Oficiali statistika rodo, kad pastaruosius kelerius metus bedarbių skaičius mažėjo, tačiau pernai vėl pradėjo augti. Taip pat pastebima, kad į Lietuvą atvyksta vis daugiau darbuotojų iš trečiųjų šalių. Jų gali dar padaugėti, nes naujas trūkstamų profesijų sąrašas pailgėjo kelis kartus.

darbininkai (nuotr. Eimanto Genio)

darbininkai (nuotr. Eimanto Genio)

Užimtumo tarnybos duomenimis praėjusį gruodį Lietuvoje buvo registruota 144,1 tūkst. bedarbių. Tai būtų 8,4 proc. visų darbingo amžiaus šalies gyventojų. Palyginti su 2018 m. gruodžiu šis rodiklis padidėjo 0,2 proc. punkto.

Išankstiniai Statistikos departamento duomenys rodo, kad per vienuolika praėjusių metų mėnesių į Lietuvą imigravo 45,5 tūkst. žmonių. Kiek daugiau nei pusė jų yra Lietuvos piliečiai, o kita pusė – užsieniečiai.

Norėdami čia pradėti dirbti prieš gaudami vizą arba leidimą gyventi, jie turi gauti Užimtumo tarnybos (anksčiau – Darbo biržos) leidimą. Jo nereikia tiems, kas turi profesiją, kuri į įrašyta Profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvos Respublikoje sąrašą.

Šis sąrašas atnaujinamas kas pusmetį. Antrąjį 2019 m. pusmetį sąraše buvo 16 profesijų. Šį pusmetį jų padaugėjo keturis kartus ir dabar yra per 60.

REKLAMA

Sprendžiant iš sąrašo, Lietuvai trūksta ne tik tolimųjų reisų vairuotojų (jų trūksta jau ne vienerius metus) ar įvairių tinkuotojų, suvirintojų, mūrininkų, apdailininkų.

Taip pat trūksta specialaus išsilavinimo, regis, neturinčių žuvų darinėtojų, pjaustytojų, pusgaminių ruošėjų, taip pat skerdikų, mėsininkų, mėsos darinėtojų, išpjaustytojų. Be to, ir skirtingų siuvėjų.

Kodėl tad daugėjant darbo neturinčių lietuvių, reikia atsivežti daugiau užsieniečių? Darbuotojų ir darbdavių atstovai turi skirtingas versijas.

Nepakankamai dalijasi pelnu

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė regi skirtingas priežastis, kodėl plečiamas trūkstamų profesijų sąrašas.

„Pastebėjau, kad tos profesijos metai iš metų nelabai keičiasi, reikia vis tų pačių. Nieko naujo, kai esame derybose su darbdaviais, aš kiekvieną kartą vis girdžiu tokių pasakymų, kad reikia atsivežti daugiau darbuotojų, kad situacija sudėtinga ir pan.

Matyt, iš tiesų kai kur profesijų aukštos kvalifikacijos iš tikrųjų trūksta. Bet kita vertus, tai susiję ir su pigia darbo jėga“, – svarstė pirmininkė.

Anot jos, daug ką parodė istorija, kai negavę žadėtų algų streikuoti ėmė Kaune stadioną statantys turkų statybininkai. 

REKLAMA

„Jeigu ne turkai, kurie parodė savo valią, mes niekada ir nesužinotume, kad įmonė, laimėjusi viešąjį pirkimą, dirba šešėlyje, kad buvo žadėti vieni pinigai, o mokėti kiti. 

Ten surinkti žmonės ir žadėti 500 eurų atlyginimai už mėnesį. Mūsų statybininkai už tokius pinigus gal net nedirbtų. Šios priežasties irgi negali atmesti. Darbdavys ieško įvairių landų, kaip gauti pigiau ir pelno dalijimosi ekonomikos Lietuvoje ir toliau nėra“, – komentavo I. Ruginienė.

Kita vertus, ji atkreipė dėmesį ir į Lietuvos švietimo spragas:

„Turime kalbėti ir apie mūsų švietimo sistemą, kuri nespėja koja kojon su tuo, kas realiai vyksta Lietuvoje. Mes nepagrįstai nuvertiname profesines mokyklas. Jų autoritetą visiškai sužlugdėm. Mūsų vaikai baigę mokyklą eina į universitetą, o profesinė mokykla – ne prestižas. Nors dažnu atveju baigęs ją gali ir daugiau gali uždirbti nei turėdamas aukštąjį išsilavinimą.“

Pirmininkės nuomone, valstybės požiūris šiuo klausimu yra netinkamas, nedaroma nieko, kad profesinės mokyklos atgautų prestižą, o jose būtų parengiami profesionalūs specialistai. Tuomet nereikėtų jų vežtis iš užsienio.

Išlepino per dideles išmokos?

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus pripažino esant problemą kai bedarbių daugėja, tačiau kam dirbti nėra.

„Negalėčiau atsakyti dėl konkrečių trūkstamų specialybių, nes paties sąrašo dar nemačiau. Bet kalbant apie tai, kad ir bedarbių yra, ir darbuotojų trūksta, čia yra keletas aspektų.

Vienas dalykas tas, kad iš tikrųjų Lietuvoje daugėja chroniškų, sisteminių bedarbių. Įvairių išmokų sistema vis pučiasi ir dirbti neapsimoka. Formuojasi tokia žmonių kategorija, kurie susirenka išmokas, jiems pritaikomos įvairios lengvatos ir taip panašiai jie gali sau egzistuoti tiesiog nedirbdami. Čia atsiranda tokios žirklės, neatitikimas tarp darbuotojų trūkumo ir darbuotojų didelio skaičiaus“, – komentavo konfederacijos vadovas.

REKLAMA

Kita vertus, jis taip pat mano, kad dabartinis profesinis mokymas nėra tiek efektyvus, kad parengtų trūkstamų profesijų darbuotojų:

„Mes šį klausimą nuolat keliame. Ir dabar, tiesą sakant, vyksta diskusija su Vyriausybe dėl vadinamos pameistrystės sistemos. Ją iš dalies finansuotų valstybė, iš dalies verslas. Darbdaviui būtų galima imti tuos moksleivius ir jie galėtų derinti teorinį mokymąsi su praktiniu darbu įmonėse. Ta sistema jeigu pradėtų gerai veikti, tai, mūsų nuomone, būtų naudinga.

Anot V. Sutkaus, tokia pameistrystės sistema leistų ne tik leistų besimokantiems jaunuoliams iš anksto užsitikrinti darbo vietą, o verslui – pasirengti darbuotojus, pagal jų įmonės specifiką. Taip pat būtų galima perkvalifikuoti ir vyresnius bedarbius, kurių kvalifikacija neatitinka dabartinių poreikių.

Kaip atsiranda sąrašas

Atsiųstame komentare Užimtumo tarnyba paaiškino, kad siekdama derinti darbo jėgos pasiūlos atitikimą paklausai, du kartus per metus rengia profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašą pagal ekonomikos veiklos rūšis. Jeigu užsieniečio profesija įtraukta į šį sąrašą, jis gali atvykti dirbti ir be Užimtumo tarnybos išduoto leidimo. 

Išnagrinėjusi kiekvienos profesijos situaciją darbo rinkoje, Užimtumo tarnyba  parengė šalyje  trūkstamų profesijų sąrašo projektą. Kiekviena  profesija turėjo atitikti šiuos kriterijus:

•    registruota profesijos darbo jėgos paklausa (laisvos darbo vietos) pramonės ir statybos sektoriuose per metus viršijo darbo pasiūlą (darbo ieškantys asmenys) ne mažiau kaip 2 kartus, paslaugų sektoriuje – ne mažiau kaip 5 kartus;

REKLAMA

•    profesija įsidarbinimo galimybių barometre priskirta didelių įsidarbinimo galimybių profesijų grupei;

•    darbdaviai ar darbdavių asocijuotos struktūros pateikė motyvuotą bei pagrįstą informaciją Užimtumo tarnybai apie prognozuojamą profesijos paklausos augimą per artimiausią pusmetį arba gauta informacija iš savivaldybių, užsienio investicijų plėtros agentūros apie investicijas bei naujų darbo vietų kūrimą ir Užimtumo tarnyboje registruota atitinkamų profesijų darbo jėgos pasiūla bus nepakankama.

•    Trūkstamų profesijų sąrašas pristatomas Trišalei tarybai prie Užimtumo tarnybos, kuriai priklauso darbdavių, darbuotojų ir Vyriausybės atstovai. Jie taip pat teikia savo siūlymus.

Tarnyba taip pat atkreipė dėmesį, kad užsienietis atleidžiamas nuo pareigos įsigyti leidimą dirbti, jeigu atvyksta į Lietuvą dirbti ir jo profesija yra įtraukta į profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašą pagal ekonominės veiklos rūšis. Į sąrašą patenkančių profesijų atstovams viza ar leidimas gyventi  išduodamas paprastesne tvarka. 

Linas
2020-01-09 16:19:56
Taip trūksta darbuotojų kurie dirba veltui.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
2020-01-10 18:35:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paprasčiau įsivežt užsieniečius, jie dirba net maziau už minimalų, patogu, ir rašykit tokius straipsnius nesąmoningus, o savus vykit iš Lietuvos. Pyktis ima kai skaitai tokias nesąmones.    ATSAKYTI
Emma22 2020-01-10 09:05:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
N︆︆︆︆or︆︆i︆︆te︆︆ su︆︆si︆︆ra︆︆sti m︆︆er︆︆gi︆︆ną vi︆︆e︆︆nai na︆︆k︆︆či︆︆ai? S︆︆ve︆︆iki a︆︆tvy︆︆kę - ︆︆w︆︆w︆w︆︆.︆︆l︆︆a︆︆︆︆d︆︆y︆︆︆︆︆︆4︆︆︆︆.︆︆︆︆f︆︆︆︆u︆︆n︆︆︆︆   ATSAKYTI
Bronius 2020-01-10 06:55:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Perdidelės išmokos, O GAL PERMAŽOS ALGOS!!! Žurnalistai gautų mūsų minimumus, nerašinėtų nesamonių. Dabar tik rašo darbdavių užsakytomis temomis. Tuoj lietuviams visai neliks vietos Lietuvoje. Gėda skaityti tokius straipsnius kai viskas prasilenkia su realybe.   ATSAKYTI
tai 2020-01-09 19:59:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
KLP....tarptautines imones-vienoje net reikalauja registruotis birzoje-tipo musu buchalterei patinka tokius forminti-o darbinasi buchaltere ir siulo minimuma su 3men sutartimi.......kitoje tipo irenginiu prieziura-tik naktinis darbas ir po galybes ilgai trunkanciu mokymu 750...........ka atgal-irenginiu prieziura skandinavuose su 5000 ir valdisku auto, ir prekes gaminamos parduodamos pigiau nei LT-bet shefas su caddy vazineja ir graziam tvarkingame alytnamyje gyvena....dar pora kartu metuose i EU issiveza visa firma pastovyklauti-va tada parodo kaip pinigu netruksta firmele-po klausimo restorane ka gersite-visada atsakymas ka turite brangiausio mano brangiems draugams..............ACIU vien uz prisiminimus....   ATSAKYTI
Lina 2020-01-09 19:06:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gal p.Sutkus pats tas pašalpas moka, o gal bandė išgyvent už tokį pašalpų dydį??! Juokas pro ašaras, totalus nusišnekėjimas!!! Mūsų darbdaviai nenori pakelti atlyginimą tokį, koks turėtų būti ir jieško pigios darbo jėgos, nes patys jau įpratę gauti gerus pelnus kitų sąskaita. Valdžia išgrūdo savo tautiečius iš savo šalies po platų pasaulį, o dabar verkia- trūksta darbuotojų-specialistų?! Tai tegu įvardina tikrąją priežastį, kodėl savo valstybei žalą padarė ir daro toliau visapusiškai.    ATSAKYTI
Tauta 2020-01-09 18:24:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valdininkams ir darbdaviams. Suzlugdisite Lietuvele užuot dadeje šimtą kita saviems darbuotojams. Trumpu laikotarpiu papildysite savas kišenės bet galiausiai patys atsidursite patys prie suskilusios geldos.100% su virš gal ir desimt metu nereiks   ATSAKYTI
Emma 2020-01-09 18:15:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
N︆︆︆︆or︆︆i︆︆te︆︆ su︆︆si︆︆ra︆︆sti m︆︆er︆︆gi︆︆ną vi︆︆e︆︆nai na︆︆k︆︆či︆︆ai? S︆︆ve︆︆iki a︆︆tvy︆︆kę - ︆︆w︆︆w︆w︆︆.︆︆l︆︆a︆︆︆︆d︆︆y︆︆︆︆︆︆4︆︆︆︆.︆︆︆︆f︆︆︆︆u︆︆n︆︆︆︆   ATSAKYTI
Petras 2020-01-09 17:31:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Didelė Lietuvos valdymo klaida neieškoti savo darbuotojų emigracijos priežasčių ,o įsileisti imigrantus ,kurių lojalumas Lietuvai nenustatomas.   ATSAKYTI
RAIMIS 2020-01-09 19:09:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
KAS VISA TAI TOLERUOJA  
Jis ai 2020-01-09 17:20:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegul moka gerus atlyginimus už darbą ir atsiras Lietuvoj norinčių dirbti Lietuvos piliečių, ir nereikės emigrantų iš trečiųjų šalių.    ATSAKYTI
Jošas 2020-01-09 17:20:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Valdže asulu gauja!!!    ATSAKYTI
Kestutis 2020-01-09 17:05:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mūsų darbdaviams vergų reikia
Vokietijoje gaunu 3000 čia kur bandžiau 600 -800 ant popieriaus.Su tacke iki pietų už tokį atlyginimą.Jie nori šiandien ir iškart milijono.Su tokių požiūriu greit patys dirbs
   ATSAKYTI
Nina 2020-01-09 16:45:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas čia per nesamone plataus profilio dažytojas į rankas negauna 600 e    ATSAKYTI
Marija 2020-01-09 16:40:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip darbdaviams nereikia pagyvenusiu zmoniu nors ir turinciu specialybe buna ir tokiu atsakymu kad paklausus amziaus pasako kad neturi dabar po ranka popieriaus uzsirasyt duomenims pazada perskambint po keliu minuciu bet jau 2 menesiai kaip laukiu    ATSAKYTI
Linas 2020-01-09 16:19:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taip trūksta darbuotojų kurie dirba veltui.    ATSAKYTI

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Naftos telkinys (nuotr. SCANPIX)
Baltarusijai skirtas pirmasis geležinkelio sąstatas su norvegiškos naftos kroviniu šeštadienio rytą išvyko iš „Klaipėdos naftos“ terminalo, vidurnaktį jis turėtų pasiekti ...
Pigu.lt Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Apsipirkimas internetu pastaruoju metu tapo itin populiarus, o prieš įvairias šventes sulaukia ypatingai daug dėmesio. Visgi užsakymus internetinėse parduotuvėse reikėtų ...
Televizijos žiūrėjimas (nuotr. 123rf.com)
Šį sezoną lietuviškuose TV kanaluose sumažėjo rusakalbės produkcijos, rodo laikraščio „Kauno diena“ atliktas tyrimas. Dienraščio duomenimis, penkerius metus iš eilės ...
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Nuo rugsėjo šalies profesinėse mokyklose bus steigiama 40 naujų etatų neformaliam mokymui, penktadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. „Tai kaip kursai ...
Išpilamas pienas (nuotr. stop kadras)
Alytaus rajono savivaldybės atrinktų ir Nyderlandų laboratorijoje ištirtų mėginių laboratorinių tyrimų rezultatai, kaip ir anksčiau atlikti Valstybinės maisto ir veterinarijos ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų