Koronaviruso situacija NT rinkai gali atnešti didelių nuostolių

Nekyla diskusijos kaip ir kada kronavirusas paveiks Lietuvos verslą. Nekilnojamo turto (NT) ekspertas ir VšĮ „Realdata“ direktorius Arnoldas Antanavičius jau dabar įžvelgia keletą pavojų, su kuriais susidurs NT rinka. Jais ekspertas dalinasi savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

Daugiabutis Vilniuje  (nuotr. Fotodiena.lt)

Portalas tv3.lt dalinasi A. Antanavičaus įžvalgomis.

Šiandien skaitau žiniose, kad Statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas teigia, kad statybos kol kas nestoja, tačiau dėl žaliavų trūkumo jas netrukus gali tekti stabdyti. Tai viena medalio pusė.

Taip pat skaitau, kad „Citus“ vadovo Mindaugo Vanago teigimu, dėl nedirbančių notarų, šiuo metu NT plėtotojai negalės užbaigti bent 50 mln. eurų vertės būstų sandorių. Kita medalio pusė.

„Real Data“ duomenimis, šiuo metu Vilniuje yra apie 60 statomų projektų, kurie turi apie 4800 butų. Dėl 2000 butų pardavimo jau yra susitarta (tikėtina, pasirašytos preliminarios sutartys ir palikti avansai).

Grubiai skaičiuojant, jei vidutinė buto kaina –100 000 eurų, tai susitarta dėl 200 mln. eurų, kurie greičiausiai jau yra nugulę NT plėtotojų pinigų srautų skaičiavimuose. BET, notarai nedirba – negalima išsitraukti planuotų pinigų. Negaunant pinigų – nebus iš ko sumokėti rangovams. Savo ruožtu rangovai dėl to gali pradėti stabdyti statybos darbus. O jei ir nestabdytų dėl to, gali pradėti stabdyti dėl medžiagų trūkumo. Dviguba problema.

Tęsiam grandinę – jei stabdomi statybos darbai, tai „ant klaustuko pakimba“ ne tik 200 mln. eurų suplanuotų įplaukų, bet ir likusių 2800 butų pardavimo įplaukos, kurios tikėtina buvo suplanuotos verslo planuose ir dabar užsišaldys nepastatytuose namuose. Trečia potenciali bėda – vystytojams gali tekti grąžinti jau sumokėtus avansus. Klausimas ar jie jau nėra išleisti?

REKLAMA

Jei šita situacija užsitęs bent 1-2 mėnesius, tai nėra abejonių, kad dalis vystytojų atsidurs labai keblioje finansinėje situacijoje, nes jie tam nesiruošė, nėra diversifikavę verslų, neturi kitų pajamų, kaip tik būstų pardavimų pajamos.

Vienintelė viltis NT plėtotojams šioje situacijoje tikėtis, kad galbūt koronaviruso situacija greit praeis ir viskas stos į savo vėžes. Priešingu atveju bus daug ašarų...

Tad jei šiandien kas planuoja pirkti butą iš brėžinių, siūlyčiau labai gerai apie tai pagalvoti. Ir apskritai, visiems pirkėjams rekomenduoju neskubėti, palaukti ir pažiūrėti kaip šis kortų namelis atlaikys ateinančius iššūkius.


Rašyti komentarą...
P
Petras
2020-03-17 22:10:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Koks dar būsto pirkimas kai tokia situacija ir nežinia kada baigsis kainos taip nenormalios jei dabar nepigus tai nežinau kokia čia rinka ir kokia ekonomika
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų