Kinijos valdžia pasiūlė ilginti savaitgalį, kad žmonės daugiau laiko pramogautų ir pirktų taip skatindami verslo atsigavimą po koronaviruso pandemijos. Panašių siūlymų pasigirdo ir Lietuvos viešojoje erdvėje. Tačiau darbuotojų ir darbdavių atstovai šį juos vertina skirtingai.

(Fotobankas)

(Fotobankas)

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė teigia, kad visuomenė jau pribrendo arba trumpesnei darbo dienai, arba trumpesnei darbo savaitei.

„Šiuo metu dauguma Kinijos valdžios siūlymą ilginti savaitgalį mato kaip pavyzdį. Ir dauguma žiūri per ekonominę prizmę, nes ilgesniu savaitgaliu tikimasi skatinti vartojimą, kuris padėtų atsigauti verslams. Ir iš tiesų, matome, kad žmonės poilsio dienomis išleidžia daugiau pinigų. Jie skatina vartojimą. Ir leidžia uždirbti verslininkams.

Tačiau trumpesnės darbo savaitės modelis gali atnešti daug daugiau teigiamų dalykų. Vienas iš jų – ilgesnis darbo amžius. Pailsėjęs darbuotojas ilgiau išlaikys darbingą amžių. Kiekvienas metais pensinis amžius yra ilginamas. Todėl darbdaviai turėtų būti suinteresuoti, kad darbuotojas kuo ilgiau išliktų darbingas ir aktyvus“, – trumpesnės darbo savaitės naudas komentuoja darbuotojų atstovė.

REKLAMA

Be to, anot jos, pailsėjęs žmogus yra produktyvesnis ir duoda darbdaviui daugiau naudos. Esą tai įrodo atlikti tyrimai ir praktiniai pavyzdžiai: dirbdamas trumpiau žmogus gali labiau susikoncentruoti ir žymiau daugiau padaryti negu dirbdamas 5 dienas per savaitę.

Trumpesnė darbo savaitė už tą patį atlyginimą

Tačiau, pasak I. Ruginienės, svarstant apie darbo savaitės trumpinimą, reikia nepamiršti ir darbo užmokesčio.

„Turėtume į šį siūlymą žiūrėti kompleksiškai. Trumpinant darbo savaitę negali mažėti darbo užmokestis, kurį šiuo metu gauna darbuotojai dirbdami 5 dienas per savaitę.

Jeigu darbdaviai galvoja, kad trumpindami darbo laiką, mažins ir darbo užmokestį, jokių teigiamų pokyčių nesulauks. Tai tik dar labiau skurdins žmones. Todėl dirbdami trumpiau žmonės turi gauti tą patį atlyginimą, kurį gauna dirbdami visą darbo savaitę“, – pastebi darbuotojų atstovė.

I. Ruginienės teigimu, lengviausia trumpinti darbo savaitę vadinamiesiems „ofisiniams“ darbuotojams:

„Be to ir karantinas parodė, kad tai yra įmanoma. Daugybė įmonių karantino metu pradėjo dirbti nuotoliniu būdu. Darbai nesustoja ir labai didelių problemų daugeliui nekilo. Tokie darbdaviai jau dabar turi visas galimybes sutrumpinti darbo savaitę ar darbo dienos laiką.

Be abejo, pramonės ir gamybos įmonėms reikės daugiau laiko prisitaikyti prie trumpesnės darbo savaitės. Tačiau ateityje šis prisitaikymas yra neišvengiamas.“

Pasak pirmininkės, darbo savaitės trumpinimas kelia daug diskusijų, tačiau verta prisiminti istoriją. Juk prieš šimtmetį žmonės dirbo 12 valandų per dieną ir neįsivaizdavo, kad gali būti 8 valandų darbo diena.

REKLAMA

„Ir tuomet, kai profesinės sąjungos ir darbuotojai sukilo darbdaviai, sakė, kad ekonomika sustos, o įmonės bankrutuos. Tačiau dabar matome, kad dirbti trumpiau įmanoma. Ateityje darbo diena turės trumpėti iki 6 darbo valandų“, – įsitikinusi darbuotojų atstovė.

Trumpesnis darbo laikas – įmonių pranašumas

„Kaunas IN“, atsakingos už miesto verslo ir turizmo plėtrą, tarptautinės rinkodaros skatinimą ir palankių sąlygų šiai veiklai Kaune sudarymą, direktorius Tadas Stankevičius teigia, kad daugelis įmonių karantino metu buvo priverstos pereiti prie nuotolinio darbo.

„Tai joms leido geriau suprasti šios modernios darbo formos teikiamas naudas ir kartais sukeliamus nepatogumus. Toks pokytis turėjo įtakos tiek darbuotojų, tiek ir vadovų požiūriui į nuotolinio darbo organizavimą“, sako specialistas.

T. Stankevičius neabejoja, kad nuotolinio darbo privalumai privers įmonių vadovus darbuotojams siūlyti lankstesnes darbo sąlygas.

„Manau, kad šiuo metu vyksta pokyčiai darbo organizavimo srityje. Darbdaviai turės vis daugiau dėmesio skirti darbuotojų poreikiams. O tai turės tik teigiamos įtakos darbuotojų produktyvumui. Kalbant konkrečiai, apie 4 dienų darbo savaitę sunku nuspėti ar būtent šį darbo organizavimo modelį pasirinks Lietuvos įmonės.

Tačiau pirmosios įmonės, savo veiklai pritaikiusios 4 darbo dienų savaitę siųs aiškią žinutę esamiems ir būsimiems darbuotojams, kad jais rūpinasi. Tokios įmonės turės pranašumą norėdamos pritraukti geriausius talentus“, – tikina specialistas.

REKLAMA

Siūlymą vertina atsargiai

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas abejoja trumpesnės darbo savaitės, kaip priemonės švelninti koronaviruso sukelto ekonomikos nuosmukį, efektyvumu. Juk šio nuosmukio pirminė priežastis yra viruso protrūkis ir poreikis žmonėms laikytis socialinės distancijos, kol bus apribotas viruso plitimas.

„Ekonominės problemos ims mažėti tada, kai gyventojai jausis saugiai ir nebebijos užsikrėsti arba dėl atsiradusio vakcinos, arba vaistų, arba tiesiog dėl visuomenės įgyto imuniteto. Todėl ims vėl daugiau vartoti, o verslas investuoti.

Tai, kad žmonės dėl trumpesnės darbo savaitės esant socialinio kontakto apribojimams turėtų daugiau laisvalaikio, nereiškia, kad jie daugiau pinigų išleistų paslaugoms – pramogoms, maitinimui, kelionėms.

Gyventojai vengs tokių masinių susirinkimo vietų, kur virusui atsinaujinti yra geriausia terpė ir kur tokių paslaugų teikimas karantino metu apskritai yra draudžiamas arba ribotas“, – pastebi ekonomistas.

Pasak T. Povilausko, apie tokią darbo savaitės trumpinimo priemonę buvo nemažai diskutuota ir prieš Covid-19 krizę. Tačiau įvairūs pavyzdžiai iš šalių, kurios turi truputį trumpesnę negu 40 valandų darbo savaitę rodo, kad vis vien realios išdirbtos valandos priartėja prie 40 valandų.

„Be to, kol visa Europa ar pasaulis dirba standartiniu režimu, tol išsiskirti vienai šaliai dažnu atveju nėra naudinga.

Tai gali daryti tik tos šalys, kur vyrauja aukštos pridėtinės vertės paslaugų sektorius – Švedija, Danija, Norvegija. Darbo savaitė ateityje trumpės, bet tai įvyks ne per metus, o per kelis dešimtmečius“, – tvirtina ekonomistas.

REKLAMA

Anot jo, reikia neužmiršti ir kitos pusės – darbdavių.

„Lietuvos ekonomikai didelę įtaką daro prekių ir paslaugų eksportas. Pramonės ir transporto sektoriaus įtaka ekonomikai yra labai didelė. Nepaisant didėjančio darbo našumo, Šiuose sektoriuose darbo valandų skaičius turi tiesioginę įtaką galutiniam verslo pajamų rezultatui.

Taip pat yra ir statybų sektoriuje, kur vis dar galioja taisyklė, kad kuo daugiau valandų dirbsi, tuo daugiau darbų ir padarysi. Todėl jeigu būtų trumpinama darbo savaitės valandų skaičius, tai tiesiog reikėtų daugiau darbuotojų. O esami darbuotojai uždirbtų mažiau per mėnesį, nes darbdavys nemokėtų tos pačios algos už mažesnį dirbtų valandų skaičių“, – aiškina T. Povilauskas.

Siūlo palaukti kol baigsis pandemija

Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidento Danuko Arlausko teigimu, jau jau ne pirmą kartą kalbama apie darbo laiko trumpinimą.

Tai tik laiko klausimas, kada atsiras verslų, kurie įves trumpesnę darbo savaitę, mes einame link to, tačiau koronavirusas mus nubloškė atgal. Nežinia, kokioje padėtyje po pandemijos atsidurs Lietuvos verslai. Todėl dabar dar ne laikas kalbėti apie trumpesnę darbo savaitę.

Šiuo metu reikėtų skirti dėmesį įmonių likvidumui, nes dabar valdžia daugiau dėmesio skiria gyventojų pajamoms. Išeina taip, kad gyventojai turi pinigų, o įmonės – neturi. Kol kas tenka laukti ir prie trumpesnės darbo savaitės klausimo galėsime grįžti atsigavus įmonėms“, – komentuoja D. Arlauskas.

Premjeras siūlo ilgesnį savaitgalį

Portalas tv3.lt primena, kad Premjeras Saulius Skvernelis siūlo pradėti diskusijas dėl dviejų su puse dienos savaitgalio, taip siekiant efektyvinti darbą ir paskatinti vartojimą.

REKLAMA

„Aš norėčiau, kad visuomenėje tokios diskusijos prasidėtų, ypatingai kalbant apie tas darbuotojų grupes, kurios patiria didelį psichologinį spaudimą, kaip šiandien pavyzdys – medikai, socialiniai darbuotoja“, – ketvirtadienį Seime sakė premjeras.

„Tikrai diskusija gali prasidėti, ir kalbant tiek apie darbo efektyvumą, ko gero, pusdienis (papildomo) poilsio padėtų. Tai būtų galimybė efektyvinti patį darbą, ir, galiausiai, jei atskiruose sektoriuose reikėtų, valstybė galėtų ir pasamdyti daugiau darbuotojų“, – pažymėjo premjeras.

Dviejų su puse dienos dienos savaitgalį svarsto įvesti svarsti Kinija, kur skatinamas vartojimas taip siekiant pagelbėti ekonomikai, yra sakiusi Lietuvos ambasadorė Kinijoje Ina Marčiulionytė.

„Kalbama apie galimybę įvesti 2,5 dienos savaitgalį, kad žmonės mažiau dirbtų, daugiau išlaidautų. Atskiros provincijos išleidžia savo vaučerius, kurie galioja vieną savaitę“, – vartojimo skatinimo priemones šalyje, kurioje prasidėjo koronaviruso protrūkis, nuotolinėje spaudos konferencijoje šią savaitę pristatė ambasadorė.

gintaras
2020-05-03 16:38:50
Statom arklį prieš vežimą . Paskatinkite atlyginimų augimą padidės vartojimas . O kai pajamos nedidėja , tai kaip bestenėsi vartoti daugiau nepradėsi . Tik pasvajoti gali .
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Bobule. 2020-05-03 18:32:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jeigu valdžia nori atgaivinti ekonomika ir padidinti vartojima tai algos turetu buti mokamos kas savaite kaip daugelyje šaliu.Pas mus kol kas dar likusi Tarybiniu laiku mokejimo sistema .Tai gal laikas keisti   ATSAKYTI
.....?! 2020-05-03 22:43:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sene ka tu sneki jug sovietu laikai yra pasibaige. Gydykis nuo proto ir viruso jei pasidare bloga  
Ona 2020-05-03 18:31:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kurie dirba, po 12 valandu niekas netrumpes?    ATSAKYTI
Stefanija 2020-05-03 22:48:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Su karantinu reikia taikitis.  
Stefanija 2020-05-03 22:51:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Su karantinu reikia taikitis. Ir ko tik greiciau baiktusi tas kovi19, zaraza  
Vaidas 2020-05-03 16:49:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegu moka algas kiekviena savaite kaip anglijoje juk mes eropoje    ATSAKYTI
Omega 2020-05-03 17:38:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Anglija ne Europa  
Dale 2020-05-03 16:47:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tikrai blogas sprendimas trumpinti laiką...Čia tik biudžetinėms įm. O versle reikia dirbti norint uždirbti. Čia verslas tikrai moka skaičiuoti.   ATSAKYTI
Lina 2020-05-03 16:44:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Pasižiūrėkit, kas darosi Amerikoje!!! Žmonės kovoja prieš netikrą pandemiją!!! Mūsų valdžia liks prie suskilusios geldos- neturėsim nei butų, nei žemių, viska atims už skolas, kurias mūsų valdžia skolinosi sau į kišenę, dar ir skolingi liksim, nes tauta turės grąžinti. Verygmakaroni, ar supranti, ką darai, berašti!!!   ATSAKYTI
Linai, 2020-05-03 17:38:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
AR žinai ponia ką rašai ? Ar skiri gydytoją nuo ekonomisto ? Tiesiog labai neskanu, kai tenka skaityti tokias nesąmones , kaip jūsų. Dabar dėl viruso kaltas Veryga, o papasakok kas buvo kaltas prieš 10 metų, kad paskandino valstybę su galvom ir su kojom ? Kada ir kas grąžins tas milijardines skolas ? Kas grąžins anas skolas , kas jomis pasinaudojo ?  
.....?! 2020-05-03 23:06:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jug ta Lina yra gydoma beprotnamije jug ja reikia uzjausti ir suprasti ji nekalta kad liko beprote. Paskutine nusprogusi varle.  
Romualdas 2020-05-03 16:43:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kaip tik reikia 2,5dienos dirbti o 4,5d.savaitgali padaryti su Lietuviškais atlyginimais kur žmonės galą su galu vos suduria.   ATSAKYTI
geriausiai, 2020-05-03 17:45:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kad būtų viena diena dirbama ir ta pati išgeriama ....... gerai būtų , ane ?  
gintaras 2020-05-03 16:38:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Statom arklį prieš vežimą . Paskatinkite atlyginimų augimą padidės vartojimas . O kai pajamos nedidėja , tai kaip bestenėsi vartoti daugiau nepradėsi . Tik pasvajoti gali .    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Autobusas (Linos Jakubauskienės nuotr.)
Maždaug trečdalį tarptautinių maršrutų atnaujinę šalies vežėjai sako, kad keleivių srautai dar tik artėja prie pusės pernykščio lygio. Pasak jų, sumažėjo autobusais ...
Alytaus meras Nerijus Cesiulis (nuotr. Raimundo Maslausko)
Alytuje planuojama statyti dengtą futbolo maniežą, rašo alytausgidas.lt.  „Tikimės, kad ateityje mes turėsime dengtą futbolo maniežą“, – Alytaus apskrities futbolo ...
Kapinės. E. Genučio nuotr.
Nuolat lankyti ir prižiūrėti artimųjų kapus gali ne visi, todėl daugėja žmonių, kurie samdo kapų prižiūrėtojus. Šie tikina, kad karštomis vasaromis darbo netrūksta. Žmonės ...
 (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Artėja liepos 6-oji – Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, kai ant visų pastatų turės būti iškelta valstybės vėliava. Jei jos neturite ir pirmadienį neiškelsite – gresia bauda. ...
Šventinės dienos Lietuvoje: vieni nori daugiau, kiti – mažiau, bet geresnių (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuva kiek viršija Europos šventinių dienų vidurkį, šiemet laisvadienių sąrašą papildė lapkričio 2 d., o kitąmet į darbą gali nereikėti eiti ir dar vieną dieną. Kol vieni ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų