Žmogui mirus jo turėtą turtą ir įsipareigojimus perima paveldėtojai. Viskas gali atrodyti paprasta tik tol, kol iš tiesų patenki į tikrą gyvenimišką situaciją ir bandai sutvarkyti mirusio reikalus su banku. Išsiaiškinti, kiek pinigų jame turėjo miręs žmogus ar kiek jis buvo pasiėmęs paskolų, gali būti itin sudėtinga.

Pinigai (nuotr. Fotodiena.lt)

Pinigai (nuotr. Fotodiena.lt)

Tuo galėjo įsitikinti portalo tv3.lt skaitytoja Lina (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinoma), praėjusių metų gegužę palaidojusi krikšto mamą.

„Ji gyveno Panevėžyje viena, buvo neįgali, patyrusi infarktą, labai sirgo. Aš pati iš Kauno. Kai mirė, prie jos radome tik dokumentus, kurie buvo rankinėje. Tarp jų ir banko korteles“, – pasakojo moteris.

Kadangi ji nebuvo tiesioginė velionės giminaitė, reikalų sutvarkyti nuvyko pas notarą, pas kurį buvo ir mirusios testamentas. Notaras išdavė dokumentą, kad Lina yra teisėta mirusios teisių perėmėja.

„Pagal notaro parėdymą ir teisės aktus, kaip paveldėtoja turėjau pati susirinkti visą informaciją iš visų bankų. Viename iš jų viskas įvyko labai greitai ir sklandžiai – paėmė penkis eurus ir per savaitę viską sutvarkė“, – prisiminė pašnekovė.

REKLAMA

Tačiau, anot jos, „Luminor“ banke, į kurį velionei buvo pervedama pensija ir kitos išmokos, iškilo pačių įvairiausių problemų:

„Iš pradžių net nenorėjo išduoti jokios pažymos. Vieną kartą telefonu aiškino vienaip, kitą kartą – kitaip, galiausiai nurodė rašyti raštą į skyrių. Pasirodo, krikšto mama banke turėjo ir paskolą – 1800 eurų ir dar palūkanų. Esu girdėjusi, kad nuo mirties dienos nebeskaičiuojamos palūkanos – banke tą ir bandžiau išsiaiškinti.“

Tai nebuvo paprasta – esą, vienas skyrius siuntė į kitą, vieni specialistai pas kitus, vieniems reikėjo vienų popierių, kitiems – kitų. O išrašo apie sąskaitų likučius ir pinigų judėjimą, galiausiai kredito sutarties kopijos taip ir nedavė.

„Nors žadėjo greitai į viską atsakyti, bankui kaskart kažko pritrūkdavo ir po kiekvieno laiško tekdavo laukti kelias savaites ar mėnesį. O kai atsakydavo, tai vėl ko nors paprašydavo. Susidarė įspūdis, kad specialiai viską vilkina. Sakau, arba visiška nekompetencija arba sąmoningas vilkinimas, arba ir tas, ir tas, nes kiekvieną mėnesį skaičiuojamos palūkanos po 30 eurų“, – piktinosi Lina.

Ji pasakojo taip ir negavusi informacijos apie pinigų judėjimą sąskaitose ir net nesuprantanti, kaip jai galėjo būti suteikta paskola, kuriai mokėti velionė pakankamai pajamų neturėjo.

„Galiausiai prieš Kalėdas gavau laišką, kad iki vasario turiu sumokėti visą susidariusią skolą – daugiau kaip 2 tūkst. eurų. Žodžiu, ne tik nežinau, kaip, už ką ji susidarė, bet ir viską iš karto turiu sumokėti“, – stebėjosi moteris.

REKLAMA

Paveldėjimo dokumentų neužtenka

„Luminor“ viešųjų ryšių vadovė Giedrė Bielskytė informavo, kad asmeniui mirus, jo turtinės teisės ir pareigos nepasibaigia, o paveldėtojai paveldi ne tiktai turtą, bet ir skolas, nepaisant to, ar paveldėtojas apie jas žinojo, ar ne.

„Civiliniame kodekse numatyta, kad įpėdiniai besąlygiškai perima visas palikėjo teises ir pareigas. Jeigu kredito grąžinimas buvo pradelstas, o sutartyje su turto palikėju buvo numatytos palūkanos už pradelstą kreditą, pagal teisės aktus bankas įgyja teisę reikalauti iš įpėdinių palūkanų už pradelstą kreditą tomis pačiomis sąlygomis, kokiomis jų būtų galėjęs reikalauti iš palikėjo“, – komentavo banko atstovė.

Anot jos, mirusiojo sąskaitos išrašus nuo mirties datos bankas pateikia tada, kai paveldėtojas pristato atitinkamą paveldėjimo teisės liudijimą ir prašymą. Tačiau išrašus dėl operacijų iki mirties datos bankas teikia tiktai su atitinkamu teismo įpareigojimu. Kodėl taip yra, G. Bielskytė nepaaiškino.

Tačiau ji patikino, kad išduodamas kreditą bankas išsamiai vertina kliento finansines galimybes – jo pajamų dydį, jų reguliarumą, turimą turtą, amžių, galimybes grąžinti kreditą ir kitus kriterijus.

„Neturime teisės diskriminuoti pensininkų dėl jų amžiaus ar gaunamų pajamų pobūdžio, kai asmuo kreipiasi į banką dėl kredito suteikimo“, – nurodė banko atstovė.

Į klausimą, kokia tvarka ir per kiek laiko sutvarko kliento reikalus (uždaro sąskaitas ir pan.) po pranešimo apie jo mirtį, G. Bielskytė atsakė taip:

„Labai raginame artimuosius iš karto pranešti bankui apie kliento mirtį. Apie tai pranešti galima bet kokiu kanalu – skambučiu, el. paštu. Mes kreipiamės į Registrų centrą ir patikriname pranešimą apie mirtį. Tuomet per tris darbo dienas blokuojame korteles ir sąskaitas, taip pat sustabdome paslaugų mokesčius. Tuomet laukiame paveldėtojų su notariniais dokumentais dėl turto ir įsipareigojimo perėmimo.“

REKLAMA

Kiekvienas daro savaip?

Lietuvos banko (LB) Kredito ir mokėjimo paslaugų priežiūros skyriaus atstovė Justina Tarasevičienė tiesiai neatsakė, ar kreditą paėmusiam žmogui mirus ir bankui apie tai sužinojus, stabdomas palūkanų skaičiavimas. Tačiau paaiškino, kad paveldėjimo klausimus reglamentuoja Civilinis kodeksas:

„Pagal teismų praktiką, laikoma, kad su palikimu susijusios teisės ar pareigos atsiranda iškart po palikėjo mirties. Tad jeigu įpėdiniai priima palikimą ir paveldi, pavyzdžiui, įsipareigojimus, prievoles (skolą, delspinigius) turi mokėti būtent nuo palikėjo mirties dienos, neatsižvelgiant į tai, kada yra įforminamas palikimo perėjimas.“

Anot J. Tarasevičienės, LB laikosi nuomonės, kad prieš teikdamas klientų prašomus dokumentus bankas privalo įsitikinti, kad asmuo tikrai yra paveldėtojas.

„Tačiau bankui pateikus tinkamai įformintą paveldėjimo liudijimą, jis turėtų pateikti prašomus dokumentus, o jeigu ko trūksta – paprašyti papildomos informacijos“, – komentavo LB atstovė.

Jos teigimu, nėra bendros tvarkos ar taisyklių, kaip turi elgtis bankai, kai jų klientas miršta, tokius klausimus reguliuoja Civilinis kodeksas. Esą paprastai paveldėjimo klausimus tvarko notarai. Bankai gali turėti vidines tvarkas, nustatančias, kaip elgtis tokiu atveju.

„Jeigu gyventojas turi visus reikiamus dokumentus, įrodančius kad jis yra paveldėtojas, tačiau bankas atsisako pateikti prašomą informaciją apie mirusiojo turtą ar įsipareigojimus, jis gali pateikti skundą Lietuvos bankui. Aiškintumėmės, kokie yra banko motyvai“, – patikino J. Tarasevičienė.

Ksenopontas
2020-02-10 08:43:16
Tai LR LB subinės pajudinti nenori ir šį konkretų atvejį išsiaiškinti nemato reikalo.Gerai gyvenam, labai gerai už mokesčių mokėtojų pinigus. Tai gal bankininkas prezidentas galėtų išaiškinti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Evaldas 2020-02-19 06:11:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Evaldas.niekas.nesikeičia visa pasauli.išmaišiau.nugyvenau.gyvenima.bankai.kaip.elgesi.taip.ir.elgesi.ty.klijantai.morališkai.žluge.ubagai.proletarai.ir.su.mumis.skaitytis.neapsimoka.turtingiems.įstatymai.nerasyti.
Primena.... VOR..V. ZAKONE..darom.ka.norim.   ATSAKYTI
Nesvarbu 2020-02-13 15:32:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano vyro darbovieteje buvo tas pats, dar buvo DNB, visus nori nenori sugrudo i luminora, na manasis visokiu draudimu dar prisieme, netikiu, kad ka ir gaus   ATSAKYTI
s 2020-02-12 15:02:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ką ir besakyt, sukčių ir vagių valdžia... jei prisidirbo ir išmetė iš valdžios, tai iškart pradeda dirbt komecinėse strūktūruose, kurios kaip parazitai aplipusios valdžią... pinigai, pinigai, pinigai...   ATSAKYTI
IR VĖL TAS PATS 2020-02-12 07:28:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Taip ir turi būti skolas reikia gražinti,nes tai gali būti net piktnaudžiaujama tokia padėtimi,ir bankas pencininkui turi atsargiai skolinti,nes amzius,ligos yra rizikos faktorius.O pencininkas ir specialiai gali taip padaryti.   ATSAKYTI
s 2020-02-12 15:04:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nu jo, kokiu reik būt cinišku, kad pelnytis iš mirties :(, ypač artimųjų...  
Rita 2020-02-11 12:00:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Aš esu brolio turto paveldėtoja. Liuminor neteikė informacijos apie jo sąskaitos lėšų judėjimą, kai kreipiausi dėl išrašo vasario 7 d. atvažiavusi specialiai į Šiaulius ir laukiau valandą laiko gyvoje eilėje. Susirinkę buvo apie 20 žmonių iš aplinkinių rajonų, nes skyriai juose panaikinti. Luminor arogancija pribloškė - atsisakė net nurodyti kokiu pagrindu neteikia sąskaitos išrašo. Turiu pagrindo įtarti banką neteisėtu informacijos slėpimu, o gal būt ir nusikalstama veikla.   ATSAKYTI
.... 2020-02-28 21:44:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reiškia tie sukčiai ruošia,, siurprizą,, , būkite atsargi.   
Adia 2020-02-11 07:08:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai panasia situacija isgyvenau ir as, tik paveldetojai nepilnameciai vaikai, kadangi su vyru buvom issiskyre, o jam mirus viska paveldejo vaikai, prasidejo metu maratonas per antstolius, notarus ,bankus ,sodras ir t.t
Kol viska perejom prikapsejo palukanu visur, niekas neatsizvelge ,kad vaikai nepilnameciai, teko moketi pagal visa programa, jokiu nuolaidu, zodziu gaunasi taip ,kad as jau kaip ir svetimas zmogus buvusiam vyrui esu priversta ismoketi svetimas skolas , va taip va    ATSAKYTI
Bbbb 2020-02-11 08:23:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Reikėjo nepriimt palikimo, būt nereikėją mokėt.  
Nesvarbu 2020-02-11 10:27:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Blogiausia kad laiku visko nesustabdo, tai ir prikapsi palūkanos. Peršasi viena mintis, kad viskas daroma specialiai.  
Vokiska patarle byloja.... 2020-02-11 05:32:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
BANKININKAI KAIP TIE SLIEKAI..... ŠALTI
SLIDŪS IR BE KI*UŠŲ   ATSAKYTI
Emigrantas 2020-02-10 23:57:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas ka nori tas ta ir daro, o eiliniai zmogeliai laikomi sudo vietoje.    ATSAKYTI
Klientas, buvęs 2020-02-10 22:44:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai Luminor pabėgo iš rajono, pagalvojau kad teks keisti banka, bet dar delsiau, bet kai išgirsti tokių nutikimų, o dar ir darbe pasidalina visokiais luminor triukais, nusprendziau, banka keisiu į likusi rajone   ATSAKYTI
Valdas 2020-02-10 22:11:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiek žinau tai antstolių bankas   ATSAKYTI
Aciu 2020-02-10 19:31:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerai,kad zmones pasdalina apie tokius nepatikimus bankus,tikrai Luminore neturesiu jokiu reikalu,aciu...   ATSAKYTI
Nijolė 2020-02-10 15:31:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kada baigsi biurokratija. Visą informaciją turi kompose. Reikia pasityčioti iš žmogaus. ANE?   ATSAKYTI
Idomu 2020-02-10 15:18:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Įdomu, ar daug dar kilijantų po visų "aptarnavimo tvarkų pasikeitimų" liks Luminor banke?   ATSAKYTI
Čiukčia 2020-02-10 12:22:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai luminoras pradėjo daryti visokias nesamones aš surinkau viską kas buvo luminoro ir išsiunčiau jiems ir pasakiau, kad su luminoru nenoriu turėti jokių reikalų. Esu dabar patenkintas nes man nekruša proto tokie luminorai. Žmonės, atsisakykite nuo visokių skand bankų.   ATSAKYTI
raimis 2020-02-10 10:15:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sukciu lzdas o ne bankas tas luminoras. is senuciu visokiais budais traukia pinigus/ paciam teko susidurti/ savivaliauja begediskai/. niekad gyvenime nesikreipsiu, nes jau teko susidurti/   ATSAKYTI
2020-02-10 09:49:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Luminor yra siaubingas bankas. Nauja mano darbovietė primygtinai reikalavo man atsidaryti sąskaitą Luminore. Gal trūksta klientų ir darbovietės atstovas turi savų interesų. Luminoras painus, sudėtingai juo naudotis. Viskas brangiau, net generatorius dvigubai brangiau nei swedbanke.    ATSAKYTI
Vaiva 2020-02-11 09:35:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Begsim is jo  
deja 2020-02-10 09:48:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
bankų arogancija ir savivalė seniai viršijo visas ribas. Minimu atveju patys tempė gumą ir už tą vilkinimą dar reikalauja palūkanų ! Ir apskritai į eilinį pilietį ten žiūri kaip į musę, kartais net apgaudinėja. Patariu : nesidrauskite Svedbanke, neprašykite paskolos Luminor. Turėsite sugaišti daugybę laiko ir nuostolių   ATSAKYTI
sutinku 2020-02-10 10:17:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pritariu-tikrai nesidrauskite Swedbanke, nes draudimą mokėjau 13 metų, bet, jei kas nutikdavo, vis pasirodydavo, kad tai ne draudiminis įvykis, nors kitos draudimo kompanijos traktuodavo kitaip. Su Luminoru neteko susidurti.  
Ksenopontas 2020-02-10 08:43:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Tai LR LB subinės pajudinti nenori ir šį konkretų atvejį išsiaiškinti nemato reikalo.Gerai gyvenam, labai gerai už mokesčių mokėtojų pinigus. Tai gal bankininkas prezidentas galėtų išaiškinti.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Skardinės su folijomis
Sparčiai plintant COVID-19 infekcijai Lietuvoje, verslai ir toliau vis labiau rūpinasi gyventojų saugumu ir sveikata. AB „Volfas Engelman“ nusprendė imtis papildomų saugos ...
Asociatyvi
Lietuvoje karantino sąlygoms veikia maždaug ketvirtadalis kaimo turizmo sodybų, tačiau svečių jose mažai. Vis dėlto užklausų daugėja, sako asociacijos vadovė.   „Iš visų ...
Jaroslavas Neverovičius (Fotobankas)
Aviacijos sektoriui ypač skaudžiai smogusi koronaviruso krizė gali tapti šansu gerinant Lietuvos pasiekiamumą lėktuvais ateityje, teigia prezidento vyriausiasis patarėjas. ...
Prezidentė Dalia Grybauskaitė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Finansų ministerijos įsteigtam COVID-19 fondui jau paaukota beveik 600 tūkst. eurų. Finansų ministerija pranešė, kad už paaukotas lėšas šalies ligoninėms nupirkta 6 tūkst. ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Verslui, kuris nukentėjo nuo karantino ir nebegali vykdyti savo veiklos, tačiau yra įtrauktas į Valstybinės mokesčių inspekcijos sudarytą nukentėjusių įmonių sąrašą, nieko ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų