Šiuo metu išeiti į pensiją galima 5 metais anksčiau nei numatytas įprastas pensijos amžius. Tačiau gaunant išankstinę pensiją gerokai nukenčia jos dydis. Tačiau netrukus galima sulaukti didelių šios tvarkos permainos.

(nuotr. Fotodiena)

(nuotr. Fotodiena)

Jeigu per visą karjerą dirbote gana ilgai ir turite sukaupę pakankamą darbo stažą, likus penkeriems ar mažiau metų iki pensinio amžiaus (dabar – 64 m. vyrams ir 63 metai moterims) galite išeiti į išankstinę pensiją.

Tokia išankstinė pensija apskaičiuojama panašiai kaip paprasta senatvės pensija. Tik už kiekvieną mėnesį, likusį iki pensinio amžiaus, ji mažinama 0,4 proc.

Pavyzdžiui, jei žmogus neranda darbo ir neturėdamas kitų pajamų, nusprendžia išeiti į pensiją trimis metais anksčiau laiko, jos dydis bus sumažintas 14,4 proc. (36 mėn. x 0,4 proc.).

Taigi užuot gavęs, pavyzdžiui, vidutinę 400 eurų senatvės pensiją, iki mirties jis turėtų tenkintis 342,4 euro dydžio išankstine pensija.

Šią savaitę Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas nusprendė, kad per mėnesį turėtų būti parengti teisės aktų projektai, pagal kuriuos ilgainiui išankstinės pensijos neliktų, o ją pakeistų speciali nedarbo draudimo išmoka.

REKLAMA

Išimtis ilgai dirbusiems

Trečiadienį komitetas grįžo prie parlamentaro Algimanto Dumbravos teiktos pataisos svarstymo. Šio pasiūlymo esmė – nemažinti pensijos tuo atveju, jeigu žmogus turi 40 m. ir didesnį stažą, o išankstinę pensiją gavo ne ilgiau kaip 3 metus.

Esmė yra ta, kad žmonės, kurie turi būtinąjį 40 m. darbo stažą, sulaukę senatvės pensijos, galėtų gauti ne apkarpytą pensiją, o tokią pensiją, kuri buvo priskaičiuota.

Komitete A. Dumbrava sutiko su Vyriausybės pasiūlytu pataisos patobulinimu. Juo 40 metų stažo terminas būtų palaipsniui ilginamas taip, kaip dabar yra ilginamas paprastos pensijos būtinasis stažas (kasmet po pusmetį iki 35 m.)

„Taip, tai yra žmonės, kurie išeina į išankstine pensiją, kurie iškrenta iš darbo rinkos ir tokiu atveju išankstinės pensijos pagalba mes tarsi sprendžiame jų nedarbo problemą.

Priešpensinio amžiaus žmonėms yra sunkiausia įsidarbinti. Ir tų žmonių nėra daug. Tai šiuo atveju, žmonės, kurie tikrai turi svarų indėlį socialinio draudimo sistemoje, nekalbame apie tuos, kurie nedirbo, bet tuos, kurie sąžiningai mokėjo mokesčius ilgą laikotarpį“, – komitete kalbėjo Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.

Anot jos, kad galėtų pasinaudoti tokia palankesne išankstinės pensijos skyrimo tvarka, žmogus turėtų dirbti visą gyvenimą nuo 17 metų. Tokių asmenų nėra daug. Panašiai išankstinė pensija esą skiriama ir kai kuriose kitose ES šalyse.

Griautų visą sistemą?

Vis dėlto diskusijoje komiteto nariai ėmė abejoti šiuo pasiūlymu, kuris esą iš esmės nesprendžia išankstinių pensijų ir apskritai mažų pensijų problemos.

REKLAMA

Pasak Seimo nario Tomo Tomilino, užuot skyrus mažesnę išankstinę pensiją, darbo negaunančiam vyresniam žmogui galbūt reikėtų skirti specialią nedarbo draudimo išmoką. Juolab, kad nuo birželio, vyresniems nei 45 metų bedarbiams tokia išmoka gali būti skirta pusmečiui.

Algirdas Sysas iš viso sukritikavo idėją keisti išankstinių pensijų tvarką.

„Kada kalbame apie tokius dalykus, nereikėtų spekuliuoti empatija ir jautrumu. Mes žaidžiame nedidelės žmonių grupės jautrumu jos santykyje su didele. 600 tūkst. pensininkų sąžiningai dirbo, mokėjo įmokas į bendrą katilą, o kažkas dėl įvairių priežasčių ne.“

A. Sysas priminė, kad išankstinės pensijos atsirado tada, kai Rusija paskelbė embargo Lietuvos gamintojų produkcijai. Tuomet daugybė vyresnių žmonių neteko darbo, prasidėjo protestai. Taigi, tada priimta tvarka, kad išankstinę pensiją gauti galima, bet ji bus mažesnė nei įprastinė.

„Priėmę pataisą, atidarysime Pandoros skrynią. Juk reikėtų spręsti, ar kompensuosime netekimus tiems, kurie jau anksčiau išėjo į pensiją? Kodėl kelių šimtų žmonių padėtis turėtų būti gerinama kitų sąskaita?“ – retoriškai klausė parlamentaras. Vėliau jis pridūrė pritariantis idėjai, kad vietoje išankstinės pensijos būtų mokama speciali nedarbo draudimo išmoka.

Komiteto nariai sutarė, kad dėl koronaviruso prasidėjusi ekonomikos krizė gali padidinti vyresnių žmonių nedarbą ir mažos jų pajamos toliau bus problema.

Vis dėlto pensininko statusas (kad ir gaunančio išankstinę pensiją) susijęs su kai kuriomis lengvatomis (pvz., viešajam transportui). Kita vertus, išaugus nedarbo draudimo išmokoms, gali prireikti keisti įmokų tarifą.

Taigi Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas nutarė, kad per mėnesį turi būti parengti kompleksiniai šios problemos sprendimai.

Už juos numatančių naujų įstatymų projektų rengimą atsakinga Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Ona
2020-05-17 17:20:49
Pensija nuo 60 m mes rizikos grupej dirbt negalim tai ka daryt seimunai galvokit jei dar ten yra nors keli su smegenim
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Birutė 2020-06-20 11:11:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Būtina nemažinti išankstinės pensijos,nes darbdaviau tikrai nenori vyresnio amžiaus darbuotojų,o ką žmonėms daryti? Tik į pensiją. Semunau savim tai pasirūpina,o kitiems nebūtina,gėda   ATSAKYTI
Ilona 2020-06-05 22:30:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nieko nekeiskite, gerai kaip yra. Dabar nors pastovumas yra. Gauni nors mažytę, bet pastovią išankstinę pensiją.    ATSAKYTI
Nijolė 2020-05-31 11:46:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokį įstatymą- apstatymą priėmus valstiečių partija turės liūdnų pasekmių rinkimuose.   ATSAKYTI
Irena 2020-05-30 20:59:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
60 metų jau niekas nenori darbinti i r jėgos ne tos, ir greičio nėra. Skelbimuose reikalaujama efektyvaus greito darbo ir noro dirbti, pabandykit seimūnai kuriems yra 60 išplauti seimo salę greitai, ir be pertrauku, nes laukia koridoriai ir kiemo plotas... tada sėskit spresti , o kad jums pasisekė ir sėdite(tai kažin kodėl darbu vadinama) ir gaunate geras babkes, tai noro yra sėdėti iki mirties-amen juze   ATSAKYTI
Lina 2020-05-28 07:19:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visi visko nori,bet jauni žmonės išvažiuoja ir kurią gyvenimą kitur ir kitur mokesčius moka. Tiek investuota į juos. Didinti mokesčius,žmonės turi uždirbti,kad mokėtų.Ia kur paimti.   ATSAKYTI
Lina 2020-05-28 07:09:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šaunuoliai. Kažką,bet jau daro.Šita vyriausybė vienintelė pakėlė pinigus. Kitos ne tik,kad nekėlė,bet ir sumažino.Kaipņ Kubilius,išsirinkit liberalus,kaip Masiulis,kyšį paėmė ir nenuteistas. arba konservatorius Gabrielių ir jo žmonelė ,kur iš neįgalių vaikų patalpas atėmė,kad įsteigtų privačią mokyklą,ar už 1 eurą stato jau ir privačias ugdymo įstaigas.Jie iš vis nebaudžiami. Bet žmonėms tikriausiai patinka,būti durninamiems.Dabar duoda 200 eurų rėkia,gal tada iš vis neduotų,būtų geriau.Visam pasaulyje pandemija nusinešė kiek gyvybių,jai nebūtų tokių suvaržymų,tai įsivaizduojant jai būtų kaip Prancūzija,Italija,Ispanija. Testai UK 400 svarų kainuoja ,jai esi net užsikrėtęs negydo.O pas mus visi rėkia,poliklinikose ,ligoninėse gali būti patys didžiausi židiniai už tai jos ir uždarytos.60 meciams pats darbdavys turi rūpintis,darbas gali būti iš namų,ofise ir tt.Vyriausybe neišspręs bedarbystės problemos atskirai.Naivu tiketis.Neįmanomo.   ATSAKYTI
Q 2020-05-27 23:18:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kam tas Sysas tam seime reikalingas? Ar per tiek metų niekas negali likviduoti jo iš ten. Ir būtina patikrinti jo turto deklaracija.   ATSAKYTI
Lietuvė 2020-05-27 23:12:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neverkšlenkit , o su šakėm prie seimo ir lauk visus sulig vieno lauk , o dar geriau pas baltas meškas , nes į sibira per gerai , tai nedejuokit , o veikit , jiem jūsų tie dejavimai nei motais .   ATSAKYTI
Jeronimas 2020-05-27 09:21:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Juokdariai. Nežinau su savo pencija aikit tik į tą skylę, galima ir be jos pragyvent, mesytė kasdiena miške randu šviežią kilpose, pilni šaldikliai, žuvytę su tinkliuku kas savaitę, ruginės išsivarau sau ir kaimynams...kam ta ubagiška pencija reikalinga...tfu...   ATSAKYTI
Quake4 2020-05-26 17:20:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vel seimas ir vyriausybes darosi del saves, kad jiems or nupjaus kad ir 5 metus, nuo 3000 nelabai pajaus, o paprasti gaudami tik kad isgyvent Iki pencijos.... Vel Lietuvoj CIRKAS   ATSAKYTI
Virgis 2020-05-24 11:20:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu jau patys juos isrenkame i seima, tai ir ispuskyme lauk   ATSAKYTI
Bronius 2020-05-23 19:19:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiki. Rasau su pagarba visiem.
Isankstines pensijos nemazint visiem kas turi 35 m darbo stazo. Tikrai nera supranta kad dabar siuloma 40 m ir daugiau. Bukit tiek jau protingi ziurekit ir realia tiesos padeti. Ypac dabar kam per 60 m darbo nebera tikrai. Leiskit tuos zmones iseit i isankstine pensija ir nemazinmit po 04 uz kiekviena men. Juk ir tail ta musu pensininmu ta gaunama pensija labai jau maza. Bukit zmones seimunai supraskit tai tikrai isgyvenimo klaismas tu zmoniu kurie 60 m ir daugiau o darbo nera rast kur. O jokiu pajamu negauna. Ka jiem daryt....    ATSAKYTI
D 2020-05-25 08:23:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taip labai teisingai parašyta, mūsų negydo nuo viruso, mes rizikoje, o išankstines pensijas mažina. Kur teisybė.  
Regina 2020-05-22 09:43:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
As esu pensininkas su ISANKSTINE pensijos a lengvatos pas mane nera.kodel   ATSAKYTI
Zina 2020-05-21 21:26:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O kaip motinoms užauginusioms pavizdžiui 8 vaikus iš kur to stažo 40 metu paimti   ATSAKYTI
Lilė 2020-05-21 18:47:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Afera gimdo afera! Dabar neįmanoma gauti normalią pensiją, jau nekalbu apie užsieny. Kadangi ne visi darbdavei teisingai formino dokumentus. Visur žulikai! Ir ką?    ATSAKYTI
Asta 2020-05-20 16:27:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerb.seimūnai,šiuo metu jau virš 50 m yra problema įsidarbinti,jei vyresni,tai darosi tik sunkiau.2026 m visi įšeis į pensiją 65 m,stažas turi būti 34,5m.Tai ,kada žmogus turi pradėti dirbti,kad turėtų 40 m.darbo stažą, kad galėtų išeiti į pensiją,ar gauti nedarbo išmoką,jei neturi darbo?Ar mokytis nereikia,gerai žinote,kad nuo 60 m niekas į darbą nenori priimti,jei turi 38,ar mažiau darbo stažo,šiems apmąstymams irgi netinka,tai ką siūlote,ar aritmetikos žinios silpnos?Negana to,dar Koronavirusas atėjo,kai rizikos amžiaus žmonių visi bijo,o jei metais,kitais jaunesnis,tai problemos nekeičia.Prieš svarstydami pagalvokite ir paskaičiuokite ,jau tiek visko prisidėjote,bet rezultato nėra
   ATSAKYTI
Gita 2020-05-20 11:50:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dabar vidurinę mokyklą baigia 19 m. ir eiti dirbti, kai be patirties niekam nereikalingi???Tai gal mokslus į stažą pagaliau įskaičiuos (seniau technikumas ir/ar aukštoji mokykla). Anksčiau į stažą buvo įskaičiuojamas aukštasis mokslas, o dabar jis jau seniai panaikintas. Kaip tada surinkti reikiamą stažą???   ATSAKYTI
Patvirtinu 2020-05-22 22:19:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip, tikra tiesa, mes tada apie 1973 metus dėl būsimo didesnio darbo stažo net metams studijas nutraukėme - buvo priimtas įstatymas, kad po vienerių metų darbo studijų metai bus įskaičiuoti. Deja! Per sunki užduotis!   
Kristina 2020-05-20 10:40:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ką su mumis darys,kurie neturi tokio stažo į dujų kamerą kiš.Yra tokių kaimiečių kai išardė ūkius neturėjo darbo ,kas 5m.,kas 10m.negalėjo įsidarbint.Ne kiekvienas gali būti verslininkais   ATSAKYTI
Regina 2020-05-20 14:13:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Miela ponia, jei jūs nedirbot, tai ir mokesčių nemokėjot. Ar pagalvojot, kaip jaučiasi žmogus 40 metų diena dienon išdirbęs. Na, turėkit sąžinės, juk tokių net nėra labai daug.  
Prisiminkim 2020-05-19 21:59:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prisiminkim Sysa ir kitus, kuriems nusispjaut i zmones, isdirbusius po 40 metu ir nebereikalingus siuo metu! Stebekim eiga siuo klausimu ir nepamirskim spalio 11 d.!   ATSAKYTI
Manau 2020-05-19 19:55:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal ir protinga būtų su 35 metais darbo stažo, o jei ilgins iki 40-45 m. Tai Be PROTO RIBŲ. Kiek metų reikia dirbti, -rekrutai. 45 m. pradėjus nuo 20 m. jau 65 m. , o kas po vidurinės pradeda dirbt? Juk dar mokslai nebaigti. Ar nuo 14 m. reikia įsidarbint žąsjų pas ponus Seimūnus ganyt   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Pinigai, apsauginė kaukė. Justino Auškelio nuotr.
Karantino metu sumažinti savo išlaidas teko kone visiems žmonėms. Ne visi susidūrė su finansiniais sunkumais, tačiau nežinomybė ir vis dar neaiški situacija dėl ...
(Žygimanto Gedvilo ir Andriaus Bagdono nuotr.)
Dauguma tautiečių savaitgalius ar atostogas leidžia prie ežerų ar upių. Tačiau kyla konfliktai, nes žmonės nepasidalina vandens telkinių pakrančių. Šalia jų sodybas turintys ...
Asociatyvi nuotr. (nuotr. TV3)
Karantino metu išaugęs susidomėjimas sodybomis ir sodais vis dar tęsiasi. Žmonės domisi, ieško ir perka sodybas ar nedidelius namelius sodų bendrijose. Pasak nekilnojamo turto ...
Vilniaus oro uostas. Fotodiena/Justinas Auškelis
Latvijos oro bendrovė „AirBaltic“ pranešė nuo pirmadienio skraidinanti nauja kryptimi – iš Vilniaus į Kroatijos kurortą Dubrovniką.  Šiuo metu „airBaltic“ kasdien vykdo ...
Nida  (nuotr. Fotodiena.lt)
Pirmadienį po kelerių metų pertraukos atidaromas Nidos aerodromas – čia vėl galės leistis mažieji orlaiviai. „Džiaugiuosi, kad rastas sutarimas ir Neringą vėl bus galima ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų