Didžiausią grėsmę Lietuvai kelia ne kaimynai iš Rytų, o valdančiųjų vadovybė, kuri nedaro nieko, kad mūsų šalyje įgyvendintų reikalingas reformas. Dėl to nepakankamai finansuojama socialinė apsauga ir kitos viešojo sektoriaus sritys, o kai kas gali nemokėti mokesčių.

Kremlius (nuotr. SCANPIX)

Kremlius (nuotr. SCANPIX)

Taip mano ekonomistas Raimondas Kuodis, penktadienį skaitęs pranešimą Stepono Kairio Fondo organizuotoje diskusijoje „Efektyvi mokesčių politika“.

Skandalinga, kad vienas rodiklis kaip Rumunijoje

Ekonomisto teigimu, Lietuvos viešajame sektoriuje nėra adekvačių algų. Vertinant, kokia dalis bendrojo vidaus produkto (BVP) skiriama kai kurioms sritims, Lietuvoje, palyginti su ES vidurkiu, yra „kraupus atotrūkis“ socialinės apsaugos, bendrojo valstybės valdymo srityse.

Kaip rodo Europos Komisijos duomenys, ES šalyse socialiniai apsaugai skiriama apie 18,8 proc. BVP, o Lietuvoje – vos 11,2 proc.

R. Kuodis sakė jau daug metų siūlantis, kaip reikėtų keisti mokesčių ir „Sodros“ sistemas, kad valstybė surinktų daugiau pajamų ir galėtų geriau finansuoti minėtas sritis. Tačiau be darbo grupių kūrimo, kurios reikalingos „prisidengti uodegas“, realių žingsnių nesiimama.

REKLAMA

Ekonomistas skaičiuoja, kad Lietuva turėtų surinkti apie 2 mlrd. eurų daugiau nei yra surenkama dabar. Iš šios sumos 1 mlrd. eurų susidaro dėl nesurenkamo pridėtinės vertės mokesčio (PVM).

Jis nesurenkamas ne tik dėl verslininkų naudojamų mokesčių vengimo schemų, kai ūkinė veikla ar eksportas tik imituojama. Nemažos sumos PVM nesurenkama ir dėl to, kad verslininkai, įmonių vadovai įmonių lėšomis perka prekes ir paslaugas sau ar savo šeimos nariams.

Pavyzdžiui, norėdami išvykti atostogų už jas moka ne iš savo asmeninės kišenės. Tokią kelionę įformina kaip komandiruotę į konferenciją ar seminarą ir dėl to sutaupo 21 proc. PVM.

R. Kuodžio siūlymu, reikėtų drausti įmonėms įtraukti į leidžiamus atskaitymus tas išlaidas, kurios tiesiogiai niekaip nesusiję su pagrindine jų veikla.

Raimondas Kuodis

Raimondas Kuodis

„Pavyzdžiui, kas nors gamina taburetes. Suprantama, kad tokiai gamybai reikalinga, pvz., mediena. Tačiau išlaidos kokiam nors golfo klubui tikrai nesusiję su gamyba. Tokių išlaidų nereikėtų leisti įtraukti į sąnaudas ir už jas reikėtų mokėti PVM“, – aiškino ekonomistas ir pridūrė, kad mainais į tai verslui būtų galima sumažinti pelno mokesčio tarifą.

Jeigu PVM būtų mokamas už visas tokios dvigubos paskirties prekes ir paslaugas, kurias per įmones dabar perka verslininkai ir jų šeimų nariai, pajamų į biudžetą būtų surenkama kur kas daugiau. Dabar Lietuvoje surenkamo PVM lygis yra kaip Rumunijoje ir tai yra skandalinga, sakė R. Kuodis.

„Saulutes“ turėtų pakeisti eurai

Kitas jo pasiūlymas – gerokai sumažinti veiklos formų kiekį ir palikti tik formas – akcines bendroves, uždarąsias akcines bendroves ir mažąsias įmones, kurių apskaita būtų vykdoma pinigų srautų principu.

REKLAMA

Toks žingsnis esą leistų panaikinti daugelį skirtingų mokesčių režimų, taikomų, pvz., verslo liudijimams, individualiai veiklai ir kt. ir panaikinti kai kurias landas. Smulkiausių įmonių savininkai turėtų įdarbinti save pagal darbo sutartį ir „visiems viskas būtų aišku“, kas yra kapitalistas, o kas darbuotojas.

Be kita ko, kartu su kitų mokesčių pakeitimais, anot R. Kuodžio, kartu turėtų būti vykdoma „Sodros“ reforma. Jai ekonomistas turi parengęs 15 punktų planą, kurio svarbiausias tikslas – padaryti taip, kad jos įmokos nebebūtų mokesčiu, kurį moki, o pats negauni nieko arba neadekvačiai mažai.

„Kiekvienam gyventojui „Sodroje“ turėtų būti sukurtos asmeninės sąskaitos eurais, o ne „saulutėmis“ (t. y. apskaitos vienetais ar taškais). Tada žmogus žinotų, kiek į tą sąskaitą sumokėjo, kiek joje sukaupė ir kiek iš jos galėtų tikėtis išmokų“, – aiškino ekonomistas.

Anot jo, tai leistų įdiegti tokią naujovę, kaip socialinis kreditas. Pvz., išėjus motinystės ar vaiko priežiūros atostogų iš asmeninės sąskaitos galėtų gauti tam tikro dydžio piniginį kreditą.

Tokia asmeninė sąskaita leistų finansuoti ir studijas aukštojoje mokykloje. Dabar aukštasis mokslas yra tarsi nemokamas. Tačiau jį finansuojamas visų mokesčių mokėtojų pinigais. Tai reiškia, kad nusipirkęs duonos ir sumokėjęs PVM koks nors neturtingas žmogus prisideda prie turtingų žmonių vaikų išsilavinimo.

Be to, socialinio kredito sistema galėtų spręsti ir nedarbo draudimo išmokų problemą. Esą jei žmogus matytų, kad netekus darbo pinigai mokami iš jo sąskaitos, jis būtų labiau suinteresuotas imtis naujos veiklos.

REKLAMA

Kalbėdamas apie pajamų apmokestinimą, R. Kuodis ragino nepainioti progresinių mokesčių su skirtingais pajamų mokesčio tarifais. Jis siūlė pajamų apmokestinimo progresyvumą sieti su neapmokestinamo pajamų dydžio diferencijavimu.

Kas yra blogiau nei Rusija

„Pradėkime nuo to, nuo ko turime pradėti – Lietuvos sugrąžinimo į Estijos lygį. Jeigu galutinai pasiduodame, einame JAV keliu ir privatizuojame tai, kas dar liko ar jau ir taip yra iš dalies privatizuota“, – svarstė ekonomistas.

Pasak jo, dalinis privatizavimas reiškia, kad jau dabar už „nemokamas“ gydymo paslaugas turime primokėti, kad nors yra „nemokamas“ mokslas, daug kas samdo korepetitorius ir pan.

„Didžiosios mūsų grėsmės yra vidinės grėsmės. Jos yra labai subtilios – tai yra svarbių reformų nedarymas“, – įsitikinęs R. Kuodis.

Anot jo, reformos nesiryžtančius politikus būtų galima vadinti Rusijos agentais. Esą dabartinė valdančioji dauguma ir jos vadovai supranta ką daro. O tai ir yra „sąmoningas veikimas prieš Lietuvą“.

zmogus
2020-02-21 17:10:55
Aš seniai jau sakau, rašau, kad musu politikai taip nualins Lietuvos valstybe, kad niekas net negalvos,pulti, nes bus like tik neigalūs ir pencininkai, užterštas - užnuodytas vanduo, iškirsti miškai,parduotos arba prichatizuotos žemes .....na žinoma ir ,,politikai,,
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
geriausia reforma 2020-02-23 10:24:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
geras bizūnas valdininkams ir kalėjimas su turto konfiskacija, ko Lietuva per 30 metų neįstengia padaryti, ir ką senos demokratijos šalys seniai padarė. Ir paskiau kaip paneigti žmonių teiginį "visi vagys" ir "varnas varnui akies nekerta"? Žinoma, žmonių turtą valstybė per privatizaciją gali išdalinti vagims, bet ar nuo to valstybei ir žmonėms bus geriau?   ATSAKYTI
Dzonis 2020-02-23 05:30:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Autorius stipriai blefuoja. Su savo mintimis tegu pasikavoja po bambuko lapais. Jis priklauso tai žmonių grupei, kuriems ką valdžios bedarytų, viskas blogai. Šitokie straipsniai kiršina žmones ir džiovina smegenis.    ATSAKYTI
Prie ko 2020-02-23 03:38:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Čia ta Rusija? Jus gi laisvi jau 30 metų!   ATSAKYTI
Juozas 2020-02-22 17:47:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Teisingai Kuodys rašo , tai dabartinės vyriausybės veikimas prieš Lietuvą. Karabauskis su valstiečiais ir žalieji , buvo visur prieš , kas reikalinga Lietuvai.. Tai prieš Nato , prieš Europos sąjungą , prieš žemės pardavimą užsieniečiams ,visur prieš kas reikalinga Lietuvai. O ką jie padarė su savo referendumu ? Dabar turime Astravo. Tai juos galime lyginti su tėvynės priešais. Gal dalis valstiečių išrinktų į seimą nesupranta, kur veda Karabauskis ?    ATSAKYTI
Simas 2020-02-22 17:46:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pritariu Kuodžio mintims, dabartinė valdžia nedaro jokių reformų, tik pataikauja populistams. Kol šešėlinė ekonomika bujos pas mus, tol mūsų valstybė bus biedna ir alkana.Nieks nenori mokėti mokesčių, bet nori pašalpų ir nemokamų paslaugų.Dar turi pasikeisti kokios 2 kartos, kol žmonės supras kas yra valstybė ir kaip ją sukurti tokią, kad gyventi būtų gera visiems..   ATSAKYTI
Kokias čia nesąmones rašo 2020-02-22 16:02:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kokias čia nesąmones rašo.    ATSAKYTI
stirnuke 2020-02-22 11:59:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Mes labai didžiuojamės valstiečiais, niekas taip nedirba dėl mūsų , ir labai nusivyle socdemais, konservatoriais. Teisinga linkme Lietuvos gerovei dirba SDDP, Valstiečiai, ir tai mes jaučiame. sėkmės jiems, ir toliau dirbti mums.   ATSAKYTI
Vacys 2020-02-22 08:02:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na rusai isnaikins tok konservatorius ,nes tik jie kariaija su Rusija   ATSAKYTI
Rokas 2020-02-22 02:09:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kuodis koncervu agentas.   ATSAKYTI
Žemaitė 2020-02-21 18:36:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gyvenau prie rusų 50 metų buvom suvaržyti morališkai ir dvasiškai dabar esam suvaržyti finansiškai ir vel tas pats moraliskai   ATSAKYTI
xxL 2020-02-21 18:10:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tokie kaip Kuodis visą gyvenimą šiltose ir pelningose pareigose dirbantys valdininkai ir yra didžiausia grėsmė Lietuvai. Kiek pamenu Kuodis jau kokius 20 metų Lietuvos banke dirba kaip ir banko vadovas Vasiliauskas kuris per TV protingą vaidina o kai per bankus milijonai plaunami sako kad visko sukontroliuoti neįmanoma - tai kam tokie ekspertai ir valdininkai mums reikalingi?   ATSAKYTI
mikis21 2020-02-22 01:48:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kuodis Nuo 2011 m. Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas. Vasiliauskas nuo 2011 m. balandžio 16 d. Lietuvos banko valdybos pirmininkas.
  
xxL 2020-02-23 16:04:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mikiui dekoju uz patikslinima. 9 metus dirba Kuodis LB valdyboje tai del to kad viska labai gerai daro ar del to kad Vasiliauskas yra nelieciamasis ir iki gyvos galvos abu LB valdyboje tupes?  
arteja 2020-02-21 17:22:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
kovo 11, Landsbergis kviecia susirinkti, aptarti, astrave verda darbai   ATSAKYTI
Juozas 2020-02-21 17:18:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ubagu Lietuva   ATSAKYTI
xxL 2020-02-21 18:14:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Vatnikai Lietuvos ubagai, o putinas XUILO!  
zmogus 2020-02-21 17:10:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Aš seniai jau sakau, rašau, kad musu politikai taip nualins Lietuvos valstybe, kad niekas net negalvos,pulti, nes bus like tik neigalūs ir pencininkai, užterštas - užnuodytas vanduo, iškirsti miškai,parduotos arba prichatizuotos žemes .....na žinoma ir ,,politikai,,   ATSAKYTI
xxL 2020-02-21 18:15:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Seniai, tai kada ir kokiuose moksliniuose darbuose?  

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Tęsiantis karantinui Vilniaus naujų būtų pardavimai beveik sustojo. Balandžio mėnesį buvo parduota 93 procentais mažiau butų negu prieš karantiną, apie tai feisbuke paskelbė NT ...
„Ignitis“ (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Valstybės valdomos „Ignitis grupės“ ir Suomijos koncerno „Fortum“ Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje baigiama statyti 160 mln. eurų vertės kogeneracinė jėgainė (KKJ) į šalies ...
Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.
Birželio mėnesį dalis senjorų sulauks didesnių pensijų, daugiau gyventojų pasieks nedarbo išmokos, tačiau baigiantis mokslo metams ir nelikus apribojimų veikti ugdymo ...
.
Pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio skiriama žaliosios energetikos plėtrai, kuria siekiama prisidėti prie tvarios aplinkos kūrimo. Lietuvoje šis procesas taip pat ...
Lietuvoje pensiją gavo beveik 1 mln. žmonių (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuvoje praėjusių metų pabaigoje bent vienos rūšies pensiją gavo 899,8 tūkst. asmenų, arba maždaug kas trečias šalies gyventojas (32,2 proc.), rodo išankstiniai Statistikos ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų