Vasiliauskas: bankai mažina kreditavimą nekilnojamam turtui

Nekilnojamojo turto (NT) rinkoje kol kas perkaitimo požymių nesimato, tačiau reikia stebėti rizikas, įskaitant mažesnį paskolų prieinamumą, teigia Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Lietuvos banko (LB) vadovas Vitas Vasiliauskas Vygintas Skaraitis/Fotobankas

„Šiemet pradėjome pastebėti, kad iki šiol sparčiausiai kredituotas nekilnojamojo turto sektorius bankų paskolų pradėjo gauti gerokai mažiau. Maždaug pusė Lietuvos banko apklaustų statybos įmonių teigia, kad jų prašymai pasiskolinti ar pakeisti esamas finansavimo sąlygas buvo atmesti“, – LB konferencijoje teigė V. Vasiliauskas.

Anot jo, bankai ir kiti finansų rinkos dalyviai taip pat pripažįsta, kad paskolos NT plėtotojams ir statytojams ribojamos labiausiai.

„Finansų įstaigos galimai apsidraudžia nuo pernelyg ambicingų klientų užmojų, be to, kai kuriems sektoriams suteiktų paskolų portfeliai, tikėtina, tapo rizikingai dideli, pirmiausiai koncentracijos prasme. Kitą vertus, nekilnojamojo turto veiklos įmonių ir statytojų finansavimosi šaltinių įvairovė pastaraisiais metais taip pat platėjo. Įmonės daugiau finansuojasi iš kitų ne finansų įmonių, taip pat nebankinių įstaigų“, – aiškino V. Vasiliauskas.

REKLAMA

Jis pabrėžė, kad centrinis bankas mato ir sumažėjusią konkurenciją teikiant būsto paskolas. Nors jų portfelis auga, pastaruoju metu didėja ir komercinių bankų taikomos maržos.

„Esame žemų palūkanų aplinkoje ir tų maržų pokyčių iš principo negalima paaiškinti nei kapitalo reikalavimo pasikeitimais, nes jų iš principo nebuvo, (...) nei išaugusiomis rizikomis namų ūkiuose (....) Negalimas ir argumentavimas, kad kadangi Europos Centrinis Bankas vyko skatinamąją pinigų politiką, kuri nelabai dera su Lietuvos ekonominių ciklu, tai komerciniai bankai per palūkanų maržų pokyčius veika anticikliškai. Tai ne komercinių bankų mandatas ir reikalas“, – pabrėžė V. Vasiliauskas.

Lietuvos banko duomenimis, vidutinės būsto paskolų palūkanos per pastaruosius ketverius metus pakilo iki maždaug 2,3 procento. Šiuo metu euro zonos būsto paskolų vidurkį jos viršija 1,8 proc., nors dar prieš keletą metų jo nesiekė.


Rašyti komentarą...
l
lg baltic
2019-11-20 14:44:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
apsispreskit povelniu vakar per zinias saket kad busto paskola gauti yra ipac lengva kaip niekad anksciau o dabar jau sunkeja ?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų