Pabrangusi elektra, degalų kainų šuolis ir iš paskos didėsiančios kitų prekių bei paslaugų kainos šiais metais sumažins Lietuvos gyventojų galimybes susitaupyti lėšų ilgesniam periodui. Juolab kad jau dabar šeimų biudžetą labiausiai tuština būtiniausios pragyvenimo išlaidos – šildymas, maistas ir paskolų grąžinimas.

(nuotr. Fotodiena.lt)

(nuotr. Fotodiena.lt)

Reprezentatyvios „Spinter tyrimų“ apklausos duomenimis, mažiausiai kas ketvirtame (28 proc.) šalies namų ūkyje komunalinės sąskaitos ir šildymo išlaidos patenka tarp labiausiai šeimos biudžetą tuštinančių veiksnių. Antroje vietoje – išlaidos maistui, kurias įvardijo penktadalis (19 proc.) respondentų. Trečioje vietoje (15 proc.) atsidūrė būsto paskolų, automobilių lizingui ir kitų kreditų grąžinimui skirtos išlaidos.

„Ūgtelėjusios elektros ir degalų kainos nemažai daliai gyventojų atneš papildomų finansinių rūpesčių, kuriuos suvaldyti ir dar atsidėti lėšų ateities poreikiams, investuojant į pensijų fondus, akcijas ar kitus finansinius instrumentus, nebus paprasta. Juolab kad po spartaus ūkio augimo šuolio prognozuojamas nuosaikesnis ekonomikos augimas, tad atlyginimų didėjimo kreivė taip pat kils nebe taip sparčiai kaip iki šiol“, – sako apklausą inicijavusios Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) prezidentas Šarūnas Ruzgys.

REKLAMA

Finansus teks planuoti rūpestingiau

Pasak asociacijos vadovo, daugelio šalių, tarp jų ir euro zonos ekonomikos augimas yra sulėtėjęs, padėtis prastėja tiek paslaugų, tiek gamybos, tiek žemės ūkio sektoriuose: „Ekonominę situaciją pasaulyje šiuo metu reikšmingai veikia geopolitiniai konfliktai, įtampa Irane, neaiškumas dėl „Brexit“. Patamsėję debesys tarptautinėje erdvėje neišvengiamai atsilieps ir atvirai Lietuvos ekonomikai, taip pat ir mūsų visų kišenėms“.

Remiantis Lietuvos banko prognozėmis, šiais metais šalies investicijos ir eksportas augs nuosaikiau nei pernai. Daroma prielaida, kad investavimą pristabdys mažesnis ES investicijų naudojimas, o ekonominį aktyvumą ribos besikeičianti padėtis darbo rinkoje.

Šarūnas Ruzgys

Šarūnas Ruzgys

„Tai nereiškia, kad gyventojų pajamos nustos kilti – darbo užmokesčio augimas išliks, tik jis bus nuosaikesnis. Tai gali lemti mažesnį vartojimą, gyventojai stengsis apriboti išlaidas ir privalės rūpestingiau tvarkyti finansus. Todėl dirbantieji, norintys įgyvendinti ilgalaikius asmeninių investicijų planus, susijusius su pajamų sumažėjimu išėjus į pensiją, turės itin kruopščiai laikytis finansinės disciplinos“, – tvirtina Š. Ruzgys.

Didesnės pajamos – didesnės ir paskolos

Kaip parodė LIPFA užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa, finansinės nuotaikos didele dalimi priklauso nuo gaunamų pajamų dydžio.

Mažiausias pajamas uždirbantiems namų ūkiams skausmingiausiai atsiliepia komunalinių paslaugų sąskaitos – jas tarp labiausiai šeimos biudžetą tuštinančių veiksnių įvardija 28 proc. mažas pajamas gaunančių gyventojų. 23 proc. prie tokių veiksnių priskyrė ir išlaidas maistui.

REKLAMA

„Vos 2 proc. mažiausias pajamas gaunančių namų ūkių pažymi, jog turi tokių ilgalaikių finansinių įsipareigojimų kaip paskolos ar lizingas. Tuo tarpu didesnes pajamas gaunantys gyventojai reikšmingą savo biudžeto dalį skiria investicijoms į nekilnojamąjį turtą ar transporto priemones, kurios galiausiai taps jų nuosavybe“,  – teigia Š. Ruzgys.

Išlaidos būsto ir kitiems kreditams bei automobilių lizingui turi didelės įtakos 22 proc. namų ūkių, kuriuose vienas narys per mėnesį gauna 500 ir daugiau eurų pajamų. Tiek pat aukštesnes pajamas gaunančių gyventojų įvardijo, kad jų pinigines itin plonina išlaidos maistui, o 19 proc. nurodė komunalines sąskaitas ir šildymą.

Be to, turtingesni namų ūkiai didesnę šeimos biudžeto dalį skiria ir švietimo išlaidoms: mokslams, kursams, mokesčiui už darželį, mokyklą, būrelius.

Būtina turėti finansinį rezervą

Pasak LIPFA prezidento, nepaisant augančių pragyvenimo išlaidų ir prognozuojamo atlyginimų augimo lėtėjimo, asmeninius finansus vis tiek būtina tvarkyti taip, kad bent dalį lėšų pavyktų atidėti santaupoms.

„Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje taupymo lygis vienas mažiausių Europos Sąjungoje. Kitaip tariant, kiek uždirbame, tiek ir išleidžiame. Taip būti neturėtų – dirbantiems asmenims svarbu sukaupti tokį finansinį rezervą, kad iš jo pavyktų pragyventi bent pusę metų, taip pat būtina dalį pajamų atsidėti senatvei. Tam verta apsvarstyti II ar III pakopos pensijų fondų siūlomus instrumentus, kitas ilgalaikio investavimo alternatyvas“, – sako Š. Ruzgys.

 „Spinter tyrimų“ apklausoje 2019 metų lapkričio 19-29 dienomis dalyvavo 1010 respondentų, kurių amžius 18-75 metai.

DEmokratija
2020-01-24 13:14:51
Demokratiška pinigų perpetuum mobile karuselė. Valdžia padidina žmonėms pinigines pajamas,bet tuo pačiu jiems padidina ir piniginę naštą (rinkliavas), kad susirinktų žmonių pajamų didinimui lėšų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ha 2020-01-27 12:15:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvos vyriausybej ir seimui reikia geros rykstes, arba kaip sakoma slubo vokiecio, gal tada prades su galvom mastyti o ne su anom vietom   ATSAKYTI
Absurdas 2020-01-27 12:13:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau septinti metai skaluojama apie dirzu verzimasi. Kazkoks iskrypes mastymas arba tai pinigu pasipelnymas   ATSAKYTI
Ink 2020-01-27 10:08:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasakykit jus man kaip susitaupyti is 400e .120e mokesciai.likusieji pagrindas maistas .ir kuras .kad nuvaziuoti i darba.taip sunkiai dar neesu gyvenes.litais likdavo dar nuo algos po 300.cia nelieka net 3e.baisesniu laiku negyvenau   ATSAKYTI
Europa 2020-01-27 10:01:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai Prancūzijoje ketino kainų šuolį visą Prancūziją išėjo į gatves ir vyriausybės apetitas atslūgo,Lietuva vergu šalis....baudžiava prie šrirdies   ATSAKYTI
Jo 2020-01-27 00:37:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Didelis ačiū už padidintas pinsijas!Dabar pinsinikai gyvens"gerai,, ,juk valdžios isgamos gyrėsi,kad mažina skurdą.Baisiau ir būt negali.Sitie brudai švaisto mokesčių mokėtojų pinigus ir vargo nemato.Zmones reikia karo!
   ATSAKYTI
Invalidas 2020-01-26 22:13:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pensininkams , invalidams pridėjo trupinius, o atims kelis kart daugiau nei pridėjo , dėl mokesčių ir kainų šuolio. Liūdna.   ATSAKYTI
Ina 2020-01-26 21:20:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau 30 m pakentiekit taupikit......
.   ATSAKYTI
Jonas 2020-01-26 20:26:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegul seimunai verziasi,nes teks turbut mums uzverzt......   ATSAKYTI
Kristinai 2020-01-26 18:12:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na nesmeizk taip sakydama vagiu valdzios parodyk tada nors viena kuris padare baudziama veika pagal straipsni vagyste! Nei vieno tokio politiko pas mus nera kuris ka nors pavoge. Vienas kitas kisi paima tai buna tokios baltos varnos ju tarpe. Va neaiskus mokejimaiir akivaizdus permokejimai matosi. Zalingos sutartys valstybes vardu irgi matosi. Na uz tai niekas asmeniskai neatsake ir yra teisinis imunitetas. Galima kaip tik nori leisti pinigus ir asmeniskai neatsakyti jokia atsakomybe. Taip paderinti istatymai. Galimai ne is durnos galvos permokami ir isvaistomi pinigai o uz kisiusir ta vadinama otksta i rankas ir slaptas saskaitas. Bet niekas nepagautas ka pagavo imant kisi ta gal teis. O vagysciu politikai nepadaro nieko nepavagia. Na kad ir gauna sklypa uz 1 eura kuris vertas milijono bet viskas gerai viskas pagal istatymus. Negalima musu politinio elito vadinti vagimis jie net degtines butelio parduotuvej nera pavoge. Ir kraujo irgi negeria. Didina kainas akcizais ir kitais budais bet kraujo tikrai negeria. Pinigai paimti mokesciais eina i biudzeta. Kad niekas asmeniskai neatsako uz netinkama ju naudojima cia jau kitas reikalas. Reikia keist istatymus ivest ir asmenine atsakomybe uzdraust teisini imuniteta. Vienu zodziu keisti istatymus , istatymais sumazinti biudzeto lesu isvaistymo galimybes. Na dar yra tai kad ruosiames karui, raso Rusija greit mus puls arba mes pulsime. Todel reikia labai daug pinigu ginklams pirkti ir didelei ksriuomenei , ir uzsienio karius dar islaikyti. Jei taip vis labiau ruosiames karas tikrai arteja ir jau neisvengiamas. Kaip nors ponia Kristina pragyvenskol prasides karas su Rusija otada jau bus niekas nesvarbu ,nebeliks kam buti svarbu. Na as perku daznai degtines arba alaus, kai gerai isgeriu noriu duot rusams i kali ir karo nebebijau . Paskui dega sachta ir visai kiti rupesciai rupi o ne bloga valdzia. Va baiges rasyti eisiu vel ieskot pasirinkt skarbonkiu ir pusleliu keiksiu prisirinkes valdzia uz ju idiotiska prekybos valandu draudima. Zinoma gausiu bet bus brangiau. Ikalsiu uzsitrauksiu kontrobandine cigarete isijungsiu rusiska tv kanala ir jausiuos kaip pokario rezistentas . Miskinis. Protestuosiu pries bloga valdzia. Jausiuos kaip rezistentas. Kad ir ka daro pablogint man gyvenima manes be parako nepaims rasiu kaip apeit visus draudimus. Lauksiu Putino kad juos visus vel isveztu i sibira ypac valstiecius. O per rinkimus nubalsuosiu uz konservatorius. Su malonumu padarysiu kiaulyste valstieciam. Uz tas pardavimo valandas idiotiskas...   ATSAKYTI
Kristina 2020-01-26 17:17:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Siūlyčiau išvis įvesti maisto korteles (kaip karo metais). Taip ar taip šitos suknistas vagių valdžios jau daugiau kaip 30 metų geria kraują ir dusina lietuvių liaudį    ATSAKYTI
Tik 2020-01-26 15:34:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Emigracija gali jus isgelbet ,imkit pavizdi is azijatu meta ta savo susikta varguoliu krasta per pimpala ir varo kur normalei galima gyvent,jie nelaikosi isikibe kaip jus laikotes isikibe i vytautele subine,geroves valstybes kureju kosmose.   ATSAKYTI
Sake 2020-01-26 15:29:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Svarbiausei kad vitautielis su turniskiu sobla gerai gyvena,kam tiem ubagam gerove,jiem tik pahat pahat ir dar karta pahat mudakam.   ATSAKYTI
M 2020-01-26 12:55:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
30m kaip kyla kuro ,maisto,sildymo kainos ir vis kyla,is atlyginimo tik mokesciams ir maistui,tai ar gereja musu gyvenimas?lauke 6 šilumos,o uz sildyma mokejimas,kaip butu 20 šalcio.Labai brangu,nors praneše,kad biokuras atpigo.Gal ponams atpigo,bet ne tautai.   ATSAKYTI
Bravo 2020-01-26 12:35:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tik BRAVO MUSU VALDZIAI! Jie labiausiai galvoja kaip zmogu i bedugne nuvaryt.    ATSAKYTI
Lietuvis 2020-01-26 12:12:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Ateis i valdzia musu tautos tevas ir isgelbes mus nuo valstieciu tironyjos! Laukiame gerbiamo musu tautos tevo V Lansbergio!   ATSAKYTI
Lietuviai 2020-01-26 12:01:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kas kaltas?! Ogi tik valdantieji! Ne tuos isrinkom ! Rinkti reikejo konservatorius! Cia ir kiekvienam kaimieciui aisku. Nebutu kainas didine akcizais ir pvm butu mazine kad kainos butu mazesnes kaip Lenkijoje. Nebutu sukurpe tos auto rinkliavos nebutu ivede vaiku ateminejimo. Nebutu ivede prekybos valandu draudimu. Importave pigias cigaretes Prima. Ir tt. Vienu zodziu ne tuos isrinkom. Dabar isrinksime konservatorius kurie atsauks visus blogus valstieciu priimtus istatymus ir draudimus ir sumazins kainas. O biudzeto lesoms uzdes nereikalingu isladavimu draudimus. Uzdraus permokejimus sodins visus permoketojus ir moketojus tretiem asmenim. Pasodins tuos kurie sudare tokia valstybei zalinga duju laivo nuomos sutarti pasodins Simonyte kad paeme Lietuvai kredita uz zveriskus procentus kai galejo paimt uz mazus. Butinai sutvarkys tokius svaistunus kaip kad ir su tomis gelemis, kur tai matyti ismest gelems 66000 euru! Arba kaip uz zaliu rodykliu nuemima sumoket Vilniuje 1 00000 euru! Tokie svaistunai iskart turetu sest i cype su turto konfiskavimu padarytai zalai padengti. Dar konservatoriai pirks pigia baltarusiska elektra ir neleis lietuviam ikisti brangios elektros. Vienu zodziu ateis i valdzia musu gelbetojai nuo tu blogu valstieciu. Nulaus velniui ragus!   ATSAKYTI
Darius 2020-01-26 11:37:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Emigruoti reikia iš Lietuvos ir taškas.    ATSAKYTI
As 2020-01-26 09:22:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jau pasidare kaip prie ruso-algos is kuriu negali pragyventi privercia verstis per galva,o vienas is budu vogti   ATSAKYTI
Nerusė 2020-01-27 09:28:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prie ruso taip nebuvo, žmogau. Prie sovietinio ruso. O dabar ir ten žmonės vargsta ir pas mus taip pat. Čia kapitalizmas juk ir dar toks, kurio valdžia nesupranta. Tik sau sau sau...
  
Agnė 2020-01-26 07:25:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Lietuvėlėje nieko daugiau neišgirsi, tik pastoviai kils kainos, didės mokesčiai, baudos, draudimai
   ATSAKYTI
DEmokratija 2020-01-24 13:14:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Demokratiška pinigų perpetuum mobile karuselė. Valdžia padidina žmonėms pinigines pajamas,bet tuo pačiu jiems padidina ir piniginę naštą (rinkliavas), kad susirinktų žmonių pajamų didinimui lėšų.   ATSAKYTI
Rima 2020-01-27 16:19:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
  
Rima 2020-01-27 16:19:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
  

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
Bankomatas (Fotobankas)
Pastaruoju metu stringančios didžiausių šalyje komercinių bankų „Swedbank“ ir SEB elektroninės mokėjimo sistemos turi neigiamos įtakos pasitikėjimui visa finansų sistema, todėl ...
Stumbrai (nuotr. Fotobankas)
Teisėsaugos dėmesio sulaukusioje stumbrės žūtimi pasibaigusioje medžioklėje Panevėžio rajone dalyvavo įtakingi politikos ir verslo atstovai, rodo BNS gauti duomenys.
Valstybinė mokesčių inspekcija (Fotodiena/Justinas Auškelis)
Gyventojai ir įmonės, praėjusiais metais turėję ar įsigiję komercinio naudojimo nekilnojamojo turto vėliausiai vasario 17 d. turi pateikti Nekilnojamojo turto mokesčio ...
(Algirdas Kubaitis/Fotobankas)
Sausio mėnesį naudotų automobilių Lietuvoje buvo parduota kiek daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. „AutoTyrimų“ duomenimis, gautais išanalizavus VĮ „Regitra“ ...
Senos padangos (nuotr. Organizatorių)
Valdininkai nežino, kiek šalyje yra sukaupta nebenaudojamų padangų, tuo metu  verslas, turintis pajėgumų perdirbti senas padangas, teigia neturintis kur dėti iš jų ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų