Vasiliauskas: valstybinis komercinis bankas – per brangu

Šalies prezidentui Gitanui Nausėdai pareiškus, kad vertėtų galvoti apie valstybinio komercinio banko steigimą, Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pabrėžia, kad tai būtų brangus procesas, nors naujo žaidėjo bankų rinkoje atsiradimas būtų sveikintinas.

Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)

Biudžeto ir finansų komitete (BFK) V. Vasiliauskas tvirtino, kad prieš apsisprendžiant dėl valstybinio komercinio banko reikėtų atlikti aiškią kaštų ir naudos analinę. 

„Ar tas lėktuvėlis skris“, – komiteto posėdyje penktadienį sakė V. Vasiliauskas, pabrėžęs, kad dabar Lietuvoje trys bankai užima 80 proc. rinkos, todėl naujam žaidėjui reikėtų didelių investicijų, norint įsitvirtinti ir „pasistumdyti pečiais“ su rinkos senbuviais.

V. Vasiliausko teigimu, priežiūros sąlygos valstybiniam bankui būtų tokios pačios kaip ir kitiems komerciniams bankams – jis turėtų atitikti kapitalo pakankamumo, likvidumo, kitų normatyvų bei informacinių sistemų reikalavimus. Centrinio banko vadovas akcentavo ir korporatyvinės kultūros stoką Lietuvoje. 

„Nesu tikras, kad mūsų mentalitetas ir korporatyvinės kultūros  lygis yra toks pat kaip Skandinavijos šalyse (...) Taip ji pasikeitė, bet ar tiek, kad labai aiškiai atribotume politiką nuo valdymo, nesu tikras“, – tvirtino V. Vasiliauskas.  

Jis pateikė valstybės valdomo Lietuvos pašto, turinčio mokėjimų įstaigos licenciją, pavyzdį.

„Vieną dieną atsibundi, o įmonė – be valdybos. Valstybės įmonė. Įsivaizduokime, jeigu ji turėtų bankinę licenciją. Rinkoje kiltų daug klausimų“, – sakė V. Vasiliauskas.

REKLAMA

G. Nausėda šią savaitę pareiškė, kad padėtis bankų rinkoje verčia pradėti galvoti apie valstybinio komercinio banko steigimą. Spalio pabaigoje apie galimybę kurti valstybinį komercinį banką svarstyti pasiūlė ir 2009 metų finansų krizės aplinkybių tyrimą atlikęs Seimo Biudžeto ir finansų komitetas.

Siūlymas steigti valstybės kapitalo regioninį plėtros banką buvo įrašytas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos 2016 metų Seimo rinkimų programoje. Teigta, kad toks bankas galėtų būti kuriamas i Lietuvos pašto pagrindu, tačiau veiksmų šiai idėjai įgyvendinti nebuvo imtasi. Pasvarstymų apie valstybinį banką būta ir anksčiau, tačiau jie taip pat nebuvo realizuoti.

Paskutinis valstybės valdytas Žemės ūkio bankas privatizuotas 2002 metais, jį nupirko Vokietijos bankas „Nord LB“. Metais anksčiau buvo parduotas ir Lietuvos taupomasis bankas, kurį įsigijo Estijos „Hansabank“.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų