Šią savaitę pradėta nauja priemonė, pagal kurią individualių gyvenamųjų namų savininkai gali gauti kompensacines išmokas už gyvenamųjų namų atnaujinimą. Projektams finansuoti skirta 5 mln. eurų, o didžiausia išmoka vienam projektui siekia 14,5 tūkst. eurų. Statybininkų atstovai atkreipia dėmesį, kad nors tai gera finansinė priemonė, tačiau ji yra per maža.

(nuotr. Fotodiena/Domantas Pipas)

(nuotr. Fotodiena/Domantas Pipas)

Iki šių metų gegužės 19 d. 17 val. individualių gyvenamųjų namų savininkai kviečiami teikti projekto registracijos formas kompensacinėms išmokoms už gyvenamųjų namų (vieno ar dviejų butų) atnaujinimą.

Parama bus skiriama, jeigu modernizavus namą bus pasiekta ne mažesnė nei B namo energetinio naudingumo klasė ir sumažintos skaičiuojamosios šiluminės energijos suvartojimo sąnaudos ne mažiau kaip 40 proc., palyginti su skaičiuojamosios šiluminės energijos sąnaudomis iki atnaujinimo.

Dėl kompensacinių išmokų gali kreiptis gyventojai, nuosavybės teise valdantys vieno ar dviejų butų gyvenamosios paskirties namą, kurio statyba yra užbaigta ir įregistruota nekilnojamojo turto registre.

REKLAMA

Projekto lėšomis gali būti finansuojamas stogo šiltinimas, grindų šiltinimas, sienų ir cokolių šiltinimas, esamų langų bei durų keitimas, grindinio šildymo sistemos ar radiatorių įrengimas, centrinės rekuperacinės sistemos įrengimas.

Projekto registracijos formą užpildyti galima tik per Aplinkos projektų valdymo informacinę sistemą (APVIS).

Poreikis yra didesnis

Anot Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidento Daliaus Gedvilo, gyvenamųjų namų modernizacijos projektas turi trūkumų. Esą nors tai ir yra gera finansinė priemonė, tačiau bendra jos suma – per maža, nes poreikis yra gerokai didesnis.

„Namai, statyti prieš 10 metų, negali pretenduoti į šią priemonę, nes yra energetiškai tvarūs. Tačiau jeigu savininkas nori pagerinti įrangą ir pakeisti į dar efektyvesnę konstrukciją, neturi galimybės pasinaudoti šia priemone.

Dar vienas trūkumas – šia priemone negali pasinaudoti daugiabučio namo gyventojas. Jeigu bendrija nesusitaria dėl namo renovacijos, tai individualus savininkas taip pat negali pasinaudoti šia priemone“, - sako LSA prezidentas D. Gedvilas.

Būsto modernizavimo asociacijos prezidentas Vidas Jaškauskas pabrėžia, kad visos pagalbos priemonės yra sveikintinos ir reikalingos, ne išimtis ir ši individualių namų modernizavimo programa. Visgi jis atkreipia dėmesį, kad visada reikia atsižvelgti, kiek tokios programos realiai pasieks gyventojus, kuriems jos labiausiai reikia ir nesuklaidins gyventojų.

„Man labiausiai nerimą kelia, kad būstų savininkai ne visada gali įsigilinti į reikalavimus arba jų gali nesuprasti. Pagrindinis reikalavimas, kad po modernizavimo pastato energetinio naudingumo klasė būtų ne mažesnė nei B ir energijos suvartojimas sumažėtų bent 40 proc.

REKLAMA

Patys reikalavimai nėra blogi, jie logiški ir reikalingi, tačiau mes turime suprasti, kad ši programa nėra skirta gyvenamųjų namų modernizavimui, kurie pastatyti per keletą pastarųjų metų, ir tie gyventojai, kuriems labiausiai galėtų padėti ši programa, labai tikėtina, kad nėra apie šiais energetinio naudingumo klases nieko išsamiau girdėję“, – sako V. Jaškauskas.

Anot jo, gali kilti daug sumaišties, jei žmonės atliktų atnaujinimo darbus nežinodami, kokius konkrečiai darbus ir kokiomis apimtimis reikėtų padaryti, kad pasiektų numatytus reikalavimus, o vėliau gautų atsakymą, kad jų atlikti atnaujinimo darbai negali būti kompensuojami, nes nėra pakankami.

„Šiuo metu, galiojant karantino sąlygoms, reikėtų, kad būtų aiškios rekomendacinės gairės, kaip gyventojui įsivertinti, kokios būklės jo namas, kokio energetinio naudingumo klasę siekia, ir pagal tai spręsti kokius darbus reikės atlikti, kad būtų pasiekta B energetinio naudingumo klasė“, – teigia V. Jaškauskas.

Mato problemų ir daugiabučių renovacijos procese

LSA prezidentas pastebi, kad problemų yra ir daugiabučių renovacijos procese ir atkreipia dėmesį į tai, kad spartesniam procesui reikia glaudaus valstybės ir verslo bendradarbiavimo.

„Šiandien rinkos dalyvių siūlymai kaip efektyvinti renovacijos procesus ir kokių konkrečių priemonių reikia imtis, kad būtų pasiektas šis tikslas – vis dar lieka neišgirsti.

Pirmiausia, viešuosiuose pirkimuose reikėtų atsisakyti mažiausios kainos principo, kuris šiandien taikomas kaip pagrindinis ir lemiamas kriterijus rangovo pasirinkimui. Vietoje jo turėtume pradėti taikyti visai kitus reikalavimus, tokius kaip rangovo prievolė turėti kompetetingus specialistus, gaunančius ne minimalų darbo užmokestį, bei kitus. Tai leistų užtikrinti kokybišką ir efektyvų renovacijos procesą.

REKLAMA

Turime suprasti, kad tik valstybės ir verslo bendradarbiavimas padės rasti efektyviausius sprendimus ir pasiekti geriausių rezultatų“, – tikina D. Gedvilas.

LSA prezidentas daug dėmesio skiria daugiabučių renovacijos modeliui. Anot jo, dabartiniu tempu visi daugiabučiai Lietuvoje būtų modernizuoti tik po 100 metų. Jis teigia, kad valstybė turi užsibrėžti ambicingesnį tikslą ir pabaigti renovaciją bent per 10–15 metų. Todėl reikia ieškoti kito modelio, kuris esamą modernizacijos procesą paspartintų.

„Šiuo metu Lietuvoje yra apie 38 tūkst. daugiabučių namų, iš kurių 90 proc. yra energiškai neefektyvūs ir turėtų būti renovuojami. Pagal Vyriausybės patvirtintą Daugiabučių namų modernizavimo programą, numatyta iki šių metų pabaigos modernizuoti 4000 daugiabučių namų, tačiau akivaizdu, kad to padaryti nepavyks, nes per visą programos laikotarpį (2005–2018 m.) buvo atnaujintas tik 2941 daugiabutis. Tai rodo, kad planai ir lūkesčiai neatitinka realių įgyvendinimo tempų“, – sako LSA prezidentas.

LSA prezidentas Dalius Gedvilas
Jis pabrėžia, kad renovacijos spartą užtikrintų sprendimai, kurie skatintų kvartalinę renovaciją. Jos metu galėtų būti modernizuojami ne tik visi nustatyto kvartalo daugiabučiai, bet ir inžinierinės namų sistemos, bendros daugiabučių erdvės.

„Dažniausiai atnaujinami projektai būna skirtingi, tačiau galima įdiegti bendras renovacijos priemones – pakeisti seną gatvės apšvietimą ir įdiegti LED lempas, atnaujinti šilumos, vandentiekio bei nuotekų tinklus.

Po kvartalo atnaujinimo naujos automobilių aikštelės, vaikų žaidimo ir poilsio erdvės džiugina kiekvieną gyventoją, o pats kvartalas atrodo lyg būtų atgimęs iš naujo. Modernizavus gyvenamąją aplinką, žmonės gali džiaugtis ne tik pagerėjusia gyvenimo kokybe, bet ir gerokai mažesnėmis sąskaitomis už šildymą“, – komentuoja D. Gedvilas.

REKLAMA

Pasak jo, nerimą kelia tai, kad šiandien daugiabučių renovacijos procese labai trūksta šilumos tiekėjų indėlio bei įsitraukimo. D. Gedvilas daro prielaidą, kad šiuo metu jiems nenaudinga, jog būtų spartinamas renovacijos procesas. Visgi pakeistas renovacijos modelis turėtų skatinti šilumos tiekėjų įsitraukimą į renovacijos procesą.

Karantino įtaka renovacijai

LSA prezidentas teigia, kad kad esama padėtis daugiabučių renovacijai yra galimybių laikas. Stringant eksportui, būtų galima atsigręžti į namų rinką ir ieškoti būdų kaip stimuliuoti vidaus ekonomiką. Vienas jų – investuoti ir įgyvendinti ne tik užšaldytus statybos ir infrastruktūros projektus, kuriems jau yra paskirtos valstybės lėšos, bet ir vykdyti masinę daugiabučių renovaciją.

„Vidaus ekonomikos skatinimas ne tik padėtų stabilizuoti šalies ekonomiką kriziniu laikotarpiu, bet ir išsaugotų tūkstančius darbo vietų, kurtų pridėtinę vertę, skatintų vidaus vartojimą bei finansų cirkuliaciją šalies viduje. Nepamirškime, kad čia ypatingai svarbus tampa statybos sektorius, kuris sudaro beveik 10 proc. šalies BVP“, – pabrėžia D. Gedvilas.

Jis sako, kad skatindami daugiabučių modernizaciją, būtų įgyvendinta ir pagrindinė renovacijos misija – sumažintas anglies dioksido (CO2) išmetimo į atmosferą kiekis, būtų sutaupyti patalpų šildymui išleidžiamus valstybės ir žmonių finansinius resursai.

Atkreipiamas dėmesys ir į tai, kad didelį poveikį renovacijos procesui gali turėti Aplinkos ministro balandžio pradžioje viešai išsakytas siūlymas supaprastinti renovacijos procesus, siekiant, kad daugiabučiai būtų ir toliau renovuojami karantino laikotarpiu.

Rolandas
2020-05-01 22:00:44
Na mano namas 1969 m.statybos reiktu stoga pasikeist ar butu galymybe pasinaudoti kompensacija
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Valdas 2020-05-16 17:02:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Netikiu !
Netikiu, kad Valstybe Lietuvos, ka nors duotu zmonems ! Ir lengvai !!   ATSAKYTI
Vaida 2020-05-16 13:19:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano namas statytas 1973,norim det oras vanduo,ar galim gaut parama kur kreiptis   ATSAKYTI
Rene 2020-05-16 13:17:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiki,ar pagalbiniam gali gaut parama stogui   ATSAKYTI
Janina 2020-05-11 17:08:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Laba diena. Mano namas mūrinis, pastatytas 1970m,reikėtų pakeisti stogo dangą, apšiltinti sienas. Name gyvename dvi šeimos. Salkose gyvena seni, virš 85 m žmonės. Ar galėtumėm gauti paramą, ačiū.    ATSAKYTI
Virginija 2020-05-11 10:26:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Laba diena, mano tėvų namas pastatytas 1978, yra pakeistas stogas, už kurį sumokėjau šešis su pusę tūkstančio (6,5) .yra keičiami radiatoriai, būtų galima gauti kompensaciją, namas 100 kvadratinių metrų.   ATSAKYTI
Vida 2020-05-08 17:40:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Laba diena musu namas 1973m.statybos atnaujinti reikia labai viska ,sildomes kurendami krosni ir statini peciuka ,stogas senu siferiu ,po grindimis didziules tustumos ,as esu neigali vyras truputi dirba ,kur kreiptis ar butu galima nors ka nors pasikeist?   ATSAKYTI
Jurgita 2020-05-08 07:51:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano namas 1945m statybos ir yra miesto istorinėje dalyje ar galima tikėtis kompensacijos norint pakeisti stogą ir įsigyti saulės baterijas.    ATSAKYTI
Jurgita 2020-05-08 07:49:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano namas 1945m statybos ir yra miesto istorinėje dalyje. Ar galima tikėtis kompensacijos norint pakeisti stogą ir įsigyti saulės baterijas. Ačiū
   ATSAKYTI
Zelma 2020-05-07 14:42:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiki, mano namas medinių rąstų,1958m.
statybos.Reikalingas kapitalinis remontas.
Noriu paklausti, kur turiu kreiptis dėl kompensacijos irkokių dokumentų reikia?   ATSAKYTI
[email protected] 2020-05-07 12:54:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur reikia rasti paraišką užpildymui ir kompensacijai gauti?   ATSAKYTI
Janina 2020-05-07 12:51:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kur reikia rasti tą paraišką užpildymui?   ATSAKYTI
Svetlana 2020-05-07 09:27:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Namas 1960 statybos. Reikalingas nsmo apsyltinimas, pamatu atnaujinimas. Kur galiu pildyt paraiska?    ATSAKYTI
Светлана Вайналовичиене 2020-05-07 09:25:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na   ATSAKYTI
Janina 2020-05-07 08:56:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano namukas statytas 1960, reikia keisti stogą, renovuoti, oras-vanduo sistema reikalinga.Ar būtųgalmybė kompensacijai gauti?   ATSAKYTI
Aldona 2020-05-06 22:26:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mūsų namas senas reikia stogo aš pencininkėar galiu gauti paramą stogui ir kur kreiptis   ATSAKYTI
Aldona 2020-05-06 09:29:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiki namas 1936m medinis sildymas elektra ir krosnis ar galiu gauti parama    ATSAKYTI
Antanas 2020-05-06 06:39:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
SVEIKI. MANO NAMAS STATYTAS 1976 M. NORIU STOGĄ SIENAS, GRINDISIR DURIS APŠILTINTI. AR BŪTŲ ĮMANOMA KUR KREIPTIS    ATSAKYTI
Lietuvė 2020-05-05 19:38:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O tai kodėl nugraužiat visą komentarą,palikdami tik dalį   ATSAKYTI
Lietuvė 2020-05-05 19:36:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Žmonės,negi nesupratot kam visa tai?   ATSAKYTI
Bum 2020-05-05 13:08:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viel eilinį kartą pinigėlius sau prisitaikie kas tai sugalvojo   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
(asociatyvi nuotr. Fotodiena.lt)
Nekilnojamojo turto nuomos skelbimų platformose neretai galima aptikti itin viliojančių skelbimų: puiki kaina, patraukli vieta, skoningas įrengimas. Visgi didelė dalis tokių ...
Lietuvos geležinkeliai (bendrovės nuotr.)
„Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) keliasi arčiau traukinių – bendrovės pagrindiniame administraciniame pastate dirbantys žmonės iki metų pabaigos persikels į Vilniaus stoties ...
Žmonių laisvalaikis Palangoje (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Vis daugiau lietuvių įsigyja būstą Lietuvos pajūryje ar investuoja į antrą būstą, tikėdamiesi jį išnuomoti ir taip gauti papildomų pajamų. TV6 laida „Statybų gidas“ ...
Parduodamas butas Vilniuje (nuotr. Aruodas.lt/„Urban estate“).
Neįprastas pardavimas nekilnojamojo turto (NT) portale – nusipirkus butą Vilniuje, dovanų galima gauti BMW visureigį.  Parduodamų nekilnojamojo turto objektų portale ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų