Prastos naujienos rūkantiems IQOS ir ne tik: skaičiuojamos kainos – 65 proc. didesnės

Antradienį Seime po svarstymo buvo pritarta Akcizų įstatymo pataisoms. Joms įsigaliojus, pastebimai pabrangs kaitinamieji tabako produktai.

(nuotr. stopkadras)

Už įstatymo projektą balsavo 61 parlamentaras, 15 buvo prieš, o 21 susilaikė.

Posėdyje konservatorius Mykolas Majauskas sutiko, kad akcizą kaitinamojo tabako gaminiams reikia didinti, tačiau ne tiek, kiek siūloma naujame projekte. Anot jo, racionalu būtų 10–20 proc. didėjimas, tačiau ne 65 proc., kaip numatyta projekte.

Liberalų sąjūdžiui atstovaujantis Eugenijus Gentvilas parlamentarų diskusijoje priekaištavo, kad Vyriausybė nesilaiko susitarimo su verslu dėl pernai priimto nuosaikesnio kelerių metų akcizų didinimo plano.

Tos pačios frakcijos narys Kęstutis Glaveckas dėstė, kad kova su rūkymu didinant akcizus yra beprasmiška, nes brangstantys produktai esą tik didina kontrabandą.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga priminė Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimus, kurie rodo, kad būtent akcizų didinimas yra geriausias būdas mažinti rūkančiųjų kiekį. Ministras taip pat atkreipė dėmesį, kad gyventojų pajamos auga greičiau nei akcizai. Be to, patys tabako produktų gamintojai esą yra prisidėję prie kontrabandos skatinimo.

Kad įsigaliotų, už jį dar bent vieną kartą turėtų balsuoti Seimas, o priimtą dokumentą turės pasirašyti prezidentas.

Didės 65 proc. arba 0,33 euro už pakelį

Įstatymo pataisas parengė Vyriausybė. Teigiama, kad jos atitinka nuostatas dėl mokesčių tobulinimo ekonomikos augimui palankia kryptimi ir mokesčių bazės optimizavimo.

REKLAMA

Rengiant projektą esą taip pat įvertintos ES Tarybos rekomendacijos. Juo, be kita ko, siekiama labiau prisidėti prie gyventojų sveikatinimo.

Įstatymo pataisomis siūloma kaitinamojo tabako produktams nuo 2020 m. kovo 1 d. akcizą didinti nuo 68,6 iki 113,2 euro, t. y. 65 proc. (vietoje numatyto 78,5 euro, arba 14,4 proc.) už kilogramą produkto.

Vyriausybė skaičiuoja, kad padidinus akcizų tarifą kaitinamojo tabako produktams, dėl mokestinių veiksnių 20 vienetų kaitinamojo tabako produktų galėtų pabrangti apie 0,33 euro.

Labiausiai tokiam kaitinamojo tabako gaminių akcizų didinimui prieštarauja kai kurios verslo organizacijos.

Pavyzdžiui, Lietuvos verslo konfederacija Seime svarstomą projektą apibūdina taip: „Tai akivaizdaus akibrokšto verslo atžvilgiu pavyzdys, darantis didžiulę žalą verslo – valstybės pasitikėjimo santykiui.“

Konfederacija įsitikinusi, kad taip drastiškai padidinus akcizą gali išaugti iš kitų šalių įvežtų produktų vartojimas. Tad pajamų iš akcizų surinkimas gali ne padidėti, o sumažėti.

Asociacija „Investuotojų forumas“ atkreipia dėmesį, kad Lenkijoje ši tabako kategorija neapmokestinama akcizais, o Latvijoje akcizas daug mažesnis (70 eurų už kg tabako), negu siūlomas projekte.

Forumo vertinimu, nesunku nuspėti, kas būtų taip padidinus akcizą: „kaitinamojo tabako kapsulės būtų perkamos Lenkijoje ir perpardavinėjamos Lietuvoje, o akcizo surinkimas ne padidėtų, bet sumažėtų.“


Rašyti komentarą...
J
Juozas
2019-11-26 13:58:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ką čia jie nusišneka. Kai rūkiau ir vienu metu buvo striuka su pinigais, tai ne pirkdavau duonos, bet vis vien pirkdavau cigaretės. Kainų didinimas tikrai nemažina rūkančiūjų skaičiaus. Čia tik eilinis mokesčių didinimas, kad daugiau galėtų vogti valdininkai.
Atsakyti
-7

V
Veryga duhas
2019-11-26 18:07:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Galėtų mūsų valdžią kai žydus išaudyt,nesu piktas komentatorius,bet naglumas didėja ne mėnesiais,bet savaitėm
Atsakyti
-2

A
Anonimas
2019-11-26 18:43:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jei jie padidintu akciza tada ieskociau kur galima gauti pigiau ar net siųstis per kitas šalis !! Algas blet debilai didintų o ne cigaretes.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų