Marius Dubnikovas. Alkoholio akcizai: lietuviai geria vis daugiau stiprių gėrimų

Valstybinė mokesčių inspekcija paskelbė naujus duomenis apie alkoholio pardavimus ir surinktus mokesčius per pirmus aštuonis šių metų mėnesius. Alkoholinių gėrimų vartotojai į biudžetą per minėta laikotarpį išviso sumokėjo 227,7 mln. eurų akcizo arba 10 proc. daugiau nei per analogišką laikotarpį pernai.

Alkoholis

Stipraus alkoholio mėgėjai sumokėjo 61 proc. viso akcizo, kas sudarė 140 mln. eurų (+20 mln. eurų), o alus ir vynas į biudžetą sunešė atitinkamai 58 mln. eurų (-1,3 mln. eurų) ir 12 mln. eurų (+1,8 mln. eurų).

Per pirmus aštuonis šių metų mėnesius augo beveik visų, išskyrus alaus ir silpnų kokteilių,  alkoholio grupių pardavimai. Šiais metais didžiausias augimas buvo fiksuota 8,5 – 15 proc. stiprumo vyno kategorijoje, kur augimas sudarė 17 proc., o bendrai vynų ir putojančio vyno kategorija pardavimus išaugino 6,9 proc.

Dviženkliais skaičiais toliau augo stipraus alkoholio pardavimai, kurie šoktelėjo 12,3 proc. šiuos metus lyginant su praėjusių metų aštuoniais mėnesiais. Žinoma, rugpjūtį stipraus alkoholio pardavimai buvo sumenkę 25 proc., tad vis dar tęsiasi prekyba iš sandėlių, kur metų pradžioje buvo sukauptos didelės atsargos dar prieš padidinant akcizą šiais kategorijai. Vis tik ilgesnio laikotarpio pokyčiai yra stipriai teigiami.

REKLAMA

Alaus pardavimai, nepaisant karštos vasaros, toliau menksta ir šių metų aštuonių mėnesių duomenimis dar labiau pagilėjo – susitraukė 2,2 proc. Spartesnį pardavimų mažėjimą lėmė rugpjūčio mėnuo, kai kritimas nebūdingai vasarai sudarė net 9,3 proc. Taip pat per 8 šių metų mėnesius 0,3 proc. traukėsi ir silpnų kokteilių pardavimai.

Paskutinių kelių metų alkoholio akcizai keičia alkoholio pardavimų struktūrą – didėja stipraus alkoholio ir vyno pardavimai. Žvelgiant į dviženklius pardavimų augimo procentus būtų galima šiek tiek koreguoti akcizo mokesčius.

Valstybės valdantiesiems tęsiant medžioklę dėl papildomo biudžeto perskirstymo būtų galima dar šiek tiek kilstelėti didėjančių alkoholio grupių akcizus. Stiprus alkoholis suneša didžiausią dalį mokesčių, tad nedidelė korektūra galėtų pristabdyti augimą, bet ir duoti ženklesnį indėlį į biudžetą. Tikėtina, kad vėl padidinus akcizą 10 proc. punktų, kaip buvo daroma šiais metais, galėtų potencialiai į biudžetą sunešti papildomus 25 – 30 mln. eurų, o tai nėra maža suma palyginus su socialinėms išlaidoms norimus surinkti 100 mln. eurų kitų metų biudžete.

Taip pat vynų kategorija irgi galėtų prisidėti, nes 17 proc. augimas išties atrodo įspūdingai. Be to ši vartotojų kategorija nėra jautri kainos pokyčiui, tad grynai importuojamai ir Lietuvoje negaminamai prekei galėtume auginti mokestinį spaudimą be žalos verslui. Čia žinoma didelių įplaukų nesulauktume, tačiau apie 2 mln. eurų būtų galima išspausti nekenkiant sistemai. Bendrai paėmus, jau praėjus dviem trečdaliams 2019 metų ryškėja akcizų poveikis ir naujas rinkos balansas, kuris galėtų būti nuosekliai koreguojamas sekančiais metais.  


Rašyti komentarą...
m
mindaugas
2019-09-23 13:23:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
kaip negersi jei tik prigeres gali sakyt dejau ant visu kontroles rezimu kai menta issirenki pirmininku tai ystatymu neuztenka tuoi nustatys kiek kartu seksa galesim per savaite daryt
Atsakyti
0

D
Deivis
2019-09-23 22:33:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jus ne Apie akcijus galvok ir sneket nesamones ziurek ir kaip zmones gyvena masiskai bega y kitas salis o jum tik milijardus sakaicuot juk uz kura milijonus gaunat ir vis mazai gal seimas nustos vokt ir biudzete dar milijonu atsiras daugiau nei is visu jusu nesamoniu ir kelimu kainu arba pabegs visi like tik semas paths is saves gales vokt sakaicuot kelt nes neliks zmoniu vaikaip ir senijorai lietuvoj belike o jie ziuri kokes nesamones geda visam seimu ir lietuvai uz toky valdyma sales juk eoropoje paskutinei esam visom prasmem ir visi numoja ranka svarbu eurai europa Ir milijonai valdziai
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų