egzistuotu,o jus tuo ir naudojates siulydami juokingas minimalias algas... Liudna ir labai gaila tu,kurie jau negali savimi pasirupinti ir vietoj ramios senatves gyvena gala su galu sudurinedami....
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų