REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį spaudos konferencijoje Vyriausybėje pristatytos valstybės paramos verslui karantino bei koronaviruso pandemijos metu naujienos. Ekonomikos ir inovacijų viceministrės teigimu, jei po Velykų neįvyks ligos protrūkis, valstybė svarsto leisti vykdyti veiklą daliai dabar draudžiamų verslų.

Antradienį spaudos konferencijoje Vyriausybėje pristatytos valstybės paramos verslui karantino bei koronaviruso pandemijos metu naujienos. Ekonomikos ir inovacijų viceministrės teigimu, jei po Velykų neįvyks ligos protrūkis, valstybė svarsto leisti vykdyti veiklą daliai dabar draudžiamų verslų.

REKLAMA

Nuotolinėje spaudos konferencijoje kalbėjo ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jekaterina Rojaka, Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas, UAB „Invega“ vadovas Kęstutis Motiejūnas.

Tikisi, kad išlaikėm Velykų egzaminą

Vyriausybė kovą patvirtino beprecedentį ekonomikos skatinimo paketą. Jame ekonomikos skatinimui buvo numatyta 1 mlrd. eurų, po pusę milijardo – sveikatos apsaugai, darbo vietų išsaugojimui ir įmonių likvidumo išsaugojimui. Prieš kelias savaites pranešta, kad parama verslo likvidumui didinama dukart – iki 1 mlrd. eurų.

Ekonomikos ir inovacijų viceministrė J. Rojaka teigė, kad praėjusią savaitę Europos Komisija notifikavo tris schemas dėl paramos verslui. Dvi priemonės pradeda veikti nuo balandžio 16 d. Tai portfelinės garantijos ir lengvatinės paskolos ypatingai pažeistiems verslo sektoriams.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, „Invega“ paskolų smulkiam ir vidutiniam verslui per savaitę išduoda dvigubai daugiau nei per visą vasario mėnesį – apie 250 tūkst.

„Individualios garantijos taip pat labai smarkiai auga, išduotų garantijų auga beveik keturis kartus ir praeitą savaitę prilygo vasario mėnesio lygiui – daugiau nei 1,5 mln. eurų“, – pridūrė ji. 

REKLAMA

J. Rojakos teigimu, pirmą savaitę gauta 113 paraiškų kompensuoti paskolų palūkanas, praėjusią savaitę – jau 226 paraiškos, o jų bendra suma viršytų 3 mln. eurų.

„Kalbant apie pinigus verslui, tikėtina, kad labiausiai smulkus ir vidutinis verslas laukia lengvatinių paskolų ir jeigu [balandžio] 16 dieną leidžiant kvietimą finansų tarpininkams dalyvauti šioje programoje, tikėtina, kad finansų tarpininkams tai pareikalautų dar pora dienų technologiškai pasiruošti ir pinigai turėtų pasiekti verslą jau nuo kitos savaitės pradžios“, – sakė viceministrė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, šiuo metu yra keli scenarijai, kaip būtų galima švelninti karantiną ir kokie verslai galėtų pradėti dirbti. Tačiau, J. Rojakos teigimu, viskas priklausys nuo sergamumo skaičių, o tai, ar dalis verslų galės atnaujinti savo veiklą, turėtų paaiškėti per artimiausią savaitę.

„Tikiuosi, kad išlaikėme egzaminą per Velykas. <...> Laipsniškas ekonominių veiklų atsivėrimas turėtų prasidėti tuomet, jeigu skaičiai atitiktų mūsų lūkesčius“, – teigė viceministrė.

Paskolą norintis gauti verslas turi atitikti dvi sąlygas

Lengvatinėms paskoloms smulkiam ir vidutiniam verslui likvidumui palaikyti Vyriausybė skyrė 50 mln. eurų valstybės lėšų. „Invegos“ vadovas Kęstutis Motiejūnas teigė, kad palūkanos šioms paskoloms bus iki 0,2 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, norintys gauti paskolą, turi atitikti dvi sąlygas – įmonė turi būti nukentėjusi nuo COVID-19 situacijos, jos veikla arba sustabdyta, arba apyvarta nukritusi daugiau nei 60 proc. Taip pat įmonė turi būti išlaikiusi bent 50 proc. darbuotojų nuo kovo 1 d. „Invega“ šiomis dienomis kvies finansų institucijas prisidėti prie šios iniciatyvos ir teikti paskolas savo klientams.

Jo teigimu, šios paskolos yra orientuotos į privalomąsias išlaidas – atlyginimus, nuomos mokėjimus. Pasak K. Motiejūno, paskolos dydis bus nustatomas besikalbant verslui ir finansinei institucijai besikalbant, įvertinant, kokios yra privalomos išlaidos. Maksimali paskola – 100 tūkst. eurų, ją grąžinti reikės pradėti po 6 mėn. nuo paskolos išdavimo, o visas grąžinimo laikas bus 24 arba 36 mėnesiai.

REKLAMA

Pasak jo, nuo ketvirtadienio taip pat turėtų pradėti veikti kita „Invegos“ priemonė – portfelinės garantijos už verslo paskolas ir lizingo sandorius. Šiai priemonei numatyta 425 mln. eurų.

Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas džiaugėsi startavusia nauja valstybės paramos priemonė, kodiniu pavadinimu ASAP. Tai neapmokėtų sąskaitų valstybės pagalbos priemonė, kurios principas, pasak M. Jurgilo, labai paprastas.

Jeigu jūs esate tiekėjas, kuris tiekia prekes ar paslaugas, kurias tiekiate nuo COVID-19 tiesiogiai paveiktoms įmonėms, kurios yra VMI sąraše, nuo šeštadienio jau galite kreiptis į „Invegą“ ir teikti prašymą apmokėti tas sąskaitas. Valstybė apmokės iki 85 proc. sąskaitos išrašytos sumos. Paraiškos priimamos iki balandžio 24 d. arba tol, kol bus pasiekta 50 mln. suma, kurią valstybė skyrė šiai priemonei.

REKLAMA

Pasak M. Jurgilo, paramos gali prašyti tie tiekėjai, kurie sąskaitas išrašė nuo sausio 16 d. iki kovo 16 d., sąskaita turi būti išrašyta karantino ir koronaviruso paveiktai įmonei, o sąskaita išrašiusi įmonė turi būti smulki ar vidutinė.

Maksimali paskolos suma priklauso nuo įmonės dydžio, ji gali siekti 10, 30 ar net 100 tūkst. eurų. Įmonė turi būti pateikusi savo finansinę ataskaitą už 2019 m. Registrų centrui. Paskola teikiama 1 metams, bus galimybė ją pratęsti iki 2 ar 3 metų.

Kita pagalbos priemonė – investicinis fondas stambioms ir vidutinėms įmonėms. Priemonė numato, kad valstybė su privačiais investuotojais galėtų rekapitalizuoti stambias įmones, jei būtų poreikis. Tam numatyta 100 mln. eurų valstybės lėšų ir iki 400 mln. eurų valstybės garantijų, kuriomis būtų garantuotos investicijos į tokį fondą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Spaudos konferencijos vaizdo įrašas:

Smulkiosios ir vidutinės įmonės galės imti lengvatinę paskolą, kuri palengvins apyvartinių lėšų trūkumą, atsiradusį dėl sutrikusio atsiskaitymo

Startavo nauja finansinė priemonė, skirta teikti lengvatinių paskolų paraiškas smulkiosioms ir vidutinėms įmonėms, pritrūkusioms apyvartinių lėšų sutrikus atsiskaitymams iš įmonių pirkėjų, kurių veikla dėl karantino buvo nutraukta ar apribota. Ši priemonė leis smulkiosioms ir vidutinėms įmonėms pasiskolinti lėšų, kurios negautos už išrašytas ir neapmokėtas sąskaitas faktūras. Maksimali paskolos suma galės siekti iki 100 tūkst. Eur, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA

Lietuvos bankas, bendradarbiaudamas su UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“), parengė skatinamąją finansinę priemonę „Apmokėtinų sąskaitų paskolos“ (toliau – Priemonė), kuriai pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Priemonę valdo ir įgyvendina „Invega“.

„Tai yra dar viena būtina finansinė priemonė, kuri padės verslui spręsti problemas, kilusias dėl atsiskaitymo grandinės sutrikimo. Paskolos pačiomis palankiausiomis sąlygomis bus pasiekiamos dėl COVID-19 sukeltos pandemijos sunkumų patiriančioms smulkiosioms ir vidutinėms įmonėms su kuriomis nėra atsiskaityta už suteiktas prekes ar paslaugas. Naudojant tokį mechanizmą pinigai įmones pasieks greičiau“, – sakė laikinai ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

REKLAMA

„Gauti tokias paskolas bus tikrai paprasta. Prisijungus prie interneto platformos sistemos, tereikės suvesti neapmokėtų sąskaitų faktūrų duomenis, o kita pusė, t. y. įmonė, kuri neapmokėjo sąskaitų, turės patvirtinti, ir viskas – galima pateikti paraišką. Tai padarius, sistemoje iškart bus aišku, kokio dydžio paskolą įmonė gali gauti. Kredito reitingų, finansinių ataskaitų ir kiti tikrinimai, ar paskolos prašytojas atitinka nustatytus kriterijus, bus atliekami automatiškai pačioje sistemoje. Pinigai įmones turėtų pasiekti balandžio pabaigoje“, – sakė Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys.

„Šios paskolos turėtų padėti verslui, kuris laikinai turi problemų dėl nevykdomų atsiskaitymų, tačiau yra perspektyvus ir gebantis persiorientuoti dabartinėje aplinkoje. Todėl paskolos bus teikiamos įmonėms, kurios atitiks tam tikrus kriterijus, įskaitant mokumą ir socialinį atsakingumą“, – teigia „Invegos“ generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot K. Motiejūno, paskolos gavėjas turi būti išlaikęs bent 50 proc. darbuotojų, palyginti su tuo skaičiumi, koks buvo 2020 m. kovo 1 dieną. Atsižvelgiant į Europos Komisijos nustatomas valstybės pagalbos teikimo sąlygas, bus tikrinamas paskolų gavėjų mokumas 2019 m. pabaigoje. Įmonė Juridinių asmenų registrui turi būti pateikusi finansines ataskaitas už 2018 m. ir 2019 metus. Papildomai bus vertinamas įmonės kreditingumas, siekiant užtikrinti valstybės išteklių grįžtamumą. Sąskaita, už kurią bus teikiama paskola, turi būti išrašyta nuo 2020 m. sausio 16 d. iki 2020 m. kovo 16 dieną. Finansinės pagalbos sulauktų pateikusios paraišką įmonės, kurių pateiktas sąskaitas įmonės mokėtojos patvirtino kaip neapmokėtas arba iš dalies apmokėtas.

REKLAMA

Minimali paskolos suma yra 1 000 Eur, maksimali priklausys nuo įmonės dydžio pagal tris kategorijas ir jose galėtų siekti iki 10 000 Eur, 30 000 Eur, 100 000 Eur.

Paskolos teikiamos 12 mėnesių laikotarpiui. Paskolos sutarties terminas gali būti pratęstas, tačiau bet kuriuo atveju paskolos sutarties terminas negali būti ilgesnis nei 36 mėnesiai. Paskolų palūkanos bus gerokai mažesnės už rinkos kainą.

Techninį paraiškų teikimo ir įmonių vertinimo sprendimus per ypač trumpą laikotarpį sukūrė bei konsultavo finansinių IT sprendimų įmonė „Fintegry“, duomenų analitikos bendrovės „Scorify“ bei „Abalt“. Įmonės prie projekto prisijungė ir per ypač trumpą laiką sukūrė veikiantį paraiškų sprendimą.

REKLAMA

„Į išreikštą poreikį sukurti sistemą paraiškoms teikti atsiliepėme iš karto ir atidėjome savo kitus projektus, kad per dešimt dienų kartu su partneriais išgrynintume reikalavimus, sukurtume ir paleistume veikiančią sistemą. Tai mūsų indėlis į paramos verslui projektus, esame įsitikinę, kad verslo įmonės šiuo sudėtingu laikotarpiu taip pat turi būti pilietiškos ir prisidėti prie verslo gerovės Lietuvoje savo žiniomis ir idėjomis", – sako Ilja Šurovas, UAB „Fintegry“ direktorius.

Paraiškų teikimas bus organizuojamas kvietimais, kurie bus skelbiami viešai „Invegos“ interneto svetainėje www.invega.lt.

Paraiškos turės būti teikiamos „Invegai“ per elektroninę paraiškų teikimo sistemą adresu https://ASAP.invega.lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų