Prasidėjus karantinui valdžia ėmėsi priemonių, kuriomis skatino verslus išlaikyti darbuotojus. Tačiau tai nepadėjo. Darbuotojai ne tik negauna algų, bet ir yra verčiami rašyti prašymus išeiti iš darbo.

Čili pica (Fotodiena nuotr.)

Čili pica (Fotodiena nuotr.)

Į portalą tv3.lt kreipėsi vilnietė Toma (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai yra žinomi), kuri skundėsi, kad picerijų tinklas „Čili pica“ nesumokėjo algos už pusę vasario mėnesio, dalies už kovą ir verčia pasirašyti prašymą išeiti iš darbo.

„Kai gavome pusę algos už vasarį mūsų paprašė palaukti dvi savaites. Mes laukėme, tačiau pinigų iki šiol negavome. O šiandien gavome pranešimus, kad negausime pinigų ne tik už vasarį, bet ir kovą.

Negana to, sulaukėme prašymo išeiti iš darbo savo noru. Picerijos vadovai nori, kad šiuo metu mus išlaikytų valstybė ir užimtumo tarnyba, o kai baigsis karantinas, žada mus priimti atgal į darbą“, – skundėsi moteris.

Pasak jos, nesąžininga, kad valstybė, atėjus sunkmečiui, turi išlaikyti picerijos darbuotojus.

„Mes dirbome negailėdami darbo valandų, kasdien po 12 ar 13 valandų, o dabar darbdaviai atsuka mums nugarą.

REKLAMA

Nežinau iš ko reikės gyventi, su šeima gyvename nuomojame bute, juk nuomos niekas mums neatidės. Mano vyras šiuo metu irgi nedirba, auginame sūnų. Tikrai nežinau kaip toliau gyvensime.

Šiuo metu įmonė man skolinga daugiau nei 900 eurų. Su kitais darbuotojais kreipsimės į Valstybinę darbo inspekciją, tikiuosi pinigus atgausiu“, – pasakojo Toma.

Įmonė turi sunkumų

Picerijų tinklą valdančio „Čili Holdings“ vadovas Jonas Karosas portalui tv3.lt pripažino, kad įmonė turi didelių problemų su pinigų srautais. Jis tikina, kad iki šiol dar nebuvo atleistas nė vienas darbuotojas. Ir nė vienas esą nebuvo išleistas neapmokamų atostogų. O atsiskaityti su darbuotojais žada iš likvidumo paskolos.

„Restoranų sektoriui pirmas metų ketvirtis būna pats sunkiausias. Apie „verslo lašinukus“ negali būti nė kalbos. Piniginius rezervus restoranai turi tokius trapius, kad vieniems jie baigėsi per savaitę, kitiems baigiasi dabar.

Atsigavimas kiekvienais metais prasideda tik balandžio mėnesį. Maitinimo įmonės pirmąjį ketvirtį gyvena minuse o „gyvybė“ palaikoma iš nuolatinio pinigų srauto. Vasarį gautos pajamos iškeliavo sausio atlyginimams. O kovą pajamų nebuvo dėl karantino“, – aiškino picerijų tinklo vadovas,

Anot jo, karantiną paskelbusi vyriausybė visiškai paralyžiavo picerijų veiklą ir apyvarta tapo nulinė.

„Pavyzdžiui, juk JAV karantiną paskelbė kur kas vėliau nei Lietuva, bet ten verslas jau gauna realią pagalbą. O Australija įmonėms grąžino su darbuotojais susijusius mokesčius, kuriuos įmonės sumokėjo nuo šių metų pradžios. Prancūzijos valdžiai nereikėjo ir 10 dienų pirmoms priemonėms paleisti.

REKLAMA

O mūsų valdžia verslui dalina tik pažadus. Valdžia turi suprasti, kad kuo mažiau verslo sektorių nukentės karantino metu, tuo šis grįžimo etapas bus greitesnis ir paprastesnis. Tada ir naštos valstybei teks mažiau, nes kiekviena bankrutavusi įmonė – tai prarastos ir darbo vietos, ir biudžeto pajamos“, – valdžios sprendimus kritikavo J. Karosas.

Jis tikina, kad valdžia žadėjo pasirūpinti verslu, tačiau nieko nedaro.

Apie sunkią padėtį Lietuvoje jau prakalbo kelionių, laisvalaikio ir pramogų verslo įmonės, kurių veiklą itin apsunkino dėl koronaviruso paskelbta ekstremali padėtis ir gyventojams įvesti ribojimai. Neatmetama, kad dalis įmonių turės mažinti atlyginimus arba atleisti dalį darbuotojų.

„Vis tik dar tikime, kad valdžiai atsiras politinės valios pradėti dirbti taip, kaip dirba kitų šalių politikai. Su visais iškart atsiskaitysime kai mus pasieks politikų pažadėtos likvidumo paskolos“, – teigė picerijų tinklo vadovas.

Kokios darbuotojų teisės

Kaip portalui tv3.lt paaiškino Valstybinė darbo inspekcija (VDI), darbo užmokestį pakeisti darbdavio iniciatyva galima tik su darbuotojo rašytiniu sutikimu. 

Darbuotojo atsisakymas dirbti už sumažintą darbo užmokestį negali būti laikomas teisėta priežastimi nutraukti darbo sutartį. 

Jeigu, esant valstybės lygio ekstremaliai situacijai, dėl objektyvių priežasčių yra mažinamos darbdavio veiklos apimtys, darbdavys turi teisę siūlyti darbuotojui arba darbo sutarties šalys bendru sutarimu gali susitarti dėl darbuotojo darbo laiko normos mažinimo.

REKLAMA

Pavyzdžiui, numatyti, kad visą darbo laiko normą dirbantis darbuotojas tam tikrą laikotarpį dirbs ne po 8 valandas, o po 4 valandas per dieną (pamainą), arba atitinkamai mažinti darbo dienų per savaitę skaičių. 

Tokiu atveju mažėjant faktiškai darbuotojo dirbtam laikui, proporcingai mažėtų ir darbuotojui išmokamas darbo užmokestis. 

VDI pažymi, kad darbdavys dėl paminėtų darbo sąlygų keitimo negali nuspręsti vienašališkai, tai gali būti daroma tik su darbuotojo rašytiniu sutikimu arba šalims sutarus.

Inspekcija taip pat paaiškino, kad darbo įstatymai nereglamentuoja atskiro darbo sutarties nutraukimo pagrindo dėl valstybėje paskelbtos ekstremalios situacijos.

Darbdavys su darbuotoju turi teisę nutraukti darbo santykius tik vadovaudamasis Darbo kodekse įtvirtintais darbo sutarties nutraukimo pagrindais ir tvarka. 

Darbdavio pasiūlymas nutraukti darbo sutartį turi būti pateiktas raštu. Jame turi būti išdėstytos darbo sutarties nutraukimo sąlygos (nuo kada pasibaigia darbo santykiai, koks yra kompensacijos dydis, kokia nepanaudotų atostogų suteikimo tvarka, atsiskaitymo tvarka ir kita).

Šalių sudarytas susitarimas dėl darbo sutarties nutraukimo abiem pusėms priimtinomis sąlygomis ar darbo sutarties šalies raštu išreikštas sutikimas su pasiūlymu nutraukti darbo sutartį pabaigia darbo sutartį juose nurodytomis sąlygomis.

Esant valstybės lygio ekstremaliajai situacijai ir dėl to neigiamai pasikeitus ekonominei ir finansinei situacijai, darbdavys gali priimti sprendimą dėl darbo organizavimo keitimo ir pan. 

Tokie pakeitimai ar kitos priežastys, susijusios su darbdavio veikla, pavyzdžiui, kai darbdavys visiškai ar iš dalies stabdo veiklą, gali būti laikomos teisėtu pagrindu nutraukti darbo sutartį su tam tikrais darbuotojais, jeigu tai lemia konkretaus darbuotojo ar jų grupės atliekamos darbo funkcijos nereikalingumą, kaip tai numatyta Darbo kodekse (57 str. 1 d.1 p.).

Alina
2020-04-03 18:24:46
Gal reikėtų, kad šia įmone rimčiau pasidomėtų darbo inspekcija? Dirba 12-14 val, o įdarbinti 0.5 ar 0.75 etato? Ir dar neišmoka atlyginimų? Prieš karantino paskelbimą prie Čili net eilės nusidriekę, o nėra iš ko atsiskaityti su darbuotojais?!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
BFG 2020-04-16 10:37:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aferiugu kontora   ATSAKYTI
wacekas 2020-04-04 19:04:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prismeigs ta direktoriu viena karta ,koks negaves pinigu ir tiek   ATSAKYTI
Pilietis 2020-04-04 14:47:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei viskas butu svaru, jei teisesauga saziningai "paklibintu", "cili" imones vadovams turetu buti labai rimtos baudos ir patikros del mokesciu, ataskaitu, nes tai tokio tipo imones, tik kur kas rimtesniems pinigams praplaut, del to ir skundzias, nes nera kaip cirkuliuoti nelegalioms pajamoms..
Paziurekit i ju patalpas, kaip buvo pries 15 metu taip ir like, nepaisant dideles kaviniu konkurencijos, jie nera suinteresuoti teikti kokybes, imanes paskirtis visai kita   ATSAKYTI
Dalia 2020-04-04 13:18:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Formulė kaip daro Norvegija ir kitos šalys- įmonėj jokios pagalbos, natūraliai žmogus praranda darbą, ir įsijungia valstybės mechanizmas socialinis kad žmogus negali likti be jokių pajamu- viskas, taškas. Tą kalba ir mūsų ekonomistai, gerbiamas R.Lazutka ir kiti. Tik valstybės vadovai negirdi. Žmonės- jūs juos prisiminkite per sekančius rinkimus. Nebalsuokite už tokius kur žmogų krizių metu palieka užribį.    ATSAKYTI
Trumpas 2020-04-04 13:14:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Koks gali būti įminės gelbėjimas, jei jos prisidaro skolų, bankroto metu ir taip jas nusirašo. Tai apie ką mes kalbame? Žmogui LT dar beveik neįmanoma skolų nusirašyri. Visos šalys krizių metų moka žmonėms išmokas prarafus darbus. Tai apie ką mes kalbame gerbiamieji? Valdžia šita darbo žmogų pamiršo, atsuko mums nugaras įžūliai, paliko užribį. Mechanizmas neveikia dėl finansavimo, o įmonės reikalauja pačiam prašant rašyti išėjimus iš darbo. Ir lieka visai be pajamų kas neišdirbo tam tikrą laikotarpį, ar metai nepraėjo po išmokų gavimo. Kaip tokiems žmonėms dabar išgyventi? Ar dengs valstybė jų skolas kaip jie prasiskolins? Aišku ne. Tai spręskite dabar problemas žmonių, o ne įmonių.   ATSAKYTI
Gitanas 2020-04-04 13:08:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Esmė kad krizių metu darbo žmonės neprarastų pajamų- viskas. Nes žmogus= valstybė. O verslas užsidarys laikinai, paskui vėl atsidarys. Dabar JAV bakrutuoja Petrolium kažkokia labai stambi bendrovė ir JAV negelbėja jos. Gerbiamieji- gelbėjimas yra plovimas ir vogimas mūsų visų pinigų. Visos šalys tą senai suprato. Tik mūsų valdžia to nesupranta. Ne verslam padėti reikia o žmonėm, kad likę be darbo ir pajamų galėtų išgyventi- viskas, taškas   ATSAKYTI
Finansistas 2020-04-04 13:04:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerbiamieji- niekur senai nefinansuoja verslų jokios šalys, ypač skandinavija. Atleidžia darbuotoją ir valstybė žmogui moka toliau praradus darbą- viskas gerbiamieji. Natūralus ir teisingas procesas, ir kito kelio nėra. Mes dviračio neišrasime, imkite pvz kaip elgesi kitos šalys   ATSAKYTI
Agnė 2020-04-03 23:41:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kokia gėda!!!!!!!!!!!Reklamuojasi čili šeima.Dabar paliko karosai šeima.Nesinorės daugiau eit ten.Niekad negalvojau kad jie taip pasielgs su darbuotojais.Sužinojo visa Lietuva apie juos.   ATSAKYTI
Mastantis 2020-04-03 18:35:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Juos jau senai mokesciu inspekcija turejo uz pakarpos griebti zmones tylejo tik dabar pradeda mastyt kad juos senai isnaudojo dirbo kaip vergai o mokejo centus o ka idarbina ant puse etato o dirbi ant viso tas visur iprasta mokesciu inspekcija ka nezinojo prisimetusi paprasciausia juk ponam netikriem reikia kad namus valytu tarnaites ne silikonines bobses dar papai nukris o juk krize nejau save nusiskriausi   ATSAKYTI
Alina 2020-04-03 18:24:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal reikėtų, kad šia įmone rimčiau pasidomėtų darbo inspekcija? Dirba 12-14 val, o įdarbinti 0.5 ar 0.75 etato? Ir dar neišmoka atlyginimų? Prieš karantino paskelbimą prie Čili net eilės nusidriekę, o nėra iš ko atsiskaityti su darbuotojais?!    ATSAKYTI
Hihi 2020-04-03 18:06:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neikite į šitą skylę valgyti tai tikrai jam pize bus    ATSAKYTI
Pofigu 2020-04-03 18:04:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rašikite skundus į darbo inspekciją jau ir taip huinia tai nors apšiksite šią skylė    ATSAKYTI
a 2020-04-03 17:59:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Darbuotojai dar tik problemu pradzia, greitu laiku laukia skolos kreditoriamas kurie lygiai taip pat nebetures is ko moketi atlyginimu ir kitu mokesiu ir prades mazinti personala. Viso to rezultatas - sumazejes mokesciu surinkimas, krites vidaus vartojimas, isauges pasalpu poreikis ir bankrotu gresme.    ATSAKYTI
Jeigu jau 2020-04-03 17:24:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kreditus ims algoms,tai žinokit neilgi valakai..ieškokitės darbų   ATSAKYTI
Panevėžio 2020-04-03 17:17:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ačiū dievui dar vienas ubaginas užsidarius    ATSAKYTI
As 2020-04-03 17:09:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Būkim sąžiningi žmonės, taigi niekada niekas minusiniu verslu nelaiko, ar taip kad išeitų ant pačio kaip sakant. Oj gieda gaideliai ankstų rytelį   ATSAKYTI
hmm 2020-04-03 16:29:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o kur kalėdinio ir naujametinio leikotarpio "lašinukas"? Savininkai pakelia po "Balio salas" , prisipirko "poršų" ar nekilnojamo turto?    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Tęsiantis karantinui Vilniaus naujų būtų pardavimai beveik sustojo. Balandžio mėnesį buvo parduota 93 procentais mažiau butų negu prieš karantiną, apie tai feisbuke paskelbė NT ...
„Ignitis“ (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Valstybės valdomos „Ignitis grupės“ ir Suomijos koncerno „Fortum“ Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje baigiama statyti 160 mln. eurų vertės kogeneracinė jėgainė (KKJ) į šalies ...
Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.
Birželio mėnesį dalis senjorų sulauks didesnių pensijų, daugiau gyventojų pasieks nedarbo išmokos, tačiau baigiantis mokslo metams ir nelikus apribojimų veikti ugdymo ...
.
Pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio skiriama žaliosios energetikos plėtrai, kuria siekiama prisidėti prie tvarios aplinkos kūrimo. Lietuvoje šis procesas taip pat ...
Lietuvoje pensiją gavo beveik 1 mln. žmonių (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuvoje praėjusių metų pabaigoje bent vienos rūšies pensiją gavo 899,8 tūkst. asmenų, arba maždaug kas trečias šalies gyventojas (32,2 proc.), rodo išankstiniai Statistikos ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų