Padėjo paskutinį tašką – kiek kitais metais brangs degalai ir alkoholis

Antradienį Seime galutinai priimamos Akcizų įstatymo pataisos. Joms įsigaliojus, didės daugelis akcizų ir dėl to pabrangs benzinas, dyzelinas, taip pat alkoholiniai gėrimai. Tiesa, parlamentarai neišdrįso mažinti lengvatas žymėtam kurui, kuris naudojamas žemės ūkyje ir šildymui.

(Fotobankas)

Už akcizų didinimą balsavo 73 Seimo nariai, balsavusių prieš nebuvo, o 6 susilaikė.

Pagal priimtas pataisas etilo alkoholiui taikomas akcizų tarifas didės nuo dabartinių 1832 eurų iki 2025 eurų už gryno etilo alkoholio hektolitrą. Skaičiuojama, kad dėl mokestinių veiksnių parduotuvėse 0,5 l stipraus gėrimo vidutiniškai galėtų pabrangti apie 0,45 euro.

Bešviniam benzinui taikomas akcizų tarifas didės nuo 434,43 euro iki 466 eurų už 1 tūkst. litrų produkto. Dėl to litras benzino degalinėse turėtų brangti apie 0,04 euro už litrą.

Gazoliams dabar taikomas 347 eurų tarifas didės 372 eurų už 1 tūkst. litrų. Dėl to degalinėse litras dyzelio gali brangti apie 0,03 euro.

Gazoliams, skirtiems naudoti žemės ūkyje dabar taikomas 56 eurų tarifas didinamas iki 60 eurų už 1 tūkst. litrų produkto. Dėl to brangimas neturėtų siekti 1 cento. 

Primename, kad akcizą šiam „žaliam“ dyzelinui Vyriausybė siūlė didinti iki 81 euro, o prezidentas – iki 143 eurų.

Tokiam didinimui nepritarė Seimo Kaimo reikalų, taip pat Biudžeto ir finansų komitetai.

Pastarasis taip pat nepritarė siūlymui panaikinti akcizo lengvatą dyzelinui, kuris naudojamas šildymui.

Praėjusią savaitę Seimo sprendimu taip pat buvo padidintas akcizas kaitinamojo tabako produktams.

Seimo priimtą įstatymą dar turėtų pasirašyti prezidentas. Tai padarius, didesni akcizai degalams įsigaliotų nuo kitų metų sausio 1 d., o alkoholiui – nuo kovo 1 d.

REKLAMA

Kokie parlamentarų argumentai

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos narys Tomas Tomilinas Seimo posėdyje kolegas ragino pritarti akcizo pakeitimui, nes reikia būti „sąžiningiems biudžeto pajamų klausimu“.

Jo nuomone, didinami akcizai leis surinkti pajamų, kurias bus galima skirti mokytojų ir kitų darbuotojų atlyginimams, gerinti prasčiausiai gyvenančių žmonių padėtį. Parlamentaro vertinimu, pasiūlytas akcizų didinimas yra „subalansuotas“.

Liberalų sąjūdžio atstovė Aušrinė Armonaitė atkreipė dėmesį, kad su valstybės biudžetu tvirtinami papildomi nauji mokesčiai. Jie paveiks tūkstančius gyventojų, tačiau tik ne ūkininkai.

Ji apgailestavo, kad kitąmet siūloma tik minimaliai didinti akcizą „žaliam“ dyzelinui ir taip paliekamos didžiulės lengvatos ūkininkams. Seimo narės įsitikinimu, Seimas turėjo įsiklausyti į prezidento pasiūlymą ir labiau padidinti šį akcizą, nes ūkininkai ne tik turi 20 mokestinių lengvatų, bet ir gauna tiesiogines išmokas iš ES.

LVŽS narys Robertas Šarknickas kvietė kolegas palaikyti akcizų didinimą. „Prašome nepolitizuoti ir žiūrėti į viską kompleksiškai, į tuos finansus, kurie padės mokytojams, kitų profesijų žmonėms“, – kalbėjo parlamentaras ir pridūrė, kad papildomos pajamos iš akcizų leis pagerinti visų žmonių gyvenimą.

Konservatorius Mykolas Majauskas prieštaravo akcizų didinimui. „Panašu, kad įstatymai, palankūs samanės gamintojas ir kontrabandininkams, priiminėjami kaip niekada anksčiau“, – posėdyje kalbėjo jis.

Anot opozicijos atstovo, padidinus akcizus padidės kontrabanda, daugiau lietuvių važiuos alkoholio pirkti į Lenkiją ir Latviją.

REKLAMA

Siūlo įteisinti naminę degtinę

LVŽS frakcijos narys Viktoras Rinkevičius pripažino, kad Lenkijoje alkoholio akcizas yra ir bus mažesnės, tačiau Latvijoje ir Estijoje nuo kitų metų kovo 1 d. akcizai visose Baltijos šalyse bus panašūs.

Tuo metu „naminę degtinę“, parlamentaro nuomone, reikia įteisinti, leisti gaminti oficialiai ir normaliai apmokestinti, kaip kad yra kitose šalyse.

Liberalų sąjūdžio atstovas Simonas Gentvilas apgailestavo, kad mažinamas finansavimas moksleivių popamokinei veiklai, dėl to vaikai neva augs ant asfalto ir veikiausiai pradės patys vartoti alkoholį, nes „Lietuva geria“.

Parlamentaras prognozavo, kad „alkoholio upės tekės į Lietuvą, o ne iš Lietuvos“, dėl to jis siūlė nepritarti akcizo didinimui.

Mišriai Seimo narių grupei priklausant Rimantas Dagys sakė, kad akcizo didinimas alkoholiui nėra drastiškas. O papildomos įplaukos iš didinimo pravers papildomoms išmokoms. Apskritai, jis įsitikinęs, kad nauji akcizai neturės daugiau įtakos gėrimų srautams iš ir į Lietuvą, nedidins kontrabandos.

Konservatorius Edmundas Pupinis atkreipė dėmesį į akcizo dyzelinui didinimą.

„Tai yra dar vienas spyris vežėjams. <...> Tam, kad jie iškeltų savo verslus kitur“, – posėdyje kalbėjo Seimo narys. Jis ragino nepritarti akcizų didinimui, nes tai pablogins verslo sąlygas vežėjams.


Rašyti komentarą...
V
Vita
2019-12-03 11:40:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pildisim biudzetus Latvijai ir Lenkijai
Atsakyti
0

t
tai
2019-12-03 12:02:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
zalias dyzelinas 1cnt.....pasaulio pabaiga-gaus karbauskis pildyti paraiska pasalpai.....
Atsakyti
-1

V
Veronika
2019-12-03 11:44:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaip tik alkoholį ir tabaką galima būtų branginti dar labiau,nes jie yra ne maistas ,o nuodai.Čia nebūtinos ir nekasdieniški prekės,o dėl pajamų ,tai galima baimintis ,nes kitur pradės lietuviai ,gerianti nuo sovietmečio laikų tauta.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų