Jau kelerius metus savarankiškai dirbantys asmenys privalo mokėti papildomas įmokas „Sodrai“, nes, be kita ko, privalo draustis ir ligos draudimu. Susirgę jie turėtų gauti ir ligos išmokas, tačiau pinigų gali tekti laukti iki kitų metų ir tikėtis, kad valdininkai atliks savo darbą.

(nuotr. Fotodiena.lt)

(nuotr. Fotodiena.lt)

Lietuvoje individualią veiklą pagal pažymą vykdo daugiau kaip 100 tūkst. asmenų. Visi jie privalo mokėti ligos draudimo įmokas. Tačiau, jei nežino kai kurių gudrybių ir „Sodros“ tvarkų, šios rūšies draudimo išmokų gali ir negauti.

Tuo savo kailiu galėjo įsitikinti 25 metų vilnietis Raimundas (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinoma, – aut. past.), praėjusių metų rudenį pradėjęs vykdyti individualią veiklą pagal pažymą.

„Kiekvieną mėnesį dorai nuo gauto atlygio atsiskaičiuodavau reikiamą procentą mokesčių ir juos atsidėdavau. 2019 m. gegužę, kai reikėjo pateikti deklaraciją Valstybinei mokesčių inspekcijai ir sumokėti mokesčius, sužinojau, kad man nereikia mokėti socialinio draudimo mokesčio, nes tai buvo pirma mano individuali veikla nuo 2018 m. sausio 1 d.“ – pasakojo jaunuolis.

REKLAMA

Maždaug po metų, šio rugsėjo pradžioje, vienoje įmonėje jis buvo įdarbintas pagal darbo sutartį visu etatu.

„Tačiau jau spalio pradžioje rimtai susirgau bronchitu ir buvau priverstas pasiimti nedarbingumą, gydžiausi dvi savaites. „Sodros“ puslapyje užpildžiau prašymą, kad man būtų skirta ligos išmoka, nes žinojau, kad įmonė už mano nedarbingumą man sumokės tik už kelias dienas, o visą likusį laiką turi padengti „Sodra“. Užpildžiau ir nebesukau galvos.

Spalio 28 d. dieną gavau pranešimą iš „Sodros“ Vilniaus skyriaus, kuris nusprendė neskirti man ligos išmokos. Sprendimą priėmęs specialistas jį grindžia tuo, kad neturiu reikiamo socialinio draudimo stažo“, – kalbėjo tv3.lt skaitytojas.

Sveikata arba pinigai

Raimundui „Sodra“ pranešė, kad per paskutinius metus privalu turėti bent 3 mėnesius arba 6 mėnesius per pastaruosius 2 metus. Nors realiai dirbo visus metus, už darbą pagal darbo sutartį susikaupė vos 25 dienos stažo (šioje vietoje man irgi reikiamo draudimo stažo, švelniai tariant, pritrūko). Tuo metu stažas dirbant pagal individualios veiklos pažymą, panašu, nebuvo užskaitytas.

Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

„Išeina, kad už 2 savaites, kurias sirgau, negausiu jokios išmokos, o įmonė man taip pat nemokės. Tad už spalio mėnesį negausiu pusės atlyginimo. Esu žmogus, kuris mano, kad įstatymai, nuostatos ir įvairios tvarkos yra sugalvotos ne šiaip sau. Bet šita situacija mane išties sunervino ir, bent jau man, atrodo absurdiška.

Tai taip išeina, kad, jei noriu gauti normalią algą, aš turėjau rinktis: ar sveikata, ar alga? Tikrai nebuvau tokioj būsenoj, kurioje būčiau darbingas, darbo vietoje ėmiau dusti ir tikrai buvau sunerimęs dėl savo sveikatos.

REKLAMA

Gerai, kad turiu santaupų ir tas pusės mėnesio atlygis nėra pasaulio katastrofa. Bet vis tiek, reikia susimokėti nuomą, komunalinius mokesčius, pirkti maistą, viešojo transporto bilietus. Ir tokia absurdiška situacija lyg ir galėjo įstumti į situaciją, kur būtų reikėję pasirinkti: sveikata ar pinigai“, – stebėjosi pašnekovas.

Iš gauto „Sodros“ laiško jis suprato, kad jokios ligos išmokos negaus. Oficialiame rašte nebuvo nurodytos jokios aplinkybės, ką jam reikėtų daryti arba kokiomis aplinkybėmis ligos išmoka galėtų būti sumokėta. Tačiau, panašu, kad išmoką vis dėlto galima gauti.

Reikia laukti kitų metų

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis pripažino, kad vykdant individualią veiklą gali nutikti taip, kad ligos išmoka nebus sumokėta iš karto arba jos iš viso nebus sumokėtos, jeigu žmogus nepateiks prašymo išmokai per vienerius metus.

Saulius Jarmalis (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

Saulius Jarmalis (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

Jis paaiškino, kad gyventojai, vykdantys veiklą pagal individualios veiklos pažymą, deklaruoti 2019 m. pajamas ir nuo jų sumokėti socialinio draudimo įmokas galės iki 2020 m. gegužės.

Tai reiškia, kad tik kitais metais po įmokų sumokėjimo atsirastų šiemetinis darbo stažas pagal individualios veiklos pažymą ir teisė į ligos išmokas. Tik tokiu atveju ir skaitytojui Raimundui atsirastų teisė į ligos išmoką.

„Šiais metais deklaruoti šių metų pajamų ir sumokėti įmokų už praėjusius mėnesius nėra galimybės. Vis dėlto, išmoka galėtų būti skirta, jeigu gyventojas būtų įgijęs reikiamą ligos socialinio draudimo stažą – 6 mėn. per pastaruosius 24 mėn. – tarkime, už 2018 m. deklaravęs pajamas ir sumokėjęs socialinio draudimo įmokų ne mažiau nei nuo 6 minimalių mėnesinių algų.

REKLAMA

Tada jam būtų skirta minimali ligos išmoka, o deklaravus pajamas už 2019 m., ji būtų perskaičiuota ir primokėtas skirtumas, jeigu jis susidarė, nes ligos išmoka skaičiuojama pagal draudžiamųjų pajamų, buvusių tris mėnesius iki mėnesio prieš susirgimo mėnesį, vidurkį“, – komentavo S. Jarmalis.

Jo teigimu, kad socialinio draudimo išmokos būtų apskaičiuotos ir mokamos iškart, savarankiškai dirbantiems gyventojams yra sudaryta galimybė deklaruoti pajamas ir įmokas mokėti avansu kiekvieną einamųjų metų mėnesį:

„Tokiu atveju žmogus turi „Sodrai“ teikti pranešimus apie pajamas už einamąjį mėnesį iki einamojo mėnesio pabaigos ir sumokėti įmokas iki kito mėnesio 15 dienos. Mokėti įmokų avansu už praėjusius mėnesius galimybės nėra.

Šios avansu sumokėtos įmokos gali būti perskaičiuotos, kai žmogus už šiuos metus kitąmet pateiks pajamų deklaraciją. Atitinkamai būtų perskaičiuotos ir pagal jas skirtos išmokos.“

Išmokos būtina paprašyti

„Sodros“ atstovas taip pat informavo, kad savarankiškai dirbantys gyventojai, kaip ir kiti apdraustieji, norėdami gauti išmokas, turėtų būti pateikę prašymą ligos išmokai gauti.

„Tokiu atveju svarbi ne data, kada bus sumokėtos įmokos, o data, kada pateiktas ligos išmokos prašymas – „Sodra“ išmokas skiria už ne ilgesnį nei 12 mėn. praėjusį laikotarpį nuo kreipimosi dienos.

Paprastai kalbant, jeigu žmogus buvo sirgęs, pvz., praėjusį sausį ar vasarį, tačiau prašymą skirti išmoką pateiks po pajamų deklaravimo kitų metų balandį, išmoka nebus mokama“, – aiškino S. Jarmalis.

REKLAMA

Anot jo, „Sodra“ gyventojams rekomenduoja pateikti neterminuotą ligos išmokos prašymą, tuomet kreiptis į „Sodrą“ po kiekvieno laikino nedarbingumo laikotarpio išvis nereikėtų:

„Tai reiškia, jeigu savarankiškai dirbantis gyventojas susirgo, jis turėtų pateikti ligos išmokos prašymą nedelsdamas, o geriausia yra pateikti neterminuotą ligos išmokos prašymą – tai galima padaryti bet kada. 

Net jeigu pateikus prašymą dėl trūkstamo stažo priimtas sprendimas neskirti ligos išmokos, „Sodra“, pasibaigus pajamų deklaravimo laikotarpiui, savo iniciatyva peržiūri sprendimus ir jeigu paaiškėja, kad pajamas deklaravęs gyventojas vis dėlto turėjo teisę į išmoką, ji paskaičiuojama (arba perskaičiuojama) ir išmokama be atskiro prašymo.“

S. Jarmalis nepateikė informacijos, kokiam skaičiui asmenų „Sodra“ tikrai perskaičiavo ir išmokėjo didesnes ligos išmokas.

Sodra
2019-11-04 10:24:48
Sodra sukūrta ne Lietuvos žmonėms, o kad Sodroje dirbantys turėtų darbą. Sodra ne tam skirta, kad Lietuvos žmonėms būtų papraščiau, bet kad jie nusispjautų į biurokratiją ir savo noru atsisakytų jiems priklausančių pinigų. Jei Lietuvos žmogus nežino ką ir kaip sodroje užpildyti tai jo bėdos, Sodros darbuotojai skirti ne pagalbai, o darbui.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Xxx 2019-11-05 19:53:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Asmuo norėjo gauti ligos išmoką, kai naudojosi pirmųjų metų lengvata, pasirodė tikras lietuvis, visi žinome kad išmokos yra paskaičiuojamos nuo sumokėtų įmokų, tad brangieji komentatoriai paaiškinkite, iš ko asmeniui reikejo paskaičiuoti išmoka, jei nesumokėjo nei vienos įmokos, tiesiog plojo katučių pasilikdamas visus pinigus kai kiti dirbantys asmenys pagal darbo sutartis moka menesines įmokas., tad pabaigai, nemoki įmokų negauni išmokų.    ATSAKYTI
Va taip va... 2019-11-04 18:42:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Šlykšti valstybė. Lietuva visur pirmauja kur baisu, kur neteisybė, kur korupcija. Todėl ir esam Europoje paskutiniai, jau ir Bulgarija ir Rumunija mus siknoj paliko   ATSAKYTI
As 2019-11-05 07:44:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Slyksti ne valstybe, o pilieciai laiku nemokantys mokescius ir po to kazko reikalaujantys.   
Emma23 2019-11-04 14:27:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Norite susirasti merginą vienai nakčiai? Sveiki atvykę - GetMeets.com   ATSAKYTI
Apgailetina 2019-11-04 13:38:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Palaukit,nes mokam,mokam sodrai jei susirgtumem kad būtų tipo iš jo mus gydyti. Jūs ką miegat žmonės? Atsimerkit!!! Pastoviai mokam sodrai pagrindinį tą beveik 39e ir paskui jei bet koks apsilankymas pas daktarą mes vistiek turim mokėti? Už ką? Norim vaistus susileisti turim už VISKA VISTIEK MOKRT! Adata,švirkštas! Kosmosas! Ateina su mažu vaiku vaikui paimti kraują už jį irgi reikia mokėti! Palaukit,o jei žmogus neturi nei cento kaip jis turi sumokėti už tai kad būtų vaikui padarytas paprastas kraujo tyrimas? Visur mokejom ir mokesim!!!    ATSAKYTI
marija 2019-11-10 18:34:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai gal pinvačioj klinikoj gidotes?Niekada ne mokejau už tyrimus.  
Sodra 2019-11-04 10:24:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Sodra sukūrta ne Lietuvos žmonėms, o kad Sodroje dirbantys turėtų darbą. Sodra ne tam skirta, kad Lietuvos žmonėms būtų papraščiau, bet kad jie nusispjautų į biurokratiją ir savo noru atsisakytų jiems priklausančių pinigų. Jei Lietuvos žmogus nežino ką ir kaip sodroje užpildyti tai jo bėdos, Sodros darbuotojai skirti ne pagalbai, o darbui.    ATSAKYTI
Laima 2019-11-05 08:05:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Auksiniai žodžiai   
Best Offer 2019-11-04 08:22:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-18
Aš galiu lengvai uždirbti nuo 5736 iki 7294 eurų per savaitę dirbdamas internetu iš namų. Pirmą mėnesį gavau 23856 eurus iš šio paprasto darbo internete. Šis darbas yra internetinis ir labai lengvas daliniu ar baigiamuoju laikotarpiu be jokios specialios darbo patirties. Kiekvienas žmogus dabar gali prisijungti prie šio darbo ir užsidirbti pinigų internetu, kaip ir aš, apsilankykite čia

.............>>>>>>>>>> w­­w­­­w.C­­­a­­­s­­­h­­­F­­­l­­o­­w­­7­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
valdas 2019-11-04 07:24:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
na tas reikalaujamas darbo stazas, ne siaip sugalvotas. kiek manot zmoniu (jei nebutu to reikalavimo) tik ididarbine, po kokios savaites,, darbo,,, pradetu sirgti? manau daugybe.    ATSAKYTI
Jo 2019-11-04 07:18:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Paskaičius tokius Raimundus, ne juokas, o liūdesys: vis dar yra manančių, kad jiems mokesčių ar įmokų mokėti nereikia, kad už juos draudimą, už gydymą medikams sumokės kiti! Kad viskas jiems turi būtu nemokamai, o kiti visad sumokės... ir vis kiti kalti! Sodra iš tikro čia ne prie ko: juk ju negali mokėti draudimo išmokos neapsidraudusiam! Pamęgink išsireikalauti draudimo išmoką draudimo bendrovėje, kurioje mašinos nedraudei: tai čia tas pats...   ATSAKYTI
Taip pat 2019-11-04 18:01:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ponas JO, kai nemoki mokesčių - mini už gydymą. O kai turi indv veiklą moki mokesčius tokius, kaip ir minimumą gaunantys, t.y. pusė LT, kurie gauna ir ligos pašalpą susirgę. Mokėdamas šiuos mokesčius, tikrai, kad esi ramus ligos atvejų, bet... Pasirodo tiek pat sumokėję ne visi lygūs   

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
Pirmasis tinklo restoranas Marijampolėje
Praėjusią savaitę su „McDonald‘s“ restoranų tinklą valdančios įmonės Lietuvoje atstovais susitikusi Alytaus miesto savivaldybės vadovybė norėtų mieste atidaryti ...
Parduotuvė (Fotodiena/Arnas Strumila)
Pranešimų dėl netinkamų produktų ar kitų pažeidimų Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) užfiksuoja tūkstančius. O štai parduotuvėje ...
Padangos (nuotr. stop kadras)
Po skandalingo gaisro Alytuje – Lietuvoje kyla dar viena problema. Klaipėdoje žmonės neberanda, kur dėti nebenaudojamas automobilių padangas. Tokių atliekų surinkimo aikštelės ...
Raimondas Kuodis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo svarstyti valstybinio komercinio banko steigimo idėją. Seime skinasi kelią visa šūsnis naujų prieštaringai vertinamų mokesčių. Ar to reikia ...
Vaidas Kuliauskas, nors juda neįgaliojo vežimėliu, visą laiką randa ką veikti. (nuotr. asm. archyvo)
35-erių Vaidas Kuliauskas, nepaisant to, kad dėl patirtos sunkios traumos juda neįgaliojo vežimėliu ir sunkiai valdo rankas, visą laiką susiranda, ką veikti: verslai, darbas ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų